Ελιά Νο 2

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Livstaras »

Jean-Zac έγραψε:
28 Σεπ 2018, 08:50
Ετσι γιά να έχεις μία ιδέα.


 https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=3&t=259
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη! Απίστευτα διδακτικός, για άλλη μια φορά!
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ετσι γιά να έχεις μία ιδέα.


 https://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=3&t=259
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Livstaras »

Hfestion έγραψε:
27 Σεπ 2018, 14:21
Αν ήταν δικό μου θα το ξεκινούσα από την αρχή. Δηλαδή μεταφορά σε μεγαλύτερο ποτ, θα έκοβα όλα τα κλαδιά που έχουν ξυλοποιηθει και θα άφηνα 4,5 νέους βλαστούς που θα είχαν ενδιαφέρον αν γίνονταν μελλοντικά κλαδιά.
Αν θυμάμαι καλά, δεντράκια έχεις μπόλικα να ασχοληθείς. Οπότε αυτό θα είναι ένα σου μελλοντικό σε 1,2,3 χρόνια με νέα κλαδιά εκεί που τα χρειάζεσαι
Κάπως έτσι το σκεφτομαι και εγώ, απλά δε θα ρισκάρω δεύτερη μεταφύτευση σε ένα μηνά. Έχει ελάχιστη ρίζα τώρα, και ακόμα και σε αυτό το ποτ, έχει χώρο να απλώσει ρίζες. Όπως είπες, έχω να ασχολούμαι. Και να με πιάσει η γνωστή φαγούρα στα χέρια, δε θα πλησιάσω την ελιά. 
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν ήταν δικό μου θα το ξεκινούσα από την αρχή. Δηλαδή μεταφορά σε μεγαλύτερο ποτ, θα έκοβα όλα τα κλαδιά που έχουν ξυλοποιηθει και θα άφηνα 4,5 νέους βλαστούς που θα είχαν ενδιαφέρον αν γίνονταν μελλοντικά κλαδιά.
Αν θυμάμαι καλά, δεντράκια έχεις μπόλικα να ασχοληθείς. Οπότε αυτό θα είναι ένα σου μελλοντικό σε 1,2,3 χρόνια με νέα κλαδιά εκεί που τα χρειάζεσαι
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Livstaras »

Φίλε Στέλιο, να φανταστείς ότι εγώ που το έχω μπροστά μου, δυσκολεύομαι να δω ακριβώς τα κλαδιά του. Έχουν μείνει μόνο κλαδιά που πάνε προς τα μέσα και διασταυρώνονται μεταξύ τους. Το δεντράκι θα αλλαξει αρκετά στο μέλλον, ελιά είναι, ένα σορό κλαδιά θα πετάξει για να διαλέξω.

myrtilos για φέτος δεν είχα και εγώ σκοπό θα του κάνω τίποτα. Έχει στρεσαριστεί αρκετά. το πάχος της είναι περίπου 12 πόντους στη βάση, και 12 το ύψος που ξεκινάνε τα κλαδιά. Το ποτ είναι 20. Sorry, θα βάζω έναν αναπτήρα σε μελλοντικές φωτογραφίες.

ioannis.makris δεν μου είχε περάσει από το μυαλό η ιδέα για shohin, γιατί θεωρώ ότι κάτι τέτοιο θα ταίριαζε σε αγριελιά που είναι πιο μικρά τα φύλλα. Έχω δει ότι έχεις κάποιες εκπληκτικές ελιές, έχεις δοκιμάσει να πετύχεις μικροφυλλια; Δεν ξέρω καν αν γίνεται στις ελιές. Μου έδωσες πάντως τροφή για σκέψη, και ψάξιμο, με την ιδέα σου. Ευχαριστώ πολύ!
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Μπορει να γινει ωραιο shohin, εγω δεν θα κρατουσα κανενα κλαδι 

Προστέθηκε μετά από 15 λεπτά 50 δευτερόλεπτα:
39042046_2165102797111185_3312859479728455680_n.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Θα ήτανε χρήσιμο να είχαμε κάποιο μέτρο σύγκρισης στη φωτογραφία(π.χ. αναπτήρας).
Το δέντρο είναι στο ξεκίνημα του,ο κορμός του απ' όσο φαίνεται είναι παχύς αλλά χωρίς κίνηση οπότε θα πρέπει να δώσεις βάρος στις κλίσεις της νέας βλάστησης.
Σε μελλοντική μεταφύτευση θα σου πρότεινα να τοποθετήσεις τον κορμό με διαφορετική κλίση μέσα στο ποτ(να μην είναι όρθιος).
Προς το παρόν νομίζω θα πρέπει να αφήσεις το δέντρο να ηρεμήσει μετά την αλλαγή περιβάλλοντος.
Καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από stelios »

Δεν έχει κάποιο ενδιαφέρον το δέντρο αυτό. Έτσι όπως είναι βασικά. Στο μέλλον σίγουρα στα χέρια σου θα δώσει άλλη ομορφιά.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Ελιά Νο 2

Δημοσίευση από Livstaras »

Πρόσφατα αγόρασα κάποια δεντράκια από αγγελία, και σας παρουσιάζω αυτή την ελίτσα. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης την είχε διαμορφώσει σύμφωνα με τα δικά του γούστα, και την είχε μόλις μεταφυτέψει στο συγκεκριμένο ποτ. Εγώ θα την αφήσω να απλώσει το φύλλωμα της, και είμαι υπό σκέψη αν θα κόψω το ένα από τα δυο κλαδιά της. Μελλοντικά θα την βάλω σε ένα πιο πλατύ ποτ, αλλά θα πρέπει να μείνει αρκετό καιρό σε αυτό, γιατί τώρα δεν έχει σχεδόν καθόλου ριζά. Προτάσεις - σχόλια, όπως πάντα ευπρόσδεκτα.

Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση