Πλάτανος ο στοιχειωμένος

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Πλάτανος ο στοιχειωμένος

Δημοσίευση από Kostas »

Ξερο μου φαίνεται. Σίγουρα πηγαίνει καλά ;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος ο στοιχειωμένος

Δημοσίευση από Harris »

Γεωπόνο! Ωραίος τιτλος!
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4488
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 321 times
Been thanked: 240 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος ο στοιχειωμένος

Δημοσίευση από Hfestion »

Καταρχάς συμβούλευσε ένα γεωπόνο και για τα άλλα έχεις καιρό
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Πλάτανος ο στοιχειωμένος

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Πλάτανος γιαμαντόρι, ύψους περίπου 50 εκ, μαζεμένος μέσα από κοίτη ποταμού πέρυσι το χειμώνα. Η ταλαιπωρία που υπέστη από την ορμή των νερών φαίνεται στον σημαδεμένο κορμό του δέντρου αλλά και από την κατεύθυνση που έχει το φυτό. Μοιάζει λίγο σαν να βγήκε από ταινία του Τιμ Μπάρτον.

Για υπόστρωμα έχω βάλει ποταμίσια άμμο, το σφάγνο στην επιφάνεια το έβαλα για διακοσμητικούς λόγους και για εξτρα υγρασία που χρειάζεται το καλοκαίρι. Μπορώ να πω ότι η ποταμίσια άμμος είναι το καταλληλότερο υπόστρωμα που έχω δοκιμάσει στα πλατάνια μου. Δεν ταλαιπωρούνται στις μεγάλες ζέστες του καλοκαιριού και αναπτύσσονται καλά παρότι τα λιπαίνω ελάχιστα.
DSC04767.JPG
DSC04757.JPG
Σήμερα κλάδεψα κλαδια που φύτρωναν από το ίδιο σημείο με τα υπάρχοντα. Καθαρίζοντας κάποια σαθρά μέρη του κορμού διαπίστωσα ότι στον κορμό υπάρχει φωλιά τερμιτών που μάλλον φτάνει βαθια μέσα στον κορμό.
DSC04763.JPG
Σ'αυτη την περίπτωση τί κάνω?

- ψεκάζω για να εξοντώσω τους τερμίτες?
- ψεκάζω επίσης με κάποιο μυκητοκτόνο για να προστατέψω το νεκρό ξύλο από το σάπισμα?
- τι σκευάσματα ενδείκνυνται για το σκοπό αυτό?
- πρέπει επίσης να κάνω κάτι για να μην μένει νερό μέσα στον κορμό στις τρύπες που έχουν κάνει οι τερμίτες? Αν ναι, τι ?

Τέλος, αυτή την εποχή πρέπει να προχωρήσω και σε ένα πρώτο συρμάτωμα. Η μπροστινή πλευρά του φυτού πιστεύω ότι θα είναι αυτή που φαίνεται στην πρώτη φωτό. Ιδέες και προτάσεις για την μελλοντική διαμόρφωσή του είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες

ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση