Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπορείς να κόψεις τον πατο από ένα μπουκάλι νερού, και να το προσαρμόσεις πάνω στην γλαστρα-pot. Μην ξεχάσεις να βγάλεις το καπάκι για να περνει αέρα. Εγω αυτο κανω και πιάνει
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από iohokahey »

το ρευμα τι το θες?
δεν νομιζω να χρειαζεσαι 20 βαθμους,αλλα ουτε καν 12-13 που εγραψες..!

ηλιο χρειαζεσαι (οχι απευθειας απαραιτητα),
προστασια απο τον παγωμενο ανεμο του βουνου οπως αναφερθηκε και
προστασια απο τον παγετο-παχνη ..


τα δεντρακια μου περασαν τον (οχι ιδιαιτερα βαρυ)χειμωνα σε ενα αυτοσχεδιο θερμοκηπιακι,σε θερμοκρασιες εξωτερικου χωρου,προστατευμενα ομως απο τους βοριαδες και απο παχνη..

υγ.α!! και με περισση αγαπη!!
υγ2.μην πολυξοδευεσαι με υλικα..ενα τραπεζακι,μια καλαμωτη,ενα ναυλον,ειναι φθηνα υλικα που μπορεις να κανεις την δουλεια σου..
υγ3.οσο για το θεμα ταρατσα ή πλαγια,η τελικη αποφαση δικη σου!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/greetings/wavingyellow.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από RiaDr »

Απ' ό,τι φαίνεται πλην του αέρα η ταράτσα συγκεντρώνει πολλά πλεονεκτήματα. Πίσω απ' το σπίτι, μιας και είναι δημόσιος χώρος και η κατασκευή που σκοπεύεις να κάνεις ημιμόνιμη, μπορεί ν' αντιμετωπίσεις και νομικά προβλήματα.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Θοδωρής
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2013, 12:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Βασικα θα εχει bonsai εξωτερικού χώρου φιλε μου όπως juniper, picea, ελιά δεν θελω να ειναι η θερμοκρασία στους 20+ βαθμούς αλλα άμα εχει σταθερά 12-15 θα είμαι ευχαριστημένος! Πισω απο το σπίτι μου ακριβώς ξεκινάει η πλάγια και οι γείτονες μου έχουν τα σκυλιά τους εκεί για το κυνήγι δίπλα σε αυτά θα έκανα το θερμοκήπιο που προστατεύεται κατα κάποιο τροπο αλλα δεν θα εχω την ποσότητα ήλιου που χρειάζομαι αν και θα κόβει κατα πολύ των αέρα που ειναι πιστεύω απο το πιο σοβαρό πρόβλημα στην ταράτσα... Αν έβαζα πιο χοντρό πολυκαρμπονικο δηλαδή απο 4μμ σε 6μμ στην βόρεια μεριά λες να έβλεπα διάφορα?
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από iohokahey »

Θοδωρής έγραψε:Δεν ξέρω αν γνωρίζει κάποιος την Ελευθερούπολη εκεί μένω συγκεκριμένα ειναι μέσα στο βουνά (Παγγαίου και σύμβολο) οπότε εχω χαμηλές θερμοκρασίες πχ μπορεί και -10 στην καρδιά του χειμώνα με μπόλικη υγρασία
κατι ξερουμε απο ελευθερουπολη και παγγαιο..

τι εννοεις στο βουνο μπορει να παει ο καθενας?δεν ειναι ιδιοκτητος χωρος?

νομιζω-χωρις να γνωριζω ολες τις συνιστωσες- οτι η πισω πλευρα θα 'ταν πιο βολικη..

φοβαμαι τον παγωμενο αερα του βουνου..

αν μας γραψεις περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα με το τι θα φιλοξενησει το θερμοκηπιο σου τοτε θα εχουμε κα πιο καθαρη εικονα..[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/greetings/wavegreen.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Θοδωρής
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2013, 12:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Το εχω δει φιλε μου ειναι καλή κατασκευή... Απλά το νάιλον που έβαλε ειναι για 2-3 χρόνια το πολύ ενώ το πολυκαρμπονικο μπορεί και 7με 9 χρόνια και επίσης δεν εγγυάται καλή θερμομόνωση γιατι απο κάτω εχω τσιμέντο και οχι χώμα αν γίνει στην ταράτσα! Σε ευχαριστω πάντως γιατι νου έδωσες μια ιδέα με το πόστ! Σε θέμα ανακύκλωσης εχω γείτονα με αλουμίνια οπότε μπορω να παρω ράγες που χρειάζομαι ενώ αυτός τις εχει πετάξει!

thalassolikos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 16 Απρ 2014, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από thalassolikos »

Ενα απλό σχέδιο με άλλα υλικά αλλά στις διαστάσεις που περιγράφεις έχει αναρτηθεί στο fyta.createforumhosting.com/k-t935.html.Μπορείς να πάρεις μια ιδέα Θοδωρή.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Θοδωρής
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2013, 12:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Δεν ξέρω αν γνωρίζει κάποιος την Ελευθερούπολη εκεί μένω συγκεκριμένα ειναι μέσα στο βουνά (Παγγαίου και σύμβολο) οπότε εχω χαμηλές θερμοκρασίες πχ μπορεί και -10 στην καρδιά του χειμώνα με μπόλικη υγρασία βασικά υγρασία εχει συνέχεια και πρεπει να τα παρακολουθώ συνέχεια για μποφόρ δεν εχει ιδιαίτερα πολλά! Αλλα σίγουρα χρειάζεται καλή κατασκευή για σιγουριά και καλή προστασία!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 29 Απρ 2014, 17:13 --

Θα βγάλω σιγά σιγα φοτο και θα τις ανάρτησω απλά πρεπει να ξεκινήσω κάποια στιγμή! Τα μικρά θελω να έχουν ενα σπιτάκι για το χειμώνα!
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από Paulos »

Αν φτιάξεις βγάλε φωτογραφίες γιατί με ενδιαφέρει να κατασκευάσω κάποια στιγμή που θα εχω χρόνο.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
Θοδωρής
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2013, 12:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από Θοδωρής »

Λοιπόν ας αρχίσουμε με το μέγεθος θα ειναι περίπου 4μ μήκος χ 3μ πλάτος και 2,50μ ύψος θα κατασκευαστή με μορφοσωλήνα 3cm και θα εχει πλάκες πολυκαρμπονικες 4μμ πάχος! Στην ταράτσα εχει πολλές ώρες ήλιο και επίσης θα εχω ρεύμα και φως για ζέστη και συμπλήρωμα φωτός (λόγο μικρή διάρκεια ηλιοφάνειας τον χειμώνα) απο την άλλη στο βουνό δεν θα μπορω να εχω παροχή ρεύματος και νερού τόσο εύκολα και θα ειναι σε κοινή θέα και μπορεί να Παει ο καθένας! Το μόνο καλό ειναι οτι δεν θα εχω τόσο αέρα όσο η ταράτσα!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από RiaDr »

Πες μας επίσης τι συνθήκες επικρατουν σε κάθε σημείο: πχ έχει πολλά μποφώρ στην ταράτσα..; στο πίσω μέρος που λες είναι δημόσιος χώρος; θα έχουν κι άλλοι πρόσβαση;


Είναι πάντως πολύ καλή η σκέψη σου, ιδιαίτερα στο δικό σας κλίμα-εμάς στην Αττική που δεν είναι τόσο πολύ το κρύο και παρ' όλα αυτά κάποια δεντράκια χρειάστηκαν προστασία προς το τέλος του χειμώνα!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από iohokahey »

αν απαντησεις στην ερωτηση του χαρη,θα μας βοηθησεις αρκετα!
εγω ας πουμε, εφτιαξα ενα αυτοσχεδιο..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από Harris »

Πόσο μεγάλο το θες; Υπάρχει έτοιμο στο jumbo. Δηλαδη για σποροφυτα κάνει.
Σαν αυτο εχω εγω (απο το lidl) : http://www.ebay.com/itm/4-Wire-Shelf-Mi ... 35c4ba23ac
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Θοδωρής
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2013, 12:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κατασκευή θερμοκηπίου!!

Δημοσίευση από Θοδωρής »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]
Καλημέρα σε όλους εχω καιρό να δώσω το παρών μου στο αγαπημένο φόρουμ λόγο κάποιων προβλημάτων... Παρα της δυσκολίες δουλειάς εχω κάνει μια σημαντική πρόοδο στο θέμα για τα bonsai! Απο τον χειμώνα πειραματιζόμαι με σπόρους juniper και αγριελιάς αλλα ο χειμώνας αποδείχτηκε δύσκολος εδώ στην Καβάλα με μπόλικο κρύο και υγρασία! Σαν αποτέλεσμα ήταν να αρχίσω να σκέφτομαι τους τρόπους για να μπορω να περνάω τους χειμώνες με άνεση και δημιουργία και να μην εχω απώλειες φτιάχνοντας ενα θερμοκήπιο! Η ερώτηση ειναι που να το κάνω (τοποθεσίας) και κάποιες προδιαγραφές για τα bonsai... Το ενα μέρος ειναι η ταράτσα και το άλλο μέρος ειναι πισω απο το σπίτι μου στην πλάγια του βουνού! Που θα πετύχω υψηλότερη θερμοκρασία? συγνώμη εάν κούρασα αλλα στεναχωρέθηκα όταν έχασα μια ελιά και καμία 10αρια βλαστούς ελιας και juniper[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... gblack.gif[/img]! Κάθε άποψη και γνώση επι του θέματος θα ήταν ευχάριστη και ευπρόσδεκτη! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... elpsos.gif[/img]
Απάντηση