Acer Palmatum "Orange dream"

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer Palmatum "Orange dream"

Δημοσίευση από Sim62 »

Πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ. Όποτε θές μου λές.
2 μέτρα πάντως μου ακούγεται πολύ καλό και ο κορμός θα έχει παχύνει και ρίζες καλές θα έχει φτιάξει, άρα όταν το κλαδέψεις χαμηλά όπου χρειάζεται , θα το δούμε, λογικά θα δώσει πολύ πράγμα από καινούργια μάτια και αυτό είναι ότι ακριβώς θέλουμε.

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer Palmatum "Orange dream"

Δημοσίευση από christos1908 »

Πολυ ωραια δουλειά φίλε... Να ελπιζω στη βοήθεια σου (οταν με το καλό επιστρέψω σπίτι μου) με ενα acer που εχω αγοράσει μήνες τώρα και δεν πρόλαβα ποτέ να το αγγίξω (κι απ'οτι μαθαίνω εχει φτάσει τα 2 μέτρα);;;;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer Palmatum "Orange dream"

Δημοσίευση από Sim62 »

Lazorik έγραψε:Πολύ ωραία εξέλιξη. Το καλοκαίρι στον κάμπο είναι ένας συνεχής αγώνας για τα acer αλλά δεν μπορείς να αντισταθείς σε τόσο όμορφα δεντράκια. 
:text-+1:
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Acer Palmatum "Orange dream"

Δημοσίευση από Lazorik »

Πολύ ωραία εξέλιξη. Το καλοκαίρι στον κάμπο είναι ένας συνεχής αγώνας για τα acer αλλά δεν μπορείς να αντισταθείς σε τόσο όμορφα δεντράκια. Ένα δικό μου atropurpureum που είχα σε βορινό μπαλκόνι με ελάχιστο πρωινό ήλιο ξέρανε και έριξε όλα τα φύλλα του αλλά ευτυχώς ξαναπέταξε τον Αύγουστο.

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum "Orange dream"

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Ειναι πραγματικα πολυ ζωντανό...εδω δεν την παλευουν καθολου.ακομα και τωρα που ο καιρος ειναι πλεον δροσερος παλευει να συνέλθει.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer Palmatum "Orange dream"

Δημοσίευση από Sim62 »

Λουκάς Καρούσος έγραψε:Παρα πολλα υποσχόμενο...εισαι απο του τυχερους που μενουν σε περιοχη με κατάλληλο κλήμα...το δικο μου σφενταμακι ωδευει προς ζωην αιώνιον.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάνεις λάθος Λουκά. Μένω στην χειρότερη δυνατή περιοχή για γιαπωνέζικα σφενδάμια, αυτά με τα παλαμοειδή φύλλα. 
Είναι πολύ ευαίσθητα στην ζέστη και τους ζεστούς ανέμους και εδώ φέτος είχαμε καύσωνες απ΄τον Μάιο μέχρι τον Σεπτέμβριο με μερικά δροσερά διαλλείματα. Η μόνη περίοδος που πραγματικά τα απολαμβάνεις είναι από το ξεκίνημα της άνοιξης μέχρι το τέλος Μαίου περίπου και μετά για κανένα μήνα από τα μέσα Σεπτεμβρίου και μέχρι να ρίξουν τα φύλλα τους.
Υπάρχει βέβαια η ολική αποφύλλωση, μια πρακτική  για να τα έχεις από τα μέσα Αυγούστου και μετά με νέο και έντονου χρώματος φύλλωμα. Αλλά αυτό είναι κάτι που δεν μπορείς να κάνεις κάθε χρόνο χωρίς να διακινδυνέψεις την υγεία του δέντρου. Στο συγκεκριμένο δέντρο την εφάρμοσα φέτος γύρω στις 10 Αυγούστου για αυτό είναι και τόσο ζωντανό το χρώμα του.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Acer Palmatum "Orange dream"

Δημοσίευση από stelios »

Ωραιότατο. Αυτά ατσερ πραγματικά είναι πολύ ωραία.

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum "Orange dream"

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Παρα πολλα υποσχόμενο...εισαι απο του τυχερους που μενουν σε περιοχη με κατάλληλο κλήμα...το δικο μου σφενταμακι ωδευει προς ζωην αιώνιον.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Acer Palmatum "Orange dream"

Δημοσίευση από Harris »

Super! Πολύ όμορφο Μπαμπη μπράβο!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Acer Palmatum "Orange dream"

Δημοσίευση από Sim62 »

Δυόμιση χρόνια μετά την απόκτηση του και έχει αρχίσει να δείχνει κάπως σαν prebonsai.
01 Απρίλιος 2014.JPG
02  Σεπτέμβριος 2014.JPG
03 Μάρτιος 2015.JPG
04 Μάιος 2015.JPG
05 Μάρτιος 2016.JPG
06 Ιούνιος  2016.JPG
07 Σεπτέμβριος 2016.JPG
08 Σεπτέμβριος 2016.JPG
Αυτή η μορφή που έχει δηλαδή ένα πολύ χαμηλό κεντρικό κορμό απο τον οποίο ξεκινούν αρκετά κλαδιά που μοιάζουν περισσότερο με κορμούς  δεν ανταποκρίνεται βέβαια σε κάποιο απο τους κύριους και αναγνωρισμένους ρυθμούς bonsai αλλά έχω δεί φωτογραφίες με παρόμοια δέντρα και μου αρέσουν πολύ, σκοπεύω λοιπόν να το κρατήσω ακριβώς έτσι.Έτσι διευκολύνεται και πιο γρήγορα η δημιουργία ενός πιο εντυπωσιακού και πυκνού στέμματος στο δέντρο.
IMG_3190-AcerPalmatum.jpg
walter-pall-maple-2007-04.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση