Ficus Ginseng on Rock

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Hfestion »

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Ίσως όλο αυτό είναι ένα μάθημα για μένα στο ποσό μπορεί να μεγαλώσει ένας φικος σε μια γλάστρα μέσα σε 10+ χρόνια ή αγόρασε ένα δέντρο μαζί με έναν άνθρωπο που αγαπάς και θα μεγαλώνουν μαζί ή μην αγοράζεις ποτέ ένα δέντρο που δεν έχει προοπτική ή πόσα πολλά μπορείς να μάθεις απο έναν απλό φίκο και άλλα πολλά

"Το θέμα είναι να μην το εγκαταλείψεις ποτέ"

Αυτό μου έλεγε πάντα ο δάσκαλος μου.


Το πρώτο βιντεάκι μια απλή διαδικασία κλαδέματος που μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε με ένα απλό ψαλίδι. Σε κάθε κλαδί άφησα 2 ζευγάρια από φύλλα. Σταδιακά θα ανεβαίνουν και άλλα βιντεάκια. Δεν θα είναι κάτι το ιδιαίτερο, δεν είμαι μάστερ ούτε επαγγελματίας. Υπάρχουν πολύ καλύτεροι από μένα που καλλιεργούν δέντρα στην Ελλάδα και γενικότερα στο εξωτερικό.

Εγώ κάνω απλά το κέφι μου 

https://youtube.com/shorts/2G9lliZfk3o? ... aCLZd15AzO
 
Και ένα βίντεο ένα χρόνο πριν


 

Ontherun
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 09 Δεκ 2020, 16:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 25 times

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Ontherun »

Το μεγαλειο σε αυτη την αναρτηση ειναι οτι εχει εναρξη ζωης το 2013.δηλαδη μιλαμε για 11 χρονια εξελιξη.μπραβο.
These users thanked the author Ontherun for the post:
Hfestion (06 Φεβ 2024, 12:39)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Hfestion »

Χαιρετώ την παρέα, κάνω ένα update σε έναν φικο που εχω εδώ και κάποια χρόνια. Το είχα αγοράσει απο ένα σούπερ μάρκετ μαζί με την κόρη μου. Τότε η κόρη μου ήταν περίπου ενός έτους. Ούτε που θυμάμαι πόσες φορές εχω αλλάξει πλάνο για αυτό το δέντρο, πόσες εργασίες έχω κάνει επάνω του και τι εργασίες του έχω κάνει. Το μόνο σίγουρο είναι πως ολα αυτά τα χρόνια συνεργαζόμαστε και οι δύο μαζί άψογα.

Χθές ήρθε η σειρά του και το κλαδεψα λιγάκι. Ανεβάζω δύο φωτογραφίες, μια ήταν όταν το αγόρασα και μία πως είναι τώρα. Σταδιακά θα ανεβαίνουν και βίντεο στο κανάλι μου με όλη την διαδικασία.
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Ontherun (05 Φεβ 2024, 12:25)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Hfestion »

Νικολας72 έγραψε:
25 Ιούλ 2019, 18:52
     Οκ, οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε και πολλές γνώσεις από φωτογραφία. Άλλωστε κι εγώ δεν είμαι ειδικός, απλά έτυχε να αγγίξω το θέμα ως φοιτητής και να ασχοληθώ λίγο παραπάνω. Ο φωτισμός στον οποίο αναφέρθηκα, (επειδή ο προβολέας έχει δυνατό φως...), παραπλανήθηκα και υπέθεσα ότι ήταν απλά απόγευμα και ο ήλιος έτυχε να χτυπάει από αυτή την γωνία το τραπέζι της αυλής. Σίγουρα δεν έμοιαζε με απλή λάμπα που φωτίζει περιμετρικά τον χώρο. Δημιουργεί άλλες σκιάσεις ο περιμετρικός φωτισμός. Ενώ εδώ υπάρχει κατεύθυνση στο φώς και αυτό φαίνεται στις σκιές..!

Εν πάσει περιπτώση, εάν συγκρίνεις την φωτογραφία του φίκου σου πριν κλαδευτεί (που ήταν προφανώς πρωΐ, χωρίς προβολέα κλπ) με την φωτογραφία μετά το κλάδεμα, νομίζω θα συμφωνήσεις οτι στην τελευταία φαίνεται πολύ καλύτερα το θέμα σου. Πολύ πιο σωστά. Κι αυτό έχει να κάνει με την ποσότητα του φωτός, την κατεύθυνσή του, το αν δημιουργούνται ή όχι σκιές και πόσες και πού πέφτουν... Επίσης, τα χρώματα θα παρατηρήσεις ότι είναι εντελώς διαφορετικά, σωστά? Δεν πιστεύω να έβαψες τον τοίχο ανάμεσα στις δύο φωτογραφίες. Κοίτα όμως τί διαφορετικά που φαίνεται το χρώμα στις δύο φωτογραφίες!!!

Δεν ξέρω με τί φωτογραφίζεις, εάν είναι με κινητό ή μηχανή, λίγο περισσότερο προσοχή θέλει το νετάρισμα. Δηλαδή, το που θα εστιάζει ο φακός όταν θα κλείσει το διάφραγμα. Υπάρχουν πολλά σημεία στα οποία μπορεί να εστιάσει ο φακός, οπότε εάν έχεις κινητό καλό είναι πριν βγάλεις την φωτογραφία και αφού έχεις αποφασίσει το "κάδρο" σου, να πιέσεις με το δάκτυλό σου μία φορά πάνω στην οθόνη του κινητού, στο σημείο που θέλεις να εστιάσεις. Τις περισσότερες φορές (στα περισσότερα κινητά) αυτό εμφανίζει ένα πλαίσιο μέσα στην οθόνη και πολλές φορές ακούγεται σαν να "zoom-άρει" ο φωτογραφικός φακός. Με πολλές φωτογραφικές μηχανές αυτό γίνεται με μισό πάτημα του κουμπιού με το οποίο βγάζεις την φωτογραφία. Το αποτέλεσμα είναι ότι αντικείμενα γύρω από το θέμα σου μπορεί να φαίνονται ελαφρώς πιο θολά, αλλά το ίδιο το θέμα σου θα είναι εξαιρετικά εστιασμένο, θα φαίνεται πιο καθαρά και με περισσότερες λεπτομέρειες.

Στο παράδειγμα της τελευταίας φωτογραφίας σου, μπορείς κοιτώντας να προσέξεις ότι υπάρχουν πολλά αντικείμενα στο χώρο, άλλα που βρίσκονται πιο κοντά στο φακό της μηχανής σου και άλλα πιο μακρυά. Αυτό είναι το λεγόμενο "βάθος" στην φωτογραφία σου. Η μπροστινή άκρη του τραπεζιού είναι το αντικείμενο με το μικρότερο βάθος, στην συνέχεια η πένσα, μετά η κούπα και τα κομμένα φύλλα, μετά το θέμα σου (η γλάστα με το φυτό) και στο τέλος η πίσω άκρη του τραπεζιού και ο τοίχος με το παράθυρο. Εάν τυχαία εστίασε κάπου ο φακός της μηχανής σου, ήταν μάλλον τα κομμένα φύλλα, αφού αυτά φαίνονται πιο καθαρά σ' όλο το "κάδρο". Πιθανόν και να μην εστίασε πουθενά συγκεκριμένα... Εάν όμως είχε εστιάσει στο δεντράκι σου, τότε όλα τα άλλα αντικείμενα στα διάφορα επίπεδα του βάθους θα φαινόντουσαν λίγο πιο θολά, αλλά θα ξεχώριζες την παραμικρή λεπτομέρεια στο δεντράκι γιατί θα φαινόταν καθαρότερα από όλα τα άλλα.

Ελπίζω να βοηθάω κι όχι να κουράζω, σαν σεμινάριο που δεν το ζήτησε κανείς... Απλά υπάρχουν μικρά κολπάκια που μπορεί να μας κάνουν ακόμα πιο χαρούμενους με το αποτέλεσμα της δουλειάς μας (όπως το άγγιγμα πάνω στην οθόνη του κινητού...). Κι αφού τα ξέρω είπα να τα μοιραστώ. Καλή συνέχεια με το δεντράκι σου και πάλι..!
Οι φωτογραφίες μου είναι από ένα απλό κινητό τηλέφωνο, όχι κάτι το ιδιαίτερο. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!!!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Νικολας72 »

     Οκ, οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε και πολλές γνώσεις από φωτογραφία. Άλλωστε κι εγώ δεν είμαι ειδικός, απλά έτυχε να αγγίξω το θέμα ως φοιτητής και να ασχοληθώ λίγο παραπάνω. Ο φωτισμός στον οποίο αναφέρθηκα, (επειδή ο προβολέας έχει δυνατό φως...), παραπλανήθηκα και υπέθεσα ότι ήταν απλά απόγευμα και ο ήλιος έτυχε να χτυπάει από αυτή την γωνία το τραπέζι της αυλής. Σίγουρα δεν έμοιαζε με απλή λάμπα που φωτίζει περιμετρικά τον χώρο. Δημιουργεί άλλες σκιάσεις ο περιμετρικός φωτισμός. Ενώ εδώ υπάρχει κατεύθυνση στο φώς και αυτό φαίνεται στις σκιές..!

Εν πάσει περιπτώση, εάν συγκρίνεις την φωτογραφία του φίκου σου πριν κλαδευτεί (που ήταν προφανώς πρωΐ, χωρίς προβολέα κλπ) με την φωτογραφία μετά το κλάδεμα, νομίζω θα συμφωνήσεις οτι στην τελευταία φαίνεται πολύ καλύτερα το θέμα σου. Πολύ πιο σωστά. Κι αυτό έχει να κάνει με την ποσότητα του φωτός, την κατεύθυνσή του, το αν δημιουργούνται ή όχι σκιές και πόσες και πού πέφτουν... Επίσης, τα χρώματα θα παρατηρήσεις ότι είναι εντελώς διαφορετικά, σωστά? Δεν πιστεύω να έβαψες τον τοίχο ανάμεσα στις δύο φωτογραφίες. Κοίτα όμως τί διαφορετικά που φαίνεται το χρώμα στις δύο φωτογραφίες!!!

Δεν ξέρω με τί φωτογραφίζεις, εάν είναι με κινητό ή μηχανή, λίγο περισσότερο προσοχή θέλει το νετάρισμα. Δηλαδή, το που θα εστιάζει ο φακός όταν θα κλείσει το διάφραγμα. Υπάρχουν πολλά σημεία στα οποία μπορεί να εστιάσει ο φακός, οπότε εάν έχεις κινητό καλό είναι πριν βγάλεις την φωτογραφία και αφού έχεις αποφασίσει το "κάδρο" σου, να πιέσεις με το δάκτυλό σου μία φορά πάνω στην οθόνη του κινητού, στο σημείο που θέλεις να εστιάσεις. Τις περισσότερες φορές (στα περισσότερα κινητά) αυτό εμφανίζει ένα πλαίσιο μέσα στην οθόνη και πολλές φορές ακούγεται σαν να "zoom-άρει" ο φωτογραφικός φακός. Με πολλές φωτογραφικές μηχανές αυτό γίνεται με μισό πάτημα του κουμπιού με το οποίο βγάζεις την φωτογραφία. Το αποτέλεσμα είναι ότι αντικείμενα γύρω από το θέμα σου μπορεί να φαίνονται ελαφρώς πιο θολά, αλλά το ίδιο το θέμα σου θα είναι εξαιρετικά εστιασμένο, θα φαίνεται πιο καθαρά και με περισσότερες λεπτομέρειες.

Στο παράδειγμα της τελευταίας φωτογραφίας σου, μπορείς κοιτώντας να προσέξεις ότι υπάρχουν πολλά αντικείμενα στο χώρο, άλλα που βρίσκονται πιο κοντά στο φακό της μηχανής σου και άλλα πιο μακρυά. Αυτό είναι το λεγόμενο "βάθος" στην φωτογραφία σου. Η μπροστινή άκρη του τραπεζιού είναι το αντικείμενο με το μικρότερο βάθος, στην συνέχεια η πένσα, μετά η κούπα και τα κομμένα φύλλα, μετά το θέμα σου (η γλάστα με το φυτό) και στο τέλος η πίσω άκρη του τραπεζιού και ο τοίχος με το παράθυρο. Εάν τυχαία εστίασε κάπου ο φακός της μηχανής σου, ήταν μάλλον τα κομμένα φύλλα, αφού αυτά φαίνονται πιο καθαρά σ' όλο το "κάδρο". Πιθανόν και να μην εστίασε πουθενά συγκεκριμένα... Εάν όμως είχε εστιάσει στο δεντράκι σου, τότε όλα τα άλλα αντικείμενα στα διάφορα επίπεδα του βάθους θα φαινόντουσαν λίγο πιο θολά, αλλά θα ξεχώριζες την παραμικρή λεπτομέρεια στο δεντράκι γιατί θα φαινόταν καθαρότερα από όλα τα άλλα.

Ελπίζω να βοηθάω κι όχι να κουράζω, σαν σεμινάριο που δεν το ζήτησε κανείς... Απλά υπάρχουν μικρά κολπάκια που μπορεί να μας κάνουν ακόμα πιο χαρούμενους με το αποτέλεσμα της δουλειάς μας (όπως το άγγιγμα πάνω στην οθόνη του κινητού...). Κι αφού τα ξέρω είπα να τα μοιραστώ. Καλή συνέχεια με το δεντράκι σου και πάλι..!
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Hfestion »

Νικολας72 έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 10:31
Ωραία δουλειά, καταπληκτικός (φυσικός φαντάζομαι...) φωτισμός και υπέροχη τελικά εικόνα φωτογράφησης με αρμονία χρωμάτων και φωτοσκιάσεων. Μπράβο για το όλο σύνολο..! Καλή συνέχεια!
Όχι δεν είναι φυσικός φωτισμός, με πήρε το βράδυ και άναψα τον προβολέα της αυλής. Δεν έχω ιδέα από φωτογραφία. Από τύχη έκατσε καλα. Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Άλλη μια φωτογραφία που δεν ανέβηκε χθες

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 24 δευτερόλεπτα:
stelios έγραψε:
23 Ιούλ 2019, 11:46
ΠΩ! τέλειο!
Σε ευχαριστώ πολύ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από stelios »

ΠΩ! τέλειο!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ωραία δουλειά, καταπληκτικός (φυσικός φαντάζομαι...) φωτισμός και υπέροχη τελικά εικόνα φωτογράφησης με αρμονία χρωμάτων και φωτοσκιάσεων. Μπράβο για το όλο σύνολο..! Καλή συνέχεια!
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Hfestion »

Η αποφαση είχε παρθεί από καιρό, είχα βγάλει όλα τα σύρματα και όλη την άνοιξη το άφησα να αναπτυχθεί ανεξέλεγκτα. Φυσικά το κλάδεψα δύο φορές, γιατί αν δεν το έκανα θα είχε φτάσει ένα μέτρο!!!
Σήμερα το απόγευμα με τη δροσιά και εναν ωραίο καφέ έγινε άλλη μια εργασία.
Μεταφορά σε νέο ποτ, κλάδεμα, νέα σύρματα, νέο λουκ!!!
Όλο το σχέδιο είναι να παρει λίγο ήλιο ο κεντρικός κορμός, να ψηλωσει και να δέσει καλύτερα στην πέτρα.
Για την ώρα το βλέπω να πιγενει για 'ukemi'.

Διαμόρφωση στιλ Bonsai, όμως ο χρόνος θα το κάνει πάλι δέντρο
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Νικόλα είσαι σούπερ
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Harris έγραψε:
26 Ιουν 2018, 14:27
Ενα απλό δέντρο που δεν είναι μπονσάι μπορεί να έχει τελικά ενδιαφέρον όπως το έφτιαξε ο Hfestion! Εμένα μου αρέσει πολύ!
      Είναι γνωστή η κατά κόρον παρερμηνεία που υπάρχει στο ευρύ καταναλωτικό κοινό, για το τί είναι και τί όχι bonsai. Ως αποτέλεσμα αυτής της άγνοιας, οι απανταχού της επικράτειας ανθοπώλες (...αλλά και οι γερμανικές αλυσίδες σούπερ-μάρκετ) έχουν βαφτίσει αυθαίρετα την πατάτα ginseng με μόσχευμα φίκου ως "μπονσάι", τοποθετώντας σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και σχετική σήμανση σε ετικέτα ή διαφημιστικό υλικό.
IMG_20180628_152448.jpg
      Όμως, ακόμα κι αυτό το ταπεινό δεντράκι, που δεν είναι μπονσάι (συμφωνώ με το Χάρη), ίσως να μπορεί να εξελιχθεί και να γίνει κάποτε... Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η δουλειά του "τρελο-Καναδού" κ. Nigel Saunders, ο οποίος μέσα από το κανάλι του στο You Tube έχει δώσει μία άλλη προοπτική στο συγκεκριμένο είδος. Ο ίδιος λοιπόν, σε ανύποπτο χρόνο έκοψε την πατάτα με μία ευθεία τομή περίπου στην μέση, αφήνοντας ελάχιστες ρίζες κυρίως από τις εναέριες ρίζες. Αφού το δεντράκι ανταποκρίθηκε βγάζοντας ρίζες στο σημείο της τομής της πατάτας, στην επόμενη μεταφύτευση που του έκανε, δημιούργησε κάθετες τομές με χαρακτικό εργαλείο (σκαρπέλο) θέλοντας να δημιουργήσει την εντύπωση αργότερα ότι αυτές είναι πραγματικές ρίζες ενός πολυετούς φυτού. Η λογική του είναι πως όταν μετά από χρόνια η πατάτα ginseng επουλωθεί δημιουργώντας κάλο με ιστό φλοιού ρίζας στο σημείο της τομής, η τομή θα χαθεί και θα φαίνεται ως χοντρή ρίζα. Πράγμα που μαζί με την υπόλοιπη ανάπτυξη του φυτού μπορεί να πείσει -κατά την γνώμη μου... ως εγχείρημα.
     Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από τα βίντεο του κ. Saunders, καθώς και το link για το κανάλι του.
https://www.youtube.com/channel/UCxWc7c ... ie8oPslLcA

      Επίσης έχω ήδη δύο τέτοια φυτά, εκ των οποίων το ένα τουλάχιστον θα προσπαθήσω να το διαμορφώσω με αυτή την λογική. Βάζω λοιπόν αυτό τον προβληματισμό εδώ, στο post του Ηfestion, για να παίρνουμε όλοι ιδέες, που ίσως μετατρέψουν κάποια παλιά "δώρα" (όπως τα φυτά που έχω εγώ...) σε όμορφα δεντράκια. Από την δική μου προσπάθεια πάντως, υπόσχομαι να αναρτήσω νέο θέμα, όταν το επιχειρήσω!

Ηfestion, καλή συνέχεια με το δεντράκι σου, το οποίο κι εμένα μου αρέσει (για την ιστορία...)

{Υ.Γ. Η σειρά των φωτογραφιών είναι ανάποδη ως προς την εξέλιξη του φυτού. Δηλαδή η "φίκος 1" είναι η πρώτη -την στιγμή της δημιουργίας της κάθετης τομής- και η "φίκος 5" είναι μετά από ένα μήνα που είχε ήδη αρχίσει να επουλώνει.}
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Φανταστικ
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Hfestion »

Γρηγόρης έγραψε:
25 Ιουν 2018, 16:04
Μπράβο μπορεί το συγκεκριμένο είδος να μη με ενθουσιάζει και μένα αλλά πάνω στην πέτρα είναι απίθανο.Καλώς ήρθε λοιπόν στη συλλογή σου.
Σε ευχαριστώ πολύ
Harris έγραψε:Ενα απλό δέντρο που δεν είναι μπονσάι μπορεί να έχει τελικά ενδιαφέρον όπως το έφτιαξε ο Hfestion! Εμένα μου αρέσει πολύ!
Σε ευχαριστώ πολύ, μπορώ να πω ότι έμαθα πολλά από αυτό.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Harris »

Ενα απλό δέντρο που δεν είναι μπονσάι μπορεί να έχει τελικά ενδιαφέρον όπως το έφτιαξε ο Hfestion! Εμένα μου αρέσει πολύ!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Μπράβο μπορεί το συγκεκριμένο είδος να μη με ενθουσιάζει και μένα αλλά πάνω στην πέτρα είναι απίθανο.Καλώς ήρθε λοιπόν στη συλλογή σου.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπορώ να πω πως μετά από τόσα χρόνια και τοσες εργασίες εχω καταφέρει μια καλή διακλάδωση, Κωνικοτιτα, βρήκα ποτ (πλαστικό) όπου εκεί θα μείνει για αρκετό καιρό μέχρι να δέσει η πέτρα πάνω του, μείγμα χώματος και σημείο όπου έχει ότι χρειάζεται για να αναπτυχθεί ομαλά.
Η ανάπτυξη του ήταν πολύ απότομη αυτή την άνοιξη, ήδη το έχω κλαδεψει δύο φορές.

Δε ξέρω αν θα μπορούσα να πάρω καλύτερο αποτέλεσμα απο έναν φικο που τον αγόρασα από ένα σούπερ μάρκετ, με 4.3ευρω και σε τόσα λίγα χρόνια και με τόσα λαθοι που έκανα και την γνώση που είχα τότε.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Hfestion »

4 χρονια μετα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από RiaDr »

Εντυπωσιακό! καλή συνέχεια!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από Hfestion »

alexcorfu έγραψε:Καλή επιτυχία Δώρη!!
Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Ficus Ginseng on Rock

Δημοσίευση από alexcorfu »

Καλή επιτυχία Δώρη!!
Απάντηση