Νέο δέντρο -Απορίες

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από iohokahey »

γιαννη πολυ ομορφο το γλαστρακι σου..!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]


για ντεκορ και μονο,αν θελεις και βρεις κανα βραχακι ''ταιριαστο'' μπορεις να το βαλεις..ή αν η ελαφροπετρα που αγορασες ειναι μικρης κοκκομετριας μπορεις να ριξεις λιγη ποσοτητα επιφανειακα..
φυσικα μπορεις και να το αφησεις ετσι εφ'οσον σου αρεσει!!!!

υγ.το ''κιουπι'' οπως το αναφερεις ειναι πολυ ομορφο,δεν συμφωνω μαζι σου..πολυ πιο ομορφο απο το συνηθισμενο προηγουμενο ποτ![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/lol.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/doh.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ewhere.gif[/img] Παράληψη μου!!

Θα προσέχω... Όταν δω και σταθεροποιηθει η υγεία του θα σας ξανα πω για κλάδεμα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Georg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Ιαν 2014, 02:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από Georg »

Να προσέξεις το πότισμα γιατί το συγκεκριμμένο χώμα συγκρατεί πολύ νερό!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από RiaDr »

Καταλαβαίνω πως θέλεις να τα κάνεις ΟΛΑ μαζί, αλλά προέχει να βοηθήσεις το δέντρο σου να επιβιώσει ([img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... otpics.gif[/img]) και μετά έχεις όλο τον χρόνο να σκεφτείς τη διακόσμηση του ποτ... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από Harris »

Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από iohokahey »

..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

Η αλήθεια είναι ότι σήμερα πήγα... Τσέκαρα τον κοκοφοινικα και είδα ότι είχε μερικά ζουζούνια μέσα γιαυτό και πήρα άλλο χώμα πήρα της compo το compo Sana..... Είναι για μπονσαι λένε.... Δεν ξέρω αν είναι καλό αν όχι κάποια στιγμή θα πάω να πάρω ένα σωστό χώμα μέχρι στιγμής πιστεύω καλά είμαι για λίγο καιρό γιατί δεν βρήκα κάτι άλλο να πάρω.... Πήρα και ελαφροπετρα και έβαλα στον πάτο και από πάνω έβαλα το χώμα.... Η Γλαστρουλα αρκετά πιο μεγάλη από την παλιά χωρίς βέβαια να ξεφεύγει από τα πρότυπα και την αναλογία ενός πότ πιστεύω σε σχέση με το φυτό.... Σήμερα το είδα το φυτό κάπως πεσμένο από έχει βγάλει 4-5 κίτρινα φιλαράκια... Βασικά πάνε να γίνουν.... Ελπίζω να είναι λόγο της αλλαγής περιωαλλοντος.... Μπορώ να το κλαδεψω κάποια στιγμή ??επίσης το κιουπι που πήρα είναι κάπως άσχημο... Λέω να το βάψω.... Είναι καφέ αλλά έχει και κάτι μαύρα σημάδια που δεν μου αρέσουν... Θα το βάλω καφέ ή μπλε σκούρο αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι για να το κάνω λιγάκι πιο.όμορφο, υπάρχει κάποιο κινέζικο ιδεόγραμμα που να συμβολίζει κάτι σχετικό με μπονσαι να ζωγραφίσω πάνω στο σκούρο φόντο με λευκό να φαίνεται ωραίο ?? ;-)
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από Harris »

Αγόρασε μια πλαστική οβαλ γλαστρούλα. Εαν την πάρεις η διαμετρος της να είναι όσο είναι το μήκος της γλάστρας σου. (Θα χωραει περισσότερο χώμα)
Χώμα μπορείς να βάλεις ποταμίσια άμμο με τύρφη και πολύ μικρή ελαφρόπετρα. Εαν δεν βρέις μικρή θα πρέπει να την σπάσεις για να γίνουν 2-3 εκ. Εαν βρεις και χαλίκι σε τέτοια κοκκομετρία να το πάρεις!
Αυτό που πουλάνε για 'μπονσαι' δεν είναι καλό χώμα είναι όλο τύρφη! Εκτός εαν βρήκες akadama (σε τι τιμή το έχεις βρει το χώμα;)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

Αύριο θα πάω να πάρω μια γλαστριτσα να το βάλλω μέσα θέλοντας και μη γιατί μου έπεσε και έσπασε η γλάστρα :-/
Πάλι καλά το φυτό δεν έπαθε τίποτα απολύτως.... Θα πάω στο φυτώριο αύριο να πάρω η περλιτη η ελαφροπετρα..... Υπάρχει κάποιο άλλο εδαφοβελτιωτικο που χρειάζεται ?? Βρήκα ένα χώμα που λέει ειδικό για μπονσαι λέτε να είναι καλό ή να αρκεστώ στο κοκοφοινικα ??? Γλαστρουλα θα πάρω.μια μικρή ωραία να το βάλλω μέσα..... Αντε πείτε τίποτα να πάρω... Θα πάω που θα πάω.... Τι θα χρειαστώ τι να κοιτάξω ?? :-D ;-)

Antonis Rizopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 24 Μάιος 2013, 10:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από Antonis Rizopoulos »

Μπορείς να βρεις χαλικάκι 2-3cm είναι ιδανικό. (σε μαγαζιά με οικοδομικά υλικά.... όπως και ποταμίσια)
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από iohokahey »

ΓιαννηςΣ έγραψε:Έχω χώμα κοκκοφοινικα, λάβα έχω μεγάλες μεγάλες πέτρες, λογικά δεν κάνουν αν τις σπάσω να γίνουν χαλίκι κάνουν ?? Εάν πάω σε ένα φυτώριο τι μπορώ να βρω εύκολα ?? Αυτό πείτε μου :-)
μια χαρα το βρισκω το χωμα του κοκκοφοινικα..
τωρα για την λαβα,αν μπορεσεις να την σπασεις οπως λες (2-4χιλ) και μετα να την κοσκινισεις ωστε να πετυχεις ιδια κοκομετρια μια χαρα θα ναι!![img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]

αν παλι δεν το καταφερεις,θα αγορασεις ελαφροπετρα που ειναι φτηνη..ή φυσικα καποιο αλλο υλικο της αρεσκειας σου,περλιτη,χαλικακι,ζεολιθο..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από christos1908 »

ΓιαννηςΣ έγραψε: Εάν πάω σε ένα φυτώριο τι μπορώ να βρω εύκολα ?? Αυτό πείτε μου :-)
Ελαφρόπετρα θα βρεις σχετικά εύκολα...

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

Έχω χώμα κοκκοφοινικα, λάβα έχω μεγάλες μεγάλες πέτρες, λογικά δεν κάνουν αν τις σπάσω να γίνουν χαλίκι κάνουν ?? Εάν πάω σε ένα φυτώριο τι μπορώ να βρω εύκολα ?? Αυτό πείτε μου :-)

PanosBonsai
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 29 Ιουν 2010, 11:13
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από PanosBonsai »

Ποταμίσια άμμο και λίγο τύρφη είναι κάτι που μπορείς να το βρεις πολύ εύκολα.

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από christos1908 »

Θες οπωσδήποτε κάτι ανόργανο (ελαφρόπετρα, λάβα, κτλ.) εκτός απο οργανικό...
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από iohokahey »

ΓιαννηςΣ έγραψε:Έγινε αυτό θα κάνω. Χώμα στην νέα γλάστρα τι βάζω ??!!
τι εχεις?
το ρωταω μηπως δεν χρειαστει να αγορασεις..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
ΓιαννηςΣ
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 14:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από ΓιαννηςΣ »

Έγινε αυτό θα κάνω. Χώμα στην νέα γλάστρα τι βάζω ??!!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από RiaDr »

Το ζητούμενο δεν είναι το δέντρο μας να μείνει υποχρεωτικά σ' ένα μικρούτσικο ποτ - αν ταλαιπωρείται μπορούμε για κάποιο διάστημα να το βάλουμε σ' ένα μεγαλύτερο δοχείο εκπαίδευσης (training pot), που μπορεί να είναι μια απλή γλάστρα, απλά κάπως πιο πλατιά και βαθιά απ' το ήδη υπάρχον. Το δέντρο έτσι ανακάμπτει, τρέφεται σωστά, παχαίνει ο κορμός του, ενώ δεν υπάρχει κίνδυνος, με το κατάλληλο κλάδεμα, να μεγαλώσει τόσο που να μη θεωρείται πια μπονσάι, μη φοβάσαι!

Σε κόψιμο ρίζας προχωράμε μόνο όταν είμαστε σίγουροι ότι το δέντρο είναι υγιές, στην κατάλληλη εποχή για κάθε είδος δέντρου και σίγουρα όχι για να το χωρέσουμε σώνει και καλά στο ποτ του. Συνήθως το ποτ στο οποίο αγοράζεις ένα μπονσάι του εμπορίου είναι προσωρινό και το αντικαθιστούμε με τον καιρό για να πάρει λίγο αέρα το δέντρο και να δυναμώσει το ριζικό του σύστημα. Κι όπως και να 'χει, η κοπή ρίζας απαιτεί μια εξοικείωση και εμπειρία που δεν την έχεις ακόμα και δε θα τη συμβούλευα..

Καλύτερη λύση λοιπόν για τώρα είναι να το βγάλεις απ το ποτ του, να το βάλεις σε μια λίγο μεγαλύτερη γλάστρα χωρίς να πειράξεις καθόλου τις ρίζες και να συμπληρώσεις μόνο χώμα. Μετά το ποτίζεις προσεκτικά και περιμένεις...[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από marios »

filitsa έγραψε:
ΓιαννηςΣ έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Εάν όταν το βγάλω του κόψω τις ρίζες τότε θα χωράει άρα ποιος ο λόγος να το μεταφέρω σε μεγαλύτερο πότ ?? Αν πάει σε μεγαλύτερο πότ δεν θα μεγαλώσει ?? Οι ερωτήσεις παιδιά είναι απλά για να καταλάβω και απλά για να μην κάνω κάτι επειδή κάποιος μου είπε να το κάνω ;-)
Μπορείς εάν κόψεις τις ρίζες του να το βάλεις στο ίδιο ποτ! Αλλά τι χώμα θα βάλεις μέσα σε αυτό; Δεν είναι τόσο απλό η μεταφύτευση. Μπορεί κάποιος να σου έγραψε ότι δεν είναι επιστήμη η μεταφύτευση... Αλλά θέλει εμπειρία που σίγουρα αυτός που στο έγραψε δεν την έχει για να το πει με αυτό τον τρόπο.

Η μεταφύτευση πρέπει να γίνει την σωστή εποχή, το δέντρο σου να είναι υγιές, να έχεις σωστό χώμα, να κόψεις ρίζα που παίζει ρόλο τι δέντρο έχεις, τοποθέτηση μετά την μεταφύτευση, να μην λιπάνεις αμέσως μετά, να ξεπλύνεις ή να μην ξεπλύνεις τις ρίζες του (ανάλογα το δέντρο), να ποτίζεις καλά να μην ξεραθεί η ρίζα, να να να να να

Όλα τα παραπάνω είναι για να παραμείνει ζωντανό το δέντρο σου και να το χαίρεσαι! [ Εικόνα ]
+1
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Νέο δέντρο -Απορίες

Δημοσίευση από filitsa »

ΓιαννηςΣ έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Εάν όταν το βγάλω του κόψω τις ρίζες τότε θα χωράει άρα ποιος ο λόγος να το μεταφέρω σε μεγαλύτερο πότ ?? Αν πάει σε μεγαλύτερο πότ δεν θα μεγαλώσει ?? Οι ερωτήσεις παιδιά είναι απλά για να καταλάβω και απλά για να μην κάνω κάτι επειδή κάποιος μου είπε να το κάνω ;-)
Μπορείς εάν κόψεις τις ρίζες του να το βάλεις στο ίδιο ποτ! Αλλά τι χώμα θα βάλεις μέσα σε αυτό; Δεν είναι τόσο απλό η μεταφύτευση. Μπορεί κάποιος να σου έγραψε ότι δεν είναι επιστήμη η μεταφύτευση... Αλλά θέλει εμπειρία που σίγουρα αυτός που στο έγραψε δεν την έχει για να το πει με αυτό τον τρόπο.

Η μεταφύτευση πρέπει να γίνει την σωστή εποχή, το δέντρο σου να είναι υγιές, να έχεις σωστό χώμα, να κόψεις ρίζα που παίζει ρόλο τι δέντρο έχεις, τοποθέτηση μετά την μεταφύτευση, να μην λιπάνεις αμέσως μετά, να ξεπλύνεις ή να μην ξεπλύνεις τις ρίζες του (ανάλογα το δέντρο), να ποτίζεις καλά να μην ξεραθεί η ρίζα, να να να να να

Όλα τα παραπάνω είναι για να παραμείνει ζωντανό το δέντρο σου και να το χαίρεσαι! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Απάντηση