Νέο δέντρο -Απορίες

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Εάν όταν το βγάλω του κόψω τις ρίζες τότε θα χωράει άρα ποιος ο λόγος να το μεταφέρω σε μεγαλύτερο πότ ?? Αν πάει σε μεγαλύτερο πότ δεν θα μεγαλώσει ?? Οι ερωτήσεις παιδιά είναι απλά για να καταλάβω και απλά για να μην κάνω κάτι επειδή κάποιος μου είπε να το κάνω ;-)

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από christos1908 »

Να ποτίζεις όταν το χώμα δεν είναι υγρό. Το βλέπεις, το πιάνεις και κρίνεις.
Σημάδια για αλλαγή ποτ αυτά που βλέπει, ρίζες που ξεχειλίζουν και γενικά η αίσθηση ότι το δέντρο δε χωράει. Όταν αγοράζεις ένα έτοιμο bonsai απο φυτώριο στην Ελλάδα με 15-20€ θα το δεις κατα 95% στο ίδιο training pot που ειναι το δικό σου, και σε αυτή την κατάσταση...

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

Επειδή το θέμα οδηγός ποτίσματος μπονσαι είναι κλειστό θα μπορούσε κανείς να μου πει καμιά οδηγία μην κάνω κάτι λάθος ??

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 23 Απρ 2014, 10:01 --

Επίσης επειδή δεν βρίσκω απάντηση και μέσα στο φόρουμ και το λέω περισσότερο για να καταλαβαίνω την ανάγκη του φυτού για αλλαγή πότ, ποια είναι τα σημάδια που μου δείχνουν ότι χρειάζεται αλλαγή πότ ?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες παρακαλω !

Δημοσίευση από Harris »

ΓιαννηςΣ έγραψε:Οκ!!

Υγ Φίλε Χάρη αν θες σβήσε το ένα από τα δύο θέματα τώρα που δεν έχουμε και πολλά ποστ στο καθένα ώστε να μην γεμίζω το φόρουμ αλλά και να κάνουμε και πιο καλά την κουβέντα μας...! :-D
Έγινε συγχώνευση των 2 θεμάτων. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από Vasilhs »

ΓιαννηςΣ έγραψε:Ερώτηση: εάν το βγάλω του κόψω τις ρίζες ανανεωσω το χώμα του δεν θα ήταν καλό ?? Έχω χώμα από κοκοφοινικα αν το λέω σωστά και πέτρες πιο μεγάλες για να μπουν στο πάτο.... Βέβαια σε ένα άρθρο διάβασα ότι θέλει 3 είδη υποστρώματος παρόλο που δεν καταλαβαίνω γιατί....

Εγώ όταν λέμε ότι πρέπει να αλλάξω πότ εννοούμε να το βάλλω σε πιο βαθύ σε πιο πλατύ η και τα δύο ?? Και από που καταλαβαίνω την ανάγκη του φυτού για αλλαγή πότ ???

Επειδή δεν θα καταφέρω να έρθω στην συνάντηση που φαντάζομαι κάποιο παιδί θα είχε να μου πουλήσει ένα δοχείο ίσως φτιάξω μιας και από ότι θυμάμαι έχω μια φόρμα στην αποθήκη για άλλο λόγο αλλά μπορεί να κάνει.... Εκτός αυτού έχω και άλλη μια ιδέα να φτιάξω μια πέτρινη γλάστρα ( έχω πέτρες λάβας που λόγο του ότι δεν σπάνε μπορώ να τις κάνω ποτ.... Πρωτότυπο νομίζω θα είναι καλό! .....
Καλύτερα να μην το κάνεις μόνος σου μιας και δεν έχεις και το σωστό χώμα αλλά ούτε και να το κλαδέψεις / κόψεις ρίζα. Το δέντρο σου δεν θα πάθει τίποτα εάν το ποτίζεις σωστά. Να περιμένεις το φθινόπωρο εάν θες να το κάνεις σε κάποια συνάντηση.

Διάβασε στο παρακάτω σύνδεσμο επιπλέον πληροφορίες
http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... onsai.html

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνώμες παρακαλω !

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

Οκ!!

Υγ Φίλε Χάρη αν θες σβήσε το ένα από τα δύο θέματα τώρα που δεν έχουμε και πολλά ποστ στο καθένα ώστε να μην γεμίζω το φόρουμ αλλά και να κάνουμε και πιο καλά την κουβέντα μας...! :-D

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

Ερώτηση: εάν το βγάλω του κόψω τις ρίζες ανανεωσω το χώμα του δεν θα ήταν καλό ?? Έχω χώμα από κοκοφοινικα αν το λέω σωστά και πέτρες πιο μεγάλες για να μπουν στο πάτο.... Βέβαια σε ένα άρθρο διάβασα ότι θέλει 3 είδη υποστρώματος παρόλο που δεν καταλαβαίνω γιατί....

Εγώ όταν λέμε ότι πρέπει να αλλάξω πότ εννοούμε να το βάλλω σε πιο βαθύ σε πιο πλατύ η και τα δύο ?? Και από που καταλαβαίνω την ανάγκη του φυτού για αλλαγή πότ ???

Επειδή δεν θα καταφέρω να έρθω στην συνάντηση που φαντάζομαι κάποιο παιδί θα είχε να μου πουλήσει ένα δοχείο ίσως φτιάξω μιας και από ότι θυμάμαι έχω μια φόρμα στην αποθήκη για άλλο λόγο αλλά μπορεί να κάνει.... Εκτός αυτού έχω και άλλη μια ιδέα να φτιάξω μια πέτρινη γλάστρα ( έχω πέτρες λάβας που λόγο του ότι δεν σπάνε μπορώ να τις κάνω ποτ.... Πρωτότυπο νομίζω θα είναι καλό! .....
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

ΓιαννηςΣ έγραψε:Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας δεν μπορώ να έρθω στην συνάντηση.... Εάν υπάρξει κάτι ανάλογο Ιούλιο ή τέλος Ιουνίου θα έρθω.... Είμαι πιεσμένος αρκετά αυτό το διάστημα....
Εκείνη την εποχή δεν κάνουμε μεταφυτεύσεις. Καλό είναι να προσέχεις το πότισμα του και όταν θα μπορείς από Σεπτέμβριο - Οκτώβριο ;)

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας δεν μπορώ να έρθω στην συνάντηση.... Εάν υπάρξει κάτι ανάλογο Ιούλιο ή τέλος Ιουνίου θα έρθω.... Είμαι πιεσμένος αρκετά αυτό το διάστημα....
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες παρακαλω !

Δημοσίευση από Harris »

Αν την κανεις σωστα δεν θα εχεις προβλημα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γνώμες παρακαλω !

Δημοσίευση από christos1908 »

Μεταφύτευση με την έννοια να κάψεις ρίζες νομίζω ειναι αργά να γίνει. Μπορείς απλώς να το σηκώσεις όπως ειναι με τη ριζόμπαλα του και να το μεταφέρεις σε μια μεγαλύτερη γλάστρα συμπληρώνοντας υπόστρωμα...
Μην το σκέφτεσαι για μέσα... Όλα έξω.

thalassolikos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 16 Απρ 2014, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από thalassolikos »

Μπορείς να την κάνεις και μόνος την μεταφύτευση.Δεν είναι κάτι σπουδαίο...Με 2_3 οδηγίες θα τα καταφέρεις,δεν είναι επιστήμη.Πολύ ωραίο δέντρο.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από Harris »

ΓιαννηςΣ έγραψε:Από ότι κατάλαβα δεν την γλυτώνω.... Υπάρχει κάποιο μαγαζί στα νότια προάστια που θα μπορούσα να κοιτάξω για πότ?

Επίσης επειδή είμαι λίγο φορτωμένος με εργασίες θα μπορούσα να κάνω την μεταφυτευση στα μέσα του Ιουνίου ??
Την Κυριακή 27/4 τι κάνεις; http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php ... 113#p40550
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

Από ότι κατάλαβα δεν την γλυτώνω.... Υπάρχει κάποιο μαγαζί στα νότια προάστια που θα μπορούσα να κοιτάξω για πότ?

Επίσης επειδή είμαι λίγο φορτωμένος με εργασίες θα μπορούσα να κάνω την μεταφυτευση στα μέσα του Ιουνίου ??

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνώμες παρακαλω !

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

Η μεταφυτευση είναι κατάλληλο να γίνει αυτή την εποχή ? Από ότι διάβασα μόνο το κλάδεμα επιτρέπεται και αυτό απλά συντήρησης και όχι μεγάλη μετατροπή....

Το φυτό σήμερα το πήρα οπότε ακόμα δεν το έχω πουθενά σκοπό έχω να το έχω σε εξωτερικό χώρο, αν και διάβασα ότι και μέσα βάζουν το συγκεκριμένο φυτό, από εκεί και πέρα όχι έξω θα το έχω...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από Harris »

ΓιαννηςΣ έγραψε:Καλησπέρα σας αγορασα ενα δεντράκι το οποιο η αληθεια είναι ότι δεν γνωρίζω σίγουρα τι είναι ... απο ότι καταλαβαίνω είναι zelkova ,,,, επειδή τώρα ξεκινάω ότι συμβουλή θα μπορόυσατε θα ήταν χρήσιμη ....
αυτο που θα ηθελα να μου πειτε είναι αν απαραίτητα πρέπει να το έχω σε εξωτερικό χώρο
αν μπορώ να το κλαδέψω και άν ναι πείτε καμια ιδέα ... απλα για αρχή θα ήθελα να ξέρω όσα χρειάζεται για να μείνει ζωντανό ....
διαβασα όλα τα ανοιχτά θεματα στην βιβλιοθηκη , υπαρχει καποιος τροπος να διαβασω και τα αλλα βασικά αυτο το θεμα για τα moss ??
ευχαριστω ! ανεβαζω σε λίγο φωτογραφία[ Εικόνα ]
Καλώς τον.
Το δέντρο σου δεν ειναι zelkova (συγγενικό αλλά όχι ίδιο) αλλα elm/ulmus Κινέζικη φτελιά.

Το δέντρο σου θέλει μεταφύτευση για αρχή![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Γνώμες παρακαλω !

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Πρώτα για την μεταφύτευση. http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... onsai.html

Το δέντρο σου το έχεις μέσα στο σπίτι;
Άβαταρ μέλους

Acerbonsai
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 00:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνώμες παρακαλω !

Δημοσίευση από Acerbonsai »

Καλησπέρα Γιάννη!
Σίγουρα θα χρειαστεί μεταφύτευση! Και να το βάλεις σε ένα μεγαλύτερο γλαστράκι... Βλέπεις που έχει πεταχτεί προς τα πάνω. Τι λες;

Το δέντρο σου είναι Φτελιά. Κινέζικη Λεύκα.

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνώμες παρακαλω !

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

Ευχαριστώ για την απάντηση ... θα μελετήσω τα αρθρα ! :)
Άβαταρ μέλους

Alcibiades
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 30 Ιαν 2014, 18:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνώμες παρακαλω !

Δημοσίευση από Alcibiades »

Πολυ ομορφο Elm!!

Συμβουλες κλαδεματος εδω

http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... ching.html

Το αρθρο λεει και συκγεκριμενα για το φυτο σου.... ν [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ob ... uddies.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 22 Απρ 2014, 16:08 --

Σορρυ δες εδω αρχικα και μετα το αλλο αρθρο!!!

http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... 9tree.html

:P
Because when you do what's you believe,you know its worth doing it!
Απάντηση