ελιτσα

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

PANOS BONSAILANDER
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από PANOS BONSAILANDER »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από Harris »

PANOS BONSAILANDER έγραψε:ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΛΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΑΠΟ ΜΟΣΧΕΥΜΑ???? ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ . :think: :think: :think:

Μπορεις να διαβασεις ΕΔΩ: http://bonsaiclub.gr/forum/viewtopic.ph ... 1569#p1569
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

PANOS BONSAILANDER
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από PANOS BONSAILANDER »

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΛΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΑΠΟ ΜΟΣΧΕΥΜΑ???? ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ . :think: :think: :think:

Topic author
bilys
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 14:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από bilys »

αυτες ειναι ιδανικες!!!!
μακαρι να μπορεσω να το φερω σε μια παρομοια ...τι λες για τις ριζες φετος-του χρονου?ειδα οτι το χοντρο κλαδι το αφαιρεσες αρκετα?
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Προσπάθησα να δώσω μία εικόνα όπως την φαντάζομαι μετά από λίγα χρόνια.Είναι απλά μία προσωπική άποψη για την ελιά σου.Θεωρητικά εξαφάνισα τις ρίζες που βρίσκονται πάνω από την γλάστρα και εμφάνισα όλον τον κορμό σε διάφορες μορφές.Η θεωρία από την πραγματικότητα απέχει όμως, για αυτό μήν πάρεις και τόσο στα σοβαρά την αποψή μου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
bilys
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 14:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από bilys »

δε ξερω ποσος κορμος ειναι ακομα μεσα στη γλαστρα γιατι αφαιρεσα πολλη ριζα και φοβηηκα να βγαλω και αλλη προς το παρον,παντως πρεπει να ειναι τουλαχιστον 7εκ απο την επιφανεια και κατω!ποιες ριζες να βγαλω αυτες που ειναι στην επιφανεια η απο κατω?(τωρα η του χρονου?)
εχεις δικιο εχει πεταξει πολλα αγρια χαμηλα και δεξια αλλα και πολλα ημερα ,εχει θεριεψει!!!
σκεφτομουν του χρονου ανοιξη να κοψω και αλλη ριζα και να δω τι γινεται,τι λες?
παντως εχει πολλη καλο κορμο και βαση κορμου μα διαμετρο 20περιπου εκ!η γλαστρα εχει διαμετρο 28 εκ και βαθος 11εκ (αρα ετσι ειπα τα 7 εκ)
να την κανω αγρια λες?
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ξανά ερώτηση ! Υπάρχει κορμός κάτω απο την μπάλα χώματος-ριζών που βλέπω στην φωτό ?? Αν ναι ο κορμός σε πόσο βάθος συνεχίζει και έχει μπεί μέσα στην γλάστρα ? Τα λέω όλα αυτά γιατί θα μπορούσες να αφήσεις μόνο λίγες ρίζες στήν κάτω άκρη της ελιάς και να θέσεις σε κοινή θέα τον υπόλοιπο κορμό που τώρα δεν φαίνεται όλος.Ετσι θα κέρδιζες οπτικά και ύψος ,οπότε άν την έκοβες στο σημείο του μπολιάσματος που λέμε θα είχες ένα χοντρό κορμό και αμέσως να αρχίζει το φύλλωμα . (πάντως αν βλέπω καλά ,κάτω δεξιά υπάρχεει ένα μικρό βλαστάρι μάλλον ''αγριο ''.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
bilys
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 14:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από bilys »

αφαιρεσα πολυ ριζα και το υπολοιπο το αφησα γιατι ηδη ειχε αφαιρεθει πολυ πραμα σκεψου απο γλαστρα -κουβα θηριο κατεβηκε σε πλαστικο (περισσοτερο απο 1/3 κοντα στο μισο) τη κλαδεψα πολυ και αφησα μονο αυτο για να βλεπω τη πορεια και επειδη ειναι το μονο που εμεινε κλαψ.αν το κοψω και αυτο θα τη παλεψει λες?εχεις δικιο αγριελια θα ειναι πολυ καλυτερα αλλα πιστευω οτι πρεπει να τις δωσω λιγο χρονο
οι επιφανειακες ριζες θα αφαιρεθουν καθως και λιγο χωμα,του χρονου σκεφτομουν να αφαιρεσω και αλλο τμημα ριζας
τι λες
ενοειτε οτι θελω να ακουω γνωμες,απαιτειται ε(προτασεις κ.α.)
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μία απλή ερώτηση θά κάνω.Μήπως θα έπρεπε να την βάλεις σε μία μεγαλύτερη γλάστρα ??? Μήπως θα έπρεπε να είχες πλύνει με πίεση νερού όλες τις ρίζες (πλήρη αφαίρεση του παλαιού χώματος) και έτσι θα έβλεπες τι θα έκοβες ?? Γιατί έχω την εντύπωση ότι θα μπορούσες να φέρεις σε οπτική επιφάνεια ακόμη περισσότερο κορμό και να κόψεις τα ριζίδια που περισσεύανε πλέον στην επιφάνεια.Βέβαια αυτές είναι υποθέσεις που κάνω γιατί δέν γνωρίζω το μέγεθος του φυτού.Πάντως αν έκανες αυτά που έγραψα ,σου ζητώ συγνώμη , αλλά από την φωτό αυτά κατάλαβα. (δεν βλέπω και καλά λόγω ηλικίας !).Και το το τελευταιο ,αν την κόψεις στο σημείο που βγαίνει το πρώτο κλαδί (σηλαδή στο σημείο του μπολιάσματος ) τότε θα έχεις μία αγριοελιά και τα μικρά της φύλλα θα δώσουν άλλη εικόνα στο όλο σύνολο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
bilys
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 14:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από bilys »

ναι να δουμε που θα πεταξει και το παχος θα το κανω μια ωραιοτατη κουφαλα,προς το παρον την αφηνω να ηρεμησει ηδη τη στραπατσαρα ...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από Harris »

Πολύ ωραία ελιά!!! Αυτή σε 1 χρόνο θα αρχίζει να δείχνει την ομορφιά της. Και οπως γράφει ο Λαζαρος θα έχει κωνικότητα! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από Hombre »

Πολυ καλη η ελιτσα σου Βασιλη και με προοπτικες αλλα θελει αρκετο χρονο για να ερθει σε ομαλη σχεση ο κοντοχοντρος κορμος σε σχεση με το φυλλωμα και να αποκτηση το δεντρο κωνικοτητα.
Επισης το jin πιστευω οτι πρεπει να το φας αρκετα ακομη ωστε να μην ειναι τοσο χοντρο, επαναλαμβανω ομως οτι το δεντρακι εχει πολλες προοπτικες :clap: :clap: :clap:
:text-bravo:
Εικόνα

Topic author
bilys
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 14:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ελιτσα

Δημοσίευση από bilys »

2η φωτο θελω προτασεις σχολια[img]http://i689.photobucket.com/albums/vv26 ... 101026.jpg[/img]

Topic author
bilys
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 14:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ελιτσα

Δημοσίευση από bilys »

λοιπον αυτη ηταν σε ενα φυτωριο ειχε υψος2+μετρα και ηταν σε ενα μεγαλο κουβα,εχει κοπει ριζα 2/3καθως και πολυ πραμα,την εχω σκαψει λιγουλακι,τωρα ξεκουραζεται και αναπτυσεται για να δω μελλοντικα,δυστυχως δεν την εβγαλα πριν[img]http://i689.photobucket.com/albums/vv26 ... 101027.jpg[/img]
Απάντηση