juniper..αλλα τι juniper?

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από konstantinos132 »

Ολα καλα, θα προτιμουσα να μην το συνεχισω.ευχαριστω ολο το τοπικ,(τα παιδιά που συμμετειχαν).... lol.....
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από filitsa »

Κωνσταντίνε ο JeanZac μας έχει βοηθήσει ΟΛΟΥΣ και έμεσα και άμεσα και τον ευχαριστούμε γι'αυτό. Είμαι σίγουρη οτι είναι όπως τα γράφει ο Μάριος.

Μ'αρέσει και όπως γράφεις και εσύ πρέπει να είσαι φιλελεύθερη ψυχή!!!!

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από konstantinos132 »

marios έγραψε:Πάρα πολύ ωραία αυτά που γράφεις Κων/νε. Έτσι είναι υπάρχουν τόσα που πρέπει να κάνουμε που μερικές φορές ποτίζουμε με βαριά καρδιά για να μην πεθάνουν... και μετά ξανά βάζουμε μπρος να φτιάξουμε τα δέντρα μας.

Όμως ο Jean-Zac δεν στο είπε για κακό απλά να σε βοηθήσει θέλει και έχει φοβερό 'μάτι' και νομίζω ότι στο σχεδίασε πάρα πολύ ωραία το δέντρο σου! Σίγουρα έδωσε από τον προσωπικό του χρόνο για να στο σχεδιάσει το δέντρο σου. Σίγουρα αυτό δείχνει αγάπη προς εσένα και όχι ειρωνεία!
Μαζί σου είμαστε Κων/νε και όλοι εδώ βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Τα δικά σου ποστ με έχουν βοηθήσει και τα δικά μου (πιστεύω) κάποιον άλλον...

Φιλικά
Μάριος.
ισως να χεις και δικιο δεν θελω να ειμαι απολυτος αλλα οταν διαβασα.......αλλα να το βαζεις σε ποτε ειναι.....(δεν θελω να πω τι!!!) και με πολλα θαυμαστικα ...εεεε αυτο μου θυμισε την φραση που ανταλασαν ο καρβελας με το λαζοπουλο!!!!προσβληθηκα απλα....και προσπαθησα να εξηγησω...
το καταλαβαινω πως το βλεπεις εσυ που τα διαβαζεις εντελως αντικειμενικα...ομως τα κεφαλαια τα θαυμαστικα και γενικα ο τροπος γραφης δηλωνουν και καποιο ειδος συμπεριφορας...για αυτο το λογο αντεδρασα ετσι..ευχαριστω Μαριε...δεν τρεχει τιποτα καλα το κανες και μου απαντησες ομορφα και ευγενικα και ειπες αυτο που ηθελες...το δεχομαι!!!!!

Antonis Rizopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 24 Μάιος 2013, 10:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από Antonis Rizopoulos »

marios έγραψε:Πάρα πολύ ωραία αυτά που γράφεις Κων/νε. Έτσι είναι υπάρχουν τόσα που πρέπει να κάνουμε που μερικές φορές ποτίζουμε με βαριά καρδιά για να μην πεθάνουν... και μετά ξανά βάζουμε μπρος να φτιάξουμε τα δέντρα μας.

Όμως ο Jean-Zac δεν στο είπε για κακό απλά να σε βοηθήσει θέλει και έχει φοβερό 'μάτι' και νομίζω ότι στο σχεδίασε πάρα πολύ ωραία το δέντρο σου! Σίγουρα έδωσε από τον προσωπικό του χρόνο για να στο σχεδιάσει το δέντρο σου. Σίγουρα αυτό δείχνει αγάπη προς εσένα και όχι ειρωνεία!
Μαζί σου είμαστε Κων/νε και όλοι εδώ βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Τα δικά σου ποστ με έχουν βοηθήσει και τα δικά μου (πιστεύω) κάποιον άλλον...

Φιλικά
Μάριος.
+1

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από marios »

Πάρα πολύ ωραία αυτά που γράφεις Κων/νε. Έτσι είναι υπάρχουν τόσα που πρέπει να κάνουμε που μερικές φορές ποτίζουμε με βαριά καρδιά για να μην πεθάνουν... και μετά ξανά βάζουμε μπρος να φτιάξουμε τα δέντρα μας.

Όμως ο Jean-Zac δεν στο είπε για κακό απλά να σε βοηθήσει θέλει και έχει φοβερό 'μάτι' και νομίζω ότι στο σχεδίασε πάρα πολύ ωραία το δέντρο σου! Σίγουρα έδωσε από τον προσωπικό του χρόνο για να στο σχεδιάσει το δέντρο σου. Σίγουρα αυτό δείχνει αγάπη προς εσένα και όχι ειρωνεία!
Μαζί σου είμαστε Κων/νε και όλοι εδώ βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Τα δικά σου ποστ με έχουν βοηθήσει και τα δικά μου (πιστεύω) κάποιον άλλον...

Φιλικά
Μάριος.

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από konstantinos132 »

pinusmugo έγραψε:Γεια σου Κωνσταντινε,ομορφο και αυτο το δεντρακι σου,γιατι τα κρυβεις?

Το ειδος του γιουνιπερου ειναι juniper phoenician(το χερι μου στη φωτια δεν το βαζω) με αρκετα αραιο φυλλωμα που ειναι και μια δυσκολια στο να πυκνωσει,βεβαια με πολλα κοψιματακια-τσιμπηματακια μπορεις να το κατορθωσεις.

Για την διαμορφωση του η δικη μου ιδεα θα ηταν το δεξι κατω κλαδι να το κοψεις γιατι και να φουντωσει θα δεις οτι δεν θα σου χρησιμεψει καπου για την εικονα του,καλα λεω εγω τωρα δεν σημαινει κατι αυτο,μπορει να κανω και λαθος.Θα περιοριζα λιγακι ακομα την κορυφη του,λιγο βεβαια,οταν ηταν ο καιρος του(κατα τον Νοεμβριο-Δεκεμβριο)και λιγο το αριστερο κλαδι δηλαδη κατι σαν αυτο που σου δειχνω στο σχεδιο.

Μου αρεσε πολυ η κλιση του κορμου του,ενω φευγει προς τα αριστερα δεν φαινεται οτι ειναι ετοιμο να πεσει αλλα εγινε απο εναν αλλο λογο ετσι,και αυτο θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο να το πετυχουμε στα δεντρακια μας.Μου αρεσε πολυ η προσπαθεια σου και το δεντρακι αυτο,αντε ομως να μας δειξεις και αλλα χαχα.

θα προσπαθησω να απντησω και στα τρια θεματα τα οποια θεωρω συμπληρωνουν το ενα το αλλο,,πρωτον θελω να πω καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος(αλοιμονο αν ειμαστε ολοι ιδιοι στο πως σκεφτομαστε)...ο καθενας αντιλαμβανεται τα πραγματα διαφορετικα απο τον αλλο,..ποσο μαλλον εγω που ειμι ενα πολυ ιδιρυθμοπ ατομο...θα μιλησω για εμενα αποκλειστικα και αυτα που θα πω δεν εχουν να κανουν αν εγω πραττω σωστα κι εσυ λαθος η το αντιθετο εχουν απλα να κανουν με την αντιληψη μου ....στο θεμα με το φιλο pinusmugo συμφωνω στο κομματι (Για την διαμορφωση του η δικη μου ιδεα θα ηταν το δεξι κατω κλαδι να το κοψεις γιατι και να φουντωσει θα δεις οτι δεν θα σου χρησιμεψει καπου για την εικονα του) συν οτι μου αρεσει και εμαν ο κορμος και ενας εμπειρος με αυτο το φυτο σε μερικα χρονια θα ιχε ενα πολυ ομορφο δεντρακι-μπονσαι...εχεις δικιο κανω πολλες φορες εργασιες που δεν ειναι η απαραιτητη εποχη...ομως μου αρεσει το σχεδιο σου και θα προσπαθησω να το πραγματοποιησω αν και παιδια το εχω ξαναπει ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΩΝ ΜΠΟΝΣΑΙ(τα κεφαλαια δεν ειναι θυμος απλα το τονιζω αυτο γιατι ειναι σοβαρο) προσπαθω να βλεπω την φυση να ανταλασσω αποψεις κτλ..pinusmugo ευχαριστω πολυ....
τωρα Nikolas6997 οπως λες μιλαω για υπομονη ομως αυτο που εννοω ειναι οτι εβαλα ενα δενρακι σε ποτ επειδη δεν ειναι ακομη διαμορφωμενο ισως για εσενα και για αλλους ειναι ανυπομονο ομως εγω το βλεπω διαφορετικα το θεμα...ας παμε στον κορμο που λες για εμενα αυτος ο κορμος το μεγεθος ειναι ιδανικο για το μεγεθος της γλαστρας που το εβαλα..ειναι αρκετα παχυς(για εμενα μιλαω παντα) εχει μια πολυ ωραια κλιση και το ηθελα μεσα στο ποτ ωστε εκει που θα ζησει το δεντρο θα το παρακολουθω καθε μερα ωστε σιγα σιγα να του δωσω σχημα..καταρχην δεν ξερω πως να διαμορφωσω ενα μπονσαι ξερω 5 πραγματα απο τα 500 και μου ειναι δυσκολο.το να το αφησω στη γη και να γινουν οι ριζες τεραστιες θα με δυσκολεψει στην καλυτερη να τις μικρυνω τις ριζες ωστε να μπει σε ποτ στη χειροτερη θα το εξοντωσω και ειναι κριμα γιατι μου αρεσει πολυ αυτο το δεντρο.εγω λεω τη λεξη υπομονη γιατι αντι να μπει στο χωμα και να μεγαλωσει γρηγορα ο κορμος και το φυλλωμα προτιμω εγω(προσωπικα) να το κανω στο ποτ ωστε ετσι θα ειναι σιγουρα ενα δεντρο νανος σε ρηχο δοχειο εφοσον οι ριζες θα ειναι παντα περιορισμενες..ευχαριστω Nikolas6997

και στην αλλη απαντηση φιλε Jean Zac οι απαντησεις σου ειναι παντα ειρωνικες---(αλλα ποτ χωρις διαμορφωση ειναι.....(δεν λεω τι!!!!) απλα σε ρωταω ..πες μου εσυ που ξερεις αν αυτη τη στιγμη εχω κανει ηδη τη διαμορφωση που μου εδειξαν παραπανω?επειδη δεν ειναι η σωστη εποχη?εχεις μια δικη σου αντιληψη και προσπαθεις να την περασεις σε ολους.δεν ειμαστε ολοι ανθρωποι το ιδιο...δεν κανουν training στη κινα στα μπονσαι οπως στην ευρωπη...με αυτο θα μπορουσα να πω οτι τα ευρωπαικα στυλ διαμορφωσης ειναι λαθος οποτε αυτο που κανει ολακερη η ευρωπη ειναι λαθος...το φυτο ειναι ζωντανο και μεσα απο καποια λιγα που ξερω και αλλα τοσα λιγα που διαβαζω και φυσικα το φορουμ που αυτο δεν ειναι λιγα καθολου καθως εχουμε και αυτη την αντιπαραθεση που κατι θα μας διδαξει το φυτο ειναι ζωντανο απο τα λιγα που ξερω με τον καιρο δεν βιαζομαι θα το φερω εκει που θελω...Nkolas6997 να αλλο ενα ειδος (ας το πω ετσι )υπομονης....επισης παιζουν ρολο και καποιοι παραγοντες ..οταν εγω δεν εχω ορεξη με αυτα που μου συμβαινουν ουτε να φαω σιγα μην προσεξω τα δεντρακια μου...νερακι μονο να κρατιουνται ζωντανα καθε μερα και οταν μου περασει σε 2-5-10 μερες θα ασχοληθω....εκανα το λαθος και μαζεψα παρα πολλα και εχω χασει τον μπουσουλα...οι γατες μου εχουν ριξει και χαλασει 2-3 χρονων δουλεια σε μια στιγμη...ειπα 3 παραδειγματα αλλα αυτο που ενοοω .παιζουν ρολο πολλα πραγματα....τωρα το να απαντας με αυτο το τροπο ειναι...(να πω εγω τι ειναι ....ειναι εγωισμος οτι εγω ξερω τα παντα και εσυ τιποτα!!!!!!)τουλαχιστον εγω εγραψα τι ειναι......????ευχαριστω πολυ Jean Jac!!!
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Κωνσταντίνε μιλάς δια υπομονή αλλά δεν σε βλέπω να διαθέτεις.. Το περιορίζεις ήδη αρκετά απ το να χοντρύνει ο κορμός του στο ποτ.. Άσε το στην γη δια 3-5 χρόνια να δυναμώσει και να πυκνώσει το φύλλωμα και μετά εφόσον το φέρεις εκεί που θες τότε το μεταφέρεις και το βάζεις σε ποτ.. Εγώ στην θέση σου έτσι θα έπραττα.. [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/103.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Το έβαλες σε γλαστράκι αλλά πότ χωρίς διαμόρφωση φυτού
είναι ……. (δεν λέω τι !!!)
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από pinusmugo »

Γεια σου Κωνσταντινε,ομορφο και αυτο το δεντρακι σου,γιατι τα κρυβεις?

Το ειδος του γιουνιπερου ειναι juniper phoenician(το χερι μου στη φωτια δεν το βαζω) με αρκετα αραιο φυλλωμα που ειναι και μια δυσκολια στο να πυκνωσει,βεβαια με πολλα κοψιματακια-τσιμπηματακια μπορεις να το κατορθωσεις.

Για την διαμορφωση του η δικη μου ιδεα θα ηταν το δεξι κατω κλαδι να το κοψεις γιατι και να φουντωσει θα δεις οτι δεν θα σου χρησιμεψει καπου για την εικονα του,καλα λεω εγω τωρα δεν σημαινει κατι αυτο,μπορει να κανω και λαθος.Θα περιοριζα λιγακι ακομα την κορυφη του,λιγο βεβαια,οταν ηταν ο καιρος του(κατα τον Νοεμβριο-Δεκεμβριο)και λιγο το αριστερο κλαδι δηλαδη κατι σαν αυτο που σου δειχνω στο σχεδιο.

Μου αρεσε πολυ η κλιση του κορμου του,ενω φευγει προς τα αριστερα δεν φαινεται οτι ειναι ετοιμο να πεσει αλλα εγινε απο εναν αλλο λογο ετσι,και αυτο θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο να το πετυχουμε στα δεντρακια μας.Μου αρεσε πολυ η προσπαθεια σου και το δεντρακι αυτο,αντε ομως να μας δειξεις και αλλα χαχα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από konstantinos132 »

το ειδος δεν γνωριζω...ποιος γιουνιπερος να ειναι αραγες?

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από konstantinos132 »

Harris έγραψε:Καλησπέρα, το δέντρο σου χρειάζεται την σωστες πάντα εποχες κορφολόγημα (κλάδεμα) και λίπανση. Το χωμα του δεν ξερω εαν ειναι τοσο σωστό μου φαινεται αρκετα σκουρο μαύρο με πολυ τυρφη...
Τι σκεφτεσαι να το κανεις;

δεν ξερω ακομη...θελω να δω αν το κλαδι-κορμος στα δεξια που ξεκιναει απο τη ριζα θα γεμισει...αν γεμισει καποια στιγμη και δεν το χασω θα καταληξω...απλα σκφτομαι να το αφησω ετσι προς το παρον και αν παει καλα και του χρονου γεμισει και ειναι ζωηρο ....εκει θα παρω μια αποφαση....για μη ανορθωμενο σκεφτομουν οταν εκανα το πρωτο κουρεμα..ομως θα δειξει..ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα, το δέντρο σου χρειάζεται την σωστες πάντα εποχες κορφολόγημα (κλάδεμα) και λίπανση. Το χωμα του δεν ξερω εαν ειναι τοσο σωστό μου φαινεται αρκετα σκουρο μαύρο με πολυ τυρφη...
Τι σκεφτεσαι να το κανεις;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

juniper..αλλα τι juniper?

Δημοσίευση από konstantinos132 »

αποφαισα να δημοσιευω και μερικα που εχω σε ποτακι για μπονσαι...για εμενα ειναι προ-μπονσαι ...για να πω ενα δεντρακι μπονσαι πρεπει να περασει καιρος και να με εντυπωσιασει αρκετα...το παρακατω το εχω 1 η 2 χρονια δεν θυμαμαι...δεν γνωριζω το ειδος και αν η κομη που του εκανα με τα χρονια θα γινει ενα ωραιο μπονσαι..???καποια στιγμη θα γινει...υπομονη!!!!δεν χρειαζεται να σπαταλησετε τον χρονο σας για virtual η για καποιο λογο...απλα αποφασισα να περναω σιγα σιγα αυτα που εχω ηδη σε γλαστρακια..ευχαριστω...
Απάντηση