Rocky mountain Juniper

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Rocky mountain Juniper

Δημοσίευση από nadim »

Έχω διαπιστώσει ( ίσως να φταίει και οτι είμαι παραθαλάσσια λόγω θερμοκρασίας ) οτι οι γιουνίπεροι έχουν λιγότερο στρες οταν μεταφυτεύονται μεσα στο χειμώνα ( Γενάρη- Φλεβάρη ) παρά την άνοιξη ( το νέο φύλλωμα είναι πολύ λιγότερο αγκανθώδες ). Συνεπώς λέω να το συνεχίσω και να δω στο μέλλον αν θα έχω κάποια διαφορά.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Rocky mountain Juniper

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιότατο! Μπράβο!
Γιατί μέσα χειμώνα?

Topic author
nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Rocky mountain Juniper

Δημοσίευση από nadim »

Ένα μικρό update και σε αυτό... Αποφάσισα ότι δεν μου ταιριάζει να το πάω για cascade (προς το παρόν) οπότε αποφάσισα να συνεχίσω να διατηρήσω ένα semi-formal στυλ.

Μέσα στο χειμώνα είναι προγραμματισμένο να του κάνω μεταφύτευση οπότε δεν έκανα μεγάλες επεμβάσεις στα κλαδιά για να διατηρήσω όση ενέργεια έχει το φυτό για την επερχόμενη μεταφύτευση.

Συρματωμα, λίγο κλάδεμα, λύγισμα ορισμένων κλάδων και συνεχίζουμε.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Rocky mountain Juniper

Δημοσίευση από marios »

Καλη επιτυχία δύσκολη δουλειά αλλά δείχνει να πηγαίνει καλά.

Topic author
nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Rocky mountain Juniper

Δημοσίευση από nadim »

Όταν έφτασε η στιγμή να επιλέξω τα κλαδιά, πραγματι κατάλαβα οτι είχα δώσει λάθος πορεία εξαρχής στον κορμό.
Θα γίνει μια προσπάθεια να μπολιάσω μερικά κλαδάκια στην πίσω πλευρά προκειμένου να γεμίσω το κενό που υπάρχει και να δώσω ανάπτυξη στο δένδρο. Το κλαδί 1 & 2 πράγματι θα πρέπει στο μέλλον να αφαιρεθούν, ωστόσο προς το παρόν τα θεώρησα κρίσιμα για την επιβίωση, οπότε και παρέμειναν.

Όσο για τα βίρτουαλ, έχουν μειωθεί οι τιμές;;; Πολύ φτηνά την βγάζουμε τελευταία....!

Αυτό που χρειάζομαι περισσότερο όμως, είναι στο πώς να διατηρήσω τα τμήματα που νέκρωσα. Έχω δει και διαβάσει πολλά σχετικά με το θέμα, αλλα κατα κύριο λόγο συναντώ το lime sulfur.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Rocky mountain Juniper

Δημοσίευση από Jean-Zac »

 Κοιτώντας-παρατηρώντας όλες τις φωτογραφίες και το αρχικό συρμάτωμα-διαμόρφωση του κορμού σκέπτομαι ότι ξεκίνησες λάθος σχέδιο.
Δεν κάνω κριτική γιατί και εγώ έχω κάνει τά λάθη μου και στην πορεία προσπάθησα να τά διορθώσω.
Θα έστριβα τον κορμό προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή πού έκανες εσύ, γιατί τώρα προσπαθείς να φέρεις το  κλαδί Νο1  με συρμάτωμα
σε μία θέση που να εναρμονίζεται με τον κορμό και την γενική εικόνα. Το κλαδί Νο 2 αυτομάτως θα ερχότανε και αυτό σε μία καλύτερη θέση ,
ενώ τώρα το πιέζεις να πάει εκεί πού δεν θέλει αλλά και δεν  ‘’ δένει ‘’ με την εικόνα-σχέδιο. Το κλαδί Νο3 προσωπικά μού είναι άχρηστο και
δεν προσφέρει τίποτα γιατί έχω μία συνέχεια του κορμού στο ίδιο πάχος και με αρκετό μήκος.
Άρα το αφαιρώ αυτό όπως και το κλαδί Νο 2 και επικεντρώνω τις ενέργειές μου τά επόμενα χρόνια στην βλάστηση-βλαστάρια που υπάρχουν
ανάμεσα στο 2 και 3 ώστε να σχηματίσω την ‘’ κορυφή ‘’ σύμφωνα με το βίρτουαλ.. 

Τιμή για τις πληροφορίες και το βίρτουαλ    42,50 euro (χωρίς απόδειξη !!)

Με απόδειξη  75,23 euro !!!!  
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Rocky mountain Juniper

Δημοσίευση από Hfestion »

Παρά πολύ ωραίο!!!
Τα συγχαρητήρια μου!

Topic author
nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Rocky mountain Juniper

Δημοσίευση από nadim »

Είχα καιρό να ανεβάσω κάτι 😅
Ας ξεκινήσουμε τα βασικά. Το δένδρο αγοράστηκε από φυτώριο τέλη του 202. Ήταν επιλογή μεταξύ αρκετών που υπήρχαν εκεί. 

Είχαν μεταφυτευθει από το φυτώριο την ίδια χρονιά οπότε δεν ανησυχούσα για να το χάσω, αλλά και ούτε να σπευσω να του αλλάξω χώμα. 
Λίγες βδομάδες αργότερα, αποφάσισα να επέμβω με το να αλλάξω ελαφρώς τη σύνθεση του χώματος που είχε χωρίς να αφαιρέσω όλο το χώμα η να πειράξω ρίζες αλλά και στη διαμόρφωση καθώς είχε πολύ μεγάλη ανάπτυξη, προκειμένω να ορίσω κάπως το σχήμα που θα ακολουθούσε. Η μόνη εφαρμογή που έκανα ήταν να συρματωσω ορισμένα κεντρικά μόνο κλαδιά και να δώσω σχήμα στον κορμό όσο μου το επέτρεπε.
Χρησιμοποίησα βρεγμένες ίνες ψάθας στα επικίνδυνα σημεία που εφάρμοσα αρκετή πίεση, και αρκετό σύρμα για να κρατήσει. 
Να πω ότι παρότι όταν ασκούσα τη πίεση, δεν είχα κάποια ένδειξη ότι τραυματισα τον κορμό, αλλά προληπτικά είχα τυλίξει με τη ψάθα ακριβώς γιατι την είχα πατήσει στο παρελθόν. Εν τέλει φέτος που συνέχισα με το δένδρο, παρατήρησα ότι ο κορμός σε ορισμένα σημεία είχε σκιστεί, ωστόσο η επούλωση έγινε άψογα χωρίς προβλήματα χάριν της ψάθας. 

Το φυτό αφέθηκε στην ησυχία του, με εντατικό λίπασμα, πότισμα και παρατήρηση. Αρχές του Φεβρουαρίου, μπήκαν τα ψαλίδια. Αποφασίστηκε μια εκ πρώτης όψεως μπροστινή πλευρά, μειώθηκε ο μεγάλος όγκος φυλλώματος που είχε, και έγιναν και κάποια jhin (για πρώτη φορά που το επιχειρώ). Δυστυχώς η μεγαλύτερη ανάπτυξη υπήρχε στις κορυφές του κεντρικού κορμού και σε κλαδιά που έπρεπε να μικρύνουν. Στις λοιπόν δωθηκε μια πρώτη διαμόρφωση, αφήνοντας αρκετά για την επόμενη χρονιά προκειμένου να μην χάσω το δένδρο. 
IMG_20220212_155906.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Απάντηση