Freddo Juniperus

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Freddo Juniperus

Δημοσίευση από Hfestion »

RiaDr έγραψε:Πολύ καλή αγορά και θα συμφωνήσω με τον Δώρη, μ' αρέσει ο κορμός με την κλίση - εκτός κι αν ακολουθήσεις την πρόταση του Γιάννη και τους κρατήσεις και τους δύο! όπως και να έχει με προσεκτικά βήματα σίγουρα θα σε αποζημιώσει το αποτέλεσμα απ' το συγκεκριμένο δέντρο!
Καλή δουλειά!
Σε ευχαριστώ πολύ Ρία. Για αρχή θα διαμόρφωσω και τους 2 κορμούς, όπως το virtual του Γιάννη και βλέπουμε

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Freddo Juniperus

Δημοσίευση από Hfestion »

marios έγραψε:Το πρώτο δεν θέλει κλάδεμα;
Στη φωτογραφία είναι το πριν και μετά
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Freddo Juniperus

Δημοσίευση από RiaDr »

Πολύ καλή αγορά και θα συμφωνήσω με τον Δώρη, μ' αρέσει ο κορμός με την κλίση - εκτός κι αν ακολουθήσεις την πρόταση του Γιάννη και τους κρατήσεις και τους δύο! όπως και να έχει με προσεκτικά βήματα σίγουρα θα σε αποζημιώσει το αποτέλεσμα απ' το συγκεκριμένο δέντρο!
Καλή δουλειά!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Freddo Juniperus

Δημοσίευση από marios »

Το πρώτο δεν θέλει κλάδεμα;

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Freddo Juniperus

Δημοσίευση από Hfestion »

Γιαννη έχεις και εσύ τα δίκια σου δεν είναι και τόσο καλές οι φωτογραφίες. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως, και εγώ κάπως έτσι το είχα σκεφτεί.

Βρήκα μια φωτογραφία στο ίντερνετ
(...Μόνο στα όνειρα...)
[img]//images.tapatalk-cdn.com/15/08/31 ... 5aa8e1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Freddo Juniperus

Δημοσίευση από gate1908 »

.....και όμως αυτό το τοξοειδές με "χαλάει"....
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Freddo Juniperus

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Πρώτα σχέδια τουλάχιστον από αυτά που καταλαβαίνω και βλέπω από τις παρεχόμενες φωτογραφίες. Η πιθανότητα να κάνω λάθος είναι μεγάλη γιατί σίγουρα υπάρχει διαφορά από την πραγματικότητα και την φωτογραφία του γιουνίπερου.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Fredo Juniperus

Δημοσίευση από marios »

Ωραίος! (Freddo) :)

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Fredo Juniperus

Δημοσίευση από christos1908 »

Πάντως εγώ δυο γιουνίπερος έχω 2 και 1 χρόνο αντίστοιχα χαίρουν άκρας υγείας και αν αντέχουν στα δικά μου χέρια οι γιουνίπεροι στα δικά σου θα πετάνε...

Αυτός τώρα, μια σχετική ταλαιπωρία την εχει... Λογικά βέβαια με την ανάλογη περιποίηση θα πάρει τα πάνω του... Προφανώς μια κίνηση την έχει και ο κορμός είναι τούμπανο, αλλά κάπως μακρύς δεν είναι μέχρι την καμπύλη; Το δεύτερο κορμό θα τον κόψεις για σκάλισμα οπως αρχικά το σκεφτόσουν;;; Πάντως για 6€ ηταν καθαρή κλοπή...

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Fredo Juniperus

Δημοσίευση από Hfestion »

Και ο μικρός, αύριο θα βγάλω περισσότερες και το μικρό

[img]//images.tapatalk-cdn.com/15/08/30 ... 3f16f7.jpg[/img]

Δεν αποκλείω τίποτα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Fredo Juniperus

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Θέλει ανασκαφή !!![/justify][justify]Γιατί απέκλεισες απ΄την φωτογράφηση τον δεύτερο μικρότερο κορμό ?[/justify][justify]Για μένα είναι πιο πολλά υποσχόμενος απο τον μεγαλύτερο που έχει δύο ευθείες που δύσκολα μπορείς να κάνεις κάτι μαζί τους.[/justify][justify]Εχει φύλλωμα και κλαδιά αρκετά πιο χαμηλά απ΄τον άλλο.[/justify][justify]Βέβαια εγώ φωτογραφίες βλέπω, εσύ τον έχεις μπροστά σου.[/justify][justify] Ότι και να αποφασίσεις καλή συνέχεια.[/justify]

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Freddo Juniperus

Δημοσίευση από Hfestion »

Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι δε θα ξανα ασχολιομουν με γιουνιπερους γιατί έχω χάσει πάρα πολλούς και στο τέλος στεναχωριεμαι. Σίγουρα δε κάνω κάτι σωστά ή κάτι φταίει στο χώρο που ζούνε. (Στην αυλή μου). Εχω λίγο ήλιο, 1 ώρα το πρωί 2, 3 το απόγευμα και δε φτάνει μόνο αυτό είμαι περικυκλωμενος απο γιγάντια πεύκα που εχω την υποψία ότι τροφοδοτούν με ασθένειες. (Δε ξέρω αν στέκει αυτό). Παρόλα που κάνω συνέχεια συστηματικους ψεκασμούς, πάντα βρίσκω και κάτι επάνω.
Χθες πιγα σε ένα φυτώριο και αγόρασα αυτόν εδώ τον γιουνιπερο

Link: http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=55&t=8042

Ήταν ο τελευταίος στη μέση ενός ξεφωτου και με περίμενε

Εικόνα

Η τιμή του 6 ευρω και ήταν ένας λόγος που τον αγόρασα.

Χθες το βράδυ του έριξα λίγο λίπασμα και σήμερα το πρωί βρήκα λίγο χρόνο και του έριξα μια ματιά χωρίς όμως να του κάνω το παραμικρό.

Καταρχας από το χώμα βγουν δύο κορμοι και δεν έχω ιδέα αν ενώνονται (σίγουρα ενώνονται) και πως. Το χώμα φαίνεται καλό προς μετριο δηλαδή δε χρειάζεται άμεση μεταφυτευση. (Νομίζω)

Εικόνα
Εικόνα

Ο κεντρικός κορμός πρέπει να έχει κοπεί τουλάχιστον 2, 3 χρόνια γιατί χαμηλά πετάγονται λεμαργα κλαδια που κάποια μπορεί και να είναι 40 πόντους. Αυτό είναι καλό. Σημαίνει πως έχει βγάλει χαμηλά κλαδια, έχει φουσκώσει χαμηλά, έχει προσαρμόστει, έχει δυναμώσει.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Με ένα πλακάκι και ένα πλαστικό πιάτο απομονωνω το κεντρικό χοντρό και ψιλο κλαδι για να φωτογραφισω με ευκολία. Λογικα το άλλο θα φύγει.
Ανεβάζω αρκετό υλικό, οποίος θέλει κάνει και virtual.

Υ, γ: Jean Jac εσύ το βαφτισες, θα το σχεδιάσεις κι όλας χαχαχα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Νούμερο 1 προτεραιοτητα είναι να το κρατήσω ζωντανο για παρα παρα παρα πολλα χρονια γιατί με τους γιουνιπερους δε το έχω. Λογικα την επόμενη βδομάδα θα γίνει μεταφορά σε πυλινη γλάστρα χωρίς να πειράξω ριζα. Ίσως να κόψω 2, 3 λεμαργα κλαδια - καθάρισμα. Τέλος φθινοπώρου αν όλα πάνε καλά θα γίνει η πρώτη διαμόρφωση.

Οτιδήποτε σχόλια ιδέες, πάντα δέκτες
 
Απάντηση