Εργασιες του μηνα Φεβρουαριου

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Εργασιες του μηνα Φεβρουαριου

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ανυπόμονε !!!!!
Δεν μπορείς να περιμένεις 15 ημέρες ????
Μεταφύτευση την άνοιξη (κάθε 2-3 χρόνια) πρίν αρχίσουν να φουσκώνουν τα μάτια.

Χώμα με καλή αποστράγγιση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
tsantos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 11 Φεβ 2011, 21:14
Τοποθεσία: Κερκυρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εργασιες του μηνα Φεβρουαριου

Δημοσίευση από tsantos »

Δεν ειναι το προβλημα μου το yamadori ,το αγορασμενο πευκο γιατι δεν μπορω να μεταφυτευσω ?
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Εργασιες του μηνα Φεβρουαριου

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Πόσες φορές θα έχουμε δεί τους τουρίστες από τις βόρειες περιοχές-κράτη να κυκλοφορούν με κοντομάνικα και εμείς να φοράμε πουλόβερ. Κατά πρώτον η συλλογή φυτών από την φύση (yamadori) δεν είναι κάτι εύκολο. Το κάθε τι εξαρτάται από την γεωγραφική περιοχή-τοποθεσία, το υψόμετρο και την επικρατούσα εκεί κλιματική θερμοκρασία. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την Πάρνηθα με τον Όλυμπο. Πόσες φορές θα φορέσουμε το παλτό μας στην Αθήνα και πόσες φορές στην Καστοριά. Ένα yamadori θα πρέπει να παραμείνει κοντά στις κλιματικές συνθήκες που ζούσε μέχρι να καταφέρει να αποκτήσει το νέο ριζικό σύστημα που χρειάζεται και το οποίο θα του επιτρέψει να έχει τις δυνάμεις για την μεταφορά του σε μία άλλη περιοχή. Τα φυτά που έχουμε στο σπίτι μας και τα καλλιεργούμε στην γλάστρα δεν μπορούν να συγκριθούν με την ζωή των yamadori. Οι προτεινόμενες εργασίες για κάθε μήνα δεν είναι απόλυτες αλλά είναι ένας ενδεικτικός ΄΄μπούσουλας΄΄ ώστε να μας επιτρέπει να τα φροντίζουμε όσον το δυνατόν καλύτερα. Όταν εγώ προσωπικά θα κάνω μία μεταφύτευση τον μήνα Αύγουστο σε ένα γιουνίπερο είναι γιατί έχω αφήσει πολλά ΄΄πτώματα΄΄ πίσω μου και έχω πληρώσει τα λάθη μου φτηνά ή ακριβά. Με τον Nasusiro Tokasoni γνωριζόμαστε αρκετά και με έχει εξυπηρετήσει πολλές φορές, χρόνια τώρα. Η κάθε ενέργειά μας είναι ανάλογη της απειρίας ή της εμπειρίας που έχουμε αποκομίσει από την μελέτη, τα λάθη μας και τις διάφορες δοκιμές. Σίγουρα ένας έμπειρος θα ξέρει να ελιχθεί καλύτερα στην όποια άκαιρη εργασία και ενέργεια.Σήμερα η παρατήρηση των καιρικών συνθηκών για την ανάλογη φροντίδα και κάθε εργασία των bonsai και pre-bonsai έχει καταντήσει δυσκολότερη και από το χρηματιστήριο.



Να θυμάσαι ότι το να κάνεις μεταφύτευση π.χ. σε ένα pinus yamadori μία βροχερή ημέρα δεν θα είναι τυχαίο.
Άντε πολλά σου είπα πάλι!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]


Ρίξε μία ματιά στην φωτογραφία. Κοίτα την οργάνωση που έχουν αυτοί στην συλλογή των yamadori.
Ξέρω έχεις φαγούρα στα χέρια εσύ !!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εργασιες του μηνα Φεβρουαριου

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Δε νομίζω φίλε tsantos ότι υπάρχει κανένα πεύκο που θα άντεχε αυτά που περιγράφεις...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
tsantos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 11 Φεβ 2011, 21:14
Τοποθεσία: Κερκυρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εργασιες του μηνα Φεβρουαριου

Δημοσίευση από tsantos »

Ισως δεν το διατυπωσα σωστα (εχω θεμα με τη διατυπωση) δεν μπορω να καταλαβω το εξης:
Βγαζοντας ενα πευκο απ τη φυση στην ουσια του κανουμε μια παρα πολυ βαρια μεταφυτευση με ελαχιστη ριζα και απο σταθερη υγρασια και θερμοκρασια της γης το βαζουμε σε γλαστρα που τη μια παγωνει και την αλλη με τον πρωτο ηλιο ζεσταινετε και αλλαζει και η υγρασια,αμαθητο δηλαδη σε κολπα και ζει!Τωρα σε ενα πευκο που εχουμε σε γλαστρα αγορασμενο μαθημενο δηλ σε ολα τα παραπανω δεν μπορουμε να του κανουμε μια πολυ ποιο light μεταφυτευση απο οτι στο yamadori ?
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εργασιες του μηνα Φεβρουαριου

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Κάπου γράφει ο Δάσκαλος ότι όλες οι εργασίες γίνονται και δεν γίνονται ...!!!
Το προγραμμα Εργασιών είναι ενδεικτικό και συμβάλουν το Κλίμα της περιοχής , σε τι υψόμετρο θα μεταφερθεί το καινούριο Δέντρο,τι βαρομετρικό θα έχει την επόμενες εβδομάδες ....και αλλαααααα πολλά [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... nowman.gif[/img]

Για εμένα η θεωρεία απο την πράξη έχει μακράν διαφορά !
Πχ πέρσι τελη Αυγούστου ξεριζωσα 2 yiamadori το ένα πέταξε σαν τρελό το άλλο ακόμα το περιμένω!!!


....κάπου άλλου λέει ότι ότι πρέπει να μάθουμε το τη ζητάει απο την φύση και μετά απο εμάς ένα Δέντρο και αλλααααα πολλά


Ps έχω μάθει παρά πολλά απο Τον Μακρινό Φίλο Jean-Zac, πολύ περισσότερα απο ένα Προγραμμα ...
Σε αυτό το forum αν ψάξεις θα βρεις πολλές ανάλυσεις του ....( που βοηθάνε πααρααα πολύ )
Και τέλος αν έχω κάπου λάθος ας με διόρθωση ...[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Εργασιες του μηνα Φεβρουαριου

Δημοσίευση από stathis »

Το yamadori θα το βάλεις σε θερμοκήπιο ή σε προφυλαγμένο μέρος και ακόμα κοιμάται δεν θα καταλάβει την διαφορά οταν θα μπεί στην γλάστρα. Ενω το δέντρο μπονσάι που ζει σε γλάστρα θα στρεσαριστεί εξτρα.

Μάλλον κάπως έτσι το σκέφτομαι.
Άβαταρ μέλους

Topic author
tsantos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 11 Φεβ 2011, 21:14
Τοποθεσία: Κερκυρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εργασιες του μηνα Φεβρουαριου

Δημοσίευση από tsantos »

Κοιταζοντας τις εργασιες του μηνα Φεβρουαριου ειδα οτι απαγορευεται η μεταφυτευση στα κωνοφορα ενω επιτρεται το yamadori!
Πως γινεται να μπορουμε να βγαλουμε ενα yamadori που θα φαει το stress της ζωης του απ ολες τις αποψεις και που ισως βγει με πολυ λιγη ριζα ουτε το 1/10 δηλαδη,ισως να φαει και τρελο κλαδεμα γιατι δεν χοραει στο τουτου και να μην μπορουμε να κανουμε μια μεταφυτευση που αντε να κοψουμε τα 2/3 της ριζας στη χειροτερη περιπτωση,χωρις να κλαδεψουμε αφου επιτρεπεται μονο μια εργασια τη χρονια!

Υπαρχει καποια εξηγηση για αυτο γιατι γυρναει μερες στο κεφαλι μου και ακρη δεν βγαζω?
Απάντηση