Πυράκανθος

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από stelios »

Πολύ ωραίο!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιος! Μπράβο JZ!
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Jean-Zac έγραψε:Μετά από αλληλοκοιτάγματα και φλέρτ ενός έτους ο πυράκανθος αποχώρησε από το μικρό φυτώριο της περιοχής και τον μετέφερα στο σπίτι. Το αρχικό ζητούμενο αντίτιμο εξαγοράς ήταν 10 euro και το τελικό 2 euro. Το ξέρω καταξοδεύτηκα!!!! [ Εικόνα ]
Σε τελική ανάλυση θα πώ ότι δεν ήταν τα χρήματα αλλά η διασκέδαση διαμόρφωσης και μεταφύτευσης που θα ακολουθούσαν. Στο σπίτι υπήρχε ήδη ένας άλλος πυράκανθος που είχε αγοράσει η αδελφή μου αλλά δεν ήθελε να τον πειράξω καθόλου. Έτσι λοιπόν προστέθηκε στην οικογένεια ένα ακόμη μικρό φυτό με προοπτική να γίνει pre-bonsai και μελλοντικά ίσως (ποιος ξέρει) ένα χαριτωμένο bonsai.

[ Εικόνα ]


Σήμερα το πρωί γύρω στις 8 και κάτι (εγκαινιάζοντας έτσι και την πρώτη ημέρα της ανοίξεως 21/3/2015), φτιάχτηκε ο δεύτερος espresso (ο πρώτος ήταν στις 5 το πρωί), μαζευτήκανε τα ΄΄εργαλεία΄΄ (τραπεζάκι, ψαλίδια, σύρματα, τσιγάρα, τασάκι και ο γάτος Lucky) με σκοπό να αρχίσει το ξεκαθάρισμα και κλάδεματων κλαδιών, να γίνει το συρμάτωμα και να αρχίσει να παίρνει μία πρώτη μορφή ο πυράκανθος.

[ Εικόνα ]
[ Εικόνα ]

Μειώθηκε το μήκος κάποιων κλαδιών και αφαιρεθήκανε κάποια βλαστάρια που δεν με ενδιέφεραν ώστε να αρχίσω να έχω εικόνα και να αποφασίσω για την διαμόρφωση. Βέβαια ένα προσχέδιο είχε γίνει αλλά τώρα βρισκόμασταν στο δια ταύτα.

[ Εικόνα ]
[ Εικόνα ]

Μετά από μισή κούπα καφέ, λίγα τσιγάρα, μερικά μέτρα χάλκινο σύρμα και αρκετά χαϊδέματα στον γάτο για να με αφήσει ήσυχο έφτασα στην προσωρινή μορφή του πυράκανθου. Ύψος από το χώμα 30 cm.

[ Εικόνα ]
[ Εικόνα ]

Αυτή ήταν η διασκέδαση που κόστισε 2 euro. Μένει τώρα να μπεί στην ψαροκασέλα ή σε ένα blue electric (περίπου) πλαστικό μπόλ και να πάρει τον δρόμο του σιγά-σιγά. Δεν ξέρω το ριζικό του σύστημα και σκέπτομαι πρίν κάνω την μεταφύτευση να ψάξω να βρώ καμιά ενδιαφέρουσα πέτρα μήπως και δέσω τις ρίζες του επάνω της. Θα δούμε. Στο μελλοντικό πρόγραμμα θα τον αφήσω για 2 χρόνια περίπου να αναπτυχθεί και να δυναμώσει κάνοντας μικρά κλαδεματάκια για να ξαναγίνει στο τέλος των 2 ετών ένα δραστικό κλάδεμα ώστε να αρχίσει η δημιουργία-σχηματισμός της δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας διακλάδωσης, η καλή δημιουργία της κορυφής και μία νέα μεταφύτευση. Το θέμα όμως θα είναι με τα άνθη (και τα φρούτα) τα οποία θα πρέπει να αφαιρώ όλο αυτό το διάστημα γιατί θα μειώνουν την δύναμη στο φύλλωμα. Σίγουρα η παρουσία των φρούτων δίνει άλλη χάρη στο όλο σύνολο αλλά αυτό το βλέπω να γίνεται μετά το 8 έτος.

Ακόμη δεν ξεκινήσαμε και φτάσαμε στο … 2023 !!! [ Εικόνα ] [ Εικόνα ]

Έτσι είναι η ζωή με τα pre-bonsai και bonsai.

Δουλεύεις με υπομονή, βλέπεις μακριά και περιμένεις να περάσουν τα χρόνια.
ωραίο δεντράκι σε ακόμα καλύτερη τιμή!!! μπράβο Γιάννη
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από RiaDr »

Για άλλη μια φορά ο Γιάννης μας έδειξε πώς με το minimum των χρημάτων και το maximum της διάθεσης μπορείς να βγάλεις ένα ωραίο αποτέλεσμα από ένα δέντρο. Καλή πρώτη ύλη πάντως..


ΥΓ απαιτουμε και φωτογραφία του γάτου! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από alexcorfu »

Είναι πράγματι ένας όμορφος πυράκανθος με δυνατότητες, όπως φάνηκε εν τέλει! Η τιμή ενός φυτού είναι κάτι που δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία για να δημιουργηθεί ένα όμορφο bonsai! Αυτό που θα ήθελα να σημειώσω, είναι η δυνατότητα του εξασκημένου και έμπειρου ματιού, να "δεί" αυτό που κρύβεται μέσα στο φυτό! Και το παίρνω σαν παράδειγμα μιας και θέλω πολλά χρόνια ακόμα για να το πετύχω! Σταμάτησα στην πρώτη φωτό και σκεπτόμουν πώς θα μπορούσε να γίνει, αλλά δε μπόρεσα. Το σχέδιο του Jean Zac ήταν για μένα ακόμη δύσκολο και πολύ περισσότερο το τρομερό virtual! Δε θα μπορούσα να μη σχολιάσω το απίστευτο κλαδευτήρι που φαίνεται... Έχω ένα τέτοιο και ομολογώ πως είναι το μοναδικό εργαλείο που δε θα αποχωριζόμουν ποτέ!

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από christos1908 »

Harris έγραψε:Για να τον αγοράσει ο γιαννης κάτι θα είδε που το 2023 θα είναι για να τρίβουμε τα ματια μας!!!

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

Τώρα για την όλη διαδικασία τι να σχολιάσω;;;; Ακόμα κι έτσι οπως ειναι τώρα είναι ενα 2ευρω που ξαφνικά απέκτησε χαρακτήρα και ενδιαφέρον....
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μενέλαος έγραψε:Βλέπω ότι, εκτός από τις γνώσεις που κατέχεις στα μπονσάι, έχεις και μοναδική αποτελεσματικότητα στο παζάρι!

Μενέλαε η αλήθεια είναι ότι δεν ψάχνω και δεν αγοράζω πλέον δένδρα. Απλά κάπου-κάπου πηγαίνω σε κανένα φυτώριο εξ αιτίας αυτής της χρόνιας ίωσης με τα μπονσάι. Έτσι για παράδειγμα σου αναφέρω ότι πέρυσι είδα μία σεκόγια πολύ όμορφη με κόστος 40 euro. Δεν έκανα παζάρια απλά ρώτησα και έφυγα. Μετά 6 μήνες ξαναπέρασα, τα είπαμε λίγο με τον φυτωριούχο που μου το έπαιζε και ειδικός στα μπονσάι (τρομάρα του), μου έδειξε κάτι ελιές που τις προόριζε για μπονσάι και παρά λίγο να με πάρουν τα κλάματα ή τα γέλια. Του είπα ότι θα διαλέξω 4-5 φυτά, θα του τα διαμορφώσω για να τα πουλήσει και σαν αντάλλαγμα θα έπαιρνα την σεκόγια. Τελικά εδώ και πολλούς μήνες δεν ξαναπέρασα, το ενδιαφέρον μου για τα φυτά έχει ατονήσει και είναι αυτό που είναι παρά το γεγονός ότι η σεκόγια άξιζε τα λεφτά της και χωρίς παζάρια γιατί μέσα σε μία εβδομάδα θα ήταν ένα πολύ όμορφο μπονσάι.
Οπως λέω καμιά φορά….μεγάλωσα, κουράστηκα, βαρέθηκα, χόρτασα. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... dtimer.gif[/img]


Alexandra Rizopoulou έγραψε:Ωραίο έδειξε στο τέλος. Μια ερώτηση πια ήταν τα κριτήρια σου εκτός της τιμής για αυτή την αγορά;
Αλεξάνδρα σίγουρα δεν ήταν θέμα τιμής. Περίμενα να μου πεί όχι και να φύγω και να ξεπεράσω την επιθυμία να φτιάξω-διαμορφώσω άλλο ένα δενδράκι. Αλλά στάθηκα άτυχος. Δέχτηκε τα 2 euro και εγώ έφυγα με τον πυράκανθο. Δεν ξαναπερνάω από εκεί γιατί έχει και έναν γιουνίπερο σε μία μεγάλη γλάστρα μαζί με ένα μικρό φοίνικα εδώ και πολλά χρόνια, από τότε που άνοιξε το μαγαζί όπως μου είπε. Τώρα τι το ενδιαφέρον είδα στον πυράκανθο θα το καταλάβεις από το βίρτουαλ που παραθέτω. Σκόπιμα δεν έκανα την διαμόρφωση αυτή γιατί εάν την έβλεπαν οι δικοί μου θα είχαμε φασαρίες. Ήδη για αυτήν την διαμόρφωση με ψιλοκατσάδιασε ο πατέρας μου γιατί γεμίζω με σύρματα τα φουκαριάρικα τα δενδράκια, τα πνίγω και δεν τα αφήνω να αναπτυχθούν. Πρέπει να παρουσιάζω σιγά-σιγά την όποια αλλαγή και να κρύβω και την γλάστρα για να μην πέσει στην αντίληψή του. Πάντως τα κλαδιά για το σχέδιο υπάρχουν και αυτό θα γίνει σύντομα, στην επερχόμενη μεταφύτευση.
Να δώ που θα καταχωνιάσω την γλάστρα όμως. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από Sim62 »

Πολύ ωραίο υλικό για ξεκίνημα bonsai και νομίζω ότι θα δείξει πολύ νωρίτερα απο το 2023 πόσο όμορφο μπορεί να γίνει. Ειδικά στα χέρια του Jean-Zac...

Η κίνηση στο κορμό του ούτε παραγγελία να ήταν.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από Harris »

Για να τον αγοράσει ο γιαννης κάτι θα είδε που το 2023 θα είναι για να τρίβουμε τα ματια μας!!!

Στο παζάρι είσαι κορυφη δεν υπάρχει ανταγωνισμοςς!! Έχει ωραία κινηση ο κορμός και μου φαίνεται κ σχετικα παχουλός για 2€.
Μπράβο για την ωραία επιλογή. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από mariaoz »

Εαν βγάλει λουλουδακια να το δούμε και εμείς!!!!
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]Ωραίος ο Γιάννης, δημιούργησε παλι. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Alexandra Rizopoulou
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 09:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από Alexandra Rizopoulou »

Ωραίο έδειξε στο τέλος. Μια ερώτηση πια ήταν τα κριτήρια σου εκτός της τιμής για αυτή την αγορά;
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από stathis »

Νομίζω ότι στα παζάρια είσαι πρώτος. Το δέντρο σου πήρε πράγματι μια ωραία όψη. Μου αρέσει και το ριζικό σύστημα που πρέπει να βρίσκεται αρκετά χρόνια σε αυτή την γλάστρα.
Νομίζω ότι χρειάζεται λίπανση, δείχνει κάπως ταλαιπωρημένο.
Καλορίζικο και από μένα.
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Πάρα πολύ ωραίο δεντράκι, καλορίζικο! Βέβαια... πλήρωσες κάτι παραπάνω, αλλά άξιζε τον κόπο! Και ήδη το διαμορφώνεις υπέροχα. Συγχαρητήρια!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 21 Μαρ 2015, 16:18 --

Υ.Γ. Βλέπω ότι, εκτός από τις γνώσεις που κατέχεις στα μπονσάι, έχεις και μοναδική αποτελεσματικότητα στο παζάρι! Είναι αλήθεια ότι, αν και κάνω και εγώ παζάρια, ποτέ δεν θα κατάφερνα να πάρω ένα δεντράκι στο...20% της αξίας του! Θα ήθελα να μας δώσεις τα φώτα σου και γι'αυτήν την τέχνη, δε θα με χάλαγε, πίστεψέ με, να αγοράζω δέντρα των 100 ευρώ για 20! Έστω κι αν χρειάζεται να περάσει ένας χρόνος και σε μένα, μέχρι να "δουλέψει" το παζάρι. Ελπίζω δε η τεχνική σου να μη συνοψίζεται μόνο στο "ωχ, πάλι αυτός ήρθε, δώστου το πια να πάει στην ευχή της Παναγίας να ησυχάσουμε"![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Πυράκανθος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μετά από αλληλοκοιτάγματα και φλέρτ ενός έτους ο πυράκανθος αποχώρησε από το μικρό φυτώριο της περιοχής και τον μετέφερα στο σπίτι. Το αρχικό ζητούμενο αντίτιμο εξαγοράς ήταν 10 euro και το τελικό 2 euro. Το ξέρω καταξοδεύτηκα!!!! Εικόνα
Σε τελική ανάλυση θα πώ ότι δεν ήταν τα χρήματα αλλά η διασκέδαση διαμόρφωσης και μεταφύτευσης που θα ακολουθούσαν. Στο σπίτι υπήρχε ήδη ένας άλλος πυράκανθος που είχε αγοράσει η αδελφή μου αλλά δεν ήθελε να τον πειράξω καθόλου. Έτσι λοιπόν προστέθηκε στην οικογένεια ένα ακόμη μικρό φυτό με προοπτική να γίνει pre-bonsai και μελλοντικά ίσως (ποιος ξέρει) ένα χαριτωμένο bonsai.

Εικόνα


Σήμερα το πρωί γύρω στις 8 και κάτι (εγκαινιάζοντας έτσι και την πρώτη ημέρα της ανοίξεως 21/3/2015), φτιάχτηκε ο δεύτερος espresso (ο πρώτος ήταν στις 5 το πρωί), μαζευτήκανε τα ΄΄εργαλεία΄΄ (τραπεζάκι, ψαλίδια, σύρματα, τσιγάρα, τασάκι και ο γάτος Lucky) με σκοπό να αρχίσει το ξεκαθάρισμα και κλάδεματων κλαδιών, να γίνει το συρμάτωμα και να αρχίσει να παίρνει μία πρώτη μορφή ο πυράκανθος.

Εικόνα
Εικόνα

Μειώθηκε το μήκος κάποιων κλαδιών και αφαιρεθήκανε κάποια βλαστάρια που δεν με ενδιέφεραν ώστε να αρχίσω να έχω εικόνα και να αποφασίσω για την διαμόρφωση. Βέβαια ένα προσχέδιο είχε γίνει αλλά τώρα βρισκόμασταν στο δια ταύτα.

Εικόνα
Εικόνα

Μετά από μισή κούπα καφέ, λίγα τσιγάρα, μερικά μέτρα χάλκινο σύρμα και αρκετά χαϊδέματα στον γάτο για να με αφήσει ήσυχο έφτασα στην προσωρινή μορφή του πυράκανθου. Ύψος από το χώμα 30 cm.

Εικόνα
Εικόνα

Αυτή ήταν η διασκέδαση που κόστισε 2 euro. Μένει τώρα να μπεί στην ψαροκασέλα ή σε ένα blue electric (περίπου) πλαστικό μπόλ και να πάρει τον δρόμο του σιγά-σιγά. Δεν ξέρω το ριζικό του σύστημα και σκέπτομαι πρίν κάνω την μεταφύτευση να ψάξω να βρώ καμιά ενδιαφέρουσα πέτρα μήπως και δέσω τις ρίζες του επάνω της. Θα δούμε. Στο μελλοντικό πρόγραμμα θα τον αφήσω για 2 χρόνια περίπου να αναπτυχθεί και να δυναμώσει κάνοντας μικρά κλαδεματάκια για να ξαναγίνει στο τέλος των 2 ετών ένα δραστικό κλάδεμα ώστε να αρχίσει η δημιουργία-σχηματισμός της δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας διακλάδωσης, η καλή δημιουργία της κορυφής και μία νέα μεταφύτευση. Το θέμα όμως θα είναι με τα άνθη (και τα φρούτα) τα οποία θα πρέπει να αφαιρώ όλο αυτό το διάστημα γιατί θα μειώνουν την δύναμη στο φύλλωμα. Σίγουρα η παρουσία των φρούτων δίνει άλλη χάρη στο όλο σύνολο αλλά αυτό το βλέπω να γίνεται μετά το 8 έτος.

Ακόμη δεν ξεκινήσαμε και φτάσαμε στο … 2023 !!! Εικόνα Εικόνα

Έτσι είναι η ζωή με τα pre-bonsai και bonsai.

Δουλεύεις με υπομονή, βλέπεις μακριά και περιμένεις να περάσουν τα χρόνια.
 
Απάντηση