Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από Sim62 »

stathis έγραψε:Τα αγόρασες απο φυτώριο, γιατί δεν έχω δει τέτοιο είδος ποτέ.

Ναι από φυτώριο, ήταν καμμιά 10αριά δεντράκια και τα "σήκωσα" όλα. Μάλλον στάθηκα τυχερός γιατί τα πήρα σχεδόν τζάμπα.
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από stathis »

Τα αγόρασες απο φυτώριο, γιατί δεν έχω δει τέτοιο είδος ποτέ.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από Sim62 »

alexcorfu έγραψε:Τα δένδρα είναι μοσχεύματα, από καταβολάδα ή είχαν το καθένα τις δικές τους ρίζες;

Ηταν το καθένα στο γλαστράκι του με τις ρίζες τους.
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από alexcorfu »

Τα δένδρα είναι μοσχεύματα, από καταβολάδα ή είχαν το καθένα τις δικές τους ρίζες;

Maiden
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 07 Ιουν 2015, 03:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από Maiden »

Μα η Ρόδος είναι απο τα πιο όμορφα νησιά του Αιγαίου. Πολύ ωραίο το δασάκι σου σιμ.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από iohokahey »

Sim62 έγραψε:
karesansui έγραψε:Μιας και το έφερε η ...κουβέντα και το ωραίο δασάκι του Μπάμπη να σας αναφέρω και τα εξής!
Η στύραξ ( υγράμβαρη ) είναι ένα από τα 14 φυτά του παραδείσου, όπως αναφέρει ανώνυμο χειρόγραφο που βρίσκεται στην Βοδληιανή Βιβλιοθήκη ( Bobleian Library) της Οξφόρδης- άγνωστης προέλευσης, προφανέστατα προϊόν αρχαιοκαπηλίας/κλοπής από κάποια ελληνική μονή την εποχή των άγγλων περιηγητών του 18ου - 19ου αιώνα-
Αναλογίζομαι. Μα κι εμείς όλοι, μέσα από αυτές τις δημιουργίες μας, δεν προσπαθούμε να φτιάξουμε τον δικό μας κήπο του παραδείσου, τον κήπο των αρετών, όπου κορμοί, φυλλωματα, καρποί, χρώματα, αρώματα, συνθέτουν μια συνεχή κι αδιάσπαστη ροή μεταξύ της φύσης και του πνευματικού μας κόσμου ;

Παναγιώτη !!!
Χαίρομαι που το ταπεινό μου δασάκι και η αφορμή που έδωσε για κουβέντα ανακίνησε την ποιητική σου διάθεση για απόψε...
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από Sim62 »

karesansui έγραψε:Μιας και το έφερε η ...κουβέντα και το ωραίο δασάκι του Μπάμπη να σας αναφέρω και τα εξής!
Η στύραξ ( υγράμβαρη ) είναι ένα από τα 14 φυτά του παραδείσου, όπως αναφέρει ανώνυμο χειρόγραφο που βρίσκεται στην Βοδληιανή Βιβλιοθήκη ( Bobleian Library) της Οξφόρδης- άγνωστης προέλευσης, προφανέστατα προϊόν αρχαιοκαπηλίας/κλοπής από κάποια ελληνική μονή την εποχή των άγγλων περιηγητών του 18ου - 19ου αιώνα-
Αναλογίζομαι. Μα κι εμείς όλοι, μέσα από αυτές τις δημιουργίες μας, δεν προσπαθούμε να φτιάξουμε τον δικό μας κήπο του παραδείσου, τον κήπο των αρετών, όπου κορμοί, φυλλωματα, καρποί, χρώματα, αρώματα, συνθέτουν μια συνεχή κι αδιάσπαστη ροή μεταξύ της φύσης και του πνευματικού μας κόσμου ;

Παναγιώτη !!!
Χαίρομαι που το ταπεινό μου δασάκι και η αφορμή που έδωσε για κουβέντα ανακίνησε την ποιητική σου διάθεση για απόψε...
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από karesansui »

Μιας και το έφερε η ...κουβέντα και το ωραίο δασάκι του Μπάμπη να σας αναφέρω και τα εξής!
Η στύραξ ( υγράμβαρη ) είναι ένα από τα 14 φυτά του παραδείσου, όπως αναφέρει ανώνυμο χειρόγραφο που βρίσκεται στην Βοδληιανή Βιβλιοθήκη ( Bobleian Library) της Οξφόρδης- άγνωστης προέλευσης, προφανέστατα προϊόν αρχαιοκαπηλίας/κλοπής από κάποια ελληνική μονή την εποχή των άγγλων περιηγητών του 18ου - 19ου αιώνα-
Αναλογίζομαι. Μα κι εμείς όλοι, μέσα από αυτές τις δημιουργίες μας, δεν προσπαθούμε να φτιάξουμε τον δικό μας κήπο του παραδείσου, τον κήπο των αρετών, όπου κορμοί, φυλλωματα, καρποί, χρώματα, αρώματα, συνθέτουν μια συνεχή κι αδιάσπαστη ροή μεταξύ της φύσης και του πνευματικού μας κόσμου ;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από alexcorfu »

karesansui έγραψε:Ωραία φθινοπωρινά χρώματα, σε έναν όμορφο συνδυασμό! [ Εικόνα ]


@ alexcorfu
Αν ποτέ επισκεφτείς το ...αντίπαλο νησί της Ρόδου, να πάς στην κοιλάδα με τις πεταλούδες. Τα δέντρα, στα οποία επικάθονται οι πεταλούδες και ρουφάνε τον σακχαρούχο οπό που εκκρίνουν από τον κορμό τους είναι δέντρα υγράμβαρης!


.jpg
Τι μου θύμισες Παναγιώτη...! Είχα επισκευθεί το νησί και την Κοιλάδα με τις πεταλούδες, όταν ήμουν πολύ μικρός... Δε θυμάμαι και πολλά τώρα, αλλά ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα! Πάντως το είδος αυτό είναι όντως πολύ όμορφο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από Sim62 »

karesansui έγραψε:Ωραία φθινοπωρινά χρώματα, σε έναν όμορφο συνδυασμό! [ Εικόνα ]


@ alexcorfu
Αν ποτέ επισκεφτείς το ...αντίπαλο νησί της Ρόδου, να πάς στην κοιλάδα με τις πεταλούδες. Τα δέντρα, στα οποία επικάθονται οι πεταλούδες και ρουφάνε τον σακχαρούχο οπό που εκκρίνουν από τον κορμό τους είναι δέντρα υγράμβαρης!


.jpg

[justify]Παναγιώτη αυτές οι συμπτώσεις της ζωής...[/justify][justify]Στο μέρος που αναφέρεις, υπηρέτησα μεγάλο μέρος της στρατιωτικής μου θητείας. Έβλεπα αυτά τα δέντρα κάθε μέρα, αλλά τότε δεν είχα το ενδιαφέρον που έχω τώρα. Περνούσαν απαρατήρητα. Αυτό που θυμάμαι ήταν η απίστευτη ευωδία που εξέπεμπαν. Ιδιαίτερα την άνοιξη. Δεν είναι τυχαίο το όνομα που δώσανε οι Αμερικανοί στο δέντρο. American Sweetgum. [/justify]
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από karesansui »

Ωραία φθινοπωρινά χρώματα, σε έναν όμορφο συνδυασμό! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]


@ alexcorfu
Αν ποτέ επισκεφτείς το ...αντίπαλο νησί της Ρόδου, να πάς στην κοιλάδα με τις πεταλούδες. Τα δέντρα, στα οποία επικάθονται οι πεταλούδες και ρουφάνε τον σακχαρούχο οπό που εκκρίνουν από τον κορμό τους είναι δέντρα υγράμβαρης!


.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από DimosA »

Πραγματικά υπέροχα χρώματα..
Πολύ όμορφο...
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από alexcorfu »

Υπέροχο! Μπράβο!! Δεν είχα ακουστά για αυτό το δένδρο!...[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από Harris »

Απλά ωραία; ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Πολύ ωραία χρώματα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Liquidambar styraciflua (Λικιδάμβαρη) δασάκι.

Δημοσίευση από Sim62 »

Την ιδέα για δασάκι bonsai με Λικιδάμβαρες την πήρα από ένα πραγματικό δασάκι απ΄το πανέμορφο αυτό δέντρο που υπάρχει πολύ κοντά στο σπίτι μου.

Αν και είναι ένα πολύ πρώιμο και νεαρό δασάκι από ένα είδος που μου αρέσει πάρα πολύ, μόνο και μόνο λόγω της φθινοπωρινής πανδαισίας χρωμάτων που προσφέρει, νομίζω αξίζει τον κόπο να το μοιραστώ μαζί σας.


Στο πραγματικό τοπίο τα χρώματα δεν έχουν ξεδιπλωθεί ακόμη τόσο έντονα όσο στο δικό μου δάσος, μόλις βγούν θα ανεβάσω φωτογραφίες και από εκεί.


1-01-Απρίλιος.JPG
1-02-Μάιος πρίν.JPG
1-03-Μάιος μετά.JPG
1-04-Οκτώβριος.JPG
DSC03798.jpg
DSC03799.JPG
DSC03802.JPG
DSC03807.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση