Acer palmatum Orange Dream

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Acer palmatum Orange Dream

Δημοσίευση από Hfestion »

Jean-Zac έγραψε:
07 Δεκ 2020, 08:03
Καλά τά λέει ο αγαπητός Sim62 και αυτά είναι απόρροια της δουλειάς του, των ερευνών του, των λαθών του και της
προσπάθειας να μεταδίδει τις γνώσεις του και σε άλλους. Έχει καταλάβει ότι η χαρά να μοιράζεσαι τις γνώσεις, η χαρά
της ανιδιοτελούς βοήθειας  και  η καθοδήγηση έστω και διά μέσου μίας ιστοσελίδας μπορεί να δώσει ένα χαμόγελο και σε
ένα άγνωστο μέχρι χθές άτομο. Κάπως έτσι αρχίζουν και οι διαχρονικές φιλίες. Φιλίες πού μπορεί να αρχίσουν με ένα ενικό
και να καταλήξουν αργότερα σε  πληθυντικό, αποτέλεσμα του σεβασμού και εκτίμησης για τά προαναφερθέντα στοιχεία.

Τελικά πόσο δίκιο είχε ο John Naka όταν έλεγε ότι τά μπονσάι φέρνουν κοντά τους ανθρώπους.
Aλλά αργήσαμε να το καταλάβουμε.

John Naka
-Ακόμα και οι πίθηκοι πέφτουν από τα δέντρα.
Ο τίτλος αναφέρεται στο μικρό (αλλά αναγνωρισμένο γεγονός) ότι, ναι, ακόμη και οι δάσκαλοι μπονσάι μπορούν να κάνουν λάθος.
-Το μπονσάι δεν είναι το αποτέλεσμα. Αυτό έρχεται μετά. Η απόλαυση είναι αυτό που είναι σημαντικό.
-Στά μπονσάι δεν είναι να δουλέψεις πάνω στο δέντρο. Πρέπει να δουλέψει το δέντρο πάνω σου.
-Αφήστε χώρο για να πετούν τα πουλιά μέσα από τα κλαδιά του μπονσάι σας.
 
 

 
 

Προστέθηκε μετά από 35 δευτερόλεπτα:
Ακριβώς αυτό!!!
Μπράβο σε όλους σας!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Acer palmatum Orange Dream

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Κάποιος έχει αρχίσει και φτιάχνει ωραία βίρτουαλ και πάει να μου πάρει την δουλειά, την δόξα και τά λεφτά.
Και όλα αυτά τά κάνει δωρεάν. Δεν είναι κατάσταση αυτή και θα διαμαρτυρηθώ στην προστασία του πολίτη,
στον σύλλογο καλλιτεχνών, στο επιμελητήριο εικαστικών τεχνών, στο  Tik-Tok-Tak, στο Facenotebook  στο Onlyfans,
στο  Tsiou-tsiou  και θα καταθέσω μήνυση για αθέμιτο ανταγωνισμό.
Επίσης το καλοκαίρι του 2021 θα πραγματοποιηθεί και διαδήλωση διαμαρτυρίας στο Nammos. Τά ποτά κερασμένα.

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Καλά τά λέει ο αγαπητός Sim62 και αυτά είναι απόρροια της δουλειάς του, των ερευνών του, των λαθών του και της
προσπάθειας να μεταδίδει τις γνώσεις του και σε άλλους. Έχει καταλάβει ότι η χαρά να μοιράζεσαι τις γνώσεις, η χαρά
της ανιδιοτελούς βοήθειας  και  η καθοδήγηση έστω και διά μέσου μίας ιστοσελίδας μπορεί να δώσει ένα χαμόγελο και σε
ένα άγνωστο μέχρι χθές άτομο. Κάπως έτσι αρχίζουν και οι διαχρονικές φιλίες. Φιλίες πού μπορεί να αρχίσουν με ένα ενικό
και να καταλήξουν αργότερα σε  πληθυντικό, αποτέλεσμα του σεβασμού και εκτίμησης για τά προαναφερθέντα στοιχεία.

Τελικά πόσο δίκιο είχε ο John Naka όταν έλεγε ότι τά μπονσάι φέρνουν κοντά τους ανθρώπους.
Aλλά αργήσαμε να το καταλάβουμε.

John Naka
-Ακόμα και οι πίθηκοι πέφτουν από τα δέντρα.
Ο τίτλος αναφέρεται στο μικρό (αλλά αναγνωρισμένο γεγονός) ότι, ναι, ακόμη και οι δάσκαλοι μπονσάι μπορούν να κάνουν λάθος.
-Το μπονσάι δεν είναι το αποτέλεσμα. Αυτό έρχεται μετά. Η απόλαυση είναι αυτό που είναι σημαντικό.
-Στά μπονσάι δεν είναι να δουλέψεις πάνω στο δέντρο. Πρέπει να δουλέψει το δέντρο πάνω σου.
-Αφήστε χώρο για να πετούν τα πουλιά μέσα από τα κλαδιά του μπονσάι σας.
 
 
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Sim62 (07 Δεκ 2020, 12:34)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Acer palmatum Orange Dream

Δημοσίευση από thanos75 »

Sim62 έγραψε:
06 Δεκ 2020, 22:07
.....
Το συγκεκριμένο δέντρο θα πρέπει να διαμορφωθεί σαν τέτοιο, αυτή τη στιγμή μοιάζει περισσότερο σαν θάμνος.
.....

 
έχεις ένα δίκιο. σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. θα την λάβω σίγουρα υπόψη μου στο κλάδεμα που θα ακολουθήσει. αν και ομολογώ ότι με πληγώνει το τόσο δραστικό κλάδεμα σε ένα δεντράκι που έχει δημιουργήσει μια βασική διακλάδωση από το τίποτα. Αλλά έτι είναι η ζωή .... :P.

 
 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer palmatum Orange Dream

Δημοσίευση από Sim62 »

Και στο συρμάτωμα πρέπει να τα καταφέρεις και το κλάδεμα αν γίνεται σωστά να μην το φοβάσαι.
Χωρίς και τα δύο αυτά (κυρίως όμως το συρμάτωμα) τα δέντρα μας δεν θα φτάσουν ποτέ σε κάποιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Αυτή είναι η γνώμη μου.
Το συγκεκριμένο δέντρο θα πρέπει να διαμορφωθεί σαν τέτοιο, αυτή τη στιγμή μοιάζει περισσότερο σαν θάμνος. Θα πρέπει το δεξί κλαδί να κλαδευτεί χαμηλά (εγώ θα το αφαιρούσα τελείως ) και γενικά τα κλαδιά να πάνε πιο πίσω αφού υπάρχουν και μεγάλα μεσοκόμβια.
20201206_1.jpg
 
20201206_3.jpg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Sim62 for the post:
thanos75 (07 Δεκ 2020, 07:24)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Acer palmatum Orange Dream

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραίο!!!
Και δυστυχώς δυσεύρετο ιδιαίτερα λόγο των καταστάσεων.
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Acer palmatum Orange Dream

Δημοσίευση από thanos75 »

Ανοίγω νέο θέμα, μιας και μέχρι τώρα τα updates  από το δεντράκι μου τα έκανα στο post του Harris (viewtopic.php?f=44&t=8478&p=69580#p69580) και δυσκολεύομαι κάθε φορά να το βρώ.
Υπενθυμίζω ότι πρόκειται για σπορόφυτο από τα Practiker στην προσιτή τιμή των 2 ευρώ. Είναι το ένα από τα δύο που είχα πάρει, αφού το άλλο δεν κατάφετε την ταλαιπωρία που υπέστη από πλευράς μου.
Εγώ γενικά το συρμάτωμα το αποφεύγω. Δεν τα καταφέρνω η αλήθεια είναι, ούτε στο να βγάλω τα σύρματα την κατάλληλη εποχή, γενικά δεν μου ταιριάζει πολύ και προσπαθώ να προχωρώ σε διαμορφώσεις κυρίως με τα κλαδέματα.
Σε μερικά είδη όμως και κυρίως για το μέγεθος του συγκεκριμένου φυτού, τα μεσοδιαστήματα είναι αρκετά μεγάλα (ανάλογα με το συνολικό μέγεθος του φυτού) και ευθύγραμμα και δεν είναι εύκολο να μικρύνουν. Το τόλμησα λοιπόν (δεύτερη φορά στο ίδιο δέντρο). Υπήρξαν κάποιες απώλειες και σε μερικά κλαδάκια, αλλά και σε κάποια μάτια. Μικρό το κακό νομίζω. Δεν προχώρησα σε κάποιο κλάδεμα για ώστε να κοντύνω ή να αφαιρέσω κάποια κλαδάκια, ώστε να το κάνω λίγο αργότερα, μέσα στον χειμώνα (Ιανουάριο-Φεβρουάριο).

Ιδού το αποτέλεσμα:
20201206_1.jpg
 
20201206_2.jpg
 
20201206_3.jpg
 
20201206_4.jpg
 προσπάθησα και για ένα βιντεάκι:


 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author thanos75 for the post:
Nikoskolo (07 Δεκ 2020, 00:48)
Rating: 7.14%
Απάντηση