Βουκαμβίλια Μικρή

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Βουκαμβίλια Μικρή

Δημοσίευση από BILLPAN »

Ξέχασα να πω ότι την έχω στην πιο ηλιόλουστη θέση που μπορώ και έτσι φέτος το καλοκαίρι είχα και λίγα λουλουδάκια...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Βουκαμβίλια Μικρή

Δημοσίευση από Hfestion »

BILLPAN έγραψε:
02 Οκτ 2023, 12:51
Hfestion έγραψε:
29 Σεπ 2023, 21:57
Αυτό το είδος έχει μεγάλα φύλλα, και η διαχείριση του είναι μονόδρομος. Απαιτείται συνεχείς αποφυλλωσεις σε συνδυασμό με οργανική ουσία. Αντί για αποφυλλωσεις μπορείς να κόβεις όλα τα φύλλα στο 2/3 ή 3/4 για μεγαλύτερη ασφάλεια. Οργανική ουσία μπορείς να βρεις και σε υγρή μορφή. Εγω χρησιμοποιώ σκεύασμα που ενώ προσπαθεί να είναι εκχύλισμα φυκιών,  έχει πολύ οργανική ουσία και Καλιο, αν θυμάμαι καλά κάπου 50%.
Χααχαχαχα, καμία σχέση με εκχύλισμα φυκιών, την δουλειά μου παντός την κάνω.
Αν ακολουθήσεις αυτή την διαδικασία, θα δεις πολλά νέα κλαδιά και σταδιακά μικρότερα φύλλα.
Περισσότερα κλαδια = περισσότερες επιλογές
Περισσότερα φύλλα= περισσότερη φωτοσύνθεση, ανάπτυξη κτλ

Αν έχεις και άμεσο ηλιο ίσως και λουλούδια.

Το ίδιο ισχύει και για εδώ κατά την γνώμη μου

https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=9936

Καλή συνέχεια από μένα



 
Σε ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση!

Οπότε από το τέλος της ερχόμενης άνοιξης/αρχές καλοκαιριού και μετά θα της κάνω την πρώτη της αποφύλλωση.


 
Ακριβώς, μπορείς όμως να κάνεις και μια τώρα. Το ιδανικό είναι απο την Πέμπτη και μετά μέχρι και το άλλο σαββατοκύριακο.
Οργανική ουσία ρίχνεις κανονικά μέχρι και αρχές Νοεμβρίου, ανάλογα με τι καιρό θα κάνει φέτος 
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
BILLPAN (02 Οκτ 2023, 16:04)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Βουκαμβίλια Μικρή

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
29 Σεπ 2023, 21:57
Αυτό το είδος έχει μεγάλα φύλλα, και η διαχείριση του είναι μονόδρομος. Απαιτείται συνεχείς αποφυλλωσεις σε συνδυασμό με οργανική ουσία. Αντί για αποφυλλωσεις μπορείς να κόβεις όλα τα φύλλα στο 2/3 ή 3/4 για μεγαλύτερη ασφάλεια. Οργανική ουσία μπορείς να βρεις και σε υγρή μορφή. Εγω χρησιμοποιώ σκεύασμα που ενώ προσπαθεί να είναι εκχύλισμα φυκιών,  έχει πολύ οργανική ουσία και Καλιο, αν θυμάμαι καλά κάπου 50%.
Χααχαχαχα, καμία σχέση με εκχύλισμα φυκιών, την δουλειά μου παντός την κάνω.
Αν ακολουθήσεις αυτή την διαδικασία, θα δεις πολλά νέα κλαδιά και σταδιακά μικρότερα φύλλα.
Περισσότερα κλαδια = περισσότερες επιλογές
Περισσότερα φύλλα= περισσότερη φωτοσύνθεση, ανάπτυξη κτλ

Αν έχεις και άμεσο ηλιο ίσως και λουλούδια.

Το ίδιο ισχύει και για εδώ κατά την γνώμη μου

https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=9936

Καλή συνέχεια από μένα

 
Σε ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση!

Οπότε από το τέλος της ερχόμενης άνοιξης/αρχές καλοκαιριού και μετά θα της κάνω την πρώτη της αποφύλλωση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Βουκαμβίλια Μικρή

Δημοσίευση από Hfestion »

Αυτό το είδος έχει μεγάλα φύλλα, και η διαχείριση του είναι μονόδρομος. Απαιτείται συνεχείς αποφυλλωσεις σε συνδυασμό με οργανική ουσία. Αντί για αποφυλλωσεις μπορείς να κόβεις όλα τα φύλλα στο 2/3 ή 3/4 για μεγαλύτερη ασφάλεια. Οργανική ουσία μπορείς να βρεις και σε υγρή μορφή. Εγω χρησιμοποιώ σκεύασμα που ενώ προσπαθεί να είναι εκχύλισμα φυκιών,  έχει πολύ οργανική ουσία και Καλιο, αν θυμάμαι καλά κάπου 50%.
Χααχαχαχα, καμία σχέση με εκχύλισμα φυκιών, την δουλειά μου παντός την κάνω.
Αν ακολουθήσεις αυτή την διαδικασία, θα δεις πολλά νέα κλαδιά και σταδιακά μικρότερα φύλλα.
Περισσότερα κλαδια = περισσότερες επιλογές
Περισσότερα φύλλα= περισσότερη φωτοσύνθεση, ανάπτυξη κτλ

Αν έχεις και άμεσο ηλιο ίσως και λουλούδια.

Το ίδιο ισχύει και για εδώ κατά την γνώμη μου

https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=9936

Καλή συνέχεια από μένα
 
 
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
BILLPAN (30 Σεπ 2023, 09:47)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Βουκαμβίλια Μικρή

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
27 Σεπ 2023, 22:16
Έχεις σκεφτεί το επόμενο σου βήμα?

 
Όχι, βλέποντας και κάνοντας.

Έχεις κάτι κατά νου;
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Βουκαμβίλια Μικρή

Δημοσίευση από Hfestion »

Έχεις σκεφτεί το επόμενο σου βήμα?

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Βουκαμβίλια Μικρή

Δημοσίευση από BILLPAN »

deus έγραψε: πολυ καλυτερη εικονα απο την αρχικη. Εχει σιγουρα κ συνεχεια μιας κ ειναι τρομερα ανθεκτικο δεντρακι κ με μεγαλο πεισμα για ζωη. Καλη συνεχεια κ στους δυο σας

 
Σ' ευχαριστώ πολύ,

έκοψα κάποια κλαδιά που ξεράθηκαν και όλα τα κλαδιά που πήγαιναν προς τα πάνω.

Όπως το βλέπω το σχήμα της θα είναι ρευστό αρχικά γιατί είναι πολύ νεαρό και δυνατό δέντρο και αναπτύσσεται πολύ γρήγορα...
 

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Βουκαμβίλια Μικρή

Δημοσίευση από deus x machina »

πολυ καλυτερη εικονα απο την αρχικη. Εχει σιγουρα κ συνεχεια μιας κ ειναι τρομερα ανθεκτικο δεντρακι κ με μεγαλο πεισμα για ζωη. Καλη συνεχεια κ στους δυο σας
Nihil humanum mihi alienum est

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Βουκαμβίλια Μικρή

Δημοσίευση από BILLPAN »

Ανεβάζω φωτογραφίες με την εξέλιξη του δέντρου μέσα στο καλοκαίρι (δυστυχώς μόνο μία φωτογραφία από τη θέση του στο μπαλκόνι μαζί με άλλα) και μετά το φθινοπωρινό κλάδεμα.

Δυστυχώς δεν κράτησα φωτογραφίες του από το μέγιστο ύψος που έφτασε το καλοκαίρι, όμως ψήλωσε πάρα πολύ, είναι πολύ δυνατό δεντράκι. Βέβαια όλο αυτό το ύψος (περίπου και με το μάτι μισό μέτρο) το αφαίρεσα τώρα τον Σεπτέμβριο. 

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Βουκαμβίλια Μικρή

Δημοσίευση από BILLPAN »

deus έγραψε: θεωρω οτι οντως το δεντρακι σου εχει ωραια κινηση αλλα σιγουρα δεν θα αφηνα ολα αυτα τα κλαδια του.
Θα αφαιρουσα την πανω πανω διχαλα που σχηματιζεται κ για να μην φευγει σε υψος αλλα κ επειδη θεωρω υπερβολη το να τα κρατησεις ολα ωστε να φανει η κινηση του φυτου ως ''ανεμοδαρμενα λυγισμενο ''.
Θα μπορουσες να μην το κοψεις κατευθειαν απο τον βασικο κορμο ωστε να ξυσεις κ λιγο αυτο που θα αφησεις.
Επισης τα κομματακια που αφηνεις , δωστους μια μορφη τετοια ωστε να μην φαινεται η αμεσα ανθρωπινη παρεμβαση. Μην ειναι δηλ τοσο τελεια φτιαγμενο. Ξυσε την μια πλευρα λιγο παραπανω, σπαστο λιγο στην ακρη κλπ.
καλη συνεχεια

 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Καταλαβαίνω τι λες και για το στυλ και για τα jin.

Η αλήθεια είναι ότι προσπάθησα να λυγίσω - κατεβάσω την κορυφή με συρμάτωμα αλλά δεν το κατάφερα, τα πάνω κλαδάκια είναι πολύ εύθραυστα σε αυτή τη φάση.

Προς το παρόν μάλλον θα τα αφήσω αυτή τη σεζόν για να δυναμώσει το δέντρο, δεν θέλω να κλαδέψω άλλο γιατί ήδη έχω αφαιρέσει σχεδόν τα μισά από τα αρχικά κλαδιά του. Βλέπουμε αργότερα, αν δεν καταφέρω να τα λυγίσω στο μέλλον όταν θα έχουν παχύνει λίγο μάλλον θα καταλήξω στο κλάδεμα...  
 

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Βουκαμβίλια Μικρή

Δημοσίευση από deus x machina »

θεωρω οτι οντως το δεντρακι σου εχει ωραια κινηση αλλα σιγουρα δεν θα αφηνα ολα αυτα τα κλαδια του.
Θα αφαιρουσα την πανω πανω διχαλα που σχηματιζεται κ για να μην φευγει σε υψος αλλα κ επειδη θεωρω υπερβολη το να τα κρατησεις ολα ωστε να φανει η κινηση του φυτου ως ''ανεμοδαρμενα λυγισμενο ''.
Θα μπορουσες να μην το κοψεις κατευθειαν απο τον βασικο κορμο ωστε να ξυσεις κ λιγο αυτο που θα αφησεις.
Επισης τα κομματακια που αφηνεις , δωστους μια μορφη τετοια ωστε να μην φαινεται η αμεσα ανθρωπινη παρεμβαση. Μην ειναι δηλ τοσο τελεια φτιαγμενο. Ξυσε την μια πλευρα λιγο παραπανω, σπαστο λιγο στην ακρη κλπ.
καλη συνεχεια
These users thanked the author deus x machina for the post:
BILLPAN (07 Μαρ 2023, 09:55)
Rating: 7.14%
Nihil humanum mihi alienum est

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Βουκαμβίλια Μικρή

Δημοσίευση από BILLPAN »

Τον περασμένο Ιανουάριο αγόρασα αυτή την μικρή βουκαμβίλια που έτυχε να βρω σε ένα φυτώριο και μου κίνησε το ενδιαφέρον για την κίνησή της.

Την μετέφερα στο γλαστράκι που βλέπετε στις φωτογραφίες με συμπλήρωση απλού φυτοχώματος με προσθήκη λίγης ελαφρόπετρας. Δεν χρειάζεται μεταφύτευση φέτος, δεν είχε γεμίσει την αρχική γλάστρα της, και έτσι απλά την μετέφερα σε μία λίγο μεγαλύτερη.

Πριν λίγες μέρες έκανα ένα πολύ ελαφρύ κλάδεμα (δυστυχώς δεν κράτησα φωτογραφίες πριν το κλάδεμα) και επιχείρησα μια προσπάθεια συρματώματος με σκοπό να του δώσω μορφή ανεμοδαρμένου, που όμως αποδείχθηκε αρκετά δύσκολη.

Χρησιμοποίησα σύρμα από αλουμίνιο και δυστυχώς κατά την προσπάθειά μου να λυγίσω το μεγάλο χαμηλό κλαδί της, αυτό έσπασε στη μέση, χωρίς όμως να αποκολληθεί τελείως. Έτσι έδεσα το σημείο που έσπασε (φαίνεται το δέσιμο με λεπτότερο πράσινο σύρμα και πλέον την αφήνω στην ησυχία της για φέτος με την ελπίδα να κολλήσει το κλαδί. Αν πάλι δεν κολλήσει, θεωρώ ότι δεν είναι πολύ μεγάλο το κακό, οι βουκαμβίλιες πετάνε πολλά κλαδιά και πιστεύω ότι θα μπορέσω καλύψω το κενό. Επίσης μου ράγισε και το κλαδάκι της κορυφής, το οποίο επίσης έδεσα με πράσινο συρματάκι. 

Δεν απογοητεύομαι γιατί θεωρώ ότι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον δεντράκι που με λίγη υπομονή και χρόνο μπορεί να διαμορφωθεί με σκοπό να ξεπεραστούν οι όποιες απώλειες. Σε κάθε περίπτωση θα σας κρατάω ενήμερους!

Επίσης, έκανα την πρώτη προσπάθειά μου για δημιουργία jin σε ορισμένα νεκρά τμήματά της.





 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση