Σεμιναριο μπονσαι

Συναντήσεις εργασίας των μελών (workshops)
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από Kostas »

Jean-Zac έγραψε:
panixoras έγραψε:
φανταζομαι επιτημους καλεσμενους τον jean jac  και τον..... sim62  
Λοιπόν έχουμε και λέμε !!!
 
Lugano-Athens       1.930,51 euro  (V.I.P. class)
(δηλαδή τι το έχουμε το παράσημο  VIP)
Άλλα τόσα περίπου  για την επιστροφή !!!!
 
Εάν έλθει (που θα έλθει) και η Jennifer  τότε πάμε τα διπλά !!!
Ξενοδοχείο King George για 3 ημέρες      950 euro +
Φαγητό   500 euro περίπου (και λίγα λέω). Στο Nobu (για sushi), στα Βράχια Της Πειραϊκής (θαλασσινά), στα Βλάχικα (παϊδάκια και κοκορέτσι) και έχουμε και τα ποτά, τσιγάρα, καφέδες.
Τώρα στον Αντώνη  Ρέμο πόσα να χρεώσω ????  
 Έχει λέει  170 euro το μπουκάλι !!!  (φοιτητικό δεν έχει !!!)
Και θα φτάσει ένα ???
(θα έχω και κάτι σφουγγάρια γιά παρέα)   :obscene-drinkingbuddies:
 
Τελικά μήπως είναι φτηνότερα να έλθει ο   Masahiko Kimura  ?????
  
ΧΑΧΑ Εναν ΙΤΑΛΟ Master που είναι φθηνοί παρακαλώ!!! :) Ο Jean-Zac μας πέφτει ακριβώς! :)  Sim62? Εσύ πόσα χρεώνεις; 
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από Jean-Zac »

panixoras έγραψε:
φανταζομαι επιτημους καλεσμενους τον jean jac  και τον..... sim62  
Λοιπόν έχουμε και λέμε !!!
 
Lugano-Athens       1.930,51 euro  (V.I.P. class)
(δηλαδή τι το έχουμε το παράσημο  VIP)
Άλλα τόσα περίπου  για την επιστροφή !!!!
 
Εάν έλθει (που θα έλθει) και η Jennifer  τότε πάμε τα διπλά !!!
Ξενοδοχείο King George για 3 ημέρες      950 euro +
Φαγητό   500 euro περίπου (και λίγα λέω). Στο Nobu (για sushi), στα Βράχια Της Πειραϊκής (θαλασσινά), στα Βλάχικα (παϊδάκια και κοκορέτσι) και έχουμε και τα ποτά, τσιγάρα, καφέδες.
Τώρα στον Αντώνη  Ρέμο πόσα να χρεώσω ????  
 Έχει λέει  170 euro το μπουκάλι !!!  (φοιτητικό δεν έχει !!!)
Και θα φτάσει ένα ???
(θα έχω και κάτι σφουγγάρια γιά παρέα)   :obscene-drinkingbuddies:
 
Τελικά μήπως είναι φτηνότερα να έλθει ο   Masahiko Kimura  ?????
  
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από panixoras »

sinaf έγραψε:Έκλεισαν οι συμμετοχές για το σεμινάριο; :whistle:
φανταζομαι επιτημους καλεσμενους τον jean jac  και τον..... sim62   :text-goodpost: :romance-grouphug: :gelio respect
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από sinaf »

Έκλεισαν οι συμμετοχές για το σεμινάριο; :whistle:
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από filitsa »

Για ποτέ λέτε να γίνει; Υπάρχει κάποιο πλάνο;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από Harris »

Ωραία ακούγονται πολλά από αυτά που εγραψες. (Περί βιβλιοθήκης εχει γινει αναλύσει πολλες φορές και δεν θα αναφερθω)

Ξέρεις πόσο χρόνο θέλει ένα βίντεο να ανέβει στο youtube και πόση διαδικασία θέλει;
Θα σου πω ότι δεν προλαβαίνουμε ούτε φωτογραφίες να βγάλουμε.
Είμαι μέσα στο άγχος να κάνω εργασίες στα δέντρα τα δικά μου σε άλλα παιδιά... Ποσο μάλλον να κραταω μία βιντεοκάμερα.
Φυσικά το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουν και τα άλλα παιδιά.
Θα χαρουμε να σε δούμε σε μία συνάντηση / workshop μας.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Στο τέλος της ημέρας, αυτός δεν είναι ένας πολύ καλός τρόπος να διαδοθεί η τέχνη, να αποκτήσει ακόμα περισσότερους ακόλουθους, με ότι μπορεί να σημαίνει για την Ελληνική αγορά σε αναγκαία είδη ( εργαλεία, pots, χώματα, φυτά...) Θέλω να πω πως δεν είναι μαθηματικά βέβαιο πως θα ανοίξουν περισσότερο την βεντάλια τους οι υπάρχοντες έμποροι έτσι ώστε να ενσωματώσουν το κέρδος που μπορεί να αφήσει η ενασχόληση όλων μας. Κι εμείς δεν θα είμαστε στην πολύ πιο ευχάριστη θέση να μην χρειάζεται να αλωνίσουμε το internet για να βρούμε όλα τα παραπάνω? Ακόμη ακόμη, όντας συσπειρωμένοι, δεν θα μπορούμε να αξιώσουμε καλύτερες τιμές για τα μέλη?

Διαχειριστές, σκεφτείτε το...

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από Νικολας72 »

https://m.youtube.com/results?q=nigel%20saunders&sm=1

Συμφωνώντας, προσθέτω ότι για όσους είμαστε μακρυά από Αθήνα, εάν δεν υπάρχει δυνατότητα webinars στην ελληνική, είμαστε στο έλεος των youtubers, αλλά με προΥπόθεση την καλή γνώση αγγλικής. Η ανάγκη εμπειρικής γνώσης και μεταλαμπάδευσης από τους παλιότερους χομπίστες είναι κάτι παραπάνω από βέβαιη. Γι' αυτό άλλωστε πριν κάτι μήνες είχα στηρίξει με θέρμη την άποψη οτι πρέπει να ανοίξει η βιβλιοθήκη για τα μέλη του φόρουμ και βιαστικά "καταδικάστηκα" από κάποιους ως βιαστικός...

Σε κάθε περίπτωση, στην αρχή αυτού του σημειώματος, υπάρχει ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα από έναν Καναδό που χωρίς ιδιαίτερα μέσα, έχει κάνει κοντά στα διακόσια βίντεο μέσα από τα οποία μοιράζετε τις γνώσεις μαζί με το πάθος του για τα bonsai, με κάποιες χιλιάδες ανπου τα έχουν παρακολουθήσει. Νομίζω οτι δεν θα είναι τόσο δύσκολο και για τους συντελεστές του φόρουμ να βιντεοσκοπούν την δουλειά τους -τουλάχιστον στα workshops για αρχή- και να την ανεβάχουν σε κανάλι στο youtube που πολύ εύκολα μπορεί να δημιουργηθεί για λογαριασμό του foroum.

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν 13 λεπτά 53 δευτερόλεπτα:
Στο τέλος της ημέρας, αυτός δεν είναι ένας πολύ καλός τρόπος να διαδοθεί η τέχνη, να αποκτήσει ακόμα περισσότερους ακόλουθους, με ότι μπορεί να σημαίνει για την Ελληνική αγορά σε αναγκαία είδη ( εργαλεία, pots, χώματα, φυτά...) Θέλω να πω πως δεν είναι μαθηματικά βέβαιο πως θα ανοίξουν περισσότερο την βεντάλια τους οι υπάρχοντες έμποροι έτσι ώστε να ενσωματώσουν το κέρδος που μπορεί να αφήσει η ενασχόληση όλων μας. Κι εμείς δεν θα είμαστε στην πολύ πιο ευχάριστη θέση να μην χρειάζεται να αλωνίσουμε το internet για να βρούμε όλα τα παραπάνω? Ακόμη ακόμη, όντας συσπειρωμένοι, δεν θα μπορούμε να αξιώσουμε καλύτερες τιμές για τα μέλη?

Διαχειριστές, σκεφτείτε το...

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από panixoras »

συμφωνο με το θανο ....αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι η δουλεια σε ενα δεντρο δεν τελειωνει ποτε ...το να μπορεσεις να διατηρησεις ενα δεντρο για μια ζωη ειναι το δυσκολο...εκει βρισκετε η τεχνη...στο αποτελεσμα μιας ζωης.....η εμπειρια των παλιοτερων δηλαδη  θα βοηθησει πολυ σε ολα τα επιπεδα :obscene-drinkingbuddies:
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από thanos75 »

επαναφέροντας το θέμα θα σας πω αυτό που μου λείπει και με απασχολεί έντονα.
Τους μήνες που έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι έχω μαζέψει αρκετό υλικό, δεντράκια από φυτώρια, από καταβολάδες, από παραφυάδες, από αλλού, άλλα πιο ενδιαφέροντα με ωραίους κορμούς, άλλα λιγότερο, στο σύνολό τους όμως δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ούτε pre-bonsai. έχω διαβάσει διάφορα αυτό το διάστημα, ψάχνω αρκετά στο internet κοιτάω εικόνες από έτοιμα μπονσάι, προσπαθώ να αντιγράψω κάποια, όμως το βήμα για τη διαμόρφωση από ένα απλό δέντρο σε pre-bonsai, οι πρώτες δηλαδή ενέργειες διαμόρφωσης, επιλογή στυλ, βασικών κλαδιών, αρχικό κλάδεμα διαμόρφωσης κ.α. φαντάζει πολύ δύσκολο αλλά συνάμα είναι και πολύ σημαντικό.
Αυτό είναι και το σκέλος που θα ήθελα να συζητήσουμε. Προφανώς και γίνεται στα workshop μέχρι τώρα και η βοήθεια των πιο έμπειρων υφίσταται και είναι εξαιρετικά σημαντική. Και στα πλαίσια των workshops μπορεί να παραμείνει. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη διοργάνωση. Ίσως θα μπορούσαμε να το κάνουμε πιο αναλυτικά και οργανωμένα, ξεκινώντας από τη θεωρία, τη φιλοσοφία των μπονσάι και περνούσαμε στην αποτύπωση της όλης κουλτούρας πάνω στα δέντρα με συγκεκριμένα παραδείγματα πρακτικής. Θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο.
Καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει τρόπος κάποιος να μας τα βάλει στο κεφάλι. Όλα θέλουν το χρόνο τους, την προσπάθεια, πιθανόν χρειάζονται τα λάθη και οι αστοχίες μας και σίγουρα ρόλο παίζει ο χαρακτήρας και το ταλέντο του καθενός.
Παρόλα αυτά μια και το συζητάμε και αφού αγαπάμε αυτή τη διαδικασία και ενασχόληση, αν υπήρχε η διάθεση και ο χρόνος από τους πιο παλιούς - την αντικειμενικά δύσκολη περίοδο και καθημερινότητα που διανύουμε- θα ήταν μεγάλη χαρά για μας τους πιο καινούργιους.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από RiaDr »

Terminator έγραψε:Νομίζω θα ήταν ενδιαφέρουσα πρώτα μία γενική πληροφορία τι είναι Μπονσαι και μετά πως μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα δικό μας.
Ο βαθμός εξειδίκευσης των σεμιναρίων φαντάζομαι πως θα εξαρτηθεί και από τους συμμετέχοντες. Δεν θέλουμε ούτε να κουράσουμε τους πιο έμπειρους, αλλά ούτε και να ... πελαγώσουμε τους πιο νέους! 
Προτείνετε και οι υπόλοιποι θέματα που θα σας ενδιέφεραν, ώστε να ληφθούν υπόψη κατά τον σχεδιασμό...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Terminator
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2016, 23:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από Terminator »

Νομίζω θα ήταν ενδιαφέρουσα πρώτα μία γενική πληροφορία τι είναι Μπονσαι και μετά πως μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα δικό μας.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από RiaDr »

Ωραία η πρόταση του Παναγιώτη. Θα μπορούσε να γίνει και συνδυασμός των δύο, σεμινάρια με πρακτικό σκέλος στο τέλος, εφ' όσον το επιτρέπει ο χώρος βέβαια, για να καλύψουμε κι αυτούς που ανυπομονούν να εφαρμόσουν τις γνώσεις τους!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα! Διακρίνω μια δίψα γιά μάθηση στα νέα μέλη  και αυτό με χαροποιεί ιδιαιτερα μπορώ να ομολογήσω! 
Συμφωνώ με τις επισημάνσεις του Παναγιώτη πως τα workshops είναι μεν πολύ χρήσιμα για την εφαρμογή της τέχνης όμως, εκείνο που ίσως μετράει περισσότερο είναι η θεωρητική βάση αυτής! 
Ο Μπάμπης έχει μια πολύ καλή πρόταση για εξεύρεση χώρου διενέργειας ενός ή και περισσότερων σεμιναρίων με χαμηλό κόστος (ενός καφέ).
Το /τα σεμινάρια θα πρότεινα να έχουν θεωρητική θεματολογία και η εφαρμογή/ εξάσκηση θα γίνεται στο ανοικτό πεδίο (workshop )
Υπάρχει δυνατότητα εποπτικών μέσων που θα βοηθήσουν την καλύτερη κατανόηση των όσων θεμάτων θα αναπτυχθούν και θα συζητηθούν! 
Επεκτείνοντας την αρχική ιδέα του Παναγιώτη και οραματιζόμενος κάτι καλύτερο για όλο το Φόρουμ, σκέπτομαι μήπως το/τα σεμινάριο/α αυτό/α εξελιχθούν σε webinar ! Θα ήταν ό,τι το καλύτερο και για μέλη που μένουν μακρυά ααπο την Αθήνα ή για κάποιο λόγο δεν θα μπορούν να παρευρίσκονται! 
Επί του παρόντος! 
Προτείνω να ορίσουμε έναν κύκλο σεμιναρίων κάτω από τον γενικό τίτλο " Η Τέχνη, η Επιστήμη, η Ιστορία και η Φιλοσοφία του Μπονσάι" .
Θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας πάνω σε αυτό.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από thanos75 »

είμαστε σε αναμονή για όποια συνάντηση. Είτε workshop, είτε κάτι πιο θεματικό (μεταφυτεύσεις - κλάδεμα - συρμάτωμα - ίσως ανάλογα την εποχή που θα γίνει). Οι συναντήσεις και οι συζητήσεις από κοντά είναι εξαιρετικά χρήσιμες για μας που δεν έχουμε εμπειρία.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από RiaDr »

DimosA έγραψε:
filitsa έγραψε:Πόσο σας ζηλεύω...
Ρε παιδια μηπως για μας τους μακρινους να κανατε και κατι live μεσω internet?
Δεν ειναι δυσκολο νομιζω... Ενα κινιτο να τραβαει για live μεταδοση..
Να το δούμε από τεχνικής πλευράς, δεν είναι κακή ιδέα!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από Paulos »

+1
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από Stefasteri »

Μπράβο για την πρωτοβουλία και για την άμεση ανταπόκριση των συμφουριτων για την επίλυση.
Περιμένω να διαβάσω τα καθέκαστα.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από Harris »

Θα δούμε πως θα γίνει και αυτό... :)
Μιλήσα με τον bisba και έχει μία πολυ καλή ιδεα.
Πρώτα ο Θεός μετά τον σεπτεμβριο θα το κανονισουμε.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Σεμιναριο μπονσαι

Δημοσίευση από stelios »

Ωραία ιδέα για να μενει για αναζητηση
 Reference.
Απάντηση