ACER PALMATUM

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από Harris »

sinaf έγραψε:
Harris έγραψε:Καλησπέρα, έχεις σκεφτεί σε τι γλαστράκι θα το βάλεις; Εαν ειναι να το μεταφυτεύσουμε παρέα στο workshop να φέρω μίγμα καταλληλο για το acer σου.

Καλησπέρα,
Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ αλλά κάτι θα βρώ μέχρι τη συνάντηση.
Σκεφτόμουν να το βάλω σε γλαστράκι λίγο μεγαλύτερο από το υφιστάμενο που είναι διαστάσεων 15x10, ίσως ένα οβάλ 20x15 ή πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερο για να υπάρχει χώρος να αναπτυχθούν οι ρίζες;[ Εικόνα ]
Πολύ καλά και τα 2 φέρε όποιο σου αρέσει περισσότερο ή και τα 2 και αποφασίζουμε. Αυτό που σε νοιάζει τώρα είναι να μεγαλώσει λιγάκι ώστε του χρόνου να αρχίζει να παίρνει σχήμα΄, ώστε σε 2-3 χρόνια να γίνεται ένα όμορφο δέντρο.
Στα acer πιστεύω ότι είναι πιο ωραία τα στρογγυλά.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από sinaf »

Harris έγραψε:Καλησπέρα, έχεις σκεφτεί σε τι γλαστράκι θα το βάλεις; Εαν ειναι να το μεταφυτεύσουμε παρέα στο workshop να φέρω μίγμα καταλληλο για το acer σου.

Καλησπέρα,
Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ αλλά κάτι θα βρώ μέχρι τη συνάντηση.
Σκεφτόμουν να το βάλω σε γλαστράκι λίγο μεγαλύτερο από το υφιστάμενο που είναι διαστάσεων 15x10, ίσως ένα οβάλ 20x15 ή πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερο για να υπάρχει χώρος να αναπτυχθούν οι ρίζες;[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από Harris »

Livstaras έγραψε:
Harris έγραψε:Καλησπέρα, έχεις σκεφτεί σε τι γλαστράκι θα το βάλεις; Εαν ειναι να το μεταφυτεύσουμε παρέα στο workshop να φέρω μίγμα καταλληλο για το acer σου.

Καλήμερα,

Επειδή μάλλον δε θα τα καταφέρω να έρθω στο workshop για να ρωτήσω επιτόπου, θα με ενδιέφερε να μάθω τι συστήνεις ως κατάλληλο μίγμα χώματος για acer.

Ευχαριστώ,
Γιωργος

έχεις π.μ Γιώργο! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από Kostas »

Δεν θα το αγόραζα και όχι μόνο για την τιμή ότι είναι πανάκριβο αλλά στο οτι στο πούλησα για Μπονσάι. Επειδή είναι σε ποτ δεν σημαίνειόοτι είναι και μπονσάι.
έχω παρατηρήσει οτι σε ενα φυτώριο το ίδιο δέντρο εαν το έχουν βάλει σε μεγαλύτερη γλάστρα είναι πιο ακριβό. Εδώ εαν το βάλουν το ίδιο δέντρο απο την γλάστρα σε ποτ το βαπτίζουν μπονσάι και του πουλάνε όσο θέλουν.
Με τα ίδια λεφτά θα αγόραζες πιο μεγάλο δέντρο.
Πριν μερικούς μήνες θα αγόραζα μια ελιά πολύ ακριβή και ευτυχώς τα παιδιά στο φόρουμ με καθοδήγησαν και δεν τη έκανα αυτή τη αγορά, αν και με έτρωγαν τα χέρια μου.

Καλορίζικο να το χαίρεσαι και εύχομαι να είναι πάντα δυνατό και όμορφο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από RiaDr »

sinaf έγραψε:Σε ευχαριστώ.


Οι παραπάνω φίλοι δεν κρίνουν επί της ουσίας τη δική μου απόφαση, άλλωστε εγώ ο ίδιος είχα χαρακτηρίσει την τιμή του ήταν υψηλή, αλλά τη στάση ενός επαγγελματία στο χώρο των bonsai που βάζει καπέλο στις τιμές των προϊόντων που εμπορεύεται και μάλιστα σε έναν αγοραστή που του έχει εκ των προτέρων αναφέρει ότι δεν ενδιαφέρεται για ένα έτοιμο bonsai.

Και να σκεφτείται ότι μου έκανε και σκόντο διότι η αρχική τιμή στο ταμπελάκι ήταν 40€!

Ας είναι, εγώ για μία βόλτα πήγα και τελικά βρέθηκα με ένα ομορφο acer.

Σε ότι αφορά το ίδιο το δεντράκι, μία μεταφύτευση σε μεγαλύτερο pot χωρίς να το πειράξω δεν θα του κάνει κακό.

Ευκαιρία να το κάνω μαζί σας στο επερχόμενο workshop!


Θα χαρούμε να σας δούμε και τους δύο, δέντρο και ιδιοκτητη!

Sim καμία παρεξηγηση προθέσεων, προς Θεού, θέλησα απλώς να προλαβω τυχόν παρεξηγήσεις από πλευράς θεματοθέτη. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]

ΥΓ Η τιμή ασχολίαστη αν και μπαίνω σε πειρασμό. Μετά από συγκεκριμένα γεγονότα αποφάσισα να μην αφιερώσω ξανά χρόνο και φαια ουσία σε ορισμένους και ο νοών νοείτω.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από Livstaras »

Harris έγραψε:Καλησπέρα, έχεις σκεφτεί σε τι γλαστράκι θα το βάλεις; Εαν ειναι να το μεταφυτεύσουμε παρέα στο workshop να φέρω μίγμα καταλληλο για το acer σου.

Καλήμερα,

Επειδή μάλλον δε θα τα καταφέρω να έρθω στο workshop για να ρωτήσω επιτόπου, θα με ενδιέφερε να μάθω τι συστήνεις ως κατάλληλο μίγμα χώματος για acer.

Ευχαριστώ,
Γιωργος
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από marios »

Καλό είναι το δεντράκι σου καλή επιτυχία.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα, έχεις σκεφτεί σε τι γλαστράκι θα το βάλεις; Εαν ειναι να το μεταφυτεύσουμε παρέα στο workshop να φέρω μίγμα καταλληλο για το acer σου.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από sinaf »

Σε ευχαριστώ.

Δεν ξέρω εάν το συγκεκριμένο δεντράκι έχει ποιοτικά χαρακτηριστικά, ωστόσο και μόνο το γεγονός ότι στολίζει το μπαλκόνι μου και ότι μου προσφέρει μία πρόκληση, εμένα με ικανοποιεί.

Οι παραπάνω φίλοι δεν κρίνουν επί της ουσίας τη δική μου απόφαση, άλλωστε εγώ ο ίδιος είχα χαρακτηρίσει την τιμή του ήταν υψηλή, αλλά τη στάση ενός επαγγελματία στο χώρο των bonsai που βάζει καπέλο στις τιμές των προϊόντων που εμπορεύεται και μάλιστα σε έναν αγοραστή που του έχει εκ των προτέρων αναφέρει ότι δεν ενδιαφέρεται για ένα έτοιμο bonsai.

Και να σκεφτείται ότι μου έκανε και σκόντο διότι η αρχική τιμή στο ταμπελάκι ήταν 40€!

Ας είναι, εγώ για μία βόλτα πήγα και τελικά βρέθηκα με ένα ομορφο acer.

Σε ότι αφορά το ίδιο το δεντράκι, μία μεταφύτευση σε μεγαλύτερο pot χωρίς να το πειράξω δεν θα του κάνει κακό.

Ευκαιρία να το κάνω μαζί σας στο επερχόμενο workshop!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από Sim62 »

RiaDr έγραψε:Καλορίζικο το δεντράκι σου, τα atropurpureum είναι υπέροχα, όμως θέλουν πολλή προσοχή, ακόμα και σε μερική σκιά, ο καυτός αέρας μπορεί να τα καταστρέψει, τον νου σου λοιπόν όταν πιάσουν οι ζέστες.

Κατά τα άλλα, αν και συμφωνώ στα περί τιμής, δεν είναι ούτε το σημείο ούτε η θέση μας να κρίνουμε αν έκανε καλά ή όχι ο φίλος μας και έδωσε αυτά τα χρήματα. Περί ορέξεως που λέει κι ο λαός.. Αν επιμένετε να συζητήσετε περαιτέρω το ζήτημα της σχέσης τιμής-αξίας στα bonsai και "bonsai" εν Ελλάδι, υπάρχει αλλού σχετικό θέμα. Εδώ ας επικεντρωθούμε στον πρωταγωνιστή, το δέντρο! [ Εικόνα ]

Φυσικά και σε κάθε θέμα που ανοίγει ο πρωταγωνιστής είναι εκ των πραγμάτων το δέντρο, για το οποίο απ΄ότι βλέπω όλοι ευχήθηκαν να είναι καλορίζικο και με σπουδαίο μέλλον.
Αλλά και όσον αφορά τα ζητήματα τιμών τα θεωρώ εξίσου σοβαρά από την άποψη της αντιμετώπισης ορισμένων που θέλουν να πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες. Αλλωστε από όσο εχω δεί εδώ στο φόρουμ ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο για τιμές σε συγκεκριμένα είδη που κυκλοφορούν και πολλές φορές έχουν εκφραστεί γνώμες και απόψεις για συγκεκριμένες περιπτώσεις στα ανάλογα θέματα που έχουν ανοίξει.


Υ.Γ Κανείς δεν κατέκρινε κανέναν για χρήματα που δαπανήθηκαν για οτιδήποτε. Όσον με αφορά εξέφρασα μια γενικότερη δική μου άποψη.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλορίζικο το δεντράκι σου, τα atropurpureum είναι υπέροχα, όμως θέλουν πολλή προσοχή, ακόμα και σε μερική σκιά, ο καυτός αέρας μπορεί να τα καταστρέψει, τον νου σου λοιπόν όταν πιάσουν οι ζέστες.

Κατά τα άλλα, αν και συμφωνώ στα περί τιμής, δεν είναι ούτε το σημείο ούτε η θέση μας να κρίνουμε αν έκανε καλά ή όχι ο φίλος μας και έδωσε αυτά τα χρήματα. Περί ορέξεως που λέει κι ο λαός.. Αν επιμένετε να συζητήσετε περαιτέρω το ζήτημα της σχέσης τιμής-αξίας στα bonsai και "bonsai" εν Ελλάδι, υπάρχει αλλού σχετικό θέμα. Εδώ ας επικεντρωθούμε στον πρωταγωνιστή, το δέντρο! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από marios »

Σε ποτ μπορεί να το έχει κάνει μεταφύτευση ενώ στην γλάστρα να μην ασχολήθηκε.
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από Livstaras »

Sim62 έγραψε:
Harris έγραψε:Μήπως ο πωλητής το έκανε μεταφύτευση σε ποτ λίγες μέρες πριν το πουλήσει και φοβάται ότι είναι ήδη στρεσσαρισμένο και μια επιπλέον μεταφύτευση θα το στρεσσάρει έξτρα; (δεν εχει αδικο από αυτή την άποψη...) Επίσης το φυτό είναι πολύ νεαρό και τετοια φυτά δεν αντέχουν τις πολλές μεταφυτεύσεις.
Βγάλε μια φωτογραφία στο χώμα να δουμε πως είναι....

Είναι σίγουρο ότι έτσι έγινε Χάρη. Επίσης όταν λέω να το βάλει σε μεγαλύτερο ποτ ξεκάθαρα γράφω για απλή φύτευση χωρίς να πειράξει ρίζες, απλά να συμπληρώσει το υπόλοιπο χώμα, οπότε δεν νοείται σαν κανονική μεταφύτευση και δεν εγκυμονεί κινδύνους για το φυτό.

Παιδιά έμενα ο ίδιος πωλητής μου είπε να το μεταφυτέψω αμέσως άλλα εγώ δεν το πήρα σε pot. Το γλαστάκι που είχε ήταν πιο ψηλό σε σχέση με το ποτ άρα για να το μεταφυτέψει πρέπει να άπλωσε λίγο τις ρίζες για να χωρέσει. Πιθανόν για αυτό να είπε στον sinaf να μην το πειράξει.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από Sim62 »

Harris έγραψε:Μήπως ο πωλητής το έκανε μεταφύτευση σε ποτ λίγες μέρες πριν το πουλήσει και φοβάται ότι είναι ήδη στρεσσαρισμένο και μια επιπλέον μεταφύτευση θα το στρεσσάρει έξτρα; (δεν εχει αδικο από αυτή την άποψη...) Επίσης το φυτό είναι πολύ νεαρό και τετοια φυτά δεν αντέχουν τις πολλές μεταφυτεύσεις.
Βγάλε μια φωτογραφία στο χώμα να δουμε πως είναι....

Είναι σίγουρο ότι έτσι έγινε Χάρη. Επίσης όταν λέω να το βάλει σε μεγαλύτερο ποτ ξεκάθαρα γράφω για απλή φύτευση χωρίς να πειράξει ρίζες, απλά να συμπληρώσει το υπόλοιπο χώμα, οπότε δεν νοείται σαν κανονική μεταφύτευση και δεν εγκυμονεί κινδύνους για το φυτό.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από Harris »

Μήπως ο πωλητής το έκανε μεταφύτευση σε ποτ λίγες μέρες πριν το πουλήσει και φοβάται ότι είναι ήδη στρεσσαρισμένο και μια επιπλέον μεταφύτευση θα το στρεσσάρει έξτρα; (δεν εχει αδικο από αυτή την άποψη...) Επίσης το φυτό είναι πολύ νεαρό και τετοια φυτά δεν αντέχουν τις πολλές μεταφυτεύσεις.
Βγάλε μια φωτογραφία στο χώμα να δουμε πως είναι....

Όσο για τις τιμές το παίρνω ένα φυτό τον 4,5ευρώ το βάζω σε ένα ποτ των 3 ευρώ και το πουλάω 25ευρω. Είναι κλασσικό φαινόμενο. Εδώ εχουμε δει φυτα τον 6 ευρω + ποτ 10ευρω συνολο 16 αν το πουλάνε (χωρις καμια διαμόρφωση) σε ανθοκομικές εκθέσεις 120ευρω!!! Έτσι νομίζει ο κοσμος ότι τα μπονσαι είναι ακριβα!

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... omment.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από Sim62 »

sinaf έγραψε:Ευχαριστώ.
Καλορίζικο και το αδελφάκι. Εάν το πήρες απο τον Α.Ζ. σίγουρα είναι αδελφάκια.
Η τιμή όπως έγραψα και στο πρώτο post, μου φάνηκε υψηλή αλλά υπερίσχυσαν άλλοι παράγοντες για την αγορά. Η συζήτηση μπορεί να τραβήξει εάν αρχίσει κάποιος να μιλάει για σπορόφυτα και για φυτά που προέρχονται απο αγενή πολλαπλασιασμό, ειδικότερα για κάποιο είδος που δεν είναι ενδογενές, καθώς και για τον επιθυμητό τρόπο παραγωγής από τον οποίο εκπληρώνονται συγκεκριμένα ποιοτικά χαρακτηριστικά.
Θεωρω ότι στην τελική απόφαση για μία αγορά μετράει η προσδοκία του αγοραστή να ενσωματώνει το φυτό τα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Όλα βέβαια κρίνονται εκ του αποτελέσματος και τη φροντίδα που προσδοκά και το φυτό.
Ελπίζω να υπάρξει δικαίωση και για τους δυό μας (δική μου και για το δεντράκι).
Για το θέμα της μεταφύτευσης σε χώμα ή γλάστρα, ο πωλητής ήταν κατηγορηματικός να μην το κάνω και σε δύο χρόνια να κάνω μεταφύτευση σε μεγαλύτερο pot. Θα ήθελα και άλλες απόψεις.

[justify]Συγνώμη αλλά εκτός και αν κάτι μου διαφεύγει δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερα ποιοτικά χαρακτηριστικά, που θα δικαιολογούσαν τριπλάσια τιμή έστω και για ένα μη ενδημικό στην χώρα μας είδος. Τα σπορόφυτα αυτά Acer εισάγονται σε αυτά τα μεγέθη κατά εκατοντάδες πλέον στη χώρα μας και με το να τα βάζουν κάποιοι σε ένα pot και να τα βαφτίζουν ακόμη και bonsai είναι κάτι που πρέπει να προβληματίζει και για το σωστό της καλλιεργητικής μεθόδου και για τις ειλικρινείς προθέσεις του. Ειδικά αν ο αγοράζων το προορίζει για bonsai.[/justify][justify]
[/justify][justify]Για την μεταφύτευση και μόνον αν θέλεις να κερδίσεις χρόνο στην ανάπτυξή του, όπως έγραψα παραπάνω μπορείς το φθινόπωρο ή και την ερχόμενη άνοιξη καλύτερα χωρίς να ενοχλήσεις ιδιαίτερα το ριζικό σύστημα να το τοποθετήσεις σε ένα μεγαλύτερο training pot. Όσον αφορά το κατηγορηματικόν του πωλητή, αν και δεν είμαι οπαδός της συχνής ενόχλησης των φυτών, είμαι σίγουρος ότι μέσα από μία ανταλλαγή στοιχειωδών γνώσεων φυτολογίας θα άλλαζε γνώμη. [/justify]
Άβαταρ μέλους

Topic author
sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από sinaf »

Ευχαριστώ.
Καλορίζικο και το αδελφάκι. Εάν το πήρες απο τον Α.Ζ. σίγουρα είναι αδελφάκια.
Η τιμή όπως έγραψα και στο πρώτο post, μου φάνηκε υψηλή αλλά υπερίσχυσαν άλλοι παράγοντες για την αγορά. Η συζήτηση μπορεί να τραβήξει εάν αρχίσει κάποιος να μιλάει για σπορόφυτα και για φυτά που προέρχονται απο αγενή πολλαπλασιασμό, ειδικότερα για κάποιο είδος που δεν είναι ενδογενές, καθώς και για τον επιθυμητό τρόπο παραγωγής από τον οποίο εκπληρώνονται συγκεκριμένα ποιοτικά χαρακτηριστικά.
Θεωρω ότι στην τελική απόφαση για μία αγορά μετράει η προσδοκία του αγοραστή να ενσωματώνει το φυτό τα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Όλα βέβαια κρίνονται εκ του αποτελέσματος και τη φροντίδα που προσδοκά και το φυτό.
Ελπίζω να υπάρξει δικαίωση και για τους δυό μας (δική μου και για το δεντράκι).
Για το θέμα της μεταφύτευσης σε χώμα ή γλάστρα, ο πωλητής ήταν κατηγορηματικός να μην το κάνω και σε δύο χρόνια να κάνω μεταφύτευση σε μεγαλύτερο pot. Θα ήθελα και άλλες απόψεις.
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από Livstaras »

Και εγώ από κει πήρα το δικό μου άλλα χωρίς γλαστράκι. Αδελφάκια πρέπει να είναι. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]

Καλορίζικο!
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από Sim62 »

sinaf έγραψε:Ο κορμός έχει διάμετρο περίπου 3εκ. και το ύψος από τη βάση έως το ψηλότερο σημείο του κορμού είναι 25εκ.
Η τιμή του ήταν 30€ μαζί με το pot.
Ακούγεται ακριβό αλλά μου άρεσε όπως το είδα (διακλάδωση και μέγεθος φύλλων).
Το δεντράκι είναι περίπου 4 ετών.


Η περίμετρος του ή η περιφέρεια του κορμού του θα είναι 3 εκ. Η διάμετρος του (πάχος) απ΄ότι το υπολογίζω θα πρέπει να είναι λιγότερο από 1 εκ. περίπου 0,080 εκ. Όσο για την τιμή το είπα πρίν απο μερικές ημέρες. Παίρνουν ένα σπορόφυτο αξίας το πολύ 8 ευρώ το βάζουν και σε ένα pot των 6-7 ευρώ και μετά η δουλειά πάει 3 το λάδι 3 το ξύδι 6 το λαδόξυδο. Το ίδιο φυτό σε κάποιο φυτώριο θα το έπαιρνες 8-10 ευρώ το πολύ χωρίς το pot.

Από το οποίο pot αν θέλεις να φτάξεις ένα σοβαρό prebonsai θα πρέπει να το αφαιρέσεις και να το βάλεις κάποια χρόνια ή στο έδαφος ή σε μεγαλύτερη γλάστρα.

Καλορίζικο λοιπόν αν και ακριβούτσικο, τουλάχιστον θα σε αποζημιώνει με τα χρώματά του.
Άβαταρ μέλους

Topic author
sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: ACER PALMATUM

Δημοσίευση από sinaf »

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, το είχα στο νού μου να το προσέξω το καλοκαίρι.
Το στοίχημά μου τώρα είναι με προσπάθεια να γίνει ένα bonsai και να πάρει υπεραξία!
Απάντηση