Ελια On Rock

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Re: Ελια On Rock

Δημοσίευση από Hfestion » 19 Μάιος 2013, 22:36

θα μπορουσε να πει καποιος οτι εχω πεσει με τα μουτρα στις ελιες.

Ενα update, ολες οι προτασεις δεκτες
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους
RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Δημοσίευση από RiaDr » 20 Μάιος 2013, 11:08

Και πολύ καλά κάνεις!
Πρόταση: μιας και η απόσταση απ' το νεμπάρι μέχρι την πρώτη διακλάδωση είναι αρκετά μεγάλη, μήπως να το πλαγίαζες αρκετά ώστε να μειωθεί αυτή η αίσθηση "κενού"..;
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Re: Απ: Ελια On Rock

Δημοσίευση από Hfestion » 01 Οκτ 2014, 01:46

Τα χρόνια περνάνε και η ελιά μένει εκτεθειμένη σε κρυο-ζέστη, ηλιο-βροχη και χιόνι. Σιγά σιγά ωριμάζει....

Λίγες κοντινές φωτογραφίες

Εικόνα
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Small Trees...
BIG DREAMS

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Δημοσίευση από Hfestion » 01 Οκτ 2014, 01:57

Σήμερα ξεκίνησα να λυγίζω και να κατεβάζω τον κεντρικό κορμο προς τα κατω
Εικόνα
ΕικόναΕικόνα

Οι παραφιαδες έμειναν γιατί θέλω να έχει δύναμη και να ριζώσει καλα

Εικόνα
Δεν εχω βρει ακόμα τη σωστή οπτική γωνία προς τον θεατή, αλλά για την ώρα δεν με πολυ ενδιαφέρει. ΕικόναΕικόνα

Προσεχώς κι άλλο λυγισμα
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους
Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α » 01 Οκτ 2014, 15:41

Καλησπέρα δεν λέω να ωραίο δέντρο Αλλά......
Έχουν περάσει και 2.5 χρόνια και δεν βλέπω πολλή ανάπτυξηΕικόνα γιατι???
Μου εχεις πει οτι δεν ποτίζεις πολυ τις ελιές σου. Λαθος!
Εάν ήταν στο χώμα οκ...αλλά ειναι σε γλάστρα και αφυδατωνονται τα δεντρα σου !
Για δοκίμασε να τους ρίχνεις λίγο νεράκι για να μπορέσουν να λειτουργήσουν πιο άνετα ..ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
vasilis sivvas
Imperial
Imperial

Δημοσίευση από vasilis sivvas » 01 Οκτ 2014, 17:30

Hfestion έγραψε:Ειναι στιγμες που το μυαλο μου κανει στροφη 180μοιρες. Εδω και πολυ καιρο εχω σκεφτει καποια αλλη εκδοχη. Χθες βρηκα λιγο χρονο και ειπα να ασχοληθω με την ελιτσα μου. Εγινε μεταφυτευση(βελτιωσα το μιγμα του χωματος)- αλλαγη γωνιας και αφαιρεσα την πετρα.
εμένα μου άρεσε που το σήκωσες το δέντρο, δεν θα συμφωνούσα με την πρόταση του cascade γιατι η ελια απο την φύση της δεν κατεβάζει κλαδια αυτού του τύπου και δεν υπάρχει σύνδεση με την ταυτότητα του δέντρου. η προτασή μου είναι να το αφήσεις να φουντώσει για να μπορούν να γίνουν σχέδια βασισμένα σε πραγματικά στοιχεία και όχι σε υποθέσεις που άν και όμορφες ίσως να μήν έχουν να κάνουν καθόλου με το πώς θα εξελιχθεί το δέντρο. περίμενε και νομίζω πως του χρόνου τέτοιο καιρό θα ξέρουμε που να βασίσουμε τα σχέδια μας και είμαι σίγουρος πως θα έχεις πολλά virtuals

Άβαταρ μέλους
alexcorfu
Imperial
Imperial
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexcorfu » 01 Οκτ 2014, 17:38

vasilis sivvas έγραψε:
Hfestion έγραψε:Ειναι στιγμες που το μυαλο μου κανει στροφη 180μοιρες. Εδω και πολυ καιρο εχω σκεφτει καποια αλλη εκδοχη. Χθες βρηκα λιγο χρονο και ειπα να ασχοληθω με την ελιτσα μου. Εγινε μεταφυτευση(βελτιωσα το μιγμα του χωματος)- αλλαγη γωνιας και αφαιρεσα την πετρα.
εμένα μου άρεσε που το σήκωσες το δέντρο, δεν θα συμφωνούσα με την πρόταση του cascade γιατι η ελια απο την φύση της δεν κατεβάζει κλαδια αυτού του τύπου και δεν υπάρχει σύνδεση με την ταυτότητα του δέντρου. η προτασή μου είναι να το αφήσεις να φουντώσει για να μπορούν να γίνουν σχέδια βασισμένα σε πραγματικά στοιχεία και όχι σε υποθέσεις που άν και όμορφες ίσως να μήν έχουν να κάνουν καθόλου με το πώς θα εξελιχθεί το δέντρο. περίμενε και νομίζω πως του χρόνου τέτοιο καιρό θα ξέρουμε που να βασίσουμε τα σχέδια μας και είμαι σίγουρος πως θα έχεις πολλά virtuals

Σωστά! Εικόνα

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Δημοσίευση από Hfestion » 07 Οκτ 2014, 18:57

Καραγιωργος Α έγραψε:Καλησπέρα δεν λέω να ωραίο δέντρο Αλλά......
Έχουν περάσει και 2.5 χρόνια και δεν βλέπω πολλή ανάπτυξη[ Εικόνα ] γιατι???
Μου εχεις πει οτι δεν ποτίζεις πολυ τις ελιές σου. Λαθος!
Εάν ήταν στο χώμα οκ...αλλά ειναι σε γλάστρα και αφυδατωνονται τα δεντρα σου !
Για δοκίμασε να τους ρίχνεις λίγο νεράκι για να μπορέσουν να λειτουργήσουν πιο άνετα ..[ Εικόνα ][ Εικόνα ]
Δυστυχώς άργησε πολύ να πάρει τα πάνω της. Φέτος αλλάξα τακτική στο ποτισμα και πήρε τα πάνω της
Small Trees...
BIG DREAMS

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Δημοσίευση από Hfestion » 07 Οκτ 2014, 18:58

alexcorfu έγραψε:
vasilis sivvas έγραψε:

Σωστά! [ Εικόνα ]
+1
Small Trees...
BIG DREAMS

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Δημοσίευση από Hfestion » 29 Μάιος 2017, 01:24

Εχουν περασει πεντε χρονια, πανω της εχω κανει ενα σωρο πειραματα-εργασιες,,,, τα τελευταια δυο χρονια εγινε μια μεταφυτευση και τιποτα αλλο εκτος απο ενα δυο βιαστηκα κλαδεματα. Δε προκειται για κατι ωραια διαμορφωμενο, τουλαχιστων εμεινε ζωντανο.
Το μονο που εκανα ηταν να τη μεταφερω στο ποιο ηλιολουστο  σημειο της αυλης μου. Δε μπορω να πω, εχει ξεκινησει να αναπτυσσεται κανονικα.

Αν θα ηθελα να τη δω καποτε σαν pre-bonsai νομιζω πως θα πρεπει να κινηθω καπως ετσι
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Small Trees...
BIG DREAMS

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Δημοσίευση από Hfestion » 22 Φεβ 2018, 21:19

update,
Small Trees...
BIG DREAMS

Απάντηση