Κλαίουσα Ιτιά

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Κλαίουσα Ιτιά

Δημοσίευση από Harris »

Ωραίος!!! +1 για μένα! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Κλαίουσα Ιτιά

Δημοσίευση από thanos75 »

Δεν είναι από τα πλέον συνηθισμένα δεντράκια για bonsai. Δύσκολο δεντράκι ακόμα και για το κήπο, αφού χρειάζεται πάρα πολύ νερό. Στην πραγματικότητα μια λίμνη δίπλα του :dance:.
Παρόλα αυτά είπα να το προσπαθήσω μιας και μου αρέσει πολύ σαν είδος.
Ξεκίνησε η προσπάθεια από ένα μόσχευμα. Βρήκα πεταμένο ένα πρόσφατα κλαδεμένο κλαδί τον Φεβρουάριο του 2017. Το συγκεκριμένο (η βάση δηλαδή του κλαδιού) φυτεύτηκε απευθείας στο χώμα, ενώ άλλα πιο λεπτά κομμάτια μπήκαν στο νερό και ρίζωσαν αμέσως.
20171001_171354.jpg
Η πρώτη μεταφύτευση έγινε το 2019 και από τότε κάθε χρόνο επαναλαμβανόταν.
20190309_142304.jpg
Το ριζικό σύστημα διαμορφώθηκε εύκολα σε ακτινωτή μορφή, αφού είχε βγάλει αρκετές ρίζες και από το σημείο της τομής.
Φέτος, τρία χρόνια μετά  παρουσίασε ένα ικανοποιητικό ριζικό σύστημα. Σε κάποια χρόνια ελπίζω να παχύνουν οι ρίζες και να δώσει και ένα καλύτερο νεμπάρι στην βάση του κορμού.
 
IMG_20210312_142128.jpg
IMG_20210312_141936.jpg
Το πάνω μέρος είναι το μεγάλο θέμα. πως δημιουργείς την μορφή που δικαιολογεί και το όνομά του "κλαίουσα"; ε, μάλλον είναι δύσκολο. έχω προσπαθήσει διάφορα.Κρέμασα βάρη, έβαλα λίγα σύρματα (λίγα όμως, γιατί αυτό το κομμάτι δεν το έχω). Τελικά κάθε χρόνο κλάδεμα και ξανά από την αρχή. Τελικά είπα να προσπαθήσω με κλάδεμα διαμόρφωσης - όπως προσπαθώ και στα περισσότερα φυτά μου- αφήνοντας το τελευταίο μάτι προς τα κάτω, ώστε να καθοδηγήσω σε οριζόντια τουλάχιστον ανάπτυξη.
Σήμερα είναι κάπως έτσι:
IMG_20210717_193714.jpg
IMG_20210717_193724.jpg
Ένα πρόβλημα που έχει το δέντρο είναι ότι έχει νεκρό τμήμα. Σε άλλα δέντρα είναι ωραίο και ίσως δίνει καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα σε άλλα όμως όχι. Εδώ νομίζω δεν το χρειαζόταν και η αλήθεια είναι ότι με ανησυχεί για την εξέλιξή του. Προς το παρόν αν και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα (ως προς την συντήρησή του) δεν δείχνει να επηρεάζει το υγιές κομμάτι του δέντρου. Θα δούμε στο μέλλον.

Κάποια άλλα μοσχεύματα από το ίδιο κλαδί τα είχα δώσει σε κάποιους φίλους του φόρουμ. Η αλήθεια είναι ότι επειδή μου είχαν πιάσει πολλά (πολλά όμως) έχω κι άλλα. Έχουν όλα το ίδιο "πρόβλημα". Έχουν νεκρά τμήματα στον κορμό. Αν βέβαια υπάρχει ενδιαφέρον θα ήταν χαρά μου να τα δώσω σε όποιον του αρέσει σαν δέντρο και θα ήθελε να δοκιμάσει και να δοκιμαστεί (να τα χαρίσω εννοώ βέβαια).
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author thanos75 for the post:
panixoras (26 Αύγ 2021, 21:38)
Rating: 7.14%
Απάντηση