Μυρτιά - Myrtus Communis

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Re: Μυρτιά - Myrtus Communis

Δημοσίευση από BILLPAN »

Hfestion έγραψε:
15 Νοέμ 2022, 14:07
Καλορίζικη!! Τι έχεις σκεφτεί για το μέλλον της?




 
Ευχαριστώ!!

Το επόμενο βήμα είναι να μπει σε μεγαλύτερη γλάστρα για να παχύνει ο κορμός και τα κλαδιά.

Σίγουρα σε επόμενη καλλιεργητική περίοδο θα ακολουθήσει ένα κλαδεματάκι αραίωσης ή/και περαιτέρω συρμάτωμα - αλλαγή θέσης των κλαδιών για να φανούν καλύτερα τα ενδιάμεσα κενά. 

Ως προς την διαμόρφωση, προς το παρόν μου αρέσει το σχήμα που της έχω δώσει (αν και προφανώς δεν έχει αναλογίες bonsai) και δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κάποιο συγκεκριμένο "όραμα" σχετικά με την διαμόρφωσή της. Σαν δέντρο πιστεύω ότι παρέχει πολλές επιλογές ως προς το στιλ, λόγω της ευλυγισίας των κλαδιών του. Π.χ. θα μπορούσαν όλα κλαδιά να μεταφερθούν σε μία πλευρά και να γίνει "ανεμοδαρμένο", ή ακόμα και να συρματωθούν με κλίση προς τα κάτω, είτε από μια πλευρά είτε περιμετρικά και να σχηματιστεί ένας θόλος... Αλλά αυτές είναι πολύ πρόχειρες σκέψεις ακόμα...

Οποιαδήποτε ιδέα ή ακόμα καλύτερα και virtual ευπρόσδεκτη/ο εννοείται!!...

 
 
 
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Μυρτιά - Myrtus Communis

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλορίζικη!! Τι έχεις σκεφτεί για το μέλλον της?

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Μυρτιά - Myrtus Communis

Δημοσίευση από marios »

Οι Μυρτιές είναι ωραία δέντρα για bonsai. Καλή αγορά.
These users thanked the author marios for the post:
BILLPAN (15 Νοέμ 2022, 12:16)
Rating: 7.14%

Topic author
BILLPAN
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 113 times
Been thanked: 47 times

Μυρτιά - Myrtus Communis

Δημοσίευση από BILLPAN »

Απέκτησα αυτή την μυρτιά φέτος το καλοκαίρι.

Ο φυτωριούχος ετοιμαζόταν να την διαμορφώσει ο ίδιος καθώς ασχολείται και αυτός με μπονσάι και είχε κλαδέψει όλα τα κλαδιά της που πήγαιναν προς τα πάνω. Σε αυτή την κατάσταση την εντόπισα στο πίσω μέρος του φυτωρίου του, όπου την είχε "κρυμμένη" και την δούλευε, όπως ακριβώς φαίνεται στις φωτογραφίες με τίτλο "αγορά". Στην αρχή ο πωλητής ήταν λίγο διστακτικός να μου την δώσει αλλά τελικά τα κατάφερα :-)...

Την διαμόρφωσα όπως φαίνεται στις φωτογραφίες με τίτλο "μετά την διαμόρφωση", χρησιμοποιώντας μόνο πολύ λεπτό σύρμα με επένδυση πλαστικού απ' έξω, το οποίο ανακάλυψα ότι λειτουργεί πολύ καλά με τα κλαδιά της μυρτιάς, που είναι από τη φύση τους πολύ ευλύγιστα, χωρίς κίνδυνο να τα σπάσει. 
 
Τέλος την μετέφερα σε ένα καινούριο πήλινο γλαστράκι, μόνο με συμπλήρωση χώματος με προσθήκη λίγου χαλικιού, χωρίς να αφαιρέσω καθόλου από το δικό της χώμα, καθώς ήταν καλοκαίρι και επιπλέον το δικό της χώμα ήταν μια χαρά.

Αργότερα θα γίνει μεταφύτευση σε μεγαλύτερη γλάστρα.
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση