Συκιά από κήπο

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συκιά από κήπο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Τα νέα δεδομένα λένε ότι το φυτό έχει σταθεροποιηθεί στο χώμα....δε κουνιέται πιά....ακόμα όμως κοιμάται....έχω την εξής ερώτηση....πόσο να το κρατήσω εκτός ηλίου; Έχει ήδη 3 εβδομάδες στη σκιά χωρίς καθόλου ήλιο. Μήπως είναι αυτός ο λόγος που δε ξυπνάει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συκιά από κήπο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Νομίζω δεδομένου του ότι ζει δεν έχω παρά να περιμένω και να ελπίζω....ευτυχώς πρόκειται για πολύ σκληρό είδος με μεγάλες αντοχές σε τέτοιες επεμβάσεις.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Συκιά από κήπο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Hfestion έγραψε:μηπως να τη σκεπαζες η ακομα καλυτερα να εβαζες ενα δακτυλιο απο γλαστα με χωμα για ενα χρονο? εχει αρκετες ριζες? εχει προετοιμαστει να μπει σε ριχο ποτ?
Χάρη βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο μέσα στο χώμα όπως ήταν και στον κήπο. Το ποτ δεν είναι και τόσο ρηχό....τόσο το δέντρο όσο και η γλάστρα είναι πολύ μεγαλύτερα απ ότι φαίνονται....τώρα όσο για τις ρίζες νομίζω πως έχει αρκετές ναι.....έχει 5 μεγάλες και χοντρές και αρκετές μικρές οι οποίες βγήκαν απ το χώμα απειραχτες και είναι όλες αρκετά βυθισμένες, τουλάχιστον 3 δάχτυλα....επί πλέον φοβάμαι να τη πειράξω για να την βάλω άλλου γιατί οι μικρότερες ρίζες (σήμερα τις τσεκαρα) πρέπει να έχουν αρχίσει να πιάνουν μιας και δε μπορούσα να τις κουνήσω.


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν 27 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:
Re: Συκιά από κήπο
Νομίζω δεδομένου του ότι ζει δεν έχω παρά να περιμένω και να ελπίζω....ευτυχώς πρόκειται για πολύ σκληρό είδος με μεγάλες αντοχές σε τέτοιες επεμβάσεις.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Συκιά από κήπο

Δημοσίευση από Hfestion »

μηπως να τη σκεπαζες η ακομα καλυτερα να εβαζες ενα δακτυλιο απο γλαστα με χωμα για ενα χρονο? εχει αρκετες ριζες? εχει προετοιμαστει να μπει σε ριχο ποτ?

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Συκιά από κήπο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Νικολας72 έγραψε:Καλημέρα, επειδή δεν είχα ποτέ συκιά και δεν ξέρω εάν υπάρχει ιδιαιτερότητα με το συγκεκριμένο φυτό, τί είναι το πιθανότερο να συμβεί στο φυτό εάν δεν ξυπνήσει μία χρονιά? Θα μείνει σε λήθαργο μέχρι την επόμενη άνοιξη? Είναι σημάδι ότι ίσως δεν ξυπνήσει ποτέ? Υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει ο καλλιεργητής?
Ελπίζω να τα καταφέρει η συκιά σου, έχει πραγματικά σπουδαία στοχεία!
Νικόλα αν δε ξυπνήσει φέτος έχω την νομίζω θα πάει για τρισάγιο...γενικά το βιολογικό ρολόι των φυτών είναι αυστηρό και η τήρηση του απαραίτητη για την επιβίωση τούς. Επιστημονικές λεπτομέρειες δε ξέρω , ξέρω όμως ότι ένας οργανισμός που περνάει 10 και 100 ανθρώπινες ζωές επάνω σε αυτή τη γη έχει εάν μη τι άλλο σταθερό βιολογικό ρολόι. Αν αυτό αλλάξει υπάρχει προβλήμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Συκιά από κήπο

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καλημέρα, επειδή δεν είχα ποτέ συκιά και δεν ξέρω εάν υπάρχει ιδιαιτερότητα με το συγκεκριμένο φυτό, τί είναι το πιθανότερο να συμβεί στο φυτό εάν δεν ξυπνήσει μία χρονιά? Θα μείνει σε λήθαργο μέχρι την επόμενη άνοιξη? Είναι σημάδι ότι ίσως δεν ξυπνήσει ποτέ? Υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει ο καλλιεργητής?
Ελπίζω να τα καταφέρει η συκιά σου, έχει πραγματικά σπουδαία στοχεία!
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Συκιά από κήπο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Stefasteri έγραψε:Η δικιά μου συκιά κοιμάται του καλού καιρού! Μην ανησυχείς.
Καλημέρα. Εδώ ξύπνησαν όλες....μάλλον τη παιδεψα πολύ όταν τη σήκωσα απ το χώμα. Τουλάχιστον είναι ζωντανή και τα ματάκια της επίσης.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Συκιά από κήπο

Δημοσίευση από Stefasteri »

Η δικιά μου συκιά κοιμάται του καλού καιρού! Μην ανησυχείς.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Συκιά από κήπο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

deus x machina έγραψε:μην ανησυχεις Λουκα. Θα ξυπνησει κ ειναι κ πολυ ωραιο κομματι
Είναι για αυτό ανησυχω Εικόνα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: Συκιά από κήπο

Δημοσίευση από deus x machina »

μην ανησυχεις Λουκα. Θα ξυπνησει κ ειναι κ πολυ ωραιο κομματι
Nihil humanum mihi alienum est

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συκιά από κήπο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Καλησπέρα. Πριν περίπου δύο εβδομάδες κι ενώ τα νέα ματάκια άρχιζαν να σκάνε έβγαλα απ το χώμα την συκιά αυτή....δεν ήξερα τι να περιμένω γιατί οι ιδιοκτήτες του κήπου προσπαθούσαν χρόνια να τη ξεπαστρεψουν και τελικά το αποτέλεσμα με δικαίωσε...το πρόβλημα μου όμως ξεκινάει απ' το γεγονός ότι δεν έχει ξυπνήσει ακόμα ούτε έχει σταθεροποιηθεί στο χώμα....οι συκιές μου γενικά ξύπνησαν...θέλω να πιστεύω ότι θα ξυπνήσει κι αυτή .....Εικόνα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση