Άρκευθος Πλαγιόκλαδος - Juniperus Horizontalis - Μπορεί να γίνει Μπονσάι; - Πρόβλημα με Άκρες που ξεραίνονται

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Lor32
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 24 Ιαν 2023, 17:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Άρκευθος Πλαγιόκλαδος - Juniperus Horizontalis - Μπορεί να γίνει Μπονσάι; - Πρόβλημα με Άκρες που ξεραίνονται

Δημοσίευση από Lor32 »

Γεια σε όλους. Μπορώ να σας δώσω μερικές συμβουλές.
Μεταφύτευση: Αν δεν έχετε ήδη μεταφυτεύσει το δέντρο σε μεγαλύτερη γλάστρα, μπορεί να χρειάζεται να το κάνετε. Αυτό θα δώσει στις ρίζες περισσότερο χώρο να αναπτυχθούν και να αναπνεύσουν, και μπορεί να βελτιώσει τη γενική υγεία του δέντρου.
Πότισμα: Μπορεί να χρειάζεται να ποτίζετε το δέντρο συχνότερα ή λιγότερο συχνά ανάλογα με τις συνθήκες του περιβάλλοντος σας και το επίπεδο υγρασίας του εδάφους. Βεβαιωθείτε ότι έχετε αραιό πότισμα με στέγνωμα του χώματος ανάμεσα στα ποτίσματα, όπως αναφέρατε ότι έχετε διαβάσει. Αν το χώμα παραμένει πολύ υγρό, μπορεί να προκαλέσει προβλήματ. Εδώ είναι μερικές πηγές που μπορεί να βοηθήσουν.
www.giouniperobonsai.gr
www.bonsaiart.gr
https://expressflowers.gr/
 
 
 
 
 

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Άρκευθος Πλαγιόκλαδος - Juniperus Horizontalis - Μπορεί να γίνει Μπονσάι; - Πρόβλημα με Άκρες που ξεραίνονται

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα,

Επισυνάπτω φωτογραφίες με την κατάσταση των ριζών, τα κλαδιά που ξεραίνονται και την οριζόντια ανάπτυξη του φυτού. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Άρκευθος Πλαγιόκλαδος - Juniperus Horizontalis - Μπορεί να γίνει Μπονσάι; - Πρόβλημα με Άκρες που ξεραίνονται

Δημοσίευση από BILLPAN »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:25
BILLPAN έγραψε:
23 Φεβ 2023, 18:14
Τώρα το έχω σε θέση που αυτή την εποχή το βλέπει ο ήλιος από τις 9:30 περίπου το πρωί μέχρι και 12:30 το μεσημέρι περίπου, ίσως και λίγο αργότερα, θα πρέπει να το παρατηρήσω όταν θα είμαι σπίτι το σκ για να σας πω ακριβώς. Ίσως προσπαθήσω να το τοποθετήσω σε λίγο πιο ηλιόλουστη θέση αλλά γενικά είμαι περιορισμένος από το μπαλκόνι μου που δέχεται ήλιο αυτές τις ώρες...


 
είναι λίγο το διάστημα που το φυτό βλέπει ήλιο. Καλύτερα πήγαινέ το στην ταράτσα ή δώσε το σε κάποιον που έχει χώρο σε ηλιόλουστη θέση να σου το φιλοξενήσει. Αλλιώς μάλλον θα το χάσεις. Είχα πάθει κάτι ανάλογο στο παρέλθον.

 
οκ, ευχαριστώ, θα δω τι μπορώ να κάνω...
 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Άρκευθος Πλαγιόκλαδος - Juniperus Horizontalis - Μπορεί να γίνει Μπονσάι; - Πρόβλημα με Άκρες που ξεραίνονται

Δημοσίευση από Giorgos G. »

BILLPAN έγραψε:
23 Φεβ 2023, 18:14
Τώρα το έχω σε θέση που αυτή την εποχή το βλέπει ο ήλιος από τις 9:30 περίπου το πρωί μέχρι και 12:30 το μεσημέρι περίπου, ίσως και λίγο αργότερα, θα πρέπει να το παρατηρήσω όταν θα είμαι σπίτι το σκ για να σας πω ακριβώς. Ίσως προσπαθήσω να το τοποθετήσω σε λίγο πιο ηλιόλουστη θέση αλλά γενικά είμαι περιορισμένος από το μπαλκόνι μου που δέχεται ήλιο αυτές τις ώρες...

 
είναι λίγο το διάστημα που το φυτό βλέπει ήλιο. Καλύτερα πήγαινέ το στην ταράτσα ή δώσε το σε κάποιον που έχει χώρο σε ηλιόλουστη θέση να σου το φιλοξενήσει. Αλλιώς μάλλον θα το χάσεις. Είχα πάθει κάτι ανάλογο στο παρέλθον.

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Re: Άρκευθος Πλαγιόκλαδος - Juniperus Horizontalis - Μπορεί να γίνει Μπονσάι; - Πρόβλημα με Άκρες που ξεραίνονται

Δημοσίευση από BILLPAN »

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο για την άμεση απάντηση,

Την δομή της βάσης του δεν μπορώ να την δω ούτε εγώ ο ίδιος, επειδή η ανάπτυξή του είναι τελείως οριζόντια επί του χώματος. Για να δω αν έχει νεμπάρι και γενικά την βάση του θα πρέπει να το βγάλω από τη γλάστρα και να αφαιρέσω αρκετό από το επιφανειακό χώμα...

Τώρα το έχω σε θέση που αυτή την εποχή το βλέπει ο ήλιος από τις 9:30 περίπου το πρωί μέχρι και 12:30 το μεσημέρι περίπου, ίσως και λίγο αργότερα, θα πρέπει να το παρατηρήσω όταν θα είμαι σπίτι το σκ για να σας πω ακριβώς. Ίσως προσπαθήσω να το τοποθετήσω σε λίγο πιο ηλιόλουστη θέση αλλά γενικά είμαι περιορισμένος από το μπαλκόνι μου που δέχεται ήλιο αυτές τις ώρες...
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Άρκευθος Πλαγιόκλαδος - Juniperus Horizontalis - Μπορεί να γίνει Μπονσάι; - Πρόβλημα με Άκρες που ξεραίνονται

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπέρα. Από αυτά που γράφεις, φαίνεται ότι το δέντρο δεν πάει καλά οπότε θα πρέπει να το αφήσεις στην ησυχία του για να ανακάμψει. Το αγκαθωτό/στρεσαρισμένο φύλλωμα μας λέει ότι δεν πρέπει να το πειράξουμε. Θέλει σίγουρα θέση σε φουλ ήλιο, και αυτό άμεσα. Μάλλον αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που ξεραίνει κλαδιά. Επίσης θα πρότεινα να του ρίξεις μυκητοκτόνο 2-3 φορές για παν ενδεχόμενο. Δεν χρειάζεται μεταφύτευση ούτε πρέπει να κλαδευτεί ή να συρματωθεί μέχρι να συνέλθει. Πότιζε κανονικά, όταν στεγνώσει το χώμα του. Μην ρίχνεις λίπασμα μέχρι να το δεις να αναπτύσσει νέο φύλλωμα. Αλλά το κυριότερο είναι ο ήλιος, επαναλαμβάνω ότι πρέπει να το βάλεις σε φουλ ηλιόλουστη θέση. Αν όλα πάνε καλά και επιβιώσει, θα χρειαστεί 2-3 χρόνια (ίσως και περισσότερο) για να γίνει αρκετά εύρωστο ώστε να αρχίσεις να το διαμορφώνεις για μπονσάι

Τέλος για να φανεί εάν το φυτό μπορεί να γίνει μπονσάι θα πρέπει να δείξεις τον κορμό του, από την βάση (νεμπάρι) έως εκεί που αρχίζει να διακλαδώνεται και τα κύρια κλαδιά του. Οι φωτογραφίες που ανέβασες δείχνουν το δέντρο από πάνω και δεν φαίνεται πως είναι η βασική δομή του. Για βοήθεια επισυνάπτω ένα σχέδιο για την σωστή θέση φωτογράφησης δέντρων μπονσάι.
καλή επιτυχία
291568153_1454143475054183_3154162054261902494_n.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 102 times
Been thanked: 41 times

Άρκευθος Πλαγιόκλαδος - Juniperus Horizontalis - Μπορεί να γίνει Μπονσάι; - Πρόβλημα με Άκρες που ξεραίνονται

Δημοσίευση από BILLPAN »

Τον περασμένο Δεκέμβριο του 2022 αγόρασα τον πρώτο μου γιουνίπερο, ένα είδος που δεν με ελκύει ιδιαίτερα αλλά επειδή κατά κόρον χρησιμοποιείται για μπονσάι είπα να κάνω την προσπάθειά μου.

Όλα τα φύλλα του ήταν και παραμένουν μέχρι και σήμερα στρεσαρισμένα, εκτός από ένα και μοναδικό μικρό κλαδάκι. Πιστεύω ότι είναι επειδή χρειάζεται άμεσα μεταφύτευση, καθώς οι ρίζες έχουν γεμίσει και έχουν τυλιχτεί γύρω από την γλάστρα.

Παρατήρησα ότι τα μεγάλα κλαδιά του αρνούνται να λυγίσουν και να πάρουν άλλη θέση, ενώ ένα που ζόρισα λίγο ράγισε. Για αυτόν τον λόγο δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να δουλέψω με αυτό το δέντρο. Σκέφτομαι να το αφήσω ως έχει και να μην το κάνω μπονζάι. Αλλιώς το μόνο που βλέπω είναι να προσπαθήσω ένα cascade στυλ ή να επιχειρήσω κατά την μεταφύτευση να αλλάξω δραστικά την γωνία κλίσης του, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο, δεδομένης της εντελώς οριζόντιας ανάπτυξής του. Όσοι γνωρίζετε το είδος παρακαλώ για τις συμβουλές σας.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό, αλλά το ότι από όταν τον αγόρασα πολύ σιγά αλλά σταθερά ξεραίνονται οι άκρες των εξωτερικών κλαδιών του και δεν έχω εντοπίσει μέχρι τώρα την αιτία του προβλήματος, ενώ δεν έχω και εμπειρία με το είδος. Διάβασα ότι θέλει αραιό πότισμα με στέγνωμα του χώματος ανάμεσα στα ποτίσματα, το εφάρμοσα αφήνοντάς το 1 - 2 μέρες με εντελώς στεγνό χώμα αλλά τίποτα. Διάβασα επίσης ότι θέλει φωτεινή θέση και πριν λίγες μέρες το μετέφερα σε μια θέση με λίγο περισσότερο ήλιο γιατί η αλήθεια είναι ότι αρχικά το είχα σχεδόν σε απόλυτη σκιά. Να σημειώσω ότι τις άκρες των κλαδιών που ξεραίνονται τις κόβω. Είναι σωστό αυτό ή προκαλεί περαιτέρω νέκρωση του κλαδιού; Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη γιατί όπως πάει βλέπω να το χάνω...

Ακολουθούν φωτογραφίες
 

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 39 δευτερόλεπτα:
Επίσης να πω ότι από την αγορά του μέχρι και σήμερα λιπαίνω μία φορά τον μήνα με υγρό λίπασμα φτωχό σε άζωτο και με εκχύλισμα φυκιών κάθε 15 μέρες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση