yamadori μυρτια

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

χαρι μου αφου το καταλαβες που το πηγαινε ο γιαννης τοτε επετρεψε μου να σου πω μια γνωστη παροιμια για εμας τους μεγαλους οτι(οσο μεγαλωνεις μαθαινεις παιδι μου) :) :) :)
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Harris »

Jean-Zac έγραψε:
My Nellie έγραψε:Ο Γιάννης?????
Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι !!!!
Δεν είναι υπέρμαχος του ξηλώματος, το ξέρω καλά.
Εχει δίκιο η Αλεξάνδρα. Απλώς έβαλα αυτές τις φωτό για να γελάσουμε λίγο ,μιάς και βλέπω ότι σύντομα σχεδόν όλοι θα αρχίσουν τις νέες αγορές φυτών. Μέχρι τώρα σεβάστηκα την φύση, αλλά αν παραβιάσω αυτόν τον σεβασμό θα φταίνε οι ''κακές παρέες''. !! (ωραία δικαιολογία :laughing-rolling: :laughing-rolling: )

.
Κάτι έχεις βρει Γιάννη και ψάχνεις ενα στήριγμα / δικαιολογία για να το ξηλώσεις!!! :dance: :animals-chickencatch:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Jean-Zac »

My Nellie έγραψε:Ο Γιάννης?????
Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι !!!!
Δεν είναι υπέρμαχος του ξηλώματος, το ξέρω καλά.
Εχει δίκιο η Αλεξάνδρα. Απλώς έβαλα αυτές τις φωτό για να γελάσουμε λίγο ,μιάς και βλέπω ότι σύντομα σχεδόν όλοι θα αρχίσουν τις νέες αγορές φυτών. Μέχρι τώρα σεβάστηκα την φύση, αλλά αν παραβιάσω αυτόν τον σεβασμό θα φταίνε οι ''κακές παρέες''. !! (ωραία δικαιολογία :laughing-rolling: :laughing-rolling: )

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από My Nellie »

Ο Γιάννης?????
Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι !!!!
Δεν είναι υπέρμαχος του ξηλώματος, το ξέρω καλά.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Harris »

Jean-Zac έγραψε:Κάποιοι εδω μέσα τον τελευταίο καιρό έχουν άγριες διαθέσεις !! ( ονόματα δεν λέμε !! :laughing-rolling: :laughing-rolling: )

.

Γιαννηηηηηηηηηη??? Τι εκανες? σαν pinus mungo ειναι.... Το ξήλωσες? ποτε? απο που???? :angry-screaming:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Κάποιοι εδω μέσα τον τελευταίο καιρό έχουν άγριες διαθέσεις !! ( ονόματα δεν λέμε !! :laughing-rolling: :laughing-rolling: )

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Philip »

Δυστυχως στην Αιγινα δεν υπαρχει αξιολογο υλικο......... :(

Πρεπει να κανονισουμε κατι ποιο ορεινο.......... :text-bravo:
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Harris »

Hombre έγραψε:Μηπως Φιλιπε πρεπει απο τωρα να αρχησουμε να κανονιζουμε τις λεπτομεριες του ταξιδιου μας στην Αιγινα κατα Φεβρουαριο μηνα ? λεω εγω τωρα................... :chores-chopwood: :character-jason: :chores-chopwood: :auto-sportbike:

Εγω περιμενω και ειμαι μεσα! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Hombre »

Μηπως Φιλιπε πρεπει απο τωρα να αρχησουμε να κανονιζουμε τις λεπτομεριες του ταξιδιου μας στην Αιγινα κατα Φεβρουαριο μηνα ? λεω εγω τωρα................... :chores-chopwood: :character-jason: :chores-chopwood: :auto-sportbike:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Philip »

Harris έγραψε:

Τι σημαίνει δηλαδή urban yamadori? :o Αυτα τα εχουν βγάλει τα Αμερικανάκια...
Ο Ιαπωνικός όρος yamadori σημαίνει συλλογή δέντρου απο την άγρια φύση. (και εαν πάμε στην φιλοσοφία yamadori κάνεις μόνο σε ενα δέντρο που κινδυνεύει!)
Να το πουμε ποιο σωστα , συλλογη δεντρου απο τα βουνα...εξω στην φυση, αλλα απο τα βουνα. :P

Αναφερονται για εκεινη την εποχη,που τα βουνα ηταν καταπράσινα κ επιτρεποταν η συλλογη δεντρων απο την φυση. Στην Ιαπωνια τωρα χρειάζεσαι ειδικη άδεια συλλογης δεντρου απο την φυση Κ αν στο επιτρέψουν. Το ιδιο συμβαίνει κ στις άλλες χωρες του κοσμου. Ετσι τα τελευταια χρονια εχουν στραφει στην καλλιέργεια δεντρων που προορίζονται για μπονσαι. Ετσι η εννοια yamadori μας θυμιζει μια παλια εποχη. Οι καροι αλλάζουν.... :violin:

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από My Nellie »

Τι να σου πω, Χάρη μου...?
Εγώ δεν είμαι και πολύ των κανόνων, αλλά ούτε και του να σηκώνουμε τα δένδρα από τα δάση.... Δένδρα που κουβαλάνε πάνω τους τόοοοοσα χρόνια και τα σημάδια από αυτά τα χρόνια, ΔΕΝ μου αρέσει να τα στριμώχνουν σε μια γλάστρα!
Η μόνη περίπτωση που κάτι τέτοιο το βλέπω να είναι επιτρεπτό, είναι εάν αυτά τα δένδρα πρόκειται να καταστραφούν επειδή πχ θα αλλάξει η χρήση της γης, θα γίνει ένας νέος δρόμος, κοκ

Τώρα, ποιά είναι η διαφορά του yamadori original από το yamadori urban.... :laughing-rolling:
Κάποια στιγμή το urban ήταν φυτό σε γλάστρα φυτωρίου, σωστά? Φυτεύθηκε στον κήπο, πέρασαν τα χρόνια, μεγάλωσε, ήρθε η ώρα να το ξερριζώσουν (για λόγους διαφόρους) και το παίρνει κάποιος και το δουλεύει για να το μετατρέψει σε bonsai. Άρα το yamadori είναι ευφημισμός, σωστά? :laughing-rolling:
Σαν όρος όμως υπάρχει και χρησιμοποιείται....
Και προκειμένου τα δένδρα αυτά να καταλήξουν σε μια χωματερή, γιατί να μη τα περιλάβει κάποιος και να κάνει πάνω τους τέχνη? Κι ας τα λέει και urban yamadori, χαλάλι του! :laughing-rolling:
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Harris »

My Nellie έγραψε:Χάρη, δεν έχεις ακούσει για τα Urban Yamadories? :o
Προσωπικώς εγώ, έχω στο νου μου ένα οικόπεδο με ένα παλιό κτίσμα που το έχουν κατεδαφίσει κι έχει κάποια μεγάλα δένδρα στην αυλή του και περιμένω πότε θα εμφανισθεί κάποιο συνεργείο ή εαν αναρτηθεί κάποια πινακίδα ότι θα ανεγερθεί άλλο κτίσμα, για να προβώ στα.... περαιτέρω 8-)

Τι σημαίνει δηλαδή urban yamadori? :o Αυτα τα εχουν βγάλει τα Αμερικανάκια...
Ο Ιαπωνικός όρος yamadori σημαίνει συλλογή δέντρου απο την άγρια φύση. (και εαν πάμε στην φιλοσοφία yamadori κάνεις μόνο σε ενα δέντρο που κινδυνεύει!)

Αλλά όσο ζω μαθαίνω. Ακούω απόψεις γι'αυτο το θέμα. Και κείμενα για να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας! :)

http://www.bonsaiclub.gr/bonsai/yamadori-bonsai.html
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από My Nellie »

Χάρη, δεν έχεις ακούσει για τα Urban Yamadories? :o
Προσωπικώς εγώ, έχω στο νου μου ένα οικόπεδο με ένα παλιό κτίσμα που το έχουν κατεδαφίσει κι έχει κάποια μεγάλα δένδρα στην αυλή του και περιμένω πότε θα εμφανισθεί κάποιο συνεργείο ή εαν αναρτηθεί κάποια πινακίδα ότι θα ανεγερθεί άλλο κτίσμα, για να προβώ στα.... περαιτέρω 8-)
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Liz@ki »

«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Harris »

manos_papadakis40 έγραψε:
Harris έγραψε:Εαν το πήρες απο πελάτη σου που το είχε στον κήπο του βρε Μάνο δεν είναι yamadori! :P

Βγάλε και άλλες φωτογραφίες. Πόσο το πουλάς έτσι οπως το βλέπω. (χωρις καμια διαμορφωση)
ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΧΑΡΗ ΜΟΥ χεχεχεχεχε....Τωρα οσο για τον ορο yamadori αμα θες το συζηταμε....
Ποτε πιστευεις οτι ενα δεντρο ειναι yamadori, Μανο;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Harris έγραψε:Εαν το πήρες απο πελάτη σου που το είχε στον κήπο του βρε Μάνο δεν είναι yamadori! :P

Βγάλε και άλλες φωτογραφίες. Πόσο το πουλάς έτσι οπως το βλέπω. (χωρις καμια διαμορφωση)
ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΧΑΡΗ ΜΟΥ χεχεχεχεχε....Τωρα οσο για τον ορο yamadori αμα θες το συζηταμε....
Άβαταρ μέλους

perdikaki mariana
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από perdikaki mariana »

Harris έγραψε:Εαν το πήρες απο πελάτη σου που το είχε στον κήπο του βρε Μάνο δεν είναι yamadori! :P

Βγάλε και άλλες φωτογραφίες. Πόσο το πουλάς έτσι οπως το βλέπω. (χωρις καμια διαμορφωση)


Ε και ο κήπος φύση είναι!!! Ρώτα και μας που δεν έχουμε!!! ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
[url=http://www.xarakas.gr]Εικόνα[/url]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Harris »

Εαν το πήρες απο πελάτη σου που το είχε στον κήπο του βρε Μάνο δεν είναι yamadori! :P

Βγάλε και άλλες φωτογραφίες. Πόσο το πουλάς έτσι οπως το βλέπω. (χωρις καμια διαμορφωση)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

perdikaki mariana
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από perdikaki mariana »

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
[url=http://www.xarakas.gr]Εικόνα[/url]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: yamadori μυρτια

Δημοσίευση από Harris »

δεντράρα! πως σκεφτεσαι να το διαμορφώσεις? Εσυ για αρχη να μας πεις.... πως το εχεις σκεφτει?
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση