Παρουσίαση των δέντρων μου

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
Revolution1925
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 25 Απρ 2020, 15:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Παρουσίαση των δέντρων μου

Δημοσίευση από Revolution1925 »

Ευχαριστώ! Στο πρώτο είναι απλό φυτοχωμα με ηφεστιογενη πέτρα σε ποσοστό 70-30 περίπου.
Τα άλλα δύο είναι σε φυτοχωμα με περλιτη 50-50 περίπου.

Τα δεντράκια εκτός από ένα μικρό κλάδεμα σε κάποια κλαδιά δεν τα έχω κάνει κάτι. Σκοπός μου για αρχή είναι να ζήσουν!

Εννοείτε συμβουλές είναι καλοδεχουμενες για να μην πω απαραίτητες!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Παρουσίαση των δέντρων μου

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραία τα δέντρα φίλε μου! Μπράβο!
Τι υπόστρωμα έβαλες!

(Συνιθηζετε να ανεβάζουμε ένα δέντρο ανά topic με λίγες πληροφορίες για να υπάρχει και αρχείο. Όχι πως είναι πρόβλημα, έτσι βλέπουμε την εξέλιξη του μέσα στον χρόνο και βοηθάμε άλλους με αντίστοιχα δέντρα.)

Topic author
Revolution1925
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 25 Απρ 2020, 15:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Παρουσίαση των δέντρων μου

Δημοσίευση από Revolution1925 »

Καλησπέρα παιδιά! Με λένε Άρη και εδώ και 2 χρόνια κάνω και εγώ την προσπάθεια μου να μεγαλώσω κάποια δέντρα!

Πάντα μου άρεσαν τα δέντρα και πάντα έβλεπα και διάβαζα ότι ήταν σχετικό με τα bonsai. Εδώ και 2 χρόνια λοιπόν αποφάσισα να κάνω μια μικρή συλλογή από δέντρα και ο πρώτος στόχος ήταν και είναι να τα κρατήσω ζωντανά! 

Κάποια δεντράκια βγήκαν απ την φύση από χωράφι φίλου που το καθάριζε για να το καλλιεργήσει και κάποια άλλα τα αγόρασα η μου τα χαρησαν τα φυτώρια της περιοχής! 

Κάνω πειράματα και μαθαίνω μαζί με τα δέντρα μου, οποτε η διαμόρφωση τους είναι κάτι που δεν είναι ακόμα νούμερο ένα στόχος. Ο σκοπός μου είναι να τα κρατήσω ζωντανά για αρχή και δουλεύοντας τα να βλέπω και να μαθαίνω της ανάγκες, τον τρόπο ανάπτυξης κτλ του κάθε δέντρου. 

Παρακάτω είναι κάποιοι γαβροι που βγήκαν φέτος απ το χωράφι 

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση