Μυρτιά ... καψούρα!

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Μυρτιά ... καψούρα!

Δημοσίευση από Kostas »

Μυρτιές είχε η γιαγιά μου για χρόνια.
Εικόνα

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Μυρτιά ... καψούρα!

Δημοσίευση από Stefasteri »

Καμία μυρτιά δεν μου έζησε πάνω από 3 χρόνια.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Μυρτιά ... καψούρα!

Δημοσίευση από filitsa »

Είχα μια πολυ ωραία μυρτιά αλλά κάποια στιγμή χάθηκε... Χωρίς ποτέ να καταλάβω πως έγινε.
Να την χαίρεσαι.

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Μυρτιά ... καψούρα!

Δημοσίευση από Stefasteri »

Σε τι σχήμα ελπίζεις;
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Μυρτιά ... καψούρα!

Δημοσίευση από stelios »

Καλημέρα, πολύ όμορφο το δέντρο σου. Έχει αρκετά κλαδιά για να αποφασίσεις πως να την κλαδέψεις. Τα λουλούδια είναι πολυ όμορφα και μοναδικά.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Μυρτιά ... καψούρα!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Στο ανατολικό μπαλκονάκι του σπιτιού μου, είχα φυτέψει δύο μυρτιές νάνες. Ο σκοπός που κλήθηκαν να εξυπηρετήσουν ήταν λόγω ανθεκτικότητας (όπως μας διαβεβαίωσε ο κος φυτωριούχος...) να παραμείνουν οι δύο ζαρτινιέρες στα άκρα (δεξιά κι αριστερά) του μπαλκονιού μόνιμα σχεδόν πράσινες. Χειμώνα - καλοκαίρι, χωρίς πολλές πολλές φροντίδες. Έτσι για ενάμιση χρόνο παραμείναν φυτεμένες στις ζαρτινιέρες τους μαζί με αμπελιές, που επίσης έχουν μικρό φύλλο και ανθοφορούν συνέχειάκαι είναι εξίσου ανθεκτικές σε όλους τους καιρούς (όπως επίσης μας διαβεβαίωσε ο κος φυτωριούχος...)

Πρώτες ξεράθηκαν οι αμπελιές! Βρε τί κλάδεμα, τί λίπασμα, τί τεχνητή αναπνοή, τί ηλεκτροσόκ... Τίποτα. Πάνε αυτές τις κλάψαμε. Στην συνέχεια όμως άρχισε να την "ακούει" ελαφρώς η μία από τις δύο μυρτιές, αυτή που δεχόταν περισσότερο ήλιο... Άρχισαν να ξεραίνονται λίγα φύλλα, μετά λίγα περισσότερα... Και πάλι η φωνούλα μέσα μου, που αυτή τη φορά μου έλεγε "σημάδι Νικόλα από τον Θεό, αυτή η μυρτιά πρέπει να γίνει bonsai ..!!!"  Τί να κάνω κι εγώ, υπέκυψα στο θέλημα του Θεού.

Η όλη επιχείρηση στήθηκε πριν δύο-τρείς εβδομάδες. Πριν πιάσουν οι καλές ζέστες, βραδάκι, ποτάκι, jazz radio.com στο tablet, και φύγαμε. Εργαλεία και χώματα στην θέση τους, γλαστράκια καθαρά κι έτοιμα. Στην αρχή απόσυρση του φυτού με όλη την ρίζα του από την ζαρτινιέρα, μετά απομάκρυνση ποσότητας χώματος από πάνω και από κάτω από την ρίζα, δοκιμαστική προσαρμογή του φυτού στο 6-7 πόντων νέο γλαστράκι, κλάδεμα της ρίζας ίσα-ίσα για να χωρέσει, συμπλήρωμα με χώμα, και επιλεκτικό κλάδεμα του φυλλώματος για αρχική διαμόρφωση. Και κάπως έτσι, από ένα μάλλον συμπαγές στρογγυλό θαμνάκι 50 πόντων συνολικού ύψους, προέκυψε αυτό..:
   
Εικόνα

Παρά τον θεωρητικά αυξημένο κίνδυνο λόγω εποχιακής ακαταλληλότητας, ωστόσο το φυτό αντέδρασε θετικά, δίνοντάς μου ελπίδες ότι ξεπέρασε το στρες και ίσως καταφέρει να εξελιχθεί τα επόμενα χρόνια σε ένα υπέροχο δεντράκι bonsai. Καθάρισα πολλά κλαδιά είναι η αλήθεια, αλλά και άφησα αρκετά παραπάνω από όσα έχει ανάγκη το μελλοντικό μου bonsai. Υπάρχουν αρκετά κλαδιά "κορόιδα" που θα θυσιαστούν αργότερα, ωστόσο τώρα χρειάζονται για λόγους ασφαλείας ή για λόγους πάχυνσης ενός βασικού κλαδιού.

Δεν προχώρησα σε κανενός είδους χωροθέτηση κλαδιών, με λυγίσματα - σύρματα - σχοινιά γιατί ένιωθα πως το φυτό χρειάζεται τον χρόνο του να ανταπεξέλθει στις δοκιμασίες. Κι η μυρτιά μου (ως γνήσιο θηλυκό) αφού δεν την λύγισα εγώ, αποφάσισε να με λυγίσει εκείνη. Σ' ένα από τα κλαδιά που δεν κλάδεψα καθόλου στις άκρες, έσκασε μερικά μπουμπούκια, τα οποία γρήγορα ανθίσαν...

Εικόνα

Και κάπως έτσι, εγώ καψουρεύτηκα την μικρή μου μυρτιά, κι εκείνη απέκτησε επιστημονικό ονοματεπώνυμο...Εικόνα Εικόνα Εικόνα


Υ.Γ. Η άλλη μυρτιά, η πιο ταλαιπωρημένη, έχει μπει σε εντατικό πρόγραμμα αποκατάστασης, αφού δεν έδειξε τα ίδια σημάδια ζωής. Σακούλα στο κεφάλι, πότισμα, λίπανση και προσευχή. Θα επανέλθω με νεότερα στοιχεία...

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση