Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Hfestion έγραψε:
17 Μάιος 2019, 00:34
Δώσε λίγο χρόνο στο δέντρο σου να ωριμάσει και σε σένα να το κατανοήσεις.

(άλλο είδος δέντρου αλλά φυλλοβόλο)
Αγαπητέ Hfestion,
                           ευχαριστώ για την επισήμανσή σου και κυρίως ευχαριστώ για το σχετικό βίντεο με τον Walter! Είναι ακριβώς ο προβληματισμός μου, αλλά εκπεφρασμένος από την αντίθετη πλευρά...

Ο Walter, όντας σίγουρος για την πορεία ανάπτυξης της οξιάς που έχει μπροστά του, για τις συνήθειες επούλωσης των πληγών της κλπ, με αυτή την σιγουριά που του δίνει η πολύχρονη ενασχόλησή του με το hobby, εκφράζει εμφατικά την άποψή του (η οποία είναι μάλιστα κάθετα αντίθετη από το manual των bonsai...) λέγοντας ότι πρέπει να ασχοληθεί κάποιος αμέσως-τώρα με τις τομές στα κλαδιά και τον κορμό που άφησαν τα πριόνια, ως σημάδια της ανθρώπινης παρέμβασης. Και πρέπει να το κάνει τώρα, γιατί αργότερα δεν θα μπορεί λόγω κλαδιών που θα υπάρχουν στα σημεία. Λέει επίσης ότι οι πληγές στα σημεία των τομών δεν θα επουλωθούν ποτέ! Θα υπάρχουν εκεί, ως αποδείξεις ανθρώπινης εργασίας. Και φυσικά καταλήγει στο περίφημο σλόγκαν "αν η πληγή είναι μεγάλη, κάν' την μεγαλύτερη... αν είναι άσχημη, κάν' την ακόμα ασχημότερη! Αρκεί να μοιάζει ότι έγινε από την φύση"..!!!

Βέβαια, αυτό αντιπροσωπεύει μία ολόκληρη προσέγγιση-κοσμοθεωρία, για το πως θα έπρεπε να δείχνει ένα ώριμο, έτοιμο δέντρο bonsai. Ο συγκεκριμένος είναι θιασώτης της λογικής "κάν' το να φαίνεται όσο γίνεται πιο φυσικό, σαν να ήταν πάντα έτσι στην φύση". Άρα, μην ακολουθείς τα αυστηρά στερεότυπα των στυλ που υπάρχουν στα βιβλία, αν δεν ταιριάζει στο ίδιο το δέντρο. Ακολούθησε την νόρμα που βλέπεις κατά κύριο λόγο στην φύση για το συγκεκριμένο είδος δέντρου. Κατά μία ερμηνεία, στο κάτω κάτω της γραφής, αυτό ακριβώς θα έπρεπε να είναι ένα δέντρο bonsai: ένα "δέντρο στο πιάτο", που αν και σε μικρογραφία ωστόσο όλες οι αναλογίες είναι τέτοιες (και τόσο επιμελημένα προσεγμένες από τον hobbista της τέχνης)  που παραπέμπουν τον θεατή σε δέντρο που έχει 'δει (ή θα μπορούσε να 'δει) έξω στην φύση! 

Βλέποντας ξανά και ξανά τα slideshows που ευγενικά παρέθεσε ο φίλος Jean-Zac, παρατηρώντας προσεκτικά αυτά τα αξιοθαύμαστα μικρότερα και μεγαλύτερα bonsai του ίδιου δέντρου, της μελικοκιάς, συνειδητοποιώ ότι οι κουφάλες στον κορμό είναι πράγματι ένα από τα τυπικά στοιχεία στο συγκεκριμένο είδος που του προσδίδουν αξία, τουλάχιστον με τα δικά μου κριτήρια αισθητικής. Σε κάποια δέντρα υπάρχουν εξογκώματα, τα οποία όμως βρίσκονται σε σημεία που εξυπηρετούν την γενικότερη ροή της κίνηση του κορμού ή των κλαδιών. Στο δικό μου δεντράκι, υπάρχει τουλάχιστον ένα εξόγκωμα χαμηλά, το οποίο δεν εξυπηρετεί αυτή την λογική, αφού ο κορμός δεν λυγίζει σε κείνο το σημείο προς την αντίθετη πλευρά αλλά συνεχίζει προς τα πάνω. Επομένως, το εξόγκωμα που μοιάζει με καρούμπαλο, διακόπτει την ροή της κίνησης του κορμού, ίσως να μπορούσε κάποιος να πει ότι δημιουργεί στιγμιαία το αντιαισθητικό αποτέλεσμα της ανάποδης κωνικότητας. Το ίδιο συμβαίνει και με κάποια εξογκώματα ακόμα χαμηλότερα στην βάση του κορμού.

Έχω δε την πεποίθηση, με δεδομένο ότι όλα τα δέντρα αναπτύσσουν το κορμό τους σε στιβάδες από μέσα προς τα έξω, πως όσο περνούν τα χρόνια ο κορμός θα συνεχίσει να χοντραίνει, το ίδιο και το καρούμπαλο. Δεν νομίζω οτι έχει κάποιο λόγο να σταματήσει να αναπτύσεται τοπικά ο φλοιός, (γύρω από το εξόγκωμα μόνο...), δίνοντας την ελπίδα ότι κάποια μέρα μετά από 20 χρόνια θα το αφομοιώσει παχαίνοντας ο υπόλοιπος κορμός και πλέον δεν θα φαίνεται τόσο πολύ ως καρούμπαλο. Άρα, νομίζω ότι πρέπει να αφαιρεθεί τώρα τμήμα του εξογκώματος, έτσι ώστε μετά από 20 χρόνια να μοιάζει κάτι φυσικό, ίσως μία μικρή κουφάλα του δέντρου που έγινε με τρόπο φυσικό όταν έσπασε ένα κλαδί που υπήρχε εκεί...

Τώρα βέβαια, θα πει κάποιος ότι είναι εξαιρετικά φιλόδοξο να μιλάς για το οπτικό αποτέλεσμα ενός δέντρου μετά από 20 χρόνια. Δεν ξέρουμε εάν θα ζει το δέντρο (ή εμείς...) μέχρι τότε! Και δίκιο θα έχει! Και οι απώλειες είναι σίγουρα μέρος του παιχνιδιού που λέγεται ζωή. Και στωϊκά, τις υπομένεις και συνεχίζεις και πας παρακάτω. Όπως ακριβώς συνεχίζει ένα δάσος που χάνει ένα μέρος του από φωτιά ή άλλο λόγο. Πάνε ας πούμε οι υλοτόμοι και αποψιλώνουν ένα κομμάτι του, κόβοντας μερικά δέντρα. Το δάσος, θα συνεχίσει να υπάρχει! Αυτήν την ρεαλιστική κια συνάμα αισιόδοξη πλευράς της ζωής σου περνάει η ενασχόληση με το bonsai και αυτήν υπηρετείς, είτε το έχεις συνειδητοποιήσει είτε όχι..! 

 
Υ.Γ.:
Στο βιντεάκι, ο Walter έκανε εργασίες στο δεντράκι, μόλις αυτό είχε ανοίξει οφθαλμούς, αρχή της άνοιξης υποθέτω. Να συμπεράνω ότι τότε είναι κατάλληλη εποχή για τέτοιες εργασίες σε φυλλοβόλα, έτσι ώστε να έχει το δέντρο την άνεση να ανταπεξέλθει χρονικά? Ή μήπως μπορούν να γίνουν τέτοιες εργασίες και άλλη στιγμή? Εμπειρία κανείς?
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Hfestion »

Δώσε λίγο χρόνο στο δέντρο σου να ωριμάσει και σε σένα να το κατανοήσεις.

(άλλο είδος δέντρου αλλά φυλλοβόλο)

These users thanked the author Hfestion for the post:
Νικολας72 (17 Μάιος 2019, 09:28)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Jean-Zac έγραψε:
16 Μάιος 2019, 12:19
Νομίζω ότι οι τρύπες-κουφάλες στον κορμό ενός δένδρου του  ‘’ χαρίζουν ‘’  αυτή την λίγη ψευδαίσθηση  της ηλικίας και των καταπονήσεων.
Αλλά αυτό είναι θέμα επιλογής του καλλιεργητή.
Φίλε μου Γιάννη,

Ευχαριστώ για τις εικόνες που μου έδωσες με τα βιντεάκια, νομίζω ότι απαντήθηκαν και η 1η και η 3η ερώτηση! Για να διευκρινήσω λίγο τον προβληματισμό μου, δεν αφορούσε τις τρύπες στον φλοιό του κορμού τόσο, όσο τους όγκους (εξογκώματα) από τα κλαδιά που υπήρχαν εκεί. Επειδή δεν γνωρίζω την φυσιολογία του φυτού και δεν έχω παρατηρήσει τις συνήθειες στην ανάπτυξή του, με βασανίζει το ερώτημα εάν θα εξομαλυνθούν οι ανομοιομορφίες (οι «κόμποι»...), ή αν θα τονιστούν περισσότερο καθώς θα μεγαλώνει το δεντράκι. Στην δεύτερη περίπτωση, ίσως θα έπρεπε να προγραμματίσω σταδιακές εργασίες μείωσής τους, αλλά έχοντας κατά νου ότι κι εγώ θα ήθελα να παραμείνουν.

Για να είμαι ειλικρινής, βλέποντας τα διάφορα δεντράκια του είδους στα βιντεάκια, το χάρηκα κιόλας από μέσα μου, για τον επιπλέον λόγο ότι η διαίσθησή μου με έσπρωχνε στο σωστό μονοπάτι! Μένει μόνο το θέμα της αλλαγής χώματος, να δω επιτέλους και πως είναι το ριζικό του σύστημα! Επειδή λοιπόν δεν είχα εμπειρία με ανάλογο δεντράκι στο παρελθόν γι’ αυτό ψάχνω απαντήσεις από την εμπειρία παλαιότερων συμφορουμιτών... (άσε που έχει μπλοκάρει η πρόσβασή μου στην βιβλιοθήκη μας...) Κάθε βοήθεια λοιπόν, ευπρόσδεκτη!
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Νομίζω ότι οι τρύπες-κουφάλες στον κορμό ενός δένδρου του  ‘’ χαρίζουν ‘’  αυτή την λίγη ψευδαίσθηση  της ηλικίας και των καταπονήσεων.
Αλλά αυτό είναι θέμα επιλογής του καλλιεργητή.


 http://bonsaikrian.blogspot.com/2012/01 ... _1767.html 

https://www.youtube.com/watch?v=XOf910yNP8Q 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=vRpgpOOC8Zg 
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Νικολας72 (16 Μάιος 2019, 21:16)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock.!)

Δημοσίευση από Lazorik »

Νικολας72 έγραψε:
15 Μάιος 2019, 20:31

Ερώτηση 1η: Τα σημάδια στον κορμό από προηγούμενες αφαιρέσεις κλαδιών, να κάνω πως δεν τα βλέπω για μερικά χρόνια μέχρι να επουλωθούν και αφομοιωθούν στον κορμό, ή βάζω μπροστά το dremel κι όποιον πάρει ο Χάρος; Αν ισχύει το δεύτερο, πότε είναι καταλληλότερη στιγμή;
Τα σημάδια δίνουν χαρακτήρα στον κορμό, εγώ θα τα άφηνα, εκτός ίσως απ'το πιο χαμηλό που παραείναι μεγάλο.
These users thanked the author Lazorik for the post:
Νικολας72 (16 Μάιος 2019, 21:16)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Livstaras »

Πολύ όμορφη! Καλή συνέχεια.
These users thanked the author Livstaras for the post:
Νικολας72 (16 Μάιος 2019, 21:15)
Rating: 7.14%
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από dimitrisf »

ζει η μελικοκια στην Πελοποννησο;Ειχα παει πριν μερες στην Ευρυτανια που ειχε πολλες αλλα φοβηθηκα να βγαλω μια μικρη
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock.!)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Επικαιροποίησεως το ανάγνωσμα...

Η μελικοκιά ζει και βασιλεύει φίλε Γιάννη. Μετά από ένα ακόμα γυμνόκλαδο χειμώνα, φούσκωσαν οι περσινοί οφθαλμοί, άρχισαν να ξεπετάγονται τα φυλλαράκια της «ολούθε» και πολύ γρήγορα το δεντράκι έμοιαζε σαν καταπράσινη ομπρέλα!

Η στιγμή για το πρώτο haircut 💇 είχε σημάνει! Ψαλίδι ανά χείρας και μαρς... Επαναφέρθηκε το σχήμα σε κωνικότερη μορφή, αρκετά τολμηρά μπορώ να πω με προοπτική (κρυφή επιθυμία...) το backbuding... Εν μέρη νομίζω ήταν επιτυχές, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος (...& εκ του ασφαλούς): ξυπνήσαν ματάκια πιο πίσω και σύντομα η εικόνα του φυλλώματος θα δείχνει ακόμα πιο συμπαγής. Ξεχώρισαν λίγο τα pads, και συνολικά νομίζω ότι είμαστε σε πολύ καλό δρόμο! Τί λέτε;

Ερώτηση 1η: Τα σημάδια στον κορμό από προηγούμενες αφαιρέσεις κλαδιών, να κάνω πως δεν τα βλέπω για μερικά χρόνια μέχρι να επουλωθούν και αφομοιωθούν στον κορμό, ή βάζω μπροστά το dremel κι όποιον πάρει ο Χάρος; Αν ισχύει το δεύτερο, πότε είναι καταλληλότερη στιγμή;

Ερώτηση 2η: Κάθε πότε θέλει μεταφύτευση το δεντράκι; Γιάννη, τί θα συνιστούσες;

Ερώτηση 3η: Ταιριάζει τμήμα με νεκρό ξύλο σε φυλλοβόλα όπως αυτό; Το δέντρο θα το αντέξει; Έχει κανείς άποψη;

Όχι τίποτα άλλο, αλλά να έχω αρκετές εικόνες στο μυαλό μου (βλ. μελλοντική διαμόρφωση...) με αφαίρεση κάποιων όγκων ξύλου στη βάση του κορμού, δημιουργία μιας φυσικής (τάχα μου-τάχα μου) κουφάλας, όπου θα βρίσκουν καταφύγιο τα ξωτικά του δάσους... Έχω ξεφύγει, το ξέρω! Τουλάχιστον να διώξω αυτές τις εικόνες αν είναι ακατάλληλο το δεντράκι για κάτι τέτοιο ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από thanos75 »

πολύ πολύ όμορφη!

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Είναι χάρμα οφθαλμών
 Δε ξεκολλάει κανείς εύκολα τα μάτια από πάνω της
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Να την χαίρεσαι και να μεγαλώσετε μαζί.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Άλλες 4 μέρες ...

Τόσο χρειάστηκε για να γεμίσει η μελικοκιά με νέα φυλλωσιά. Οπότε, έτοιμη για την φωτογράφηση σήμερα το πρωΐ, μου έκλεισε πονηρά το μάτι, και απλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ.
 
IMG_20180702_114939.jpg
Γιάννη, πώς σου φαίνεται...?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Μπράβο ρε συ Νικόλα.
Είναι πάρα πολύ ωραίο
Σε ανταμείβουν  για την αγάπη και τη φροντίδα που τους δίνεις.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ένα μικρό update...
       Είναι εκπληκτικό αυτό που μπορεί η φύση να κάνει σε μόλις 4 ημέρες. Εάν το αναγάγει κανείς σε μονάδες μέτρησης δύναμης με όρους φυσικής επιστήμης και μαθηματικών, νομίζω ότι θα ήταν τόσο συγκλονιστικό το αποτέλεσμα που θα μας έπεφτε το σαγόνι...

     Το μαγικό λοιπόν αποτέλεσμα της αποφύλλωσης έχει αρχίσει να φαίνεται, καθώς το σχεδόν γυμνό από φύλλα δεντράκι, δείτε πώς έγινε:
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Stefasteri έγραψε:
24 Ιουν 2018, 03:04
Ωραίο δεντράκι.
Και να φανταστείς ότι η φωτογράφηση το αδικεί, γιατί στο στόχαστρο ήταν τα νέα φύλλα που αναπτύσσει μετά την αποφύλλωση. Θα το ξαναδείς όταν γεμίσει φύλλα (Θεού θέλοντος..!) Παρόλο που τα φυλλοβόλα αγαπούν την φωτογράφηση όταν είναι γυμνά, ωστόσο δεν παύουν να αναδεικνύονται κατά την γνώμη μου όταν "φορούν τα καλά τους". Αλλά, επειδή η ομορφιά κρίνεται από το μάτι του καθενός, θα το δεις σε λίγες μέρες και θα μου πεις εσύ πως το προτιμάς! Ευχαριστώ για το σχόλιό σου. 
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Stefasteri »

Ωραίο δεντράκι.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Μελικοκιά από χέρι... (classic Rock..!)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

      Στο αμέσως προηγούμενο post, ["Μελικοκιά από χέρι... (root over rock)], σας εξιστόρησα το πως έγινα ο ευτυχής κάτοχος δύο δέντρων χάρη στην γενναιοδωρία του Γιάννη. Το δεύτερο δεντράκι που θα σας παρουσιάσω σε λίγο, είναι αρκετά μεγαλύτερο σε όλα τα μεγέθη απ' το προηγούμενο: όγκος, πάχος κορμού, ύψος δέντρου, ηλικία κλπ. Έχει εμφανή τα σημάδια των αρκετών ωρών εργασίας που πρέπει να ξόδεψε ο Γιάννης πάνω του. Διαθέτει εξαιρετικό nebari, παρόλο που όπως μου είχε διευκρινίσει και ο Γιάννης έχει πολύ δρόμο μπροστά του, και σίγουρα δεν είναι τελειωμένο από πλευράς διαμόρφωσης. Όμως, για λόγους οικονομίας δυνάμεων, γίνονται με φειδώ οι εργασίες πάνω του κάθε χρόνο, έτσι ώστε να προλαβαίνει να ανταποκρίνεται επαρκώς το δέντρο στο στρεσάρισμα.
         Και σ' αυτό το δέντρο, δεν έγινε καμία εργασία το χειμώνα, παρά μόνο αραιό πότισμα. Η αγωνία μου μέχρι να φτάσει η ώρα να δω τα πρώτα φύλλα της άνοιξης (σημάδι εγκλιματισμού του φυτού) ήταν πολύ μεγάλη. Όλα πήγαν καλά, το φυτό άρχισε να "πετάει" με όρεξη από παντού. Έφτασε μάλιστα η ώρα και για κουρεματάκι, έτσι ώστε να διατηρηθούν οι όγκοι σε κάποια πλαίσια. Επίσης, αφαιρέθηκαν τα σύρματα της προηγούμενης χρονιάς που έδωσαν κλίσεις στα κλαδιά, πριν αρχίσουν να σημαδεύουν το φλοιό.
        Εντός του τελευταίου δεκαημέρου έγινε και μία αποφύλλωση (σχεδόν ολική), με στόχο περισσότερη διακλάδωση και μικρότερο μέγεθος φύλλων. Και απ' ό,τι φαίνεται παρακάτω, όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά μέχρι στιγμής.
IMG_20180623_075957.jpg
IMG_20180623_080050.jpg
 
IMG_20180623_081014.jpg
         Φίλε Γιάννη, αυτό είναι ένα μικρό "ευχαριστώ"... θα ακολουθήσουν κι άλλα μόλις γεμίσει το φυτό με φύλλα!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση