Buxus από τα σκουπίδια no.2

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Hfestion »

Η άνοιξη μπήκε για τα καλά και έχω εκπλαγεί με την εξέλιξη αυτού του δέντρου μου. Φέτος όχι απλά ανθίσε, έδεσε και καρπούς!!!
Βρίσκεται δύο βήματα πριν μπει σε pot. Μετά από τόσα χρόνια καλλιέργειας νομίζω πως αξίζει να σπάσω τον κουμπάρα μου. Νομίζω πως το κερδίσαμε με το σπαθί μας.


Και ένα βίντεο για να δείτε καλύτερα το δέντρου μου.

https://youtube.com/shorts/m_6QAu5e04I

Κάντε και κάνα like,,, χαχαχαχαχα
IMG_20210401_212054.jpg
 
IMG_20210401_212025.jpg
 
IMG_20210401_212002.jpg
 
IMG_20210401_211932.jpg
 
IMG_20210401_211818.jpg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Rango (02 Απρ 2021, 23:30)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Hfestion »

Αλήθεια, εσύ πώς περιποιείσαι το πυξάρι σου, σε τί είδους υπόστρωμα το έχεις και κάθε πότε λιπαίνεις?  
 
 


Έτοιμο χώμα από το practiker, είναι μίξη τύρφης με ph 7,5 αν θυμάμαι καλά και ελαφρόπετρα που την έχω ξεπλύνει καλά.

Εδώ και δύο χρόνια φτιάχνω κομπόστ από τα λαχανικά που τρώμε στην οικογένεια μου, χώμα από μεταφυτευεις, κλαδέματα από την αυλή, πετάω και ότι παλιά ελαφρόπετρα έχω. Έχω πολύ καλά αποτέλεσματα με αυτό. Προσπαθώ στα 
​​​​Απλά πράγματα, όχι κάτι πολύπλοκο. 

Από περιποίηση προσπαθώ να κλαδεύω και να διαμορφώνω όλα μου τα δέντρα από Οκτώβριο μέχρι Φεβρουαρίο και μετά τα αφήνω στην ησυχία τους. Εξαιρούνται 2,3 ειδοι που κάνω αποφυλλωσεις την κατάλληλη περίοδο. 
Ποτιζω με αυτόματο πότισμα εδώ και σίγουρα δύο χρόνια. 

Όταν διαμορφώσω και το άλλο μου πυξαρι, θα βγάλω φωτογραφίες να δεις τι κλαδιά έχει βγάλει πριν το κλαδεψω. 

Ελπίζω να σε κάλυψα 
​​

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 53 δευτερόλεπτα:
geokorg έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 14:20
Πολύ καλό post με τα πυξάρια σου Ηφαιστίωνα!!! Ωραία ανάλυση των πιθανών ''δρόμων'', ωραίες φώτο, virtuals, πληροφορίες, τεκμηρίωση, διαδρομή μέσα στον χρόνο, ακόμα και χιούμορρρρρρρρρ!!!

 
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Ο λόγος που κάνω update στα δέντρα μου, εκτός το ότι το φόρουμ έχει γίνει αρχείο για τα δέντρα μου είναι μέσα από τα ποστ μπορεί κάποιος να δει πως εξελίσσονται τα δέντρα (μου)  σε βάθος χρόνου. Και έτσι ενδεχομένως να αποφύγει τα λαθοι μου. 
These users thanked the author Hfestion for the post:
geokorg (29 Νοέμ 2020, 10:00)
Rating: 7.14%

geokorg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Ιαν 2013, 01:15
Has thanked: 60 times
Been thanked: 42 times

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από geokorg »

Πολύ καλό post με τα πυξάρια σου Ηφαιστίωνα!!! Ωραία ανάλυση των πιθανών ''δρόμων'', ωραίες φώτο, virtuals, πληροφορίες, τεκμηρίωση, διαδρομή μέσα στον χρόνο, ακόμα και χιούμορρρρρρρρρ!!!
These users thanked the author geokorg for the post:
Hfestion (29 Νοέμ 2020, 00:27)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Hfestion έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 17:14
 
Ναι, μου έδωσε κλαδιά από παντού, ακόμα και τον παλαιό κορμό. 

Θεωρώ ότι ένα πυξαρι, ... ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ να κρύβουν μέσα τους ένα θεαματικό pre - bonsai

      1000 φορές να ξεκινήσει ένας νέος με ένα τέτοιο ... Θα νοιώσει από την πρώτη διαμόρφωση ότι ασχολείται με bonsai. 

 
Ξεκινώντας λίγο ανάποδα, συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου για τα πυξάρια, και τις προϋποθέσεις που έθεσες. Είναι πολύ σκληροτράχηλα φυτά αν και πολύ αργά αναπτυσσόμενα. Άλλωστε κι εγώ με πυξάρια είχα ξεκινήσει πριν 5 χρόνια, ακολουθώντας τις προτροπές των παλαιοτέρων αλλά κι επειδή έτυχε να έχω δύο ρίζες φυτεμένες στην ίδια γλάστρα δημιουργώντας εκείνες τις κλασικές μπάλες! Εκείνα τα φυτά είχαν αρχίσει να παίρνουν την κάτω βόλτα, λόγω πολύ κακού αργιλικού χώματος στο οποίο ήταν φυτεμένα από το φυτώριο. Όταν πρωτο-μεταφυτεύτηκαν από μένα, (μέσα στην συνολική μου άγνοια για φυτά και πριν ασχοληθώ με το bonsai) έκανα ότι κάνουμε συνήθως οι περισσότεροι: έβγαλα τα φυτά από το σακουλάκι φυτωρίου και τα τοποθέτησα απλά σε νέα γλάστρα με νέο χώμα! Και πίστευα ότι το να τα ποτίζω θα ήταν αρκετό.

Όμως, το κοκκινόχωμα που είχε πρωτοφυτευτεί το φυτό, κάποια στιγμή είχε γίνει πέτρα. Συγκρατούσε με λάθος τρόπο υγρασία και το ριζικό σύστημα όχι μόνο δεν αναπτυσσόταν αλλά ασφυκτιούσε. Αυτό, άρχισε να γίνεται εμφανές στο φυτό, αφού τμήματά του ολόκληρα άρχισαν να ξεραίνονται. Έτυχε τότε να αρχίσω την αναζήτησή μου στο χώρο των bonsai, και ήταν τα πρώτα πειράματα που έκανα (και οι πρώτες γνώσεις που άρχισα να παίρνω...) με βάση αυτά τα δύο φυτά. Τότε άρχισα να συνειδητοποιώ γιατί τα φυτά παρουσίαζαν προβλήματα. Κι έτσι θεώρησα ότι προσπαθώντας να τα σώσω από την καταστροφή, παράλληλα ήταν ιδανικό υλικό για να ξεκινήσω να πειραματίζομαι.

Το πρώτο (viewtopic.php?f=9&t=8097) το έχασα λόγω αμέλειας στο πότισμα σε περίοδο διακοπών. Ο άνθρωπος που είχε αναλάβει να ποτίζει τα φυτά μου, πότιζε όλα τα άλλα εκτός από αυτό, γιατί βρισκόταν σε διαφορετικό σημείο από τα άλλα. Το δεύτερο (viewtopic.php?f=9&t=8815) το έχω ακόμα, είναι ζωντανό και συνεχίζουμε την κοινή μας πορεία.  

Επιστρέφοντας στην ουσία του ερωτήματος, η οποία νομίζω θα είναι χρήσιμη γνώση τόσο για μένα όσο και για άλλους (ιδίως νεότερους) συμφουρίτες μας, η δική μου συμβίωση με το πυξάρι ως είδος είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με την δική σου. Ποτέ εδώ και τόσα χρόνια, κανένα από τα δύο μου πυξάρια (όσο έζησε και το πρώτο...) δεν θυμάμαι να μου έδωσε νέα κλαδιά από παλιό κορμό. Στα ήδη ζωντανά και φυλλωμένα κλαδιά του, παρατηρούσα και παρατηρώ διάφορες αλλαγές (έπεφταν φύλλα, έβγαιναν νέα, φύτρωναν νέα κλαδάκια κλπ.) Όμως ποτέ δεν είδα νέα κλαδιά να βγαίνουν για παράδειγμα από παλιό κορμό και χαμηλότερα από το σημείο όπου ήδη υπήρχε ζωντανό κλαδί. Ακόμα και όταν τα κούρεψα αυστηρά, αφήνοντας λίγα φύλλα σε κάθε κλαδί, το πυξάρι δεν μου έκανε ποτέ την έκπληξη. Αυτό μου γεννά απορίες, οι οποίες ίσως επιλυθούν από την συνέχιση της συζήτηση μας...

Η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό, είναι ότι η διαφορά στις παρατηρήσεις μας, λογικά πρέπει να έγκειται στην διαφορά περιποίησης ή στο υπόστρωμα. Για παράδειγμα, επειδή τα περισσότερα φυτά μου δεν είναι ακόμα έτοιμα (από πλευράς ριζικού συστήματος) να τοποθετηθούν σε ανόργανο υπόστρωμα, τα διατηρώ σε ένα μείγμα από φυλλόχωμα με έτοιμο κομποστοποιημένο χώμα κήπου (από τα έτοιμα που βρίσκει κανείς σε διάφορα καταστήματα (π.χ. Praktiker, Lidl, φυτώρια) και κομποστοποιημένη κοπριά. Άρα αρχικά δημιουργώ ένα πλούσιο οργανικό υπόστρωμα με διάφορα χώματα. Οι αναλογίες ποικίλουν κατά περίπτωση, όμως σχεδόν είναι ίσα μέρη μέχρι εδώ. Στην συνέχεια, προσθέτω περίπου ένα 40% περλίτη, για να διατηρείται το χώμα αφράτο, να διατηρεί υγρασία αλλά και να αποστραγγίζει. Αυτό, μέχρι τώρα, μου έχει φέρει ικανοποιητικά αποτελέσματα στο πως μεγαλώνουν τα φυτά μου. Τίποτα, δραματικό ως προς την ανάπτυξη, αλλά και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Επειδή ακριβώς υπάρχει πλούσιο οργανικό υλικό, δεν λιπαίνω συχνά. Ίσως στην αρχή κάθε περιόδου, την άνοιξη, να ρίξω μία δύο φορές ένα υγρό λίπασμα γενικού τύπου για πράσινα φυτά, έτσι ώστε να ενοσχύσω το ξεκίνημα. Και δείχνει να λειτουργεί. Δεν λιπαίνω παραπάνω από φόβο μήπως το παρακάνω και αντί να boost-άρω (επί το ελληνικότερον) την ανάπτυξη, προκαλέσω κάποια ζημιά. Ίσως βέβαια αυτό να κρατάει πίσω τα φυτά μου...

Αλήθεια, εσύ πώς περιποιείσαι το πυξάρι σου, σε τί είδους υπόστρωμα το έχεις και κάθε πότε λιπαίνεις?  
 
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Hfestion (29 Νοέμ 2020, 00:27)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Hfestion »

Νικολας72 έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 14:09
Hfestion έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 23:55
Τώρα όμως που έχω κλαδιά εκεί που χρειάζομαι θα ξεκινήσω κορυφολογισες...

 
Καλησπέρα Hfestion,

ερώτηση κρίσεως, (ή μάλλον βιωματική για να είμαι ακριβής): Σου έδωσε κλαδιά από παλαιό κορμό? Όπως η ελιά για παράδειγμα? Ή από το σημείο που ήταν το παλαιότερο φυλλαράκι και μετά αναπτύχθηκε το φυτό και έδωσε νέα κλαδιά?
 

 
Ναι, μου έδωσε κλαδιά από παντού, ακόμα και τον παλαιό κορμό. 

Θεωρώ ότι ένα πυξαρι, σαν αυτά που είναι πολύ πυκνοι θάμνοι που τα προοριζόταν για διαχωριστικά ή αυτά που είναι πολύ πυκνές μπάλες ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ να κρύβουν μέσα τους ένα θεαματικό pre - bonsai(αν η γλάστρα αποτελείτε από έναν κορμό και όχι από πάρα πολλά μικρά). 1000 φορές να ξεκινήσει ένας νέος με ένα τέτοιο με κόστος 40-60 ευρώ, παρά να αγοράσει 4-5 των 8-12 ευρώ ακατάλληλα δέντρα με πολύ επιείκεια τα ονομάζουμε pre-bonsai.

Θα νοιώσει από την πρώτη διαμόρφωση ότι ασχολείται με bonsai. 
 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Hfestion έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 23:55
Τώρα όμως που έχω κλαδιά εκεί που χρειάζομαι θα ξεκινήσω κορυφολογισες...
 
Καλησπέρα Hfestion,

ερώτηση κρίσεως, (ή μάλλον βιωματική για να είμαι ακριβής): Σου έδωσε κλαδιά από παλαιό κορμό? Όπως η ελιά για παράδειγμα? Ή από το σημείο που ήταν το παλαιότερο φυλλαράκι και μετά αναπτύχθηκε το φυτό και έδωσε νέα κλαδιά?
 
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Hfestion (29 Νοέμ 2020, 00:27)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Hfestion »

thanos75 έγραψε:
22 Νοέμ 2020, 11:37
δείχνει πολύ ωραίο! το πυξάρι, έχω καταλάβει ότι θέλει πολύ υπομονή. Και σίγουρες κινήσεις για να έχει μια εξέλιξη. Νομίζω ότι η αργή του ανάπτυξη δεν σου δίνει περιθώρια για πάνω από μια επέμβαση ανά καλλιεργητική περίοδο.

 
Εν μέρη θα συμφωνήσω. Στο συγκεκριμένο όταν το μάζεψα από τα σκουπίδια ήταν πάρα πολύ ταλαιπωρημενο, ψηλό ξέραμενο, αφυδατωμενο. Πέρασε αρκετός καιρός ώστε να επανέλθει. Ακόμα έπεσε πάρα πολύ δουλειά σε 4-5 master κλαδιά που χρειάστηκε να τα φέρω κυριολεκτικά τούμπα. Σε αυτά χρειαζόμουν νέα κλαδιά, οπότε σε αυτή την περίπτωση έκανα διαμορφώσεις με πολύ μεγάλα κενά για να έχω νέα κλαδιά να δουλέψω. Οπότε Ναι πήρε αρκετά χρόνια για να έρθει σε αυτή την κατασταση (καλός η κακός). 
Τώρα όμως που έχω κλαδιά εκεί που χρειάζομαι θα ξεκινήσω κορυφολογισες. 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από thanos75 »

δείχνει πολύ ωραίο! το πυξάρι, έχω καταλάβει ότι θέλει πολύ υπομονή. Και σίγουρες κινήσεις για να έχει μια εξέλιξη. Νομίζω ότι η αργή του ανάπτυξη δεν σου δίνει περιθώρια για πάνω από μια επέμβαση ανά καλλιεργητική περίοδο.
These users thanked the author thanos75 for the post:
Hfestion (23 Νοέμ 2020, 23:55)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Hfestion »

Οι εργασίες συνεχίζονται,,

Έμεινε ανέγγιχτο τους επόμενους μήνες. Χθες το βράδυ (μαζί με ποτάκι,,, χαχαχαχαχα τι κάνει αυτή η καραντίνα) έγινε κλάδεμα και διαμόρφωση. Ηταν κάτι που το είχα προγραμματίσει εδώ και καιρό.
IMG_20201120_220222.jpg
 
Με πήρε λίγο νωρίς το πρωί
IMG_20201121_001823.jpg
 
IMG_20201121_001709.jpg
 
IMG_20201121_001656.jpg
 
IMG_20201121_001650.jpg
 
'''Όμως απόλαυσα όλη την διαδικασία,,, 




Και ένα βίντεο λίγο καλύτερο από το προηγούμενο 


 
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Hfestion »

Κάποτε διακοσμουσε πολύ γνωστό μαγαζί στην Γλυφάδα. Το μάζεψα από τα σκουπίδια για να του δώσω μια δευτεση ευκαιρία.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Hfestion »

Η φετινή άνοιξη μπήκε πολύ δυναμικά στον κήπο μου. Μπορεί να είχε συνέχεια βροχές και συννεφιά και αυτό να μη μας πολύ αρέσε, όμως όλα μου τα δεντρά ειχαν και έχουν πολύ δυναμική ανάπτυξη από μόνα τους.
Πρώτη φορά βλέπω σε πυξαρια μέσα σε δύο μήνες τόσο πολλά φύλλα που από το βάρος και το μήκος διπλωσαν.
Έγινε μόνο ένα κλάδεμα συντήρησης. Στο πυξαρι no 2 τράβηξα λίγο ένα συρματακι για να κατεβάσω λίγο ένα κλαδί. Στο no. 3 εκκρεμεί μεταφυτευση και εργασία νεκρού ξύλου στο κορμό

Και στα δύο θα γινει δυναμική διαμόρφωση. Για την ώρα δημιουργώ νέα κλαδιά = περισσότερες επιλογές.

Κάθε σχόλιο - πρόταση είναι δεκτή.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από marios »

Μπράβο ωραία ανάπτυξη

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Hfestion »

Σήμερα με μεγάλη μου έκπληξη παρατήρησα ότι εχει ξεκινήσει να ανθίζει παντού!

Προσεχώς φωτογραφίες από ολόκληρο το δέντρο γιατί έχει πολύ μεγάλη ανάπτυξη και Θέλει ριζική διαμόρφωση
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από myrtilos »

Κελεπούρι,
προσοχή στην κάμπια που έχει καταστρέψει όλα τα πυξάρια στη βόρειο Ελλάδα.
Γενικά για τα πυξάρια αν δείτε ξερά φύλλα είναι δείγμα προσβολής και πρέπει να παρέμβουμε(εξαπλώνεται ταχύτατα) ,τα απογυμνωμένα κλαδιά ίσως είναι ζωντανά μετά από προσβολή,κάνουμε έλεγχο και αν το κλαδί είναι πράσινο περιμένουμε να ξαναχτυπήσει(μου συνέβη σε δικό μου δεντράκι, θα το ανεβάσω σε νέο θέμα)
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από sinaf »

 Από τα σκουπίδια βρέθηκε στα σαλόνια! Μπράβο σου! Είναι πολύ ωραίο. Με 2-3 κινήσεις (dremel, νέο ποτ, συρμάτωμα) θα γίνει πολύ αξιόλογο δεντράκι.

Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

Έχει πολύ ωραίο κορμό!! θα γίνει πολύ όμορφο όταν επανέλθει με τον χρόνο.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Hfestion »

Το τρίτο και τελευταίο πυξαρι που είχα βρει και είχα πάρει (2014). Έμεινε στην αυλή της μητέρας μου χωρίς να γίνει το παραμικρό. Ούτε μεταφύτευση, απλά μπήκε σε μια γλάστρα και συνεχίσε να ποτιζετε. Την άνοιξη ξεράθηκε το περισσότερο, οπότε μετά το ανέλαβα εγώ. Δυστυχώς δεν έχω καμία φωτογραφία του πως ήταν σε σχέση του τώρα. Πάντως μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι βλέπετε το 30%.
Έγιναν δύο διαμορφώσεις και μια μεταφορά σε traing pot. Σήμερα έκανα και ένα τσίμπημα στους νέους βλαστούς. Έχει πολύ δρόμο ακόμα όμως μου αρέσει πολύ γιατί έχει παιχνίδι.

Προσεχώς μεταφύτευση και ξανά συρματωμα και του χρόνου να είμαστε καλά dremel στη βάση του κορμού
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Hfestion »

stelios έγραψε:
19 Ιουν 2018, 11:08
Με το νερό τι κάνεις το καλοκαίρι; Εγώ τα ποτίζω φουλ.
Το συγκεκριμένο το ποτιζω ανα 3μέρες. Επιφανειακά το υπόστρωμα στεγνωνει στις δύο μέρες, αλλά την επόμενη θεωρώ ότι είναι ιδανικο. Τα φυλλοβόλα μου Acer κτλ θέλουν ανά δύο μέρες.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από Hfestion »

Dim Papadopoulos έγραψε:
19 Ιουν 2018, 08:54
Ωραίο ωραίο ωραίο. Μόνο που μπορείς να σκεφτείς την ιστορία του λέει πολλά
Για πολλά χρόνια στολιζε το καθιστικό γνωστής πιτσαριας στη πλατεία της Γλυφάδας. Όταν έκλεισε κατέληξε στα σκουπίδια(μαζί με τα υπόλοιπα). Εγω κατάφερα να πάρω τρία δέντρα. Το ένα ξεράθηκε και έχουν μείνει δυο.
"Θα έχει ακούσει πολλές ιστορίες"
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Buxus από τα σκουπίδια no.2

Δημοσίευση από stelios »

Με το νερό τι κάνεις το καλοκαίρι; Εγώ τα ποτίζω φουλ.
Απάντηση