Ελιά - Συμβουλές Διαμόρφωσης - Επόμενα Βήματα

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά - Συμβουλές Διαμόρφωσης - Επόμενα Βήματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιότατη!!
Ακολούθησε την οδηγία του φίλου George G. και θα βγεις κερδισμένος
These users thanked the author Hfestion for the post:
BILLPAN (12 Οκτ 2022, 10:12)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Re: Ελιά - Συμβουλές Διαμόρφωσης - Επόμενα Βήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και τα εύσημα!!

Ουσιαστικά αυτό που έκανα με το συρμάτωμα ήταν να ανοίξω τα κλαδιά της προς τα έξω, πίσω και κάτω, για να σχηματίσω την κλασική κωνικότητα/ανάποδη κούπα του κλαδέματος της ελιάς που συναντάμε συνήθως στην ύπαιθρο.

Φίλε Γιώργο, το ξέρω ότι μπορώ να κλαδέψω το κλαδάκι και τώρα, αλλά είπα με αυτό το δεντράκι να αλλάξω μέθοδο (συνήθως δεν διστάζω γενικά να επέμβω) και να το πάω όσο γίνεται πιο συντηρητικά και να έχω ένα πιο μακροπρόθεσμο πλάνο, και σ' αυτή την λογική αποφάσισα να αφήνω τους λαίμαργους βλαστούς να φτάνουν στα 7 - 8 ζεύγη φύλλων και μετά να κλαδεύω πίσω στο ένα ή δύο ζεύγη, ή πχ να βάλω την ελίτσα σε γλάστρα μέχρι να αποκτήσει ικανοποιητικό πάχος κορμού όπως με συμβουλεύσατε και να αναπτύξει πιο πλούσιο ριζικό σύστημα και αργότερα να την μεταφέρω σταδιακά σε μεγαλύτερες γλάστρες μέχρι να πληροί τα κριτήρια για να μπει σε bonsai pot. Γενικά είμαι πολύ αρχάριος στον χώρο (ξεκίνησα φέτος την άνοιξη) και πειραματίζομαι με διάφορες πρακτικές...

Προστέθηκε μετά από 10 λεπτά 28 δευτερόλεπτα:
Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι κατά την μεταφορά ανέμειξα στο χώμα και οργανικό κομπόστ, σε αναλογία περίπου 2 φυτόχωμα προς 1 κομπόστ.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά - Συμβουλές Διαμόρφωσης - Επόμενα Βήματα

Δημοσίευση από Harris »

Πράγματι έγινε πολύ όμορφη.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά - Συμβουλές Διαμόρφωσης - Επόμενα Βήματα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

όμορφη έγινε, συγχαρητήρια. Μπορείς και τώρα να κόψεις λίγο την άκρη του κλαδιού που φεύγει επάνω, δεν θα πάθει τίποτα η ελίτσα.

Topic author
BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Re: Ελιά - Συμβουλές Διαμόρφωσης - Επόμενα Βήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα, 

Λοιπόν έκανα την πρώτη διαμόρφωση στην ελιά και συγκεκριμένα μόνο συρμάτωμα χωρίς κλάδεμα και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. 

Στη συνέχεια την μετέφερα σε λίγο μεγαλύτερη πήλινη (για καλύτερο αερισμό) γλάστρα χωρίς να πειράξω ρίζα και συμπλήρωσα με φυτόχωμα με προσθήκη χαλικιού για καλύτερη αποστράγγιση. Επειδή αρχικά η ελιά είχε αρκετή κλίση προς τα μπροστά, κατά την μεταφορά αφαίρεσα λίγο από το αρχικό χώμα της από την κάτω και πίσω πλευρά με προσοχή να μην πειράξω ρίζες προκειμένου να ισιώσει ο κορμός. Τέλος, προσέθεσα και λίγο σφάγνο στην επιφάνεια του υποστρώματος για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

Αργότερα θα μειωθεί σίγουρα το ύψος του λαίμαργου βλαστού στο κέντρο και προς αριστερά. Προς το παρόν δεν κλαδεύω καθόλου, θα την αφήσω να δυναμώσει. 

Ακολουθούν φωτογραφίες.

Ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση - virtual για περαιτέρω διαμόρφωση στο μέλλον…
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά - Συμβουλές Διαμόρφωσης - Επόμενα Βήματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω και με εφόδια τα δικά μου λαθοι, το συγκεκριμένο δέντρο είναι πάρα πολύ νεαρό. Και εγω στο ξεκίνημα μου βλέποντας μικρά δεντράκια σε μικρά pot, έψαχνα για νεαρά δεντράκια. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γεμίσω μια αυλή με δέντρα του ποτέ που σιγά σιγά τα χάρισα ή ξεράθηκαν. Όμως δεν ξεχνώ πως με όλα αυτά τα νεαρά δεντράκια έμαθα να κλαδευω καί να μεταφυτευω.
Κάποια στιγμή είχα την τύχη να πάω σε ενα σαφάρι στον Άγιο Στέφανο. Εκεί ο Κύριος Γιάννης μου εξήγησε το τι ακριβώς πρέπει να ψάχνω. Θυμάμαι το παράδειγμα μια υπεροχής βερικοκιάς που δεν ξέρω γιατί δεν την αγόρασα εκείνη την ημέρα.

Αυτό δεν σημαίνει πως η ελίτσα σου είναι άχρηστη. Το αντίθετο, είναι ότι καλύτερο για πειραματισμούς.

Καλή επιτυχία!!!!
 
These users thanked the author Hfestion for the post:
BILLPAN (25 Σεπ 2022, 10:23)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Re: Ελιά - Συμβουλές Διαμόρφωσης - Επόμενα Βήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 22:20
δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η ελιά είναι πολύ μικρή για να γίνει μπονσάι. Για να φτιάξεις μπονσάι με αυτό το ύψος θα πρέπει ο κορμός να έχει τουλάχιστον τριπλάσιο πάχος από τον κορμό της συγκεκριμένης ελίτσας, να φαίνεται γερασμένος, να έχει κωνικότητα και κίνηση. Εάν ψάξεις στα φυτώρια μπορεί να βρεις τέτοια δέντρα. Το συγκεκριμένο είναι καλό για εξάσκηση και απόκτηση εμπειρίας. Ίσως σε πέντε+ χρόνια, αν παχύνει αρκετά και με τα κατάλληλα κλαδέματα να γίνει κάτι αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη.

 
Δεν απογοητεύομαι, εδώ στέλνω για να μάθω και να βελτιωθω...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!



 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ελιά - Συμβουλές Διαμόρφωσης - Επόμενα Βήματα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η ελιά είναι πολύ μικρή για να γίνει μπονσάι. Για να φτιάξεις μπονσάι με αυτό το ύψος θα πρέπει ο κορμός να έχει τουλάχιστον τριπλάσιο πάχος από τον κορμό της συγκεκριμένης ελίτσας, να φαίνεται γερασμένος, να έχει κωνικότητα και κίνηση. Εάν ψάξεις στα φυτώρια μπορεί να βρεις τέτοια δέντρα. Το συγκεκριμένο είναι καλό για εξάσκηση και απόκτηση εμπειρίας. Ίσως σε πέντε+ χρόνια, αν παχύνει αρκετά και με τα κατάλληλα κλαδέματα να γίνει κάτι αλλά είναι πολύ νωρίς ακόμη.

Topic author
BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Re: Ελιά - Συμβουλές Διαμόρφωσης - Επόμενα Βήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

stelios έγραψε:
23 Σεπ 2022, 12:20
Το δέντρο πρέπει να το έχεις εκτός σπιτιού εντάξει; Αλλαγή σε μεγαλύτερη γλάστρα και καλή αποστράγγιση,.


 
Εννοείται εκτός σπιτιού!!! Την έφερα μέσα μόνο για τις ανάγκες τις φωτογράφισης...  ;-) 
 

Για καλύτερη αποστράγγιση αναμιγνύω χαλίκι με το χώμα και βάζω μικρές πέτρες στον πάτο της γλάστρας.
  
 

Προστέθηκε μετά από 35 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
Ένα άλλο σχέδιο θα μπορούσε να είναι αυτό (Σχέδιο 3). Κόβω όλη την αριστερή πλευρά και κρατάω μόνο την δεξιά που έχει πιο πυκνό φύλλωμα. Μετά μπορεί να κάνω και συρμάτωμα για να δώσω επιπλέον κίνηση... Με αυτό το σχέδιο ίσως θα μπορούσε ακόμα πιο εύκολα να μπει κατευθείαν σε pot, γιατί μειώνεται πολύ η κόμη με αποτέλεσμα να δείχνει λίγο πιο χοντρός ο κορμός...
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ελιά - Συμβουλές Διαμόρφωσης - Επόμενα Βήματα

Δημοσίευση από stelios »

Το δέντρο πρέπει να το έχεις εκτός σπιτιού εντάξει; Αλλαγή σε μεγαλύτερη γλάστρα και καλή αποστράγγιση,.
These users thanked the author stelios for the post:
BILLPAN (23 Σεπ 2022, 12:36)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Ελιά - Συμβουλές Διαμόρφωσης - Επόμενα Βήματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Καλημέρα σε όλους!

Αγόρασα αυτή τη μικρή ελίτσα και θα ήθελα την γνώμη σας ως προς την διαμόρφωσή της.

Επισυνάπτω φωτογραφίες με το σχέδιο που έχω αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου. Σκέφτομαι να ισιώσω την κλίση της και να κλαδέψω αρκετά, ώστε να δημιουργήσω την ψευδαίσθηση μεγαλύτερου δέντρου. Πιστεύω πρέπει να μειωθεί αρκετά το ύψος της κόμης γιατί ο κορμός είναι αρκετά λεπτός και κάτι τέτοιο θα βοηθούσε οπτικά στις αναλογίες. Θα προχωρήσω λίγο αργότερα στις εργασίες όταν κρυώσει κι άλλο ο καιρός.

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν μου προτείνετε να την βάλω σε μεγαλύτερη γλάστρα για να παχύνει ο κορμός πιο γρήγορα ή μπορεί και τώρα να μπει σε bonsai pot. Προσωπικά πιστεύω ότι οριακά μπορεί να μπει και τώρα...

Ευχαριστώ
   
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση