Άγνωστο Δώρο

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από Livstaras »

DimosA έγραψε:Εγώ είπα είναι πυξαρι!!!! Μην βαρετέ....
Φίλε μου εγώ εκτιμώ και μόνο τον χρόνο που αφιέρωσες στο αίτημα μου. Και φυσικά, ως όφειλα μέτρησα την ψήφο σου για να τηρήσω την δημοκρατική διαδικασία. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]
Harris έγραψε:Ακούγετε οτι έκανες πολυ καλη μεταφύτευση! Να την προσέχεις απο τα έντομα γιατι οι αφίδες και άλλα έντομα κάνουν πάρτυ στις ροδιές!!!
Χάρη, τις δίκες σου οδηγίες ακολούθησα, άρα τα εύσημα ανήκουν σε σένα. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img]
Θα έχω το νου μου για έντομα, ευχαριστώ πολύ για την προειδοποίηση.

Φιλικά,
Γιώργος
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από DimosA »

Harris έγραψε:Καλημέρα, γιατί ποιος είπε ότι δεν είναι ροδιά; Ακούγετε οτι έκανες πολυ καλη μεταφύτευση! Να την προσέχεις απο τα έντομα γιατι οι αφίδες και άλλα έντομα κάνουν πάρτυ στις ροδιές!!!
Εγώ είπα είναι πυξαρι!!!! Μην βαρετέ....
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από Harris »

Καλημέρα, γιατί ποιος είπε ότι δεν είναι ροδιά; Ακούγετε οτι έκανες πολυ καλη μεταφύτευση! Να την προσέχεις απο τα έντομα γιατι οι αφίδες και άλλα έντομα κάνουν πάρτυ στις ροδιές!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από marios »

Μπράβο Γιώργο. Τυχερός είσαι είναι και ωραίο και έχει και τα χρονάκια του.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από Livstaras »

RiaDr έγραψε:Ωραίο δέντρο, αλλά εγώ θα μείνω και στην πρωτοβουλία. Μπράβο που περιμάζεψες ένα...αδέσποτο!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να σε "ευχαριστήσει" με τον τρόπο του αργότερα. [ Εικόνα ]
Ευχαριστώ πολύ, και εγώ το ελπίζω.
Δεν είναι το πρώτο μου. Έχω μαζέψει κι άλλα 2 "αδέσποτα". Μια τριανταφυλλιά που χαίρει άκρας υγείας και ένα άλλο φυλλοβόλο που είναι άγνωστου ταυτότητος άλλα δεν έχει πετάξει φύλλα και μάλλον δεν θα τα καταφέρει. Ο κορμός του είναι πράσινος κάτω από τον φλοιό και δεν τα παρατάω μαζί του άλλα με προβληματίζει που δεν έχει ούτε ένα φύλλο Μάη μηνά. Υπάρχει κάποιος στην γειτονιά που κατά καιρούς αφήνει φυτά σε γλάστρες στα σκουπίδια. Η γυναικά μου μου είπε ότι και η ροδιά ήταν σε γλάστρα άλλα κάποιος άλλος πέρασε και την πήρε αφήνοντας το φυτό. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα πετάει άλλα τουλάχιστον δεν τα ξεριζώνει και τα αφήνει ζωντανά μήπως θέλει κάποιος άλλος να τα υιοθετήσει οπότε κάτι είναι κι αυτό.

Πάμε τώρα στο δεντράκι,
Βλέπω άσπρο καπνό από το παρεκκλήσι άρα... habemus papam!!!
Είναι ροδιά με ψήφους 3-1. Σας ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img]
Χαίρομαι για το αποτέλεσμα γιατί μετά τους γιουνιπερους στα αειθαλή, το acer στα φυλλοβόλα, είναι κάλο να υπάρχει και ένα ανθοφόρο στη συλλογή μου.

Χθες αγόρασα τύρφη Λιθουανίας, ελαφρόπετρα και ζεόλιθο. Έβαλα και καστανόχωμα γιατί διάβασα ότι είναι κάλο για τις ρόδιες και την έβαλα σε γλάστρα. Αφαίρεσα περίπου 25-30% από το παλιό χώμα προσέχοντας όσο μπορούσα να μην καταστρέψω ρίζες και συμπλήρωσα με καινούριο. Δεν κλάδεψα καθόλου, άπλα αφαίρεσα τα ξερά κλαδιά γιατί δεν ήθελα να στρεσάρω περισσότερο το δεντράκι. Αρκετά πέρασε την τελευταία βδομάδα το κακόμοιρο. Τέλος μπήκε σε μια γωνιά στον κήπο μου που δεν πιάνει ο ήλιος για να αναρρώσει. Θα ακολουθήσει και φωτορεπορταζ αν όλα πάνε καλά.


Φιλικά,
Γιώργος
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από Hfestion »

Ναι ειναι σίγουρα ροδια
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από RiaDr »

Ωραίο δέντρο, αλλά εγώ θα μείνω και στην πρωτοβουλία. Μπράβο που περιμάζεψες ένα...αδέσποτο!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να σε "ευχαριστήσει" με τον τρόπο του αργότερα. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από Harris »

Όχι δεν θα βγάλει όλο το χώμα αλλά μερικώς. Άφησε την μπάλα στο κέντρο με το χώμα αυτο που έχει και ασε τις ριζες να φτάσουν στο νεο χώμα σου. Βάλε και ακτιβοζικη για μεταφυτεύσεις και χουμους εαν βρεις. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από Livstaras »

Έψαξα τις ρόδιες στο ιντερνετ και μοιάζουν πολύ τα φύλλα. Ορίστε και μια φωτογραφία.
Επίσης είδα ότι γίνονται και ωραία bonsai. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img]

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από Hfestion »

Νομίζω ότι είναι ροδια (είμαι σχεδόν σίγουρος). Μπορείς μια κοντινή φωτογραφία τα φύλλα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από Livstaras »

Έπαθα πανικό με την βροχή και φοβήθηκα ότι θα μου φύγει το χώμα και μετέθεσα την αγορά του χώματος για αύριο.
Απλά το έβαλα σε μια γλάστρα σχεδόν ίδια με αυτή που είχε και τώρα δε φοβάμαι μην καταστραφεί από τον καιρό. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img]
Όταν λέμε να αλλάξω το χώμα, ενώνουμε εντελώς; Αφήνω ρίζες γυμνές και μετά βάζω καινούριο χώμα;
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

ροδια σιγουράκι
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από Harris »

Livstaras έγραψε:Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Χάρη, μόλις γυρίσω σπίτι θα το βάλω σε μια γλάστρα για να μη μου πεθάνει, και θα βγάλω καμιά φωτογραφία ακόμα τα φυλά του για να έχετε πιο σαφή γνώμη ως προς το είδος.
Δεν θα πειράξω ακόμα χώμα μέχρι να μου πείτε αν και ανυπομονώ όσο τίποτα να δω τι γίνεται και κάτω από τον κορμό.

Από χώμα έχω τύρφη, κομποστ και ένα γενικής χρήσης για φυτά εξωτερικού χώρου άλλα δεν θυμάμαι ακριβώς την σύσταση του.
Λογικά μπορώ να βρω ότι χώμα χρειαστεί, ένα σωρό φυτώρια έχω στην γειτονιά. [ Εικόνα ]

Ευχαριστώ πολύ και πάλι,
Γιώργος
Να αγοράσεις τυρφη Λιθουανιας, θυμασαι τι ειχαμε αγορασει κατι παρομοιο. Εαν βρεις ψιλο χαλικάκι ή πολυ μικρη ελαφροπετρα. Εαν βρεις και ζεολιθο βάλε 10%

Πρέπει να το βάλεις σε γλάστρα με νεο χώμα! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από Livstaras »

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Χάρη, μόλις γυρίσω σπίτι θα το βάλω σε μια γλάστρα για να μη μου πεθάνει, και θα βγάλω καμιά φωτογραφία ακόμα τα φυλά του για να έχετε πιο σαφή γνώμη ως προς το είδος.
Δεν θα πειράξω ακόμα χώμα μέχρι να μου πείτε αν και ανυπομονώ όσο τίποτα να δω τι γίνεται και κάτω από τον κορμό.

Από χώμα έχω τύρφη, κομποστ και ένα γενικής χρήσης για φυτά εξωτερικού χώρου άλλα δεν θυμάμαι ακριβώς την σύσταση του.
Λογικά μπορώ να βρω ότι χώμα χρειαστεί, ένα σωρό φυτώρια έχω στην γειτονιά. [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_e_smile.gif[/img]

Ευχαριστώ πολύ και πάλι,
Γιώργος
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από Harris »

Πρέπει να είναι είδος λιγούστρου; ή και ροδιά μοιάζει όσο πιο πολυ το κοιτάω τοσο παω για ροδιά.... :)

Το δεντρο ειναι πολυ ομορφο. Ίσως πέρυσι να το 'χτύπησαν' έντομα (αφιδες;) και λόγο οτι το χώμα του είναι χάλια είναι σε αυτη την κατάσταση...

Αυτο που θα έκανα θα ηταν να βγάλω το παλιο χώμα ώστε να έβαζα καλο χώμα (για μείγμα πες μας τις έχεις απο χώματα ή τι μπορεις να βρεις). Να το κλαδέψεις ελαφρός και τέλος να το αφήσεις στον ίσκιο για να παρει τα πάνω του.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από DimosA »

πυξαρι?

λεω τωρα....
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Άγνωστο Δώρο

Δημοσίευση από Livstaras »

Καλήμερα σας,

Σήμερα το πρωί βρήκα στα σκουπίδια το παρακάτω δεντράκι και μου φάνηκε ότι αξίζει τον κόπο να σωθεί και ίσως να μπορεί να γίνει bonsai.
Ξέρει κάνεις σας τι είναι για να ψάξω περισσότερες πληροφορίες για αυτό;

Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση