Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από Sim62 »

alexcorfu έγραψε:Να ρωτήσω κάτι; Σε όλα τα δένδρα αυτής της οικογενείας, όταν είναι αρκετά πιο ώριμα, παρατηρούμε ένα ιδιαίτερα εντυπωσιακό φαρδύ nebari. Aυτό φυσικά διαμορφώνεται από τον καλλιεργητή. Ένας τρόπος είναι, κατά τη μεταφύτευση και κατά το κλάδεμα των ριζών, αυτές να τοποθετούνται ακτινωτά επάνω σε μια επίπεδη επιφάνεια όπως ένα πλακάκι και να θάβονται στο χώμα. Είναι μια διαδικασία που παίρνει κάποιο καιρό, αλλά με καλά αποτελέσματα από ότι φαίνεται. Εσείς τί λέτε επ' αυτού;  Γενικά, ισχύει κάτι τέτοιο; Το έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος;
Ναί Αλέξανδρε έτσι ακριβώς γίνεται όπως το περιγράφεις, Εγώ το έχω ξεκινήσει σε κάποια αλλά δεν έχω πάρει ακόμη αυτό το αποτέλεσμα. Θέλει καιρό να ενωθούν όλες οι μικρότερες ρίζες και να κάνουν αυτή την ωραία εικόνα nebari που αναφέρεις. 
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από alexcorfu »

Να ρωτήσω κάτι; Σε όλα τα δένδρα αυτής της οικογενείας, όταν είναι αρκετά πιο ώριμα, παρατηρούμε ένα ιδιαίτερα εντυπωσιακό φαρδύ nebari. Aυτό φυσικά διαμορφώνεται από τον καλλιεργητή. Ένας τρόπος είναι, κατά τη μεταφύτευση και κατά το κλάδεμα των ριζών, αυτές να τοποθετούνται ακτινωτά επάνω σε μια επίπεδη επιφάνεια όπως ένα πλακάκι και να θάβονται στο χώμα. Είναι μια διαδικασία που παίρνει κάποιο καιρό, αλλά με καλά αποτελέσματα από ότι φαίνεται. Εσείς τί λέτε επ' αυτού; Γενικά, ισχύει κάτι τέτοιο; Το έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος;

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: RE: Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Sim62 έγραψε:
Λουκάς Καρούσος έγραψε:
Hfestion έγραψε:ωραιο και δυσεβρετο για την Αθηνα δυστυχως
Το εχω βρει σε ενα Φυτωριο αλλα σε μεγαλο μέγεθος...δεντρο κανονικο...μπηκα στον πειρασμό υον χειμωμα να το παρω και να το κλαδεψω χαμηλά αλλα δε το τόλμησα.
Μπαμπη πολύ καλη πορεια εχει το δέντρο.δειχνει τις δυνατότητες του.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λουκά να το κάνεις αυτό τον Οκτώβριο. Τα μεγαλύτερα δέντρα του είδους ανταποκρίνονται θαυμάσια την άνοιξη με πολλή βλάστηση. Το έχω δοκιμάσει.
Θα το κανω γιατί αυτα που εχω βρει πραγματικά αξίζουν και ζουν σε μια απ τις πιο ζεστες περιοχες της Αθήνας

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: RE: Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από Sim62 »

Λουκάς Καρούσος έγραψε:
Hfestion έγραψε:ωραιο και δυσεβρετο για την Αθηνα δυστυχως
Το εχω βρει σε ενα Φυτωριο αλλα σε μεγαλο μέγεθος...δεντρο κανονικο...μπηκα στον πειρασμό υον χειμωμα να το παρω και να το κλαδεψω χαμηλά αλλα δε το τόλμησα.
Μπαμπη πολύ καλη πορεια εχει το δέντρο.δειχνει τις δυνατότητες του.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λουκά να το κάνεις αυτό τον Οκτώβριο. Τα μεγαλύτερα δέντρα του είδους ανταποκρίνονται θαυμάσια την άνοιξη με πολλή βλάστηση. Το έχω δοκιμάσει.

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Hfestion έγραψε:ωραιο και δυσεβρετο για την Αθηνα δυστυχως
Το εχω βρει σε ενα Φυτωριο αλλα σε μεγαλο μέγεθος...δεντρο κανονικο...μπηκα στον πειρασμό υον χειμωμα να το παρω και να το κλαδεψω χαμηλά αλλα δε το τόλμησα.
Μπαμπη πολύ καλη πορεια εχει το δέντρο.δειχνει τις δυνατότητες του.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από Hfestion »

ωραιο και δυσεβρετο για την Αθηνα δυστυχως
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από Petros »

Ωραιότατο το δέντρο σου! Σπάνιο είδος.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από Sim62 »

Ναί ακριβώς έτσι μέχρι τώρα. Απο φέτος για παράδειγμα θα αφήνω μόνο ένα δυνατό κλαδάκι στην κορυφή να πάρει όσο ύψος μπορέσει και αρχές χειμώνα θα το ξανακατεβάσω. του χρόνου το ίδιο. Αυτό βοηθάει μαζί με το παρακάτω φύλλωμα να κερδίσει πάχος ο κορμός αλλά συμβάλει πάρα πολύ και στο να αποκτήσει ο κορμός κωνικότητα.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: RE: Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Sim62 έγραψε:
Νικολας72 έγραψε:Εξαιρετικόν το εξελισσόμενον... Φαντάζομαι οτι έπαιξες το σύστημα πότισμα-λίπανση, λίπανση-πότισμα... Ποντάρεις στην μεγιστοποίηση της διακλάδωσης ως μέσου για την μικροφυλλία, σωστά? Επεμβαίνεις με διακριτικό κόντεμα των κλαδιών για διακράτηση του συνολικού ανοίγματος κλαδιών? Καλή συνέχεια..!

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εκτός απο προσβολή συγκεκριμένων ασθενειών που ένα απο τα συμπτώματα που παρατηρούνται είναι η ασθενική μικροφυλλία η αύξηση της διακλάδωσης είναι, εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι, ο μόνος τρόπος για μείωση του μεγέθους των φύλλων σε υγιή δέντρα. Με δεδομένη πάντα την κανονική και με πρόγραμμα λίπανση του δέντρου. Αρα μέχρις εδώ είσαι σωστός στις εκτιμήσεις σου. Εκεί που θα μπορούσα να πώ ίσως κάτι διαφορετικό ειναι ότι στην παρούσα φάση του δέντρου και κάθε άλλου παρόμοιου φυλλοβόλου δεν θα με ενδιέφερε καθόλου αν το στέμμα του ανοίξει περισσότερο. μάλλον θα έλεγα ότι το επιζητώ κιόλας. Δεν είναι ένα δέντρο έτοιμο από πλευράς πάχους κορμού και όσο το δυνατόν περισσότερο φύλλωμα πάνω του τόσο πιο γρήγορα ο κορμός και τα κύρια κλαδιά θα παχύνουν. Αργότερα όταν αυτό επιτευχθεί υπάρχει πάντα χρόνος,για τα φυλλοβόλα πάντα το τονίζω,  να ασχοληθεί κανείς και με την γενικότερη αναλογία συνολικού ύψους του δέντρου και μεγέθους του στέμματος.  
Ίσως να μην το εξέφρασα σωστά... Εννοώ ότι από τις παρατηρούμενες τομές κατανοώ ότι έχεις θέσει κάποια όρια στο συνολικό του ύψος για παράδειγμα. Άρα δεν το αφήνεις εντελώς ανεξέλεγκτο ως προς την συνολική του ανάπτυξη, άρα επεμβαίνεις την κατάλληλη εποχή, απομειώνοντας (π.χ.) το ύψος του βασικού κορμού, λίγο πιο πάνω από επιλεγμένο μάτι, για να κρατήσεις το φυτό σε κάποιο διαχειρίσιμο ύψος και να λάβεις ως αντίδραση από το φυτό κάποια νέα κλαδιά (από το σημείο της τομής ή χαμηλότερα) νέα κλαδιά.

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από alexcorfu »

Ωραίο δέντρο Μπάμπη! Συμφωνώ για την ανάπτυξή του για ένα διάστημα σε μεγάλο δοχείο, έτσι ώστε να δυναμώσει, να παχύνει ο κορμός και να δώσει πολλά κλαδιά για ασφαλέστερη επιλογή!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από Sim62 »

Νικολας72 έγραψε:Εξαιρετικόν το εξελισσόμενον... Φαντάζομαι οτι έπαιξες το σύστημα πότισμα-λίπανση, λίπανση-πότισμα... Ποντάρεις στην μεγιστοποίηση της διακλάδωσης ως μέσου για την μικροφυλλία, σωστά? Επεμβαίνεις με διακριτικό κόντεμα των κλαδιών για διακράτηση του συνολικού ανοίγματος κλαδιών? Καλή συνέχεια..!

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εκτός απο προσβολή συγκεκριμένων ασθενειών που ένα απο τα συμπτώματα που παρατηρούνται είναι η ασθενική μικροφυλλία η αύξηση της διακλάδωσης είναι, εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι, ο μόνος τρόπος για μείωση του μεγέθους των φύλλων σε υγιή δέντρα. Με δεδομένη πάντα την κανονική και με πρόγραμμα λίπανση του δέντρου. Αρα μέχρις εδώ είσαι σωστός στις εκτιμήσεις σου. Εκεί που θα μπορούσα να πώ ίσως κάτι διαφορετικό ειναι ότι στην παρούσα φάση του δέντρου και κάθε άλλου παρόμοιου φυλλοβόλου δεν θα με ενδιέφερε καθόλου αν το στέμμα του ανοίξει περισσότερο. μάλλον θα έλεγα ότι το επιζητώ κιόλας. Δεν είναι ένα δέντρο έτοιμο από πλευράς πάχους κορμού και όσο το δυνατόν περισσότερο φύλλωμα πάνω του τόσο πιο γρήγορα ο κορμός και τα κύρια κλαδιά θα παχύνουν. Αργότερα όταν αυτό επιτευχθεί υπάρχει πάντα χρόνος,για τα φυλλοβόλα πάντα το τονίζω,  να ασχοληθεί κανείς και με την γενικότερη αναλογία συνολικού ύψους του δέντρου και μεγέθους του στέμματος.  
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Εξαιρετικόν το εξελισσόμενον... Φαντάζομαι οτι έπαιξες το σύστημα πότισμα-λίπανση, λίπανση-πότισμα... Ποντάρεις στην μεγιστοποίηση της διακλάδωσης ως μέσου για την μικροφυλλία, σωστά? Επεμβαίνεις με διακριτικό κόντεμα των κλαδιών για διακράτηση του συνολικού ανοίγματος κλαδιών? Καλή συνέχεια..!

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από Sim62 »

thanos75 έγραψε:πολύ όμορφο είναι!
γιατί το έβαλες σε κανονική γλαστρούλα, πιο βαθιά; το είχες απ' ότι είδα σε πιο χαμηλή αλλά και πιο πλατιά. Παρατήρησες κάτι στην ανάπτυξή του; το ριζικό σύστημα πως ήταν όταν έκανες μεταφύτευση;
Το ριζικό του σύστημα δεν είχε αναπτυχθεί όσο θα περίμενα και αυτός ήταν ο λόγος. Δεν θα ξανακάνω το λάθος να βάζω δέντρα που δεν είναι έτοιμα ή που τουλάχιστον δεν έχουν συμπληρώσει ένα συγκεκριμένο βαθμό ολοκλήρωσης σε ρηχά δοχεία. Το μόνο που κερδίζει κανείς με τα ρηχά δοχεία σε δέντρα που χρειάζονται ανάπτυξη  πέρα απο μια πρόσκαιρη οπτική απόλαυση και μια ψευδαίσθηση bonsai είναι σημαντική καθυστέρηση και πισωγύρισμα πολλές φορές. Η μόνη εξαίρεση στις φετινές μεταφυτεύσεις ήταν το δασάκι με τα σφενδάμια γιατί σε ρηχό δοχείο για κάποιο καιρό θα ενοποιηθούν καλύτερα οι ρίζες απ΄ότι σε βαθύ. Μετά μάλλον θα πάει και αυτό για κάποιο καιρό σε βαθύ δοχείο.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από thanos75 »

πολύ όμορφο είναι!
γιατί το έβαλες σε κανονική γλαστρούλα, πιο βαθιά; το είχες απ' ότι είδα σε πιο χαμηλή αλλά και πιο πλατιά. Παρατήρησες κάτι στην ανάπτυξή του; το ριζικό σύστημα πως ήταν όταν έκανες μεταφύτευση;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από Sim62 »

Update μετά το φετεινό του ξύπνημα και μεταφύτευση.
2-01-Απρίλιος.JPG
2-02-Απρίλιος.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Πράγματι! Ευχαριστούμε!
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από sinaf »

Ωραία δουλειά για ακόμη ένα δέντρο σου! Μέσα σε ένα χρόνο φοβερή η μεταμόρφωση! Μαθαίνουμε πολλά από τις παρουσιάσεις σου. Καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από iohokahey »

Ωραιος ο μπαμπης οπως παντα!!
Οντως εχει αρχισει να δειχνει τις δυνατοτητες του και στα χερια σου θα τις αναδειξει ακομη περισσοτερο συν το χρονω!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Μπράβο ωραιότατο.

PanosBonsai
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 29 Ιουν 2010, 11:13
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Acer Negundo No 2 - Boxelder maple

Δημοσίευση από PanosBonsai »

Το είδος αφθονεί στα φυτώρια της Κορινθίας.  Προς ενημέρωση. Πολύ ωραία η εξέλιξη του.
Απάντηση