Acer από "κατάσχεση"

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από Vasilhs »

Είναι πράσινο ο κορμός του; Αν ναι απλά περίμενε θα πετάξει.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από christos1908 »

Update ελπίζω όχι θλιβερό.
Φύλλα δεν πετάει και δε νομίζω να πετάξει... Παρόλα αυτά τα κλαδιά ειναι ξερά μόνο στις άκρες, καθώς όσο πάμε προς τον κορμό έχουν χυμούς όπως και ο κορμός. Τη λέτε; Απλως χάσαμε μια περίοδο και του χρόνου θα ειναι καλά ή πάει το acerάκι;;;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

christos1908 έγραψε:Ρια το έκανα αυτό και δυστυχώς στις άκρες είναι ξερά... Πιθανώς γι'αυτό πετάει μόνο από τον κορμό... Οπότε περιμένω να φτιάξει νέα κλαδιά;;; Λίπανση συνεχίζω (μόνο υγρό δίνω σε αυτό);;;

Καλύτερα πριν ξεκινήσεις να κάνεις κάτι να περιμένεις να αρχίζει να πετάει φύλλα.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από christos1908 »

Ρια το έκανα αυτό και δυστυχώς στις άκρες είναι ξερά... Πιθανώς γι'αυτό πετάει μόνο από τον κορμό... Οπότε περιμένω να φτιάξει νέα κλαδιά;;; Λίπανση συνεχίζω (μόνο υγρό δίνω σε αυτό);;;
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από RiaDr »

Δοκίμασε την ευλυγισια των κλαδιών.. αν σπάσουν με το παραμικρό, τοτε είναι νεκρά. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις, μπορείς μ' ένα μαχαιράκι να κόψεις ελάχιστη φλύδα απ' την άκρη του κλαδιού. Αν είναι πράσινο από κάτω, απλά .... το πήρε ο ύπνος. Αν είναι καφέ, δεν είναι καλά τα νέα...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από Hfestion »

Bill_Wupp έγραψε:Το χειμωνα που τον εβγαλε το δεντρακι? Και σε τι θερμοκρασιες κυριως?
Επειδη ολα τα κλαδια που βλεπω να "αγνοει"ειναι πολυ λεπτα, σκεφτομαι μηπως τα "εκαψε" το κρυο. Στο μεγεθος που εχουν θα επρεπε νομιζω να ειναι ευκινητα και κοκκινωπα για Acer. Αν ειναι ξερα ισως απλα ειναι νεκρα και γι αυτο πεταει απο πιο πισω. Ισως αμα εβαζες πιο κοντινες φωτο των λεπτων κλαδακιων.
Ο χειμώνας φέτος ήταν πολύ κακός. Το ίδιο ακριβώς έπαθε και ένα δικό μου acer και τελικά ξεράθηκε. Το δικό σου όμως φαίνεται να τα καταφέρε. Με καποιες απώλειες, Βέβαια αυτό είναι μια δική μου εκτίμηση. Οι φωτογραφίες δε βοηθούν, λίγο πιο κοντινές θα βοηθούσαν περισσότερο.
Αν η εκτίμηση μου είναι σωστή νομίζω ότι θα χρειαστεί φουλ λίπασμα για να δυναμώσει. Σου εύχομαι να τα παει τέλεια!
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Το δικο μου acer δεν έχει πετάξει αλλά είναι ζωντανό.
Άβαταρ μέλους

Bill_Wupp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 28 Σεπ 2014, 15:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από Bill_Wupp »

Το χειμωνα που τον εβγαλε το δεντρακι? Και σε τι θερμοκρασιες κυριως?
Επειδη ολα τα κλαδια που βλεπω να "αγνοει"ειναι πολυ λεπτα, σκεφτομαι μηπως τα "εκαψε" το κρυο. Στο μεγεθος που εχουν θα επρεπε νομιζω να ειναι ευκινητα και κοκκινωπα για Acer. Αν ειναι ξερα ισως απλα ειναι νεκρα και γι αυτο πεταει απο πιο πισω. Ισως αμα εβαζες πιο κοντινες φωτο των λεπτων κλαδακιων.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από Sim62 »

christos1908 έγραψε:Δεν του έχω κάνει τίποτα... Από πέρσι που έκανα τις αποτυχημένες καταβολάδες δεν το εχω ενοχλήσει καθόλου... Μόνο πότισμα...

[justify]Σίγουρα επιδεικνύει κάποια ηθελημένη οπισθοδρόμηση κοινώς "κάνει το κορόιδο " κρατάει και μαζεύει δυνάμεις και δυναμώνει ρίζες. Αυτό συμβαίνει μάλλον γιατί την προηγούμενη χρονιά υποσιτίστηκε αρκετά λόγω της μη ροής αρκετής ενέργειας πρός τις ρίζες λόγω των 2 καταβολάδων. Υποθέτω ότι τα δύο αυτά κλαδιά που έκανες καταβολάδες σήκωναν και το μεγαλύτερο φύλλωμα και η τροφή που παρήγαγαν δεν πήγε στις ρίζες. Δεν νομίζω πάντως ότι κινδυνεύει και κάποια στιγμή αν όχι φέτος τότε του χρόνου θα το δείς να αναπτύσσεται ξανά.[/justify][justify]Προυπόθεση όμως είναι 1) Να μην το πειράξεις καθόλου και όχι άμεσο ήλιο 2) Να ποτίζεται τηρώντας ευλαβικά το πρόγραμμα 3) Αν θές να το λιπάνεις να το κάνεις για φέτος με πολύ ελαφριά λίπανση γιατί οι ρίζες του είναι καταφανώς αδύναμες.[/justify][justify]
[/justify][justify]Αυτή είναι η δική μου εξήγηση πιθανώς να υπάρχουν και άλλες απόψεις και εκτιμήσεις ίσως πιό σωστές, τις διαβάζεις όλες και το ξανασυζητάμε...[/justify]

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από christos1908 »

Δεν του έχω κάνει τίποτα... Από πέρσι που έκανα τις αποτυχημένες καταβολάδες δεν το εχω ενοχλήσει καθόλου... Μόνο πότισμα...
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από Sim62 »

Τέτοια εποχή σίγουρα κάτι δεν πάει καλά, θα έπρεπε να είναι γεμάτο με νέα βλάστηση. Απομένει να μας πείς κάποιες λεπτομέρειες για την μέχρι τώρα καλλιέργειά του και τον χειρισμό του γενικότερα για να έχουμε μιά εικόνα.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από christos1908 »

Γιατί νομίζω ότι δεν πάει και πολύ καλά;;; Έχει πετάξει πολύ λίγα φύλλα και ούτε ενα απο τα κλαδιά... Ολα στον κορμό...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από RiaDr »

christos1908 έγραψε:Ναι είναι πολύ μικρο ακόμα... Εκτός της διχάλας τα άλλα κλαδάκια είναι πολύ μικρά για να μπορέσεις να τα τοποθετήσεις... Θα το περιμένουμε την άνοιξη να κοκκινίσει!!!

Είπαμε, βασική αρετή του μπονσαϊστα η υπομονή... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από christos1908 »

Ναι είναι πολύ μικρο ακόμα... Εκτός της διχάλας τα άλλα κλαδάκια είναι πολύ μικρά για να μπορέσεις να τα τοποθετήσεις... Θα το περιμένουμε την άνοιξη να κοκκινίσει!!!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από RiaDr »

iohokahey έγραψε:νομιζω πως πρεπει να το αφησεις στην ησυχια του να φτιαξει κλαδια![ Εικόνα ]

Θα συμφωνήσω. Καλύτερα να πάρεις κάποιο άλλο προ-μπονσάι αν θέλεις να έχεις ν' ασχολείσαι άμεσα, όλοι έτσι κάνουμε (γι' αυτό γεμίσαμε δέντρα)... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από iohokahey »

νομιζω πως πρεπει να το αφησεις στην ησυχια του να φτιαξει κλαδια![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/lol.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από christos1908 »

Καλησπέρα μετά απο πολύ καιρό... Δύσκολο το τελευταίο τετράμηνο γεγονός που δε μου εχει επιτρέψει να ασχοληθώ με τίποτα. Παρακολουθώ το forum αλλά όχι όσο θα ήθελα. Πρέπει όμως να πάμε κόντρα οπότε σήμερα έκανα μια "φωτογράφιση" σε μερικά δεντράκια μου και παρουσιάζω τη σημερινή τους κατάσταση... Τα σχόλια οπως πάντα ευπρόσδεκτα.

Κι εδώ θα μπορούσαν να γίνουν κάποιες εργασίες;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από Sim62 »

christos1908 έγραψε:Θλιβερό update!!!!
Οι καταβολάδες ΑΠΕΤΥΧΑΝ και οι δύο!!!! Ούτε δείγμα ρίζας σε καμία από τις δύο!!! Κρατούσαν πάρα πολύ νερό. Δεν ξέρω αν έφυγε μόνο αυτό... Αν σας έρχεται κάτι άλλο πείτε μου. Ομολογώ απογοητεύτηκα!!!!

Μένουμε με το κυρίως δέντρο μόνο!!!

ΜΗΝ απογοητεύεσαι για τις καταβολάδες, συμβαίνουν αυτά, όλοι έχουμε υποστεί μικρές και μεγάλες ήττες. Το θέμα είναι να παρατηρείς και να μαθαίνεις για την επόμενη φορά. Εκείνο που έχει σημασία στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι να μας πείς πώς τα πάει το δέντρο γιατί αν θυμάμαι καλά είχε πρόβλημα με τα φύλλα. Ίσως να ήταν αδύναμο συνολικά, οπότε η κύρια μέριμνα του ήταν να σωθεί και για αυτό δεν μπόρεσε να δώσει εδραιωμένες ρίζες στις καταβολάδες. Αρα αν θές να έχεις σε 2 τουλάχιστον χρόνια άλλη μια ευκαιρία, ξεπερνάμε γρήγορα την απογοήτευση και όλη την προσοχή στο δέντρο. Καλή συνέχεια...

MadMax
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 20:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από MadMax »

Φέτος έκανα και γω δυο καταβολαδες σε κόκκινο ατσερ και δεν έβγαλαν καμμιά ριζα. Αντιθέτως τα πράσινα ατσερ βγάζουν πολύ εύκολα ρίζες.
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από Paulos »

Δεν πειράζει! Πάντως σε μια που ακολουθησα την συνταγή του άρθρου στην βιβλιοθήκη πέτυχε!
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Απάντηση