Συκιά - Εναέρια Καταβολάδα

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Συκιά - Εναέρια Καταβολάδα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Έχω μία μεγάλη συκια στην αυλή στην οποία αποφάσισα να κάνω μία εναέρια καταβολάδα σε ένα από τα κύρια κλαδιά της. Τον Ιούλιο λοιπόν ξεφλούδισα το κλαδί στο σημείο που θα το έκοβα, έβαλα ορμόνη ριζοβολίας και το τύλιξα με ναύλον γεμάτο με μουσκεμένο σφάγνο.

Ένα μηνα μετά - περίπου μέσα Αυγούστου - το κλαδί είχε αναπτύξει πολλές ρίζες. Επειδή όμως ήτανε φορτωμένο με σύκα, κανείς από την οικογένεια δεν μου επέτρεπε να το κόψω.  Περίμενα λοιπόν ένα ακόμη μήνα και αφού μαζεύτηκαν τα περισσότερα συκα έκοψα το κλαδί (με αλυσσοπρίονο λόγω του πάχους του).

Η καταβολάδα εδώ και δυο εβδομάδες περίπου  βρίσκεται σε γλάστρα και βγάζει σιγά σιγά νέα φύλλα. Για καλό και για κακό την κρατώ σκεπασμένη με διαφανη σακούλα για να κρατά υγρασία, την ξεσκεπάζω όμως όταν βρέχει για να ποτιστεί με το νερό της βροχής.

Πιστευω ότι θα χρειαστεί μία διετία περιπου για να αναπτυχθεί πλήρως ως φυτό. Αν όλα πάνε καλά θα έχω μια μεγαλη σε μέγεθος συκια. Η διάμετρος της βάσης του κορμού είναι περίπου 15 εκατοστα 
DSC04689.JPG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Angelos (03 Οκτ 2019, 22:46)
Rating: 7.14%
Απάντηση