Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από alexcorfu »

Hfestion έγραψε:Τα πάντα είναι επιλογές, αν μιλάγαμε για ενα υγιέστατο και λυγερο κυπαρίσσι, οκ θα το εσφαζα κι εγω. Εδω όμως μιλάμε για ενα κυπαρίσσι που ενώ αναπτυσσοταν μια χαρα, ξεράθηκε. Τι μπορεί να προέκυψε κάνεις δε ξέρει. Τώρα χρειάζεται θεραπεία και ανάρρωση. Λιγο θερινο πολτό λίγο κάτι για μύκητες.

Άντι για virtual (μην βιάζεσαι) , πρέπει να πας αύριο κι όλας να εφοδιαστείς με θερινο πολτό και με κάτι για μύκητες. Μικρές δοσολογίες και με συχνότητα. Πάρε ενα τρυπάνακι η με κατι μυτερό (οτιδήποτε) κανε πάρα πολλές τρύπες (Σαν τρυπητο για μακαρόνια) για να πάρει ανάσα. Οσο έχει κακό καιρό βαλτο να το βαράει ο ήλιος. Ποτισε το καλα και άφησε το χώμα νωπό
Να ξέρεις ότι έχεις 15% πιθανότητες να επιβιωσει(αρκετές αν το παλέψεις) 85% πιθανότητες να το χάσεις αν δε κάνεις τίποτα.

Υγ: το ποιο καλο παράδειγμα είναι με τα Χριστούγεννιατικα δεντρα. Τα κόβουν ένα μήνα πριν τα Χριστούγεννα και επειδή είναι αργής ανάπτυξης είναι καταπράσινα. Κάποια στιγμή όμως ξεραινονται απότομα. Και στη δική σου περίπτωση ίσως να υπάρχουν χυμοί στο κορμο και να πετάει από κάπου ματιά, αυτο όμως που σε ενδιαφέρει είναι να βρεις ελάχιστη ζωντανή ριζα, να τη διατήρησεις ζωντανή και να αναρρώσει.
Οτι θες ρώτα μας
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Hfestion »

Τα πάντα είναι επιλογές, αν μιλάγαμε για ενα υγιέστατο και λυγερο κυπαρίσσι, οκ θα το εσφαζα κι εγω. Εδω όμως μιλάμε για ενα κυπαρίσσι που ενώ αναπτυσσοταν μια χαρα, ξεράθηκε. Τι μπορεί να προέκυψε κάνεις δε ξέρει. Τώρα χρειάζεται θεραπεία και ανάρρωση. Λιγο θερινο πολτό λίγο κάτι για μύκητες.

Άντι για virtual (μην βιάζεσαι) , πρέπει να πας αύριο κι όλας να εφοδιαστείς με θερινο πολτό και με κάτι για μύκητες. Μικρές δοσολογίες και με συχνότητα. Πάρε ενα τρυπάνακι η με κατι μυτερό (οτιδήποτε) κανε πάρα πολλές τρύπες (Σαν τρυπητο για μακαρόνια) για να πάρει ανάσα. Οσο έχει κακό καιρό βαλτο να το βαράει ο ήλιος. Ποτισε το καλα και άφησε το χώμα νωπό
Να ξέρεις ότι έχεις 15% πιθανότητες να επιβιωσει(αρκετές αν το παλέψεις) 85% πιθανότητες να το χάσεις αν δε κάνεις τίποτα.

Υγ: το ποιο καλο παράδειγμα είναι με τα Χριστούγεννιατικα δεντρα. Τα κόβουν ένα μήνα πριν τα Χριστούγεννα και επειδή είναι αργής ανάπτυξης είναι καταπράσινα. Κάποια στιγμή όμως ξεραινονται απότομα. Και στη δική σου περίπτωση ίσως να υπάρχουν χυμοί στο κορμο και να πετάει από κάπου ματιά, αυτο όμως που σε ενδιαφέρει είναι να βρεις ελάχιστη ζωντανή ριζα, να τη διατήρησεις ζωντανή και να αναρρώσει.
Οτι θες ρώτα μας
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Τι δεν το ακουμπάω Δώρη μου, που το έχω ήδη πετσοκόψει το φουκαριάρικο... Αυτό θα είναι το κακό, άμα το κατεβάσω κι άλλο; Ζαν Ζακ, θερμή παράκληση, βιάσου. ΒΙΑΣΟΥ! Θέλω να ξέρω σύντομα... Αν μπορείς σήμερα...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

ιχνηλάτης
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Μαρ 2014, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από ιχνηλάτης »

Καραγιωργος Α έγραψε:
Dim Papadopoulos έγραψε:Κόψε το χαμηλά τώρα πριν αρχίζει να βγάζει μάτια.
[ Εικόνα ]

....... Χασάπη ξεκίνα !!!

συμφωνω !!!


ΣΦΑΧΤΟ !

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Hfestion »

Καταρχας Μενελαε αυτό το διαμάντι δε το ακουμπάς μέχρι να αναρρώσει. Γιατί σίγουρα διατρέχει κίνδυνο επιβίωσης

Προσεχώς και με το virtual του Jz θα απογειωθεί!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Θέλει λίγο σκέψη ο σχεδιασμός. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]

Κάνε μερικές ημέρες υπομονή για το virtual πρίν αρχίσεις να κόβεις. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... shifty.gif[/img]
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Alex777
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 01 Απρ 2010, 22:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Alex777 »

Κοψε!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Μάλλον για εκεί πάω! Έχω δώσει περιθώριο μέχρι αύριο να ακούσω κι άλλες γνώμες, αλλά προς τα εκεί με πάει κι εμένα η τάση... Θέλω βλέπετε να "φάω" και τα δυο μεγάλα κλαδιά της κορυφής, που, αν ζήσει το δέντρο, θα τραβήξουν όλη την δύναμη.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Dim Papadopoulos έγραψε:Κόψε το χαμηλά τώρα πριν αρχίζει να βγάζει μάτια.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

....... Χασάπη ξεκίνα !!!
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Κόψε το χαμηλά τώρα πριν αρχίζει να βγάζει μάτια.
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Δε βαριέσαι Ρία μου... έναν καφέ ξόδεψα. Χαλάλι του! Κι αν ζήσει θα είμαι και ευτυχισμένος που το έσωσα από βέβαιο θάνατο! Η πείρα μου έχει δείξει όμως ότι αν ζήσει, κρίνοντας και από το δυνατό του ριζικό σύστημα -βλέπετε μάλλον η τεράστια σε πάχος ρίζα που είχε πιάσει στο έδαφος και έχει κοπεί εδώ και καιρό από τον φυτωριά ήταν απ'ότι βλέπω κατ'εξοχήν ρίζα στήριξης κι όχι τροφής, το δέντρο μάλλον τρεφόταν από τις υπάρχουσες ρίζες- κλαδιά θα βγάλει μπόλικα και πολύ δυνατά. Έχει άλλωστε ο κορμός και αρκετά μάτια. Το ίδιο έγινε και πέρυσι με τον πλάτανο. Είπαμε: αν είμαι τυχερός, κι εγώ και αυτό...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από RiaDr »

Είναι όντως πολύ ψηλό - το ζήτημα είναι βέβαια αν κοπεί χαμηλά πότε θα βγάλει (αν βγάλει) κλαδιά και πότε αυτά θα αποκτήσουν πάχος ικανό για διαμόρφωση, σε αρμονική σχέση με τον κορμό... Αγορά με μεγάλο ρίσκο θα έλεγα.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Ωραίο... Δε το λες και ωραίο το ματσούκι! Ένα δοκάρι οικοδομής είναι! Επειδή ακριβώς τίθεται πάνω απ'όλα θέμα επιβίωσης, γι'αυτό και έχω μια μικρή αμφιβολία για το κατά πόσο πρέπει τώρα να το φάω κι άλλο σε ύψος. Ειλικρινά, αν δεν είχα το φόρουμ, θα το είχα κάνει ήδη, μια και είναι και η καταλληλότερη εποχή... Τις γνώμες σας παρακαλώ!!!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από alexcorfu »

Ωραίο είναι Μενέλαε! Πρωτίστως, όπως ανέφερες, τίθεται θέμα επιβίωσης! Το γεγονός ότι έχεις μεγάλη ριζόμπαλα και το δένδρο είναι εγκλιματισμένο, είναι θετικό!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από marios »

Πολύ μεγάλο δέντρο. Πρέπει να χαμηλώσει![img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Νάτο το τέρας, σε σύγκριση με το...ψυγείο! 125 εκατοστά ύψος, 11 πόντοι διάμετρος κορμού, και τεράστια πάνβαρη μπάλα χώματος. Θα κάνω και κάποιες δουλειές ακόμη σήμερα, όπως να καθαρίσω τις ξερές ρίζες που δεν τελείωσα χθες, να αφαιρέσω όσο χώμα αφαιρείται, και γενικά να το "μαζέψω" λιγάκι. Πείτε μου και τη γνώμη σας: Είναι πολύ ψηλό, και σκέφτομαι ότι τα δυο πάνω κλαδιά που ζουν ακόμη, θα τραβήξουν όλη τη δύναμη -εάν βέβαια ζήσει το δέντρο- και δε θα πετάξει από χαμηλά. Σκέφτομαι να το κατεβάσω αρκετά ακόμη σε μπόι, τι λέτε κι εσείς; Μπας και πετάξει από κάτω...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 16 Φεβ 2015, 08:42 --

Υ.Γ. Η μπάλα του, αν και έχει καταταλαιπωρηθεί από την τεράστια ρίζα που είχε πιάσει στο έδαφος και κόπηκε, είναι γεμάτη υγιείς απ'ότι βλέπω και κρίνω μικρές ρίζες, και αυτό με κάνει να ελπίζω...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Ναι βρε παιδιά, αύριο με το πρώτο φως! Δεν πρόλαβα σήμερα, έβαλα και πάστα στις τομές και με έπιασε η νύχτα. Πάντως σε φάτσα είναι ακριβώς όπως ήταν πέρσι ο πλάτανος, ένα κούτσουρο δηλαδή (με δυο τρία κλαδάκια) σε μεγάλο ζεμπίλι, χωρίς ίχνος πρασινάδας!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από iohokahey »

..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γλαυκό Κυπαρίσσι (Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

Δημοσίευση από Sim62 »

Απάντηση