Νέο μέλος!

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Νέο μέλος!

Δημοσίευση από filitsa »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Το πρώτο σου δέντρο μου αρέσει και ίσως να μπορούσες να κάνεις μια διαμόρφωση με σύρμα να παίρνει ένα πρώτο σχήμα. Literati θα ταίριαζε.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Νέο μέλος!

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Καλώς τον και πάλι. Το δέντρο σου πρέπει να αποκτησει τρογωνικοτητα. το πρώτο δέντρο μπορεί να γίνει λιτερατι.

προστέθηκε πρίν 1 λεπτό 6 δευτερόλεπτα:
Το δεύτερο δύσκολο λόγο σφεντόνας πρέπει μαλλον να κοπεί το ένα κλαδί.

Topic author
Spyreas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Σεπ 2016, 12:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος!

Δημοσίευση από Spyreas »

Καλησπέρα και πάλι
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Όσον αφορά το σχήμα που θέλω στο κάθε δέντρο δεν είμαι σίγουρος ακόμα....
Ο πρώτος φίκος θα ήθελα να μοιάσει στο δεντράκι του κυρίου στο παρακάτω λινκ: Λεμονιά
Ο δεύτερος δεν έχω ιδεά.
Τον γιουνίπερο τον κλάδεψα σήμερα για να γίνει εμφανής η δομή του και τον μεταφύτεψα σε μεγαλύτερη γλάστρα, κόβοντας παράλληλα τις πιο μακριές του ρίζες, ώστε να εκπαιδευτεί στο να έχει πιο συμπυκνωμένη μάζα ριζών. Ελπίζω οι επεμβάσεις που του έκανα να μην ήταν υπερβολικές και να του άφησα αρκετό φύλλωμα για να επιβιώσει. Το συρμάτωμά του ήταν εξαιρετικά δύσκολο καθώς το συγκεκριμένο είδος έχει πολλές βελόνες-αγκαθάκια και τσιμπάει συνεχώς.
IMG_20161005_131100.jpg
Πιστεύω πως πρέπει να αφαιρέσω τον δεξύ-τρίτο κορμό, αλλά αρκετά αργότερα (ήδη ταλαιπωρήθηκε αρκετά)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Νέο μέλος!

Δημοσίευση από marios »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Στο τελευταίο δέντρο σου εάν πάρεις άλλα 2 μπορείς να δημιουργήσεις ένα ωραίο δασάκι.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο μέλος!

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Τι σχήμα / φορμα θες να κανεις το κάθε δέντρο σου;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο μέλος!

Δημοσίευση από iohokahey »

Καλωσορισες και απο μενα και καλη αρχη!!
Ειναι η καταλληλη εποχη αλλα και στην καταλληλη ηλικια τα φυτα σου ωστε να συρματωθουν τα φυτα σου εφ'οσον βεβαια εχεις αποφασισει για το μελλον τους..
Προσοχη μονο,την ανοιξη συνηθως ξε-συρματωνουμε ωστε να μην πληγωθουν τα φυτα μας λογω των αυξημενων χυμων που κυκλοφορουν..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Νέο μέλος!

Δημοσίευση από Paulos »

Καλώς τον. Τα φυτά σου είναι πολύ νεαρά. Διάβασε στην βιβλιοθήκη μας τι δέντρα και πώς πρέπει να είναι για να γίνουν για αρχή προ Μπονσαι. :)
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

ιλαριων
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 21:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο μέλος!

Δημοσίευση από ιλαριων »

Καλος ηλθες αγαπητε μας Σπυρο.
Τα φυτα σου ειναι πολυ μικρα αλλα και πολυ ανθεκτικα.
Καλο ειναι αυτο για να μπορεσεις να καταλαβεις το χειρισμο τους.
Αλλα αν μπορουσες να παρεις καποια φυτα με χοντρυτερο κορμο
για να ανταποκριθουν σε ποιο γρηγορο χρονικο διαστημα σε bonsai.
καλοσωρισες
βαγγελης
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο μέλος!

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσόρισες στο bonsaiforum.
Πολύ ωραία και ενδεδειγμένη είναι η κίνηση που έδωσες στον πρώτο φίκο. Η αγκύρωση του σύρματος όμως θα μπορούσε να γίνει με καλύτερο τρόπο αν και απ΄ότι βλέπω έκανε την δουλειά της. Απλά για αισθητικούς και μόνο λόγους το αναφέρω.
Ο δεύτερος φίκος έχει προς το παρόν ένα ζήτημα με την διχάλα που κάνουν τα 2 κύρια κλαδιά. Αυτή η μορφή "σφεντόνας" δεν είναι ελκυστική στον σχεδιασμό ενός bonsai. Είναι ακόμη νεαρά όμως τα φυτά και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ακόμη άφησε όλα τα κλαδιά και τα φύλλα προκειμένου να το θρέφουν για να μεγαλώσει και άλλο και παίρνεις αργότερα αποφάσεις.
Για τον γιουνίπερο αλλά και τα άλλα δέντρα σου καλό είναι όταν φωτογραφίζεις να βάζεις στο κάδρο της φωτογραφίας κάποιο αντικείμενο- σημείο αναφοράς ώστε να καταλαβαίνουμε το μέγεθος του. Για παράδειγμα ένα αναπτήρα, ένα μολύβι, ή μια κούπα πράγματα που όλοι καταλαβαίνουμε το μέγεθος που έχουν.
Καλή συνέχεια εύχομαι λοιπόν και καλό διάβασμα.

Topic author
Spyreas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Σεπ 2016, 12:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέο μέλος!

Δημοσίευση από Spyreas »

[left]Καλησπέρα σε όλους![/left]
Ανακάλυψα την τέχνη των μπονσάι πριν από ακριβώς μία εβδομάδα και έκτοτε έχω εθιστεί.
[left]Έχω στην κατοχή μου δύο νεαρούς φίκους μπέντζαμιν, μία βουκαμβίλια και από σήμερα και ένα γιουνίπερο "στρίκτα" φρέσκο απο Πράκτικερ. Προφανώς όλα αυτά τα φυτά προορίζονται για μπονσάι, αλλά κρατιέμαι απ΄το να ξεκινήσω να τα "βασανίζω", μέχρις ότου μελετήσω περισσότερο αυτή την τέχνη.[/left]
[left]Γνωρίζω ότι δεν είναι σωστό να μπουν από τώρα σε μπονσαι ποτ, καθότι είναι σε νεαρό στάδιο και χρειάζονται αρκετή ανάπτυξη σε μεγάλη γλάστρα για αρκετά χρόνια. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν συνηθίζεται να συρματώνονται τα φυτά από πολύ μικρή ηλικία, ώστε μεγαλώνοντας αποκτήσουν την επιθυμητή καμπυλότητα[/left]
Σας παραθέτω την πρώτη μου προσπάθεια να δώσω σχήμα στον έναν από τους δύο φίκους: 
IMG_20161004_181105.jpg
Σκοπεύω να το αφήσω σε αυτή τη γλάστρα για 1-2 χρόνια και ίσως να το μεταφυτέψω σε μεγαλύτερη καθώς μεγαλώνει, ενώ παράλληλα παίρνει το σχήμα του (informal upright) μέσω του σύρματος. Το χώμα είναι potting soil 90% τύρφη 10% περλίτης.
Κάθε κριτική είναι ευπρόσδεκτη!
Επίσης θα ήθελα να σας συμβουλευτώ για τον δεύτερο φίκο και για τον γιουνίπερο, οι οποίοι βρίσκονται σε αυτή την κατάσταση:
IMG_20161004_181155.jpg
IMG_20161004_182949.jpg
Ο γιουνίπερος είναι κρυμμένος μέσα στο φύλλωμά του. Μπορώ να τον καθαρίσω λίγο ώστε να φανερωθεί ο κορμός ή να περιμένω μέχρι να μεγαλώσει πρώτα; Εκτός αυτού πρέπει να του αλλάξω και ποτ/χώμα γιατί είναι πολύ συμφορημένος στην μικρή γλάστρα του φυτωρίου.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εάν σας κούρασα!
Σπύρος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση