Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Προβλήματα, παράσιτα...

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από sathanaki »

Είναι κανεις εδώ ;;; ^_^


Sent from my iPhone using Tapatalk

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από sathanaki »

Την έκανα τη μεταφύτευση με κατάλληλο χώμα αλλά θελω να μου πείτε τι είναι αυτά τα σημάδια στα φυλλα δε μπορώ να καταλάβω.. ψεκάζω με σαπούνονερο αλλά δε ξέρω αν ωφελεί. [IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201810 ... c5fb43.jpg[/IMG][IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201810 ... 255bbf.jpg[/IMG] [IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201810 ... 9e0580.jpg[/IMG]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από stelios »

Μεταφύτευση να κάνεις αλλά θέλει προσοχή αυτή την εποχή.

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από sathanaki »

Τι είναι αυτά έντομα; Γιατί δε βλέπω κανένα έντομο στο δέντρο, μόνο κάτι τρύπες στα φύλλα που και που


Sent from my iPhone using Tapatalk

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από sathanaki »

Πως κάνω αλλαγή υποστρώματος μπορεί κανεις να με βοηθήσει με καποιο άρθρο; Βρίσκομαι Γερμανία


Sent from my iPhone using Tapatalk

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
Τι είναι αυτά έντομα; Γιατί δε βλέπω κανένα έντομο στο δέντρο, μόνο κάτι τρύπες στα φύλλα που και που


Sent from my iPhone using Tapatalk

Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από Antonios »

Σαπουνονερο εγώ χρησιμοποιώ το πράσινο σαπούνι αυτά τα είχα και εγώ το καλοκαίρι ψεκάσε το και θα είναι εντάξει
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από Sim62 »

Από αυτό που βλέπω με το υπόστρωμα έχω την εντύπωση ότι η περιοχή των ριζών είναι σε μεγάλους μπελάδες. Με λίγα λόγια νοσεί βαριά και όλο το φυτό είναι πλέον ευάλωτο σε ασθένειες κάθε είδους και σε επιθέσεις από κάθε λογής έντομα και ζωύφια. Η εκτίμηση μου είναι πως χρειάζεται άμεσα αναγκαστική αλλαγή υποστρώματος. Διάβασε στο φόρουμ σχετικά άρθρα πως γίνεται κάτι τέτοιο και ότι χρειαστείς να ρωτήσεις εδώ είμαστε.

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από sathanaki »

Καλησπέρα σας, [IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201809 ... 46dc01.jpg[/IMG][IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201809 ... eb8f01.jpg[/IMG][IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201809 ... 1b7268.png[/IMG]μόλις αγόρασα χτες μια Καρμονα και θα ήθελα να σας δείξω τα φύλλα της ώστε να μου πείτε αν πάσχει από κάτι ώστε να προλάβω καποιο πρόβλημα ! Σας στέλνω φωτογραφίες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από iohokahey »

αν μπορεις να γλυτωσεις το κοψιμο της ριζας,αν δηλαδη χωραει στο ηδη υπαρχον ποτ σου,δεν βλεπω τον λογο να το κανεις..
αν δεν..τοτε ή βρισκεις λιγο μεγαλυτερο ποτ,ή κοβεις λιγο ριζα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από sathanaki »

χαχα οκ, ελπίζω να τα καταφέρει μέχρι τότε :) σας ευχαριστώ πολύ!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 31 Μαρ 2014, 12:52 --

επανήλθα! Λοιπόν ο βαμβακίτης από τον σεπτέμβριο που τον είχα, φαίνεται μετά από τόσους μήνες να έφυγε επιτέλους. Γιατί έκανε τόσο πολύ καιρό δε κατάλαβα. Ίσως έβαζα λιγότερη ποσότητα σαπουνιού δε ξέρω.. τη τελευταία φορά αύξησα τη ποσότητα, πριν καμιά βδομάδα, μάλλον γι 'αυτό θα τον αποτέλειωσα. Επίσης σήμερα παρατήρησα ένα καφέ περίγραμμα γύρω από τα φύλλα, αλλά υποθέτω ότι ίσως είναι από τον ήλιο. Το έχω μέσα φυσικά, σε ένα σημείο κοντά στο παράθυρο που τις πρωινές ώρες το χτυπάει ο ήλιος, να το απομακρύνω καλύτερα; Παιδιά δε βρίσκω τρόπο πώς να ξεκινήσω καινούρια ενότητα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και για τη γαρδένια μου, μπορεί να με βοηθήσει κανείς;

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 31 Μαρ 2014, 13:31 --

επίσης μου είχατε πει να κάνω μεταφύτευση γιατί το χώμα είναι χάλια. Απ'ότι διαβάζω θέλει προσοχή με τις ρίζες.. θα πρέπει να κόψω λίγο τις ρίζες όταν κάνω μεταφύτευση ή απλά να του αλλάξω χώμα; Μπορώ να το βάλω στο ίδιο πιατάκι ή πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερο;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από Harris »

sathanaki έγραψε:το ξέρω ότι χρειάζεται προσοχή στο πότισμα γι' αυτό προσπαθώ να προσέχω. Το ποτίζω όταν βλέπω ότι το χώμα στέγνωσε (όχι ξεράθηκε), ελπίζω να είναι έτσι το σωστό. Τώρα με την ποσότητα δε ξέρω. Το διπλοποτίζω, δηλαδή ποτίζω μια φορά την επιφάνεια και μόλις στραγγίξει το ποτίζω άλλη μια φορά για να σιγουρευτώ ότι πήγε παντού, μήπως δε θα έπρεπε?
Καλά κάνεις. Φταίνε και τα εντομα... Απο Άνοιξη μεταφύτευση! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από sathanaki »

το ξέρω ότι χρειάζεται προσοχή στο πότισμα γι' αυτό προσπαθώ να προσέχω. Το ποτίζω όταν βλέπω ότι το χώμα στέγνωσε (όχι ξεράθηκε), ελπίζω να είναι έτσι το σωστό. Τώρα με την ποσότητα δε ξέρω. Το διπλοποτίζω, δηλαδή ποτίζω μια φορά την επιφάνεια και μόλις στραγγίξει το ποτίζω άλλη μια φορά για να σιγουρευτώ ότι πήγε παντού, μήπως δε θα έπρεπε?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από Harris »

Για να ανθισει θα πρέπει να προσεχεις τα ποτίσματα! Εαν είναι παρα ποτισμένο σε μεγαλα διαστήματα τότε τα ρίχνει τα άνθη.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από sathanaki »

Σας ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια, το φόρουμ είναι πραγματικά υπέροχο :). Την ράντισα με το μίγμα πράσινου σαπουνιού, και επιμελήθηκα με το σκέτο οινόπνευμα τα σημεία μόνο που είχαν αυτό το είδος βαβμακιού με μια μπατονέτα για μεγαλύτερη σιγουριά ότι ψόφησε ο παλιοβαμβακίτης! :) Τα μπουμπουκάκια της όμως γιατί ξεραίνονται κ πέφτουν? Η αλήθεια είναι ότι πριν λίγο καιρό είχε περάσει ένα σοκ, καθώς έφυγα για διακοπές και όταν γύρισα ήταν σε στάδιο που μαραίνονταν τα φύλλα. Τέσπα, την έσωσα, μετά από αυτό έβγαλε νέα φυλλαράκια και πολλά μπουμπουκάκια... αλλά ούτε ένα δεν άνοιξε... είναι φυσιολογικό ότι κανένα δεν ανοίγει ή την επηρέασε η βαμβακίαση, ίσως το χώμα?
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από iohokahey »

Harris έγραψε:
sathanaki έγραψε:δε με βαζει στη βιβλιοθηκη, πρεπει να στειλω ε μειλ πρωτα, μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε εδω με ενα κοπι πειστ για πιο γρηγορα πως να το αντιμετωπισω? κατι που διαβασα στο ιτνερνετ για 1 λιτρο νερο, 1-2 κουταλιες πρασινο υγρο σαπουνι και 1- 2 κουταλιες οινοπνευμα ισχυει?
Έχεις π.μ
ΓΝΜΕ(γενικο νοσοκομειο μπονσαι ελλαδας)=bonsaiforum

υγ.πιο αμεσοι και από την αμεση δραση!![img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/41.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/77.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/24.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από Harris »

sathanaki έγραψε:δε με βαζει στη βιβλιοθηκη, πρεπει να στειλω ε μειλ πρωτα, μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε εδω με ενα κοπι πειστ για πιο γρηγορα πως να το αντιμετωπισω? κατι που διαβασα στο ιτνερνετ για 1 λιτρο νερο, 1-2 κουταλιες πρασινο υγρο σαπουνι και 1- 2 κουταλιες οινοπνευμα ισχυει?
Έχεις π.μ
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από sathanaki »

δε με βαζει στη βιβλιοθηκη, πρεπει να στειλω ε μειλ πρωτα, μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε εδω με ενα κοπι πειστ για πιο γρηγορα πως να το αντιμετωπισω? κατι που διαβασα στο ιτνερνετ για 1 λιτρο νερο, 1-2 κουταλιες πρασινο υγρο σαπουνι και 1- 2 κουταλιες οινοπνευμα ισχυει?
Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 30 Ιουν 2010, 14:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από Ifikratis »

Το χώμα σου είναι χάλια... Όπως σου ειπε και ο Χάρης να μην το βγάλεις εκτός. Απο Μάιο και να προσέχεις τα ποτίσματα, ακόμα να πας στο λινκ που σου έστειλε ο Χάρης.

:)
Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας

Topic author
sathanaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 27 Σεπ 2013, 10:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από sathanaki »

το εχω στο σπιτι διπλα στο μπαλκονι γιατι μενω κωνσταντινουπολη κ εξω εχει κρυο ... δε ξερω φοβαμαι να το βγαλω εξω γιατι ειναι κ μικρο ακομα... πρεπει να το εχω εξω? ναι ε? χάλια το χώμα...?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Καρμονα μπονσαι με προβλημα

Δημοσίευση από Harris »

Αν καταλαβα καλα το προβλημα ειναι οτι το δέντρο το εχεις μεσα στο σπιτι σωστα; (μην το βγαλεις εκτος σπιτιου)
Την Ανοιξη (Μαιο) θα πρέπει να κανεις και μεταφυτευση το χωμα ειναι ΧΑΛΙΑ...
Για το προβλημα που εχεις τωρα
Διάβασε εδω: http://library.bonsaiforum.gr/bonsaicar ... lness.html
εκει που λεει βαμβακαδα....
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση