"Το πράσινο μονοπάτι"

Σαϊκέι Τοπίο σε Μικρογραφία και ο,τι έχει σχέση.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: "Το πράσινο μονοπάτι"

Δημοσίευση από Harris »

mariaoz έγραψε:Σήμερα πέρασα από το φυτώριο και σκεφτόμουν να αγοράσω 3-5 τέτοια δεντράκια αλλά δεν ξέρω ακόμα πως να φτιάξω ένα δάσος μπονσάι
Έχεις διαβάσει στην βιβλιοθήκη του library.bonsaiforum.gr εδώ; : http://library.bonsaiforum.gr/bonsaicar ... orest.html

Ότι θες εδω είμαστε να τα συζητήσουμε... Άνοιξε όμως νεο θέμα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: "Το πράσινο μονοπάτι"

Δημοσίευση από mariaoz »

Σήμερα πέρασα από το φυτώριο και σκεφτόμουν να αγοράσω 3-5 τέτοια δεντράκια αλλά δεν ξέρω ακόμα πως να φτιάξω ένα δάσος μπονσάι
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: "Το πράσινο μονοπάτι"

Δημοσίευση από florian »

Μας κρύβεις τα πειραματά σου!!!!
karesansui έγραψε:
RiaDr έγραψε:Άρα επιβεβαιώθηκε και στην πράξη ότι αντέχουν. Μήπως να το περιλάβουμε ... καλλιτεχνικώς στη συνάντηση του Ιανουαρίου; [ Εικόνα ]
Αυτό εξυπακούεται!!!!

Θα γίνει μικτό δάσος ; ;-)
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: "Το πράσινο μονοπάτι"

Δημοσίευση από karesansui »

RiaDr έγραψε:Άρα επιβεβαιώθηκε και στην πράξη ότι αντέχουν. Μήπως να το περιλάβουμε ... καλλιτεχνικώς στη συνάντηση του Ιανουαρίου; [ Εικόνα ]
Αυτό εξυπακούεται!!!!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: "Το πράσινο μονοπάτι"

Δημοσίευση από RiaDr »

Άρα επιβεβαιώθηκε και στην πράξη ότι αντέχουν. Μήπως να το περιλάβουμε ... καλλιτεχνικώς στη συνάντηση του Ιανουαρίου; [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: "Το πράσινο μονοπάτι"

Δημοσίευση από iohokahey »

α!πες ετσι..ηταν πειραματικο δηλαδη το ολο προτζεκτ!!και γω λεω κατι δεν μου κολλαει εδω απο καλλιτεχνικης αποψης,δεν μας εχει συνηθισει ετσι ο παναγιωτης..αντε με το καλο,με πιο πολλα δεντρακια και πιο πλουσιο θεαμα..!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: "Το πράσινο μονοπάτι"

Δημοσίευση από karesansui »

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις! Η κατασκευή αυτή έγινε πειραματικά δοκιμάζοντας ...πρόχειρα διαθέσιμα υλικά (πιατάκι γλάστρας, υπόστρωμα) αλλά και δεντράκια! Σκοπός είναι να διαπιστώσω την αντοχή τους στον χρόνο και μάλλον απεδείχθει η ανθεκτικότητά τους!
Θα κλαδέψω τα δύο όπως είπες Χάρη και θα προσθέσω πόες και άλλα φυτά στην πορεία (αν δεν μου τα φάνε τα κοτσύφια όπως έγινε με αυτό εδώ) θα το ξαναπαρουσιάσω...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: "Το πράσινο μονοπάτι"

Δημοσίευση από Harris »

Έχω τέτοια δεντράκια και ειναι ανθεκτικά θέλουν και αρκετό πότισμα ειδικά το καλοκαίρι. Ένα χρόνο στο ποτ ; Άρα μια χαρα τα πανε στο περιβάλλον που τα έχεις τοποθετήσει!
Στο μεσαίο και στο αριστερό θα το Κλάδευα για να φανεί ο κόσμος τους.
Ακόμα πιστεύω ότι υπάρχει αρκετός χώρος για κάποιο λοφακι ή πετρα ή και για επιπλέον δεντράκια τι λες;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: "Το πράσινο μονοπάτι"

Δημοσίευση από Hfestion »

Ο πρώτος χρόνος νομίζω οτι είναι ο ποιο σημαντικός, αφού επιβεβαίωσε θα τα παει μία χαρα. Πολύ καλη ιδέα η χρήση πιατάκι ζαρντινιερας, εύκολο να βρει κάποιος και υπάρχει σε πολλά μεγέθη και σχήματα.
Μπραβο! Πολύ καλό! !!
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

"Το πράσινο μονοπάτι"

Δημοσίευση από karesansui »

Κατασκευάστηκε πρίν απο ένα περίπου χρόνο με τις συνηθισμένες πικέες που πωλούνται τα Χριστούγεννα. Έγινε μια μικρής κλίμακας ανακαίνιση και σας το παρουσιάζω.
Το δοχείο είναι πλαστικό πιατάκι ζαρτινιέρας μεγέθους 45Χ15Χ2 εκ. στο οποίο έγιναν πανεύκολα οι οπές αποστράγγισης.
Υπόστρωμα τύρφη με ελαφρόπετρα και μπόλικα βρύα απο τοίχους και ταράτσες. Παρέμεινε όλο το χρονικό διάστημα εκτεθειμένο στον κήπο, χάνοντας ως είναι φυσικό αρκετή απο την μάζα των φύλλων του το καλοκαίρι. Πλήν όμως είναι γεμάτο απο μάτια που αναμέμεται να δώσουν νέους βλαστούς την Άνοιξη οπότε, θα γίνει και η πιό επίσημη παρουσίαση!

[img]http://img62.imageshack.us/img62/1247/c4f7.jpg[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Απάντηση