Νεος στη τεχνη

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς ήρθες και απο μένα!
Το δέντρο σου είναι PinusMugo εαν δεν κάνω λάθος. Μπορεί να γίνει μπονσάι... Γιατί δεν ανεβάζεις μια καλή φωτογραφία με λευκό φόντο στο virtual help ??? http://www.bonsaiforum.gr/viewforum.php?f=48
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από Paulos »

Καλώς ήρθες.
Αυτή την εποχή δεν κάνεις μεταφύτευση. Ωραίο το δέντρο σου.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από churu »

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα στην παρέα σας. Το όνομα μου είναι Γιώργος ετών 37, μάγειρας.....τι άλλο.....τι άλλο...μμμμμ
Ααα λοιπόν το πευκάκι μου είναι σε μια γλάστρα πλαστική σπασμένη με ελάχιστο χώμα (περίπου το 1/2 της γλάστρας) κοιτώντας το φυτό από ψηλά σου δίνει την εντύπωση ότι είναι ''μπονσάι'' σε μεγάλη γλάστρα!! Την σκέψη που έκανα αρχικά ήταν να του άλλαζα την γλάστρα του και το χώμα του για να αρχίσει να παίρνει τα πάνω του. Τι λέτε γι' αυτό?
Και περνάμε στο ψητό κλείνοντας τα αυτιά και ανοίγοντας τα μάτια για να το απολαύσετε..... Παιδιά και να γελάσετε θα το καταλάβω γιατί το πευκάκι μου δεν είναι μπονσάι ούτε ξέρω αν έχει τις προδιαγραφές για να γίνει αλλά πάμε
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από iohokahey »

καλωσορισες και απο μενα λοιπον..οπως ειπε κ ο νικολας,ειμαστε ολο αυτια..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Καλώς όρισες και από μένα.. Λίγα λόγια δια τον εαυτό σου γράψε μας και το ονοματάκι σου.. Είμαστε όλο αυτιά.. Καλή παραμονή στην παρέα μας

[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... lower_.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από karesansui »

churu έγραψε:Είμαι κάτοικος Αθηνών, εκεί ψηλά στον Υμηττό. Πρίν 10 μέρες έγινα κηδεμόνας ενός ''νεαρού'' κονωφόρου (το είδος δεν το ξέρω ελπίζω να μου πείτε εσείς αν γνωρίζεται) και επειδή είναι ένα όμορφο δεντράκι είπα να αρχίσω την προσπάθεια σ΄αυτό. ... Το ανέβασμα της φωτό θα γίνει σύντομα γιατί θέλω να μάθω την αρχή ΄προετοιμασίας του φυτού, βάση του ίδιου του οργανισμού, και βάση εποχής τι μπορώ να κάνω για να αρχίσω τα πρώτα δειλά βήματα μου.
Εκεί ψηλά στον Υμηττό, υπάρχει κάποιο ...μυστικό (που λέει και το τραγουδάκι) λοιπόν, το οποίο θα αποκαλυφθεί με την φωτογραφία!
Γενικά, αυτήν την εποχή τα κωνοφόρα έχουν ήδη δεχθεί τις ετήσιες φροντίδες τους και αναμένουμε την αρχή της Άνοιξης για τον νέο κύκλο εργασιών...Επί του παρόντος, αραιό πότισμα όταν στεγνώνει το χώμα και λίπανση με υγρό λίπασμα γενικής χρήσης μια φορά τον μήνα μέχρι τον Μάρτιο.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από mariaoz »


Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από churu »

Είμαι κάτοικος Αθηνών, εκεί ψηλά στον Υμηττό. Πρίν 10 μέρες έγινα κηδεμόνας ενός ''νεαρού'' κονωφόρου (το είδος δεν το ξέρω ελπίζω να μου πείτε εσείς αν γνωρίζεται) και επειδή είναι ένα όμορφο δεντράκι είπα να αρχίσω την προσπάθεια σ΄αυτό. Το πρώτο βήμα το έκανα με μια μπενζαμίνα νανά αλλά ενώ είναι ένα συμπαθητικά όμορφο φυτό δεν το βλέπω να γίνεται μπονσάι τελικά....
Το γνωρίζω απ' ότι έχω διαβάσει ως τώρα ότι είναι δύσκολο το εγχείρημα για πρωτάρη αλλά τι είναι εύκολο σ' αυτή τη ζωή?
Θα βάλω φωτογραφία το δεντράκι μου σύντομα για να γνωριστείτε αρχικά και να με συμβουλέψετε τελικά. Έχω αρχίσει και διαβάζω προηγούμενα ποσταρίσματα σας για να λύσω όσες απορείες έχω σχετικά αλλά δεν έχω πρόσβαση ακόμα σε όλη τη βιβλιοθήκη. Το ανέβασμα της φωτό θα γίνει σύντομα γιατί θέλω να μάθω την αρχή ΄προετοιμασίας του φυτού, βάση του ίδιου του οργανισμού, και βάση εποχής τι μπορώ να κάνω για να αρχίσω τα πρώτα δειλά βήματα μου.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς ήρθες και καλή αρχή! Είναι αρκετά φιλόδοξο για ... νεοσύλλεκτο ν' ασχοληθεί με κωνοφόρο, συνήθως ξεκινάμε με κάτι πιο απλό, όπως μια ελιά, αλλά η τύχη πάντα ευνοούσε τους τολμηρούς! Σε ποια περιοχή της Ελλάδας βρίσκεσαι; Τα ευνοεί το κλίμα εκεί;
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς ήρθες και απο μένα! Τι κώνοφόρο σκέφτεσαι να αγοράσεις; Εκτός εάν μας ρωτάς να σου πούμε που να στραφείς!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλό ήρθες κι απο μένα στην παρέα μας,, για οτι χρειαστείς ρωτα μας.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από karesansui »

Καλοσώρισες στο φόρουμ και στον όμορφο κόσμο των μπονσάι...[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... tion-9.gif[/img]

Ελπίζουμε η σπίθα που άναψε για τα μπονσάι να γίνει φλόγα και πυρκαγιά!!!

Μην διστάσεις να ρωτήσεις το οτιδήποτε...Διάθεση υπάρχει απο όλα τα μέλη να απαντήσουν στα ερωτήματά σου.

Καλό θα είναι να διαβάζεις την βιβλιοθήκη μας. Θα βοηθηθείς αρκετά για τα αρχικά στάδια και πάλι, εδω είμαστε...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Νεος στη τεχνη

Δημοσίευση από churu »

Γεια σας και από μένα. Νέος στο φόρουμ σας και στο χόμπυ ειδικότερα. Έχω κάνει πολλές φορές την σκέψη να ασχοληθώ σοβαρά αλλά μέχρι σήμερα Δεν!! Ελπίζω να μην σας πρήξω με τις άσχετες ερωτήσεις μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Αααα και ξέχασα το 1ο δεντράκι θα είναι κωνοφόρο....
Απάντηση