Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από stelios »

1 μήνα τώρα και έχω δει διαφορά. Μπορεί να είναι λόγο καιρού δεν ξέρω πάντως ακολούθησα τα γραφόμμενα.
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από stathis »

Πολύ ωραίο άρθρο να είσαστε καλά όλοι που μας βοηθάτε.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από sinaf »

iohokahey έγραψε:ωραιο το αρθρο,ευχαριστουμε μπαμπη!!

εγω από ότι εχω καταλαβει στην ολιγοχρονη εμπειρια μου με τα μικρα μας δεντράκια και από ότι εχω διαβασει,ειναι πολλες οι συνιστώσες από τις οποιες εξαρτάται η συχνοτητα και η ποσοτητα του λιπασματος..μερικες από αυτές..
1. ειδος δεντρου
2. υποστρωμα
3. ποτισμα
4. μικροκλιμα περιοχης διαμονης του καλλιεργητη
5. μεγεθος δοχείου
6.ειδος λιπασματος

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

Ευχαριστούμε sim62 και για αυτό το κατατοπιστικότατο άρθρο.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Ώραιο άρθρο. Μπράβο sim62
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από panixoras »

πολυ ωραιο αρθρο.....μου θυμισε το μυθο που κυκλοφορει στα γυμναστηρια....οσο πιο πολυ πρωτεινη τρως τοσο περισσοτερους μυς κανεις..και τους βλεπεις ολους με τα σεικερ στο γυμναστηριο πιστευοντας οτι θα γινουν χουλκ.....χα χα....οπως στον ανθρωπω φανταζομαι ετσι και στα φυτα....δεν αναφερομαστε βεβαια στην αναβολικη διαδικασια οπου εκει αλλαζουν ολα ...φανταζομαι και στα φυτα..βεβαια στο τελοσ χαμενος ειναι ο αθλητης και το φυτο......[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/gelio3d.gif[/img]

Master Mind
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 28 Απρ 2014, 00:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από Master Mind »

Κατατοπιστικότατο το νέο άρθρο.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιο άρθρο! Μπράβο Sim
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από stelios »

Αυτό το άρθρο είναι για να μας προφυλάξει απο τα λάθη. Ευχαριστούμε.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από Sim62 »

iohokahey έγραψε:ωραιο το αρθρο,ευχαριστουμε μπαμπη!!

εγω από ότι εχω καταλαβει στην ολιγοχρονη εμπειρια μου με τα μικρα μας δεντράκια και από ότι εχω διαβασει,ειναι πολλες οι συνιστώσες από τις οποιες εξαρτάται η συχνοτητα και η ποσοτητα του λιπασματος..μερικες από αυτές..
1. ειδος δεντρου
2. υποστρωμα
3. ποτισμα
4. μικροκλιμα περιοχης διαμονης του καλλιεργητη
5. μεγεθος δοχείου
6.ειδος λιπασματος

Νομίζω αυτή είναι και η γενικότερη φιλοσοφία του συγκεκριμένου άρθρου. Ότι πρέπει να λαμβάνονται υπ΄όψιν ορισμένοι παράγοντες σαν και αυτούς που αναφέρεις για παράδειγμα και όχι να κάνουμε μια ολιστική προσέγγιση.
Δηλαδή τόσο λίπασμα και κάθε τόσες ημέρες αδιακρίτως όλων αυτών των παραγόντων. Εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται πολύ λάθος αυτό.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από iohokahey »

ωραιο το αρθρο,ευχαριστουμε μπαμπη!!

εγω από ότι εχω καταλαβει στην ολιγοχρονη εμπειρια μου με τα μικρα μας δεντράκια και από ότι εχω διαβασει,ειναι πολλες οι συνιστώσες από τις οποιες εξαρτάται η συχνοτητα και η ποσοτητα του λιπασματος..μερικες από αυτές..
1. ειδος δεντρου
2. υποστρωμα
3. ποτισμα
4. μικροκλιμα περιοχης διαμονης του καλλιεργητη
5. μεγεθος δοχείου
6.ειδος λιπασματος
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από Sim62 »

Μενέλαος έγραψε:Συγχαρητήρια στον Sim62 για το κατατοπιστικότατο άρθρο! Συγχαρητήρια και στους διαχειριστές που εμπλουτίζουν διαρκώς με τόσο ποιοτικά άρθρα την τόσο αξιόλογη βιβλιοθήκη! Βέβαια το άρθρο του Μπάμπη μας τα λέει κάπως διαφορετικά από τον Walter Pall (βλέπε http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... ering.html), ο οποίος λιπαίνει έως και 60(!) φορές περισσότερο από έναν μέσο καλλιεργητή μπονσάι, και μάλιστα χωρίς να κάνει διάκριση μεταξύ οργανικών και χημικών λιπασμάτων. Έτσι μου δημιουργείται η απορία: είναι τελικά ασφαλές αυτό που κάνουμε λίγο πολύ όλοι, να λιπαίνουμε χοντρικά κάθε 20 μέρες; Πάνω από ποια ποσότητα και συχνότητα τελικά το λίπασμα γίνεται επικίνδυνο; Φαντάζομαι ότι οι 60 παραπάνω φορές του Pall θα υπερβαίνουν κατά πολύ το όριο... Έναν μπούσουλα παρακαλώ!


Ο μπούσουλας...μεγάλη κουβέντα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει. Υπάρχουν άρθρα με γενικές πρακτικές που ίσως μπορούν να εφαρμοσθούν παντού και άλλα που αυτό δεν είναι δυνατόν. Τα δεύτερα αφορούν κυρίως συμβουλές για υποστρώματα , λίπανση και πότισμα. Σε αυτή την περίπτωση το πιο ασφαλές είναι να προσαρμόζονται οι οδηγίες αυτές στην κλιματολογική πραγματικότητα του καθενός δεδομένου ότι ο συγγραφέας-συγγραφείς των άρθρων μπορεί να ζεί στον βόρειο άκρο της Νορβηγίας για παράδειγμα ή στο Τέξας.
Όσον αφορά τον Walter Pall, είναι συνταξιούχος. Αρα μπορεί όλη τη μέρα να κυκλοφορεί με ένα λάστιχο στον κήπο του. Είναι μάλιστα αρκετά σαφής. Επιθετική λίπανση μόνο σε συνδυασμό με επιθετικό πότισμα και εντελώς ανόργανο υπόστρωμα. Τώρα εγώ που δεν έχω πάρει ακόμη σύνταξη αν χρησιμοποιήσω τις ποσότητες λίπανσης που προτείνει με το συγκεκριμένο υπόστρωμα που χρησιμοποιώ συνήθως στα δέντρα μου, που τα πιο πολλά είναι σε φάση που αναπτύσσονται ακόμη και με τον χρόνο που μπορώ να διαθέσω για πότισμα, σε 10 μέρες τα έχω σκοτώσει όλα και ψάχνω για καινούργια.
Επι της ουσίας όμως το συγκεκριμένο άρθρο με βρίσκει αρκετά σύμφωνο. Αυτό το οποίο προτείνει δηλαδή μια μετριοπαθή εφαρμογή βιολογικών και φυσικών λιπασμάτων (συνήθως αρκεί να τηρεί κανείς την δοσολογία που προτείνεται στην ετικέτα) προσφέρει τουλάχιστον μια σιγουριά. Οτι σε όποιο δέντρο και αν την εφαρμόσω, θα το έχω μαζί μου αρκετά χρόνια.
Κάποιος άλλος ίσως να βιάζεται περισσότερο για πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα ή να είναι πιο σίγουρος από μένα για το τι κάνει. Και όπως λέω πάντα αστειευόμενος ή και μιλώντας σοβαρά "Και αυτό σωστό είναι".
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από Kostas »

Ευχαριστούμε αλλά με έβαλε σε σκέψεις τι τελικά πρέπει να κάνω;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από alexcorfu »

Ευχαριστούμε το Μπάμπη για το άρθρο! Βέβαια, δεν ξέρω πως θα εφαρμόσουμε όλα αυτά στην πράξη... Ίσως οργανικό λίπασμα αργής αποδέσμευσης στον καθορισμένο χρόνο να ήταν το καλύτερο...
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Συγχαρητήρια στον Sim62 για το κατατοπιστικότατο άρθρο! Συγχαρητήρια και στους διαχειριστές που εμπλουτίζουν διαρκώς με τόσο ποιοτικά άρθρα την τόσο αξιόλογη βιβλιοθήκη! Βέβαια το άρθρο του Μπάμπη μας τα λέει κάπως διαφορετικά από τον Walter Pall (βλέπε http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... ering.html), ο οποίος λιπαίνει έως και 60(!) φορές περισσότερο από έναν μέσο καλλιεργητή μπονσάι, και μάλιστα χωρίς να κάνει διάκριση μεταξύ οργανικών και χημικών λιπασμάτων. Έτσι μου δημιουργείται η απορία: είναι τελικά ασφαλές αυτό που κάνουμε λίγο πολύ όλοι, να λιπαίνουμε χοντρικά κάθε 20 μέρες; Πάνω από ποια ποσότητα και συχνότητα τελικά το λίπασμα γίνεται επικίνδυνο; Φαντάζομαι ότι οι 60 παραπάνω φορές του Pall θα υπερβαίνουν κατά πολύ το όριο... Έναν μπούσουλα παρακαλώ!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Οι Περιορισμοί στην Λίπανση.

Δημοσίευση από Harris »

Νέο άρθρο στην βιβλιοθήκη μας σχετικά με την λίπανση των δέντρων μας.
Ευχαριστούμε τον SIM62 που το μοιράστηκε μαζί μας.


Το πολύ είναι καλό;
Η αλήθεια είναι ότι τα φυτά χρησιμοποιούν όλους τους διαθέσιμους πόρους που θα βρουν στο έδαφος. Και είναι δελεαστικό για μας να υποθέσουμε από αυτό ότι, προσθέτοντας περισσότερο λίπασμα, το αποτέλεσμα θα είναι περισσότερη ανάπτυξη. Έτσι φαίνεται αφού παρατηρούμε ότι τα φυτά μας μεγαλώνουν και αναπτύσσονται περισσότερο όταν λιπαίνονται.

Δεν είναι όμως ακριβώς έτσι.

Μπορείτε να διαβάσετε όλο το άρθρο εδω: http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... CE%B7.html

[img]http://image.rakuten.co.jp/auc-kikuwa/c ... 653951.jpg[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση