Τσιντονια

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τσιντονια

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Α ευχαριστώ πολυ...ψαξιμο τωρα για θειηκή άσβεστο

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Τσιντονια

Δημοσίευση από alexcorfu »





Τρία video για το νεκρό ξύλο. Το προστατευτικό που το περνoύν στο τέλος είναι θεική άσβεστος, εαν το μεταφράζω σωστά... (lime sulfur).

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τσιντονια

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

alexcorfu έγραψε:
Λουκάς Καρούσος έγραψε:
alexcorfu έγραψε:Καλορίζικη! Εκτός από τα όμορφα άνθη, στην προκειμένη περίπτωση έχεις και καλό κορμό! [ Εικόνα ]
Alex θα βγαλω κι αλλες φωτογραφιες γιατι σε αυτες δε φαινεται ουτε το μισο απο οτι ειναι ο κορμο....εχει φυσικο νεκρο ξυλο που ξεκιναει απ τη πισω μερια του δέντρου και φτανει στην βαση και μπροστά(σπιράλ δηλαδή) το οποιο δε ξερω πως να αντιμετωπισω Βέβαια,και φοβερο νεμπαρι.απλα εχω την εντυπωση οτι μεγαλωνει πολυ αργά....
Εικόνα

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μπράβο! Ακόμα καλύτερα λοιπόν!! [ Εικόνα ] Τι εννοείς, πώς να το αντιμετωπίσεις; Καθάρισέ το καλά για να το αναδείξεις, ενώ μπορείς να διορθώσεις ψιλοατέλειες με το Dremel και σταθερό χέρι! Κοίτα και στο διαδίκτυο διάφορα video με τον τρόπο που χειρίζονται αντίστοιχες καταστάσεις. Συνήθως το φυσικό "νεκρό ξύλο" δεν εγκυμονεί κάποιο ρίσκο στη φυσική ροή των χυμών στο φυτό, εκτός κι εάν προσβληθεί από μικροοργανισμούς και γι' αυτό πρέπει να καθαρίζεται! Κάτι τέτοιες κινήσεις "σπιράλ" με "νεκρό ξύλο", έχουμε δεί σε γιουνίπερους και είναι όντως πολύ εντυπωσιακοί οι κορμοί αυτοί! Αν θέλεις να πάει πιο γρήγορα, μην κλαδέψεις ψηλά και βάλτο στο χώμα. Θα κερδίσεις αρκετό χρόνο στην ανάπτυξή του.
[ Εικόνα ]
Το νεκρο ξύλο δε χρειαζεται μετα Προστασία με κατι;εχω δει κατι σκουρο να του περνανε αλλα δε καταλαβαίνω τι είναι.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Τσιντονια

Δημοσίευση από alexcorfu »

Λουκάς Καρούσος έγραψε:
alexcorfu έγραψε:Καλορίζικη! Εκτός από τα όμορφα άνθη, στην προκειμένη περίπτωση έχεις και καλό κορμό! [ Εικόνα ]
Alex θα βγαλω κι αλλες φωτογραφιες γιατι σε αυτες δε φαινεται ουτε το μισο απο οτι ειναι ο κορμο....εχει φυσικο νεκρο ξυλο που ξεκιναει απ τη πισω μερια του δέντρου και φτανει στην βαση και μπροστά(σπιράλ δηλαδή) το οποιο δε ξερω πως να αντιμετωπισω Βέβαια,και φοβερο νεμπαρι.απλα εχω την εντυπωση οτι μεγαλωνει πολυ αργά....
Εικόνα

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μπράβο! Ακόμα καλύτερα λοιπόν!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img] Τι εννοείς, πώς να το αντιμετωπίσεις; Καθάρισέ το καλά για να το αναδείξεις, ενώ μπορείς να διορθώσεις ψιλοατέλειες με το Dremel και σταθερό χέρι! Κοίτα και στο διαδίκτυο διάφορα video με τον τρόπο που χειρίζονται αντίστοιχες καταστάσεις. Συνήθως το φυσικό "νεκρό ξύλο" δεν εγκυμονεί κάποιο ρίσκο στη φυσική ροή των χυμών στο φυτό, εκτός κι εάν προσβληθεί από μικροοργανισμούς και γι' αυτό πρέπει να καθαρίζεται! Κάτι τέτοιες κινήσεις "σπιράλ" με "νεκρό ξύλο", έχουμε δεί σε γιουνίπερους και είναι όντως πολύ εντυπωσιακοί οι κορμοί αυτοί! Αν θέλεις να πάει πιο γρήγορα, μην κλαδέψεις ψηλά και βάλτο στο χώμα. Θα κερδίσεις αρκετό χρόνο στην ανάπτυξή του.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τσιντονια

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

alexcorfu έγραψε:Καλορίζικη! Εκτός από τα όμορφα άνθη, στην προκειμένη περίπτωση έχεις και καλό κορμό! [ Εικόνα ]
Alex θα βγαλω κι αλλες φωτογραφιες γιατι σε αυτες δε φαινεται ουτε το μισο απο οτι ειναι ο κορμο....εχει φυσικο νεκρο ξυλο που ξεκιναει απ τη πισω μερια του δέντρου και φτανει στην βαση και μπροστά(σπιράλ δηλαδή) το οποιο δε ξερω πως να αντιμετωπισω Βέβαια,και φοβερο νεμπαρι.απλα εχω την εντυπωση οτι μεγαλωνει πολυ αργά....
Εικόνα

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Τσιντονια

Δημοσίευση από alexcorfu »

Καλορίζικη! Εκτός από τα όμορφα άνθη, στην προκειμένη περίπτωση έχεις και καλό κορμό! [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_e_wink.gif[/img]

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τσιντονια

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Μπορεί καποιος να με ενημερώσει για τον ρυθμο ανάπτυξης του είδους;Έχω την εντυπωση οτι μεγαλωνει αργα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τσιντονια

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Maiden έγραψε:Αυτά που είναι μέσα στην γλάστρα τι είναι που μοιάζουν με τσιγάρα;
Λίπασμα οργανικό

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Maiden
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 07 Ιουν 2015, 03:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τσιντονια

Δημοσίευση από Maiden »

Αυτά που είναι μέσα στην γλάστρα τι είναι που μοιάζουν με τσιγάρα;

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τσιντονια

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Harris έγραψε:Ωραία δέντρα και γερά. Θέλουν προσοχή απο τα έντομα. Εαν ψεκάσεις προληπτικά θα έχεις πλούσια ανθοφορία.
Θέλει κλαδεματάκι και συρμάτωμα για να μπορέσεις να δώσεις ενα ωραίο σχήμα.

Ενα πολυ γρηγορο βιρτουαλακι για να δεις σχετικα με το κλάδεμα. (σιγουρα θελει να το γύρεις για να βρεις και άλλες δυνατότητες)
tsintonia.jpg
Το μελεταω ηδη 2 μερες κι εχω σκεφτει πολλες πιθανες εκδοχες.σκεφτομαι ισως κατι λιγο πιο τριγωνικό...θα το ψεκασω για τα εντομα αλλα δε ξερω με τι.καμια συμβουλή;κλαδεμα λεω να κανω τον χειμώνα πια μιας και ειναι φυλοβολο και του χρονου και μια μεταφύτευση για μα δωσω λιγο ακομα παχος.οποια γνωμη για την διαμορφωση δεκτη.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Τσιντονια

Δημοσίευση από Harris »

Ωραία δέντρα και γερά. Θέλουν προσοχή απο τα έντομα. Εαν ψεκάσεις προληπτικά θα έχεις πλούσια ανθοφορία.
Θέλει κλαδεματάκι και συρμάτωμα για να μπορέσεις να δώσεις ενα ωραίο σχήμα.

Ενα πολυ γρηγορο βιρτουαλακι για να δεις σχετικα με το κλάδεμα. (σιγουρα θελει να το γύρεις για να βρεις και άλλες δυνατότητες)
tsintonia.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Τσιντονια

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Ωραίο δέντρο βγάζει πολύ ωραία κόκκινα λουλούδια. Μάλλον θα έλεγα ότι θέλει κλάδεμα.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τσιντονια

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Τελικα υποτροπιασα για μια φορα ακομα.η παρακατω τσιντονια αγοράστηκε απο μεγαλο μαγαζι και για να οω την αληθεια δε περιμενα να την βρω εκει.εξεπλάγην ευχαριστα.θα ήθελα την γνωμη σας.
20160323_105155.jpg
20160323_105231.jpg
20160323_105239_HDR.jpg
20160323_105245_HDR.jpg
20160323_105249.jpg
Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση