Πυράκανθος

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από Livstaras »

Hfestion έγραψε:
13 Μάιος 2019, 19:54
Είναι ξεκάθαρη η συνέχεια του, θα πρέπει πρώτα να πάρεις βαθιά ανάσα και να κρατήσεις 2 κλαδιά. Το βασικό και ένα backup (αν θες τη γνώμη μου)

Οι καλύτερες φωτογραφίες είναι η 3,4
Μα και βέβαια την θέλω τη γνώμη σου. Αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ. 
Κακώς, δεν ανέβασα και την φωτογραφία που ανέβασε ο Φάνης, για να σας δείξω τι προσπαθούμε να πετύχουμε.
Νομίζω ότι αν αυξηθεί λίγο η διακλάδωση, και γίνει πιο συμπαγές το φύλλωμα του, θα είμαι αρκετά κοντά στο στόχο.
Για μπροστινή πλευρά προτιμώ την δεύτερη φωτογραφία (που ο κεντρικός κορμός πάει προς τα αριστερά).

Φάνη, σε ευχαριστω και σένα για τα καλά σου λογία. Η συνδρομή σου είναι καταλυτική στο δεντράκι μου.
Τέλος, να πω ότι το δεντρό είναι του Harry Harrington, και με μια απλή αναζήτηση στο google μπορείτε να δείτε περισσότερες φωτογραφίες. (Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ανεβάσω link από άλλο site)
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από sinaf »

Μπράβο Γιώργο, φαίνεται υγιέστατος.

Τώρα σε ότι αφορά το στυλ, πολλές φορές χρειάζεται θάρρος για να υπερβούμε τα εσκαμμένα. 

Παραθέτω μια μελλοντική του εκδοχή (πεσμένος κορμός-raft), βάσει της οποίας έγινε η πρώτη διαμόρφωση.
hawthorn-raft1.jpg
Σίγουρα υπάρχουν  εναλλακτικές, οπότε πάρε το χρόνο σου να το μελετήσεις και μη βιαστείς για δραστικές επεμβάσεις. 

Καλή συνέχεια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author sinaf for the post:
Livstaras (14 Μάιος 2019, 07:50)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Πυράκανθος

Δημοσίευση από Hfestion »

Είναι ξεκάθαρη η συνέχεια του, θα πρέπει πρώτα να πάρεις βαθιά ανάσα και να κρατήσεις 2 κλαδιά. Το βασικό και ένα backup (αν θες τη γνώμη μου)

Οι καλύτερες φωτογραφίες είναι η 3,4
These users thanked the author Hfestion for the post:
Livstaras (14 Μάιος 2019, 07:50)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Πυράκανθος

Δημοσίευση από Livstaras »

Πριν από περίπου ένα χρόνο, είχα φέρει σε ένα workshop αυτόν τον πυράκανθο που είχα μαζέψει από τα σκουπίδια, και με την βοήθεια του Φάνη (Sinaf) είχε γίνει η πρώτη διαμόρφωση για ένα στιλ που μοιάζει λίγο με raft. Δεν του έκανα τίποτα ιδιαίτερο από τότε, λίγο κλάδεμα, φροντίδα, αγάπη, και προδέρμ. Χθες σκάσανε και τα λίγα λουλουδάκια που του άφησα, και σας τον παρουσιάζω.
Παρατηρήσεις και σχόλια, όπως πάντα, ευπρόσδεκτα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση