Acer Palmatum "Orange Dream"

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από Sim62 »

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Το δέντρο έχει πραγματικά κάποιες καλές προοπτικές για το μέλλον. Βέβαια επειδή είμαι ο αυστηρότερος κριτής των δέντρων μου νομίζω ότι απέχει αρκετά ακόμη απ΄το να χαρακτηριστεί έστω και σαν ένα αξιοπρεπές prebonsai. To βλέπω ακόμη σαν θάμνο που έχει πολύ δουλειά μπροστά του ειδικότερα όσον αφορά τα κλαδιά και το nebari του, το οποίο μόλις άρχισα να δουλεύω απλώνοντας σε δακτύλιο τις ρίζες του στην μεταφύτευση που του έκανα.
Η συντήρηση όλων των γιαπωνέζικων σφενδαμιών είναι σίγουρα μεγάλη πρόκληση για τα πολύ ζεστά καλοκαίρια μας και δυστυχώς το χρονικό παράθυρο που μπορείς να τα απολαύσεις είναι μικρό (Απρίλιο έως μέσα Ιουνίου το πολύ) εκτός αν μένεις σε κάποιο υψόμετρο. Μετά αρχίζουν τα προβλήματα με το κάψιμο των φύλλων απ΄την ζέστη. Όπως είπες ένα σκιερό - δροσερό μέρος τοποθέτησης βοηθάει πάρα πολύ. Όμως για να πάρεις ωραία χρώματα στα φύλλα θα πρέπει, τουλάχιστον Απρίλιο μέχρι Μάιο που ο ήλιος δεν καίει ακόμη πολύ, να δέχονται αρκετή ηλιοφάνεια κάποιες ώρες της ημέρας.
Ασφαλώς και να πάρεις κάποιο τέτοιο σφενδάμι αν βρεις, μόνο θα σε συμβούλευα να είναι κάποιο με λίγο πιο χοντρό κορμό και όχι από αυτά που κυκλοφορούν πιο πολύ και έχουν κορμό με πάχος όσο ένα μολύβι περίπου. Και πιο ανθεκτικό θα σου βγει και αρκετά χρόνια καλλιέργειας θα σου γλυτώσει.
Αν βρεις κάτι ανέβασε φωτογραφίες στο φόρουμ να το συζητήσουμε.
Καλό σαφάρι...
 
 

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από milly »

super sim62 το δεντρο σου και η παρουσιαση του.Φανταζομε την προσμονη σου καθε χρονο που ειναι να πεταξει νεα φυλλα.Ο κορμος του εχει μεγαλωσει αρκετα απο την πρωτη φωτογραφια.Ειναι δυσκολο φανταζομε να το συντηρησεις αν καταλαβα καλα το εχεις σε σκιερο μερος και καλα αεριζομενο ισχυει;Γιατι το λες πεταλουδα το orange dream δεν ειναι;Νομιζω οτι ειναι ενα φυτο απο τα μεγαλητερα PROJECT του FOROYM που ακομα δεν εχει παρει την αναγνωριση που του αξιζει.H αληθεια ειναι οτι στην ΑΘΗΝΑ δεν το εχω βρει πουθενα εκτος τα κλασσικα κοκκινα που συναντας συχνα .Δεν εχω κοιταξει σε απομακρυσμενα φυτωρια ισος υπαρχει.Σκεφτομε να παρω ενα αν βρω μικρο η μεγαλο θα συμβουλευες ενα νεοτερο να ασχοληθει με το ειδος;Εχω κηπο με σκιερα σημεια να ρισκαρω ειναι ενα απο δεντρα που θα ηθελα,η ουτε καν;
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από Hfestion »

Φαίνεται υγιέστατο! Μπράβο!
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από Sim62 »

Η "πεταλούδα" πάει σφαίρα. Τώρα την έχω σαν μπάλα, περιμένω να δυναμώσουν τα εσωτερικά κλαδιά της και μετά με επιλογή κλαδιών να της δώσω μια πιο ενδιαφέρουσα εικόνα.Πιθανώς να την κατεβάσω και λίγο σε ύψος.
1-01-Μάρτιος.JPG
 
1-03-Οκτώβριος.JPG
 
1-01-Απρίλιος.JPG
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Ωραιο δεντρακι
 

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Είναι υπέροχα θα είναι η επόμενη αγορά μου και όσο κρατήσει…
 
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από sinaf »

Αναμφίβολα είναι πανέμορφα τα άτσερ και το χρώμα τους ανταμείβει για τις στιγμές αγωνίας που βιώνουμε τα καλοκαίρια. Το δικό σου έχει σίγουρα καλές προοπτικές στα χέρια σου. ΥΓ. Τα μοσχεύματα θα έκαναν ένα όμορφο δασάκι.
 
Άβαταρ μέλους

Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από Γιωτα »

Μαγικά τα Acer!Καλή συνέχεια!
 
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από filitsa »

Πολύ όμορφο αυτό το acer. Θα έχει θαυμάσια χρώματα με τέτοια ονομασία.
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από Hfestion »

Μου θυμίζει το δικό μου Acer. Μπράβο, είναι πολύ ωραίο και είμαι σίγουρος ότι τα επόμενα χρόνια θα το απογείωσεις!
 

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Αααααχχχχχ να ήτανε η ζήλια ψωρα....δεν έχω καταφέρει να διατηρήσω ιαπωνικό Σφενδάμι και για να πνίξω τον πόνο μου ψάχνω να βρω ελληνικά....

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από Sim62 »

Τα είχα σε νερό με ορμόνη ριζοβολίας όλο τον χειμώνα σε θερμαινόμενο χώρο. Βγάλανε κάτι μικρές ριζούλες και πρίν 20 μέρες τα έβαλα σε υπόστρωμα με μεγάλη προσοχή. Ελπίζω και γώ να τα δώ να πιάνουν καλά. Θα δούμε ...
 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από Harris »

Αυτά είναι τα πολυ ωραια!!! Μπράβο Sim62! Για να ερθει κανενα προς τα εδω Αθήνα!!! :)  Τα εκοψες και τα εβαλες κατευθειαν στο χωμα και έπιασαν; ή με εναερια καταβολαδα το έκανες;
Εαν τα εβαλες κατευτθειαν στο χωμα ειναι νομιζω δυσκολο να βγάλουν ριζες. Το οτι εβγαλαν φυλλα δεν σημαινει οτι εχουν βγαλει και ριζες... Ειναι απο τα εσωτερικους χυμους του σφένδαμου. Το ευχομαι ομως!! 

:gluck
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Acer Palmatum "Orange Dream"

Δημοσίευση από Sim62 »

Είναι γνωστό ότι τα γιαπωνέζικα σφενδάμια ταλαιπωρούνται αφάνταστα στις περισσότερες περιοχές της χώρας μας ειδικά στην δική μου, το καλοκαίρι. Δεν ξέρω πολλούς όμως που να μπορούν να αντισταθούν στην γοητεία τους. Ειδικά αν είναι δέντρο με προοπτικές αυτό που θα πέσει μπροστά σου. 
Στο συγκεκριμένο χρειάζεται βέβαια αρκετή δουλειά να γίνει πάνω του, ειδικά στο nebari του, αλλά είναι σίγουρο πώς αν ασχοληθώ μαζί του κάποια στιγμή θα με ανταμείψει δίνοντας ένα όμορφο formal upright (όρθιος κανονικός ρυθμός).
 Ετσι άρχισα φέτος τον χειμώνα με μείωση του ύψους αρχικά και στη συνέχεια αρχές άνοιξης με μεταφύτευση. Στο μέλλον και ανάλογα με τις αντιδράσεις του ίσως κατέβει περισσότερο.
1-01-Σεπτέμβριος.JPG
1-01-Ιανουάριος.JPG
1-02-Ιανουάριος.JPG
1-03-Μάρτιος.JPG
1-04-Μάρτιος.JPG
1-07-Απρίλιος.JPG
Απο τα κλαδέματα που έκανα στην "πεταλούδα" βγήκαν και μερικά "πεταλουδάκια" μοσχεύματα που έχω την εντύπωση πως έπιασαν.
1-01-Μάρτιος.JPG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση