Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Sim62 »

Μενέλαε τι πρόβλημα είναι αυτό που έχεις με το χώμα ? Αμα δεν έχεις τις πάνω ρίζες σκεπασμένες με χώμα το καλοκαίρι με κάποιο ζεστό άνεμο θα τις χάσεις. Τα βρεγμένα πανιά αν ξεχαστείς λίγο στεγνώνουν πολύ εύκολα. Ξανασκέψου το...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Σας ευχαριστώ παιδιά! Δεν μπορώ πια να κλαδέψω ξανά για κωνικότητα, μια και, εκτός του ότι πέρασε ο καιρός, το σημαντικότερο είναι ότι σχεδόν όλα τα κλαδιά "συρματώθηκαν" από τις άκρες τους, έτσι, απλά δε γίνεται να κοπούν. Δε βιάζομαι άλλωστε. Κάτσε να δούμε πώς θα πάει και φέτος, τι διακλαδώσεις πια θα βγάλει και πόσο θα παχύνουν τα κλαδιά και βλέπουμε του χρόνου για το πώς ακριβώς θα τον κλαδέψω. Πάντως στόχος είναι αυτά τα υπέροχα virtual που μου έχετε στείλει. Με το χώμα έχω ένα θέμα Γιώργο. Δεν το θέλω, πάει και τέλειωσε. Όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, μια ζωή αφαιρώ χώμα από τα πάντα. Θέλω να βλέπω ρίζες και να μειώνω το μέγεθος της μπάλας όσο γίνεται στα δέντρα που έχω σε γλάστρες. Πέστο τρέλα, πέστο βίτσιο... Τέλος πάντων, εγώ θα βάλω μπόλικα πανιά στα κενά σήμερα αύριο, μπας και γλιτώσω και κανένα πότισμα από τα τέσσερα που έχει ανάγκη καθημερινά το καλοκαίρι που τρέχω και δεν τον προλαβαίνω.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από iohokahey »

γιατι ''για χωμα ουτε λογος'' μενελαε?
μια χαρα το βρισκω το συρματωμα σου!!
σε κανα τριμηνο δοκιμασε να απο-μαριονετοποιησεις τον πλατανο σου και δες!αν το κλαδι καθεται εκει που
θες απο μονο του,τοτε εισαι ετοιμος!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]

υγ.εχω την εντυπωση φιλε,οτι θα μπορουσες να δωσεις μια ελαφρια κωνικοτητα απο τωρα..

υγ2.οπου εχω λαθος παρακαλω διορθωστε με!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... histle.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Σαν μαριονέτα είναι στο δρόμο με τις λευκές! Γιατί δεν βάζεις σύρμα; Μπράβο για την προσπαθεια αρχίζει να έχεις σχήμα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Παρακαλώ πολύ, δείξτε λίγη αυτοσυγκράτηση, μεγάλα παιδιά είστε, μην πέσετε κάτω από τα γέλια. Εγώ το είχα δηλώσει ότι δε σκαμπάζω από συρμάτωμα, έτσι, αφού άνοιξα τρύπες στην πολύ χρήσιμη πατούρα της γλάστρας, κατέβασα και "συρμάτωσα" ένα προς ένα τα κλαδιά με τον τρόπο που βλέπετε. Μου έφαγε κι ένα σωρό ώρες να το καταφέρω, όμως πιστεύω ότι καλύτερα δε γινόταν! Είναι ό,τι κοντινότερο στα υπέροχα σχέδια που μου στείλατε και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, ό,τι κι αν πείτε για το τσίρκο που βλέπετε!!! Ο πλάτανος λοιπόν, σε καινούριο, χαμηλότερο και πλατύτερο ζεμπίλι, που έφαγα τον κόσμο να το βρω, έτοιμος πια για την καινούρια σαιζόν που ήδη άρχισε, μια και δειλά δειλά σκάει τα πρώτα του μπουμπούκια. Ελπίζω να πάει καλύτερα κι από πέρυσι, και να μην αποφασίσει να με "εγκαταλείψει" φέτος με τα μαρτύρια που τραβάει από μένα. Του χρόνου, με τα καινούρια κλαδέματα, θα του δώσω και την κωνικότητα που ακόμη του λείπει, την οποία τόσο ωραία μου δείξατε στα virtual. Και δυο ερωτήσεις: Όπως βλέπετε έχω καλύψει πρόχειρα τα κενά μεταξύ της μπάλας του δέντρου και του ζεμπιλιού με ξύλα. Αυτό όμως μόλις ζεστάνει ο καιρός δε θα μπορεί να συνεχιστεί. Είναι καλή ιδέα λέτε στο κενό να παραχώσω υφάσματα, τα οποία και θα βαστούν υγρασία το καλοκαίρι; Για χώμα ούτε λόγος, απορρίπτεται! Και δεύτερον, πόσον καιρό περίπου θα πάρει να κρατήσουν από μόνα τους το νέο τους σχήμα τα κλαδιά, ώστε να παρέλθει ανεπιστρεπτί η περίοδος "μαριονετοποίησης"; Σας ευχαριστώ!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Harris »

Μενέλαος έγραψε:Τι σύρματα να έχω αγοράσει Κώστα; Τίποτε! Αφού σας είπα ότι δεν ξέρω από βέσπα την τύφλα μου! Δώρη πολύ με έμπλεξες, δεν κατάλαβα τίποτε... Αν θέλεις να μου εξηγήσεις καλύτερα... Πάντως "κόλλησα" στα παραπάνω σχέδια και θα είναι ευχής έργο αν τον καταφέρω και τον κάνω έτσι στο μέλλον!

Να αγοράσεις σύρματα απο χαλκό. 1.2 και 2 χιλιοστών.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Τι σύρματα να έχω αγοράσει Κώστα; Τίποτε! Αφού σας είπα ότι δεν ξέρω από βέσπα την τύφλα μου! Δώρη πολύ με έμπλεξες, δεν κατάλαβα τίποτε... Αν θέλεις να μου εξηγήσεις καλύτερα... Πάντως "κόλλησα" στα παραπάνω σχέδια και θα είναι ευχής έργο αν τον καταφέρω και τον κάνω έτσι στο μέλλον!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Hfestion »

Το virtual του Βασίλη είναι απολύτως σωστό μόνο που κατά τη γνώμη μου η πλάγια τομη όπου στο μέλλον θα γίνει κουφαλα θα πρέπει να γίνει πολύ πιο χαμηλά, δηλ απο κάτω προς τα πανω στο τρίτο κλαδι. Ο λόγος είναι οτι αν κοιτάξουμε κοντά μέσα στην επόμενη τριετία, θα έχουμε μια ωραία κωνικοτητα και τίποτα αλλο. Πλάτανος θα αναπτυχθεί κυρίως ψιλά και τότε θα πρέπει ο φίλος Μενέλαος θα πρέπει να βρει λύση και ίσως να κανει κάποια καταβολάδα για να ανεβάσει τις ριζες ψιλοτερα.

[img]http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/02 ... 76a830.jpg[/img]

Αν όμως κόψουμε στη μέση το κορμο, ανεβάσουμε ένα κλαδι ψιλά
[img]http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/02 ... ddbc19.jpg[/img]
Και κάνουμε συνεχώς τσιμπήματα, δηλαδή δε θα επιτρέψουμε να βγουν άλλοι βλαστοι και θα τσιμπαμε συνεχώς το κεντρικό κλαδι ώστε να δημιουργηθουν διακλάδωσεις

Στη πενταετία θα έχουμε μια πολύ φυσική διαμόρφωση, θα υπάρχει κωνικοτητα, θα υπάρχει σωστή αναλογία πάχους κλαδιων, θα υπαρχει κίνηση.

Με αυτόν τον τρόπο ολη η ενέργεια του δεντρου πάει σε ένα κλαδι, θα παχύνει γρηγορότερα.

Μενελαε δε μπορείς να πεις, έχεις πολλές γνώμες
Άβαταρ μέλους

ιχνηλάτης
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Μαρ 2014, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από ιχνηλάτης »

δεν ειναι τιποτα το συρματωμα !
δες μπολικα βιντεακια και πριν ξεκινησεις κανε μια προπονηση σε κανα δεντρακι της αυλης η σε κανα δεντρο στη γειτονια!
παρε συρμα χαλινο και ξεκινα !!!
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Kostas »

Μενέλαος έγραψε:Γουάου! Παιδιά είναι υπέροχος έτσι με κατεβασμένα τα κλαδιά, ειδικά το προτελευταίο σχέδιο είναι όλα τα λεφτά! Έλα όμως που δεν ξέρω την τύφλα μου από συρμάτωμα! Μέχρι πότε μπορούμε να τον συρματώσουμε έτσι, άμα είναι να τον φέρω σε κάποιο εργαστήριο να το φτιάξουμε μαζί!
Τι σύρματα εχεις αγοράσει;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

[video][/video]
[video][/video]
θα μπορούσαν βέβαια να σε βοηθήσουν τα παιδιά σε κάποια συνάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Γουάου! Παιδιά είναι υπέροχος έτσι με κατεβασμένα τα κλαδιά, ειδικά το προτελευταίο σχέδιο είναι όλα τα λεφτά! Έλα όμως που δεν ξέρω την τύφλα μου από συρμάτωμα! Μέχρι πότε μπορούμε να τον συρματώσουμε έτσι, άμα είναι να τον φέρω σε κάποιο εργαστήριο να το φτιάξουμε μαζί!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Χαίρεται! διαβάζοντας τα παραπάνω νομίζω πως δεν θα του πάει ένα ποιό (άναρχο όπως είπες) στυλ για τον λόγο ότι ο κορμός του είναι πολύ ίσιος κι έτσι κατα την γνώμη μου δεν θα του ταιριαζε (ακόμα και εάν ήταν εφικτό) κάτι άλλο περισσότερο απο αυτό που το ίδιο προδιαθέτει. Καταλήγοντας εάν είχα εγώ το συγκεκριμένο δέντρο θα κλάδευα και θα συρμάτωνα όπως το σχέδιο (β) και παίρνοντας ώς δεδομένο την καλή του ανάπτυξη αλλα και όσα (μάτα) κατάφερα να δω απο τις φωτο, στο τέλος της σεζόν θα έχεις μια εξέλιξη-διακλάδωση όπως στο σχέδιο (α).
p.s. βέβαια πάντα υπάρχουνν άπειρες λύσεις και η επιλογή είναι πάντα του κατόχου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

ιχνηλάτης έγραψε:
Μενέλαος έγραψε:Είναι οπωσδήποτε καλή ιδέα, φαντάσου ότι είναι πολύ λυγισμένα από πέρισυ, μια και όλα τα έβγαζε σχεδόν κάθετα και τα έγερνα με νήματα! Μπορείς να μου φτιάξεις ένα σχέδιο για το πώς και πόσο λυγισμένα τα φαντάζεσαι;
ευχαριστως !
μεσα στην ημερα θα σου ανεβασω το πως το σκεφτομαι ....

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 03 Φεβ 2015, 11:48 --

σου κλαδεψα λιγα κλαδια και συρματωσα λιγο προς τα κατω ...σε αυτη τη φαση βαλε συρματα για να διαμορφωσεις πιο φυσικα
τα κλαδια σου εσυ !
επισης εκανα λιγο κωνικοτητα οπως πολυ σωστα ανεφεραν πιο πανω ...
εσυ αποφασιζεις!


Ενδιαφέρων ......Εγώ θα τα κατεβαζα ακόμα λίγο !!!
Άβαταρ μέλους

ιχνηλάτης
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Μαρ 2014, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από ιχνηλάτης »

Μενέλαος έγραψε:Είναι οπωσδήποτε καλή ιδέα, φαντάσου ότι είναι πολύ λυγισμένα από πέρισυ, μια και όλα τα έβγαζε σχεδόν κάθετα και τα έγερνα με νήματα! Μπορείς να μου φτιάξεις ένα σχέδιο για το πώς και πόσο λυγισμένα τα φαντάζεσαι;
ευχαριστως !
μεσα στην ημερα θα σου ανεβασω το πως το σκεφτομαι ....

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 03 Φεβ 2015, 11:48 --

σου κλαδεψα λιγα κλαδια και συρματωσα λιγο προς τα κατω ...σε αυτη τη φαση βαλε συρματα για να διαμορφωσεις πιο φυσικα
τα κλαδια σου εσυ !
επισης εκανα λιγο κωνικοτητα οπως πολυ σωστα ανεφεραν πιο πανω ...
εσυ αποφασιζεις!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Είναι οπωσδήποτε καλή ιδέα, φαντάσου ότι είναι πολύ λυγισμένα από πέρισυ, μια και όλα τα έβγαζε σχεδόν κάθετα και τα έγερνα με νήματα! Μπορείς να μου φτιάξεις ένα σχέδιο για το πώς και πόσο λυγισμένα τα φαντάζεσαι;
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

ιχνηλάτης
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Μαρ 2014, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από ιχνηλάτης »

τα κλαδια δεν θα τα λυγισεις λιγο ακομα προς τα κατω ; καποια .. οχι ολα ..
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλημέρα παιδιά. Τον είχα βάλει φωτό και στην προηγούμενη δημοσίευσή μου αλλά μάλλον δεν το προσέξατε, εξαιτίας προφανώς του περίεργου προγράμματος της αυτόματης συγχώνευσης απάντησης που, όσος καιρός κι αν περάσει από την τελευταία δημοσίευση, δεν ξεχωρίζει τις δύο διαφορετικές δημοσιεύσεις. Έτσι τον ξαναβάζω εδώ, μαζί με την περσινή. Τώρα έχει κλάδους πια ύστερα από την ανάπτυξη του καλοκαιριού, που τους κλάδεψα, ήταν πολύ μακρύτεροι, και υπήρχε ακόμη πλήθος λεπτότερων κλαδιών που τα αφαίρεσα, καθώς επίσης η μπάλα του δέντρου είναι πια πολύ περιορισμένη (και θα περιοριστεί κι άλλο). Το κακό Δώρη και Georg είναι ότι δε μου αρέσει το σχέδιο που πολύ ευγενικά μου είχε προτείνει ο Παναγιώτης, δε θέλω δηλαδή κωνικότητα στο συγκεκριμένο δέντρο, αλλά να θυμίζει κάπως τα άναρχα κλαδιά που έχουν στη φύση τα πλατάνια. Άναρχα μεν, αλλά με σκέψη και πρόγραμμα... κι εκεί είναι που κολλάω! Δεν ξέρω πώς ακριβώς να τον φτιάξω. Σκέφτομαι διάφορα αλλά κολλάω. Θα τον ήθελα με χοντρούς κλάδους από την βάση, με κουφάλα ίσως, όπως και δε θα με χάλαγε να έχει πολλά κλαδιά από πάνω σαν ομπρέλλα. Κάθε πρόταση στις συγκεκριμένες σκέψεις καλοδεχούμενες!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Hfestion »

Σε αυτές τις περιπτώσεις η ποιο σωστή λύση είναι αυτή που σου πρότεινε ο Παναγιώτης. Θέλει λίγο θάρρος...
Άβαταρ μέλους

Georg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Ιαν 2014, 02:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Georg »

Μενέλαε καλησπέρα, με τον τρόπο που ακολουθείς δεν μπορώ να φανταστώ πως θα πετύχεις κωνικότητα. Θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς την πρόταση του Παναγιώτη. Είναι η πλέον κατάλληλη τακτική για δημιουργία κωνικότητας, η οποία είναι απαραίτητη για ένα δέντρο που προορίζεται για μπονσάι.
Απάντηση