Νέος στον κόσμο των..mallsai

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.

Topic author
satrianius
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 13 Μάιος 2015, 14:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από satrianius »

Μια και θα προχωρήσω σε αλλαγή μόνο του φίκου θα βάλω ορισμένες φωτογραφίες της ρίζας όπως είναι πριν την μεταφύτευση, καθώς και φωτογραφία της γλάστρας που βρήκα σε εσωτερικές διαστάσεις 24χ18χ6.

Στις τρύπες (μέγεθος 2ευρου) έβαλα διχτάκι με σύρμα. Σκέφτομαι να βάλω ενα λεπτό στρώμα ζεολίθου (κοκκομετρία 3-5mm) στη βάση και στη συνέχεια την τύρφη(ξανθια κ μαύρη) ανακατεμένη με ζεόλιθο σε αναλογία 50/50.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από arxarious »

Καλώς όρισες!
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από Livstaras »

Κάλως ήρθες και από μένα.
Καλή αρχή.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από Hfestion »

karesansui έγραψε:Η χρήση του περλίτη στην αναλογία που υπολόγισες ( 60%-70%) είναι για πρακτικούς λόγους ασύμφορη ούτως ειπείν! Ο περλίτης, ελαφρύ υλικό, σε κάθε πότισμα θα σου γλιστράει έξω απο το δοχείο! Εκτός εάν καλύψεις την επιφάνεια με βρύα σαν αυτά που χρησιμοποιούν οι ανθοπώλες στις συνθέσεις τους.
Κατά την γνώμη μου θα ηταν πιό πρακτικό, εφόσον χρησιμοποιήσεις τον περλίτη, να τον αναμίξεις σε πολύ μικρότερη αναλογία με το οργανικό.
Έτσι κι αλλοιώς ακόμα και σε μικρότερη αναλογία λόγω της μεγάλης απορροφητικότητας επιτελεί τον σκοπό του.
+1

Προσοχή με τον περλιτη, κρατάει πολύ υγρασία
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από karesansui »

satrianius έγραψε:Τότε αυτό γιατί δεν αναφέρεται πουθενά; Πολλοί λένε αυτή την αναλογία σε φόρα ή τέλος πάντων μια αναλογία μεγαλύτερη σε ανόργανο απότι οργανικό. Από την άλλη αυτό που λες εσύ ακούγεται λογικότατο και δεν θα το σκεφτόμουν παρά μόνο όταν θα την πάταγα...Ο ζεόλιθος είναι το ίδιο ελαφρύς;
Ο ζεόλιθος είναι λίθος, ενδεχομένως όχι στο βάρος του χαλικιού, αλλά πάντως βαρύτερος απο την ελαφρόπετρα ή τον περλίτη!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
satrianius
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 13 Μάιος 2015, 14:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από satrianius »

Τότε αυτό γιατί δεν αναφέρεται πουθενά; Πολλοί λένε αυτή την αναλογία σε φόρα ή τέλος πάντων μια αναλογία μεγαλύτερη σε ανόργανο απότι οργανικό. Από την άλλη αυτό που λες εσύ ακούγεται λογικότατο και δεν θα το σκεφτόμουν παρά μόνο όταν θα την πάταγα...Ο ζεόλιθος είναι το ίδιο ελαφρύς;
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από iohokahey »

karesansui έγραψε:Η χρήση του περλίτη στην αναλογία που υπολόγισες ( 60%-70%) είναι για πρακτικούς λόγους ασύμφορη ούτως ειπείν! Ο περλίτης, ελαφρύ υλικό, σε κάθε πότισμα θα σου γλιστράει έξω απο το δοχείο! Εκτός εάν καλύψεις την επιφάνεια με βρύα σαν αυτά που χρησιμοποιούν οι ανθοπώλες στις συνθέσεις τους.
Κατά την γνώμη μου θα ηταν πιό πρακτικό, εφόσον χρησιμοποιήσεις τον περλίτη, να τον αναμίξεις σε πολύ μικρότερη αναλογία με το οργανικό.
Έτσι κι αλλοιώς ακόμα και σε μικρότερη αναλογία λόγω της μεγάλης απορροφητικότητας επιτελεί τον σκοπό του.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από karesansui »

Η χρήση του περλίτη στην αναλογία που υπολόγισες ( 60%-70%) είναι για πρακτικούς λόγους ασύμφορη ούτως ειπείν! Ο περλίτης, ελαφρύ υλικό, σε κάθε πότισμα θα σου γλιστράει έξω απο το δοχείο! Εκτός εάν καλύψεις την επιφάνεια με βρύα σαν αυτά που χρησιμοποιούν οι ανθοπώλες στις συνθέσεις τους.
Κατά την γνώμη μου θα ηταν πιό πρακτικό, εφόσον χρησιμοποιήσεις τον περλίτη, να τον αναμίξεις σε πολύ μικρότερη αναλογία με το οργανικό.
Έτσι κι αλλοιώς ακόμα και σε μικρότερη αναλογία λόγω της μεγάλης απορροφητικότητας επιτελεί τον σκοπό του.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
satrianius
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 13 Μάιος 2015, 14:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από satrianius »

Καλησπέρα! Φοβήθηκα ότι δεν δημοσιεύτηκε η ανάρτηση αλλά τώρα είδα ότι απλά έπρεπε να περιμένω την έγκριση.

Σχετικά με το υπόστρωμα το έγραψα παραπάνω οτι θέλω να βάλω και ανόργανο όπως περλιτη αν και θα δοκίμαζα κ τον ζεόλιθο. Αναλογία σκεφτόμουν ανόργανο/οργανικο 60-40 ή 70-30. Όπου οργανικό θα είναι κάποιο τυρφόχωμα ξανθό-μαύρο. Ψάχνω κάποιο ριχό γλαστράκι για μπονσάι αλλά δεν ξέρω τις διαστάσεις. Θα ανεβάσω φωτο των φυτων.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλώς ήλθες στο φόρουμ μας.
Καλό διάβασμα στα topics και στην βιβλιοθήκη μας.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από karesansui »

satrianius έγραψε:Καλώς σας βρίσκω παιδιά!

με λένε Γιώργο και εδώ και 5-6 μήνες έχω στα χέρια μου δυο mallsai απο lidl (κλασσικά), ενα carmona και ενα ficus gingseng.
Καλοσώρισες Γιώργο στο bonsaiforum!!
satrianius έγραψε: Τα γλαστράκια τους είναι ακριβώς όπως του φίλου εδώ http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=37&t=6434

Το ερώτημά μου όπως και εκείνου είναι τι γλάστρα και τι χώμα να βάλει στο νεο αυτό φυτό. Η απάντηση που πήρε ήταν να αφήσει τη μπάλα όπως είναι και να το τοποθετήσει σε ενα κάπως μεγαλύτερο γλαστράκι, καθώς και το χώμα να είναι κάποια 50/50 μαύρη-ξανθή τύρφη.

Από πράγματα που έχω διαβάσει μέχρι τώρα αναφέρουν παιδιά ότι καλό είναι σε ενα μπονσάι αφού χτενίσουμε το ριζικό σύστημα προσεκτικά να τοποθετήσουμε το φυτό σε ρηχό μπολάκι για μπονσάι τύπου: http://www.geoponiko-parko.gr/products/ ... 759-detail σε μείγμα ανόργανου υποστρώματος (π.χ. περλίτη) και οργανικού υποστρώματος (π.χ. τύρφη ξανθή και μαύρη) σε αναλογία 60-40 τουλάχιστον. Αυτό δεν ισχύει για μια περίπτωση όπως τη δική μου και του φίλου;
Μπορείς να διαβάσεις κι εδώ από την βιβλιοθήκη μας : http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... onsai.html
satrianius έγραψε: Ευχαριστώ θερμά και εύχομαι να κάνω μια καλή αρχή στον απαιτητικό και δημιουργικό κόσμο των μπονσάι έστω κι αν ξεκινώ με ένα ταπεινό αλλά κατά τα άλλα όμορφο και υγιές "mallsai"!
Καλή δύναμη ...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Δεν θα βαλεις μονο οργανικό δηλαδη τυρφη... Πρεπει να βάλεις και ανοργανο. π.χ maxit clay, fibotherm, ελαφρόπετρα, akandama... Για να αναπνέει η ρίζα του δέντρου σου.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Τετ Μάιος 13, 2015 9:40 pm --

Ανέβασε καμια φωτογραφία με τα δέντρα σου. Το καθε ενα σε ξεχωριστο θεμα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
satrianius
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 13 Μάιος 2015, 14:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέος στον κόσμο των..mallsai

Δημοσίευση από satrianius »

Καλώς σας βρίσκω παιδιά!

με λένε Γιώργο και εδώ και 5-6 μήνες έχω στα χέρια μου δυο mallsai απο lidl (κλασσικά), ενα carmona και ενα ficus gingseng.

Τα γλαστράκια τους είναι ακριβώς όπως του φίλου εδώ http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=37&t=6434

Το ερώτημά μου όπως και εκείνου είναι τι γλάστρα και τι χώμα να βάλει στο νεο αυτό φυτό. Η απάντηση που πήρε ήταν να αφήσει τη μπάλα όπως είναι και να το τοποθετήσει σε ενα κάπως μεγαλύτερο γλαστράκι, καθώς και το χώμα να είναι κάποια 50/50 μαύρη-ξανθή τύρφη.

Από πράγματα που έχω διαβάσει μέχρι τώρα αναφέρουν παιδιά ότι καλό είναι σε ενα μπονσάι αφού χτενίσουμε το ριζικό σύστημα προσεκτικά να τοποθετήσουμε το φυτό σε ρηχό μπολάκι για μπονσάι τύπου: http://www.geoponiko-parko.gr/products/ ... 759-detail σε μείγμα ανόργανου υποστρώματος (π.χ. περλίτη) και οργανικού υποστρώματος (π.χ. τύρφη ξανθή και μαύρη) σε αναλογία 60-40 τουλάχιστον. Αυτό δεν ισχύει για μια περίπτωση όπως τη δική μου και του φίλου;

Ευχαριστώ θερμά και εύχομαι να κάνω μια καλή αρχή στον απαιτητικό και δημιουργικό κόσμο των μπονσάι έστω κι αν ξεκινώ με ένα ταπεινό αλλά κατά τα άλλα όμορφο και υγιές "mallsai"!
Απάντηση