Μικροφυλλία σε ACER

Τεχνικές και φροντίδα σε ενα δέντρο για την δημιουργία μπονσάϊ
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από Vasilhs »

Όταν ξεκινάς με τα μπονσαι ξέρεις οτι θα πρέπει να εχεις υπομονή. Μπορεί να ασχολείσαι και με κάτι άλλο... (γιατι οσα δέντρα και να έχεις υπαρχουν περίοδοι που δεν μπορείς να κάνεις τιποτα στα δέντρα).


Τωρα το τι ειναι μπονσαι και τι δεν ειναι στην Ελλάδα θα συμφωνήσω εν μερη με τον HARRIS οτι δεν υπάρχουν μπονσαι... Με την λογική των Ιαπώνων που έχουν restrict κανόνες. Κανόνες που στην Ελλάδα θα τα καταφέρουμε μόνο μετά απο σκληρή δουλειά και επιμονή. Εσείς βάλατε το λιθαράκι σας τα παιδιά μας θα βάλουν το τούβλο και τα παιδιά τους θα αρχίζουν να χτίζουν. Η υπομονή δεν ειναι και το Νο1 στον Ελληνα... :)

Σχετικά με το θέμα μας.... Όταν κάποιος εχει ενα δέντρο που το αρέσει το εχει σε ποτ και το διαμορφώνει το κλαδεύει το συρματώνει και του κάνει και μικροφυλλία τότε σημα΄΄ινει οτι ξέρει τι κάνει , αγαπάει αυτο που έχει και το θέλει οσο πιο τελειο γίνεται.

Μπονσαι άλλωστε υπάρχουν απο μινι μπονσαι μεχρι 1 μετρο!!! Άρα; Το πότε ειναι η ωρα να γίνει μικροφυλλία εξαρτάτε απο τον δημιουργό!


;)
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από Philip »

Η δημιουργια- καλλιεργεια ενος δεντρου σε μικρο ποτ πρεπει να ακολουθειται απο κανονες. Κανονες οι οποιοι εχουν αντιγραφει απο την φυση.

Εαν καταφερουμε να δημιουργησουμε - καλλιεργησουμε ενα δεντρο εφαρμόζοντας τους κανονες σε μικρο ποτ τοτε η τεχνικη που εχουμε εφαρμοσει στο δεντρο μας λεγεται bon-sai .

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από My Nellie »

Harris έγραψε: ... ... Θα ήθελα να προσθέσω οτι τα καλύτερα μπονσαι που εχουμε εδω στην Ελλάδα για τους Ιάπωνες με το ζορι ειναι προ-μπονσαι!
... ... Είμαστε πάρα πολύ πίσω.....
Αλλα δεν θα πάμε σε διαγωνισμό! Το κάνουμε για μας! Το κάνουμε γιατι το αγαπάμε και μας γεμίζει!
... ...

Αυτό ξαναπές το, Χάρη μου!
Προσωπικώς, δεν το βρίσκω κακό να αναγνωρίσω ότι μόλις αρχίζωνα κάνω τα πρώτα μου βήματα!
Ούτε είναι κακό να παραδεχθώ ότι τα δενδράκια με τα οποία ασχολούμαι και τα κατευθύνω με αγάπη προς την κατεύθυνση να πάρουν μια κάποια μορφή pro-bonsai, είναι μικρά κλαδάκια ουσιαστικά!
Τέτοια είναι τα δένδρα μου αυτή την συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

ΟΜΩΣ, έχω όραμα και φιλοδοξία να τα προχωρήσω. Γι' αυτό φροντίζω να μελετώ και κυρίως να επωφελούμαι από την εμπειρία εκείνων που έχουν αρκετά χρόνια τα ψαλίδια και τα κλαδευτήρια και τα χώματα στα χέρια τους κι ας μην έχουν βάλει τα δένδρα τους σε bonsai pots, αλλά τα καλλιεργούν επί χρόνια σε πλαστικές λεκάνες, παρά τα αρνητικά σχόλια (...για τους παλιούς αυτό που γράφω δεν χρειάζεται αποκρυπτογράφηση).

Φιλικά λοιπόν ρωτώ, το βρίσκετε κακό να έχω όραμα να αναπτύξω ΠΡΩΤΑ τον κορμό και τα κλαδιά του σφενδαμιού ή της οξυάς που αγόρασα, ΠΡΙΝ ξεκινήσω να τα μεταφυτεύσω σ' ένα γυαλιστερό pot και ΠΡΙΝ ξεκινήσω να σμικρύνω το μέγεθος των φύλλων τους?
Θεωρείτε ότι θα το κάνω για να έχω ένα δένδρο που θα εντυπωσιάσει τον θεατή?
ΟΧΙ! Θα το κάνω διότι έχω πεισθεί πως αυτή είναι η μέθοδος με την οποία θέλω εγώ προσωπικά να εργασθώ με τα δένδρα μου.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από My Nellie »

PanosBonsai έγραψε: ... ... Θέλουμε να εντυπωσιάσουμε τον θεατή; Να βρούμε τότε εναν χονδρό κορμό σε μικρό ποτ και το καταφέραμε... ...
Αυτό είναι μία υπεραπλούστευση, το αντιλαμβάνεσαι κι ο ίδιος, Πάνο, έτσι δεν είναι?
Και φαντάζομαι ότι το γράφεις έτσι υπερβάλλοντας, προκειμένου να τονίσεις την επιθυμία για εντυπωσιασμό που πιθανώς να έχει κάποιος που ασχολείται με το bonsai....
Σημασία όμως έχει το πώς φανταζόμασθε εμείς το bonsai μας και το πώς θα δουλέψουμε με το pre-bonsai μας προς την κατεύθυνση του στόχου μας, σκοπεύοντας δηλ. στο να τον πλησιάσουμε κατά το δυνατόν.
Επομένως, εάν κάποιος ικανοποιείται με την α διαμόρφωση, καλώς πράττει! Κι εάν κάποιος δεύτερος ικανοποιείται με την ε διαμόρφωση, καλώς πράττει κι αυτός!
Το να έχει ο δεύτερος κατά νου το όραμα της ε διαμόρφωσης, ΔΕΝ σημαίνει κατ' ανάγκην ότι θέλει να εντυπωσιάσει τον θεατή σε βάρος του πρώτου που έχει κατά νου το όραμα της α διαμόρφωσης.
Ελπίζω ότι γίνομαι κατανοητή.... Απλούστερα δεν μπορώ να το εκφράσω, λυπάμαι....
PanosBonsai έγραψε:... ... Ακόμα και τα έτοιμα μπονσαι δεν ειναι ποτε έτοιμα...
Ασφαλώς!
Και μέσα σ' αυτό το πλαίσιο (δηλ. του πολύ μακρού -άπειρου?- μέλλοντος) ο καθένας είναι ελεύθερος να σχεδιάζει το μέλλον του δένδρου του όπως στον ΙΔΙΟ αρέσει!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από Harris »

Το μπονσαι ειναι μια ζωντανή πηγή ζωής που τρέφετε απο εμάς! Όσο το αγαπάμε τοσο πιο όμορφο γίνεται!


Θα ήθελα να προσθέσω οτι τα καλύτερα μπονσαι που εχουμε εδω στην Ελλάδα για τους Ιάπωνες με το ζορι ειναι προ-μπονσαι!

Μπήκα σε ενα site Ιαπωνικο που πουλουσε και bonsai και pro-bonsai....
Πάτησα να δω τα pro-bonsai και έπεσα κάτω.... Τα προ-μπονσαι 'δεν υπάρχουν'. Δεν μπήκα καν στον κοπο να δω τα bonsai....
Σκεφτόμουν π.χ οτι εαν καποτε δημιουργήσω ενα μπονσαι σαν και αυτα που είδα στο Ιαπωνικο σιτε στα προ-μπονσαι θα είμαι ευτυχισμένος!
Είμαστε πάρα πολύ πίσω.....


Αλλα δεν θα πάμε σε διαγωνισμό! Το κάνουμε για μας! Το κάνουμε γιατι το αγαπάμε και μας γεμίζει!

Έχω ενα δέντρο μικρό, με μικρό κορμό που κάθε πρωί το κοιτάω πριν φύγω για την δουλεία...
Όμως μέσα στο μυαλό μου γίνομαι μικρότερος και ταξιδεύω μέσα στον μικρόκοσμο (μου) για λίγα δευτερόλεπτα και χάνομαι μέσα σε αυτόν... Είναι η ηρεμία που μόνο με λίγα δευτερόλεπτα γεμίζω τόσο πολύ που η ημέρα μου ξεκινά ευχάριστα!
[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/richedit ... easons.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

PanosBonsai
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: 29 Ιουν 2010, 11:13
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από PanosBonsai »

Πολύ σωστά 'ενα μπονσαι ποτέ δεν τελειώνει'.

Μικροφυλλία... Πράγματι το μπονσαι για κάποιον μπορεί να είναι ενας χοντρός κορμός. Για κάποιον άλλον το σχήμα των κλαδιών ή τα όμορφα φύλλα.... κ.α


Τι είναι μπονσαι μήπως απο εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε;
Είναι η τεχνική;
Είναι πως να εντυπωσιάσουμε τον θεατή;
Είναι το γενικό αποτέλεσμα;
Είναι αυτό που μας γεμίζει εμάς;

Μπονσαι αποτελείτε απο κανόνες. Οι κανόνες για ενα 'τέλειο' μπονσαι έρχονται απο την Ανατολή... Άρα πρέπει να τους κρατήσουμε και να πράττουμε πάνω σε αυτούς. σωστό; λάθος;

Δεν υπάρχει σωστό - λάθος... Το μπονσαι μας θα το πάμε σε διαγωνισμό στην Ιαπωνία; Αν ναι τοτε ας το προσπαθήσουμε με τους κανόνες.

Θέλουμε να εντυπωσιάσουμε τον θεατή; Να βρούμε τότε εναν χονδρό κορμό σε μικρό ποτ και το καταφέραμε...

Μπονσαι είναι αυτό που μας γεμίζει εμας. Πάρτε ιδέες ρωτήστε μάθετε.... Αλλά η δημιουργία είναι η χαρά. Κάθε νεα 'πινελιά' στο έργο μας, μας χαρίζει ευτυχία.
Ακόμα και τα έτοιμα μπονσαι δεν ειναι ποτε έτοιμα...

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από My Nellie »

Ασφαλώς και μπορεί ανά πάσα στιγμή να ξεκινήσει την διαδικασία για την μικροφυλλία! Αυτό δεν το αμφισβητώ.

Αλλά παιδιά, φαντάζομαι ότι δεν θα διαφωνείτε πως μία παράμετρος που δίνει αξία σε ένα bonsai είναι το να δείχνει πως έχει μιά ηλικία κι αυτό φαίνεται από τον κορμό και τα κλαδιά του. Εγώ αυτό είχα κατά νου όταν έγραφα ότι η μικροφυλλία είναι το τελευταίο από τα στάδια της διαμόρφωσης.

Και εν πάση περιπτώσει, το bonsai που διαμορφώνουμε το κάνουμε για να αρέσει πρώτα σ' εμάς. Κι εφ' όσον μας ικανοποιεί, αυτό είναι αρκετό! [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... _smile.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από Liz@ki »

Alex777 έγραψε:Τι σημαίνει χονδρός κορμός; Εαν της Λιζας της αρέσει ο κορμός του δέντρου της και θέλει πιο μικρά φύλλα να ξεκινήσει μικροφυλλία!
Αν θέλει χοντρό κορμό και ενα δέντρο που δεν την γεμίζει ας ακολουθήσει την άλλη μέθοδο.

Δεν υπάρχει σωστή περίοδος! Δηλαδή έχουμε δέντρο με κορμό διαμέτρου 5cm και του χρόνου θα ειναι 5,5cm ...σε 2 χρόνια 6cm.... Μετά απο πόσα χρόνια θα ειναι 'έτοιμο';
Αλλά δεν είναι τόσο όμορφο όσο εάν το είχαμε με μικρά φύλλα.... Δεν το χαιρόμαστε καλύτερα;


Ποτέ δεν τελειώνει ενα μπονσαι...
+1000 [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... e_wink.gif[/img]

να συμπληρωσω οτι (παντα κατα τη γνωμη μου) εφοσον το δεντρο μας εχει ενα επιθυμητό κορμο (που αρέσει σε μας) θα μπορούσαμε να κανουμε ολες τις εργασιες διαμόρφωσης + την μικροφυλλια αν το κρίνουμε απαραιτητο, και αν το είδος του δεντρου το χρειαζεται.
(νομίζω βέβαια ότι τα περισσότερα είδη το χρειάζονται)
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Alex777
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 01 Απρ 2010, 22:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από Alex777 »

Τι σημαίνει χονδρός κορμός; Εαν της Λιζας της αρέσει ο κορμός του δέντρου της και θέλει πιο μικρά φύλλα να ξεκινήσει μικροφυλλία!
Αν θέλει χοντρό κορμό και ενα δέντρο που δεν την γεμίζει ας ακολουθήσει την άλλη μέθοδο.

Δεν υπάρχει σωστή περίοδος! Δηλαδή έχουμε δέντρο με κορμό διαμέτρου 5cm και του χρόνου θα ειναι 5,5cm ...σε 2 χρόνια 6cm.... Μετά απο πόσα χρόνια θα ειναι 'έτοιμο';
Αλλά δεν είναι τόσο όμορφο όσο εάν το είχαμε με μικρά φύλλα.... Δεν το χαιρόμαστε καλύτερα;


Ποτέ δεν τελειώνει ενα μπονσαι...

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από My Nellie »

[email έγραψε:Liz@ki[/email]] ... ... Διαβασε εδω:
http://www.bonsaiforum.gr.com/How_To_Red ... _Size.html
... ... .


Σε αυτό το ανώνυμο άρθρο θα μου επιτρέψεις, Λίζα, να αντιπαραθέσω την εμπειρία του Brent Walston
Reducing the size of leaves and the distance between them (the internodes) is the primary focus of the final training of bonsai. This comes after years of developing the trunk, the nebari, and the branches. I have been studying this phenomenon for many years.

που μπορείς να την διαβάσεις εδώ:
http://www.evergreengardenworks.com/leafsize.htm
Κι ασφαλώς δεν είναι ο μόνος!

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από My Nellie »

Επειδή δεν μου δίνει το σύστημα την δυνατότητα επεξεργασίας του post, συνεχίζω σε ένα καινούργιο....

Αυτό που ήθελα να συμπληρώσω είναι ότι, αυτά που αναφέρεις Λίζα πιο πάνω είναι η περιγραφή της προσπάθειας για να επιτύχουμε ένα λίγο-πολύ ημιέτοιμο bonsai σε συντομώτερο χρόνο.
Και μπορεί μεν κάποιος να επιτύχει μία μερική σμίκρυνση των φύλλων, αλλά το δένδρο θα πάσχει όσον αφορά το πάχος του κορμού και των κυρίων κλαδιών. Δεν θα είναι δηλ. ενός "αξιοπρεπούς" μεγέθους.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την τοποθέτηση σε pot ενός δένδρου που βρίσκεται στα αρχικά στάδια διαμόρφωσης.

Ασφαλώς ο καθένας μπορεί να επιλέγει τις μεθόδους που κρίνει ο ίδιος ως αξιόπιστες!
Εγώ λοιπόν, διαβάζοντας εδώ και μερικά χρόνια τόσο βιβλία, όσο και υλικό στο διαδίκτυο και ψάχνοντας για τους τρόπους που χρησιμοποιούν αναγνωρισμένοι καλλιεργητές bonsai, έχω καταλήξει ότι αυτή η μέθοδος είναι εκείνη που θέλω να ακολουθήσω (για τους λόγους που ανέφερα προηγουμένως).
Άλλωστε, γι' αυτό λέμε ότι ο χρόνος στο bonsai δεν μετράει αλλά μετράει μόνον η υπομονή και το όραμα της εικόνας που θέλουμε να έχει το δένδρο μας στο μέλλον. Σε ποιο μέλλον? Στο απώτερο? Πάντως μάλλον δεν θα είναι στο εγγύς...., δηλαδή σε 2 χρόνια π.χ.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από My Nellie »

.... .... *Επισης εχω μια μηλια.. mallus haliana bonsai
την εχω δυο χρονια απο τοτε που την αγορασα ετοιμη δεν της εκανα ποτε μικροφυλλια. Φετος λοιπον μου πεταξε κατι φυλλα τεραστια!
Αρα η μικροφυλλια σε ενα μπονσαι ειναι μια μεθοδος που πρεπει να την εφαρμοζουμε πολυ τακτικα ακομα και αν εχουμε τελειωσει με το δεντρο μας (το εχουμε διαμορφωσει).


Τα φύλλα αυτά βοηθούν την μηλιά σου να μεγαλώσει ταχύτερα!
Εάν εφαρμόσεις πχ μερική αποφύλλωση προκειμένου να επιτύχεις μικροφυλλία, το μόνο που καταφέρνεις είναι να αδυνατίζεις το δένδρο σου και να το πηγαίνεις πίσω όσον αφορά την ανάπτυξή του.

Οι εργασίες για την επίτευξη της μικροφυλλίας ασφαλώς και εφαμόζονται τακτικά! Αλλά από πότε? Αφ' ής στιγμής ξεκινήσουν να εφαρμόζονται σε ένα ήδη προχωρημένο bonsai.
Αλλά και πάλι οι διάφορες μέθοδοι ΔΕΝ έχουν εφαρμογή κατά τον ίδιο τρόπο σε όλα τα φυτά!
Άβαταρ μέλους

Rania1980
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 28 Δεκ 2010, 16:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από Rania1980 »

Ενδιαφέρον τεχνική... Είναι [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /bravo.gif[/img]τόσα που πρέπει να μάθω.....


[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /bravo.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από Liz@ki »

My Nellie έγραψε:Είναι βασικό επίσης να σημειώσουμε ότι η μικροφυλλία ή η εργασία για την σμίκρυνση των φύλλων, είναι η τελευταία από τις εργασίες τις οποίες εφαρμόζουμε για την διαμόρφωση ενός bonsai.
Δηλαδή, το κυριώτερο που μας απασχολεί είναι να επιτύχουμε ένα "αξιοπρεπές" πάχος κορμού και κύριων κλαδιών, μια κατ' αρχάς καλή-πυκνή διακλάδωση κι ύστερα θα έρθει η σειρά της μικροφυλλίας.


νομιζω Αλεξανδρα οτι αν το εφαρμοζουμε απο την αρχη που διαμορφωνουμε το δεντρο ειναι καλυτερο, γιατι οταν φτασει η στιγμη που θα εχουμε σχεδον τελειωσει, το δεντρο μας θα εχει και το καταλληλο μεγεθος στα φυλλαρακια...

Βεβαια ο καθενας δουλευει το "δεντρο" του οπως θελει και εφαρμοζει τις τεχνικες οπως νομιζει εκεινος. Αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι μια εργασια εξισου σημαντικη η οποια πρεπει να λαμβανεται υποψιν σε ενα δεντρο προ μπονσαι απο τα αρχικα σταδια διαμορφωσης.

Διαβασε εδω:
http://www.bonsaiforum.gr.com/How_To_Red ... _Size.html

θα δεις οτι γραφει οτι ειναι μια εργασια πρεπει να γινετε καθε χρονο!!

*Επισης εχω μια μηλια.. mallus haliana bonsai
την εχω δυο χρονια απο τοτε που την αγορασα ετοιμη δεν της εκανα ποτε μικροφυλλια. Φετος λοιπον μου πεταξε κατι φυλλα τεραστια!
Αρα η μικροφυλλια σε ενα μπονσαι ειναι μια μεθοδος που πρεπει να την εφαρμοζουμε πολυ τακτικα ακομα και αν εχουμε τελειωσει με το δεντρο μας (το εχουμε διαμορφωσει).
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Orestis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 07 Ιαν 2011, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από Orestis »

Υπάρχει κάποιο καλύτερο βίντεο; Και κάπως πιο αναλυτικά αυτή η τεχνική; Ακούγετε πάρα πολυ ενδιαφέρον!!!!

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από My Nellie »

Είναι βασικό επίσης να σημειώσουμε ότι η μικροφυλλία ή η εργασία για την σμίκρυνση των φύλλων, είναι η τελευταία από τις εργασίες τις οποίες εφαρμόζουμε για την διαμόρφωση ενός bonsai.
Δηλαδή, το κυριώτερο που μας απασχολεί είναι να επιτύχουμε ένα "αξιοπρεπές" πάχος κορμού και κύριων κλαδιών, μια κατ' αρχάς καλή-πυκνή διακλάδωση κι ύστερα θα έρθει η σειρά της μικροφυλλίας.
Άβαταρ μέλους

dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 04:09
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times
Επικοινωνία:

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από dragonail »

[JUSTIFY]Μεταφέρω ενα κείμενο που εγραψε ο JEAN-ZAC απο εδώ: http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//view ... E%B1#p3033

Για τον εραστή των μπονσάι είναι βασικό η αρμονική σχέση μεγέθους μεταξύ των φύλλων, κλαδιών και κορμού. Αυτή η σχέση επιτυγχάνεται εύκολα στην περίπτωση μπονσάι με μικρά φύλλα, ενώ για κάποια δένδρα π.χ. οξιά - acer τα μεγάλα φύλλα τους ενοχλούν . Υπάρχουν διάφορες πιθανότητες για να γίνουν πιο μικρά. Τον Ιούνιο όταν τα φύλλα έχουν αναπτυχθεί τελείως και πρόκειται για φυτά υγιεί και δυνατά μπορούμε με ένα ψαλίδι να τα κόψουμε . Με αυτόν τον τρόπο επιφέρουμε στο φυτό ένα τεχνητό Φθινόπωρο και σύντομα θα δημιουργήσει ‘μάτια’ μα φύλλα πιο μικρά. Εάν τα φύλλα έχουν μακρύ ‘πόδι’-στέλεχος αφήστε τα κολλημένα στα κλαδιά. Στην περίπτωση που έχουν μικρό πόδι π.χ. φύλλα ελιάς, απλά το τραβάμε κατ’ ευθείαν από το κλαδί. Για καλύτερη προσοχή προς το φυτό πρώτα αφαιρούμε το μισό φύλλωμα και μετά από 15 ημέρες το υπόλοιπο. Υπάρχει και άλλη μέθοδος, αυτή με το να κόψουμε το μισό φύλλο ( ή να αφήσουμε το 1/3 ). Με αυτή την τεχνική όμως υποφέρει η αισθητική εικόνα του φυτού και πρέπει να περάσει αρκετός χρόνος τα κομμένα φύλλα να πέσουν και να βγουν άλλα. Το κόψιμο των φύλλων πρέπει να γίνει τον Ιούνιο και όχι πιο αργά, ώστε τα ‘μάτια’ και τα νέα φύλλα να αναπτυχθούν και να κάνουν τον κύκλο τους. Πάντως μετά την αφαίρεση ή το κόψιμο τν φύλλων πρέπει να μειώσουμε το πότισμα και να βάλουμε το φυτό σε μέρος σκιερό μέχρι να εμφανιστούν τα νέα φύλλα.

Επίσης η μείωση επιτυγχάνεται με + φως και – νερό.
Αλλά και το λίπασμα παίζει ρόλο.(σε σύνδεση με το πότισμα). Προσοχή !!!! Πρέπει πρώτα να σχηματίσουμε τον κορμό και τα κλαδιά και μετά θα έλθει η μείωση του μεγέθους των φύλλων. Η όλη υπόθεση δεν χρειάζεται χρόνο. Χρειάζεται υπομονή. Με την απόκτηση της υπομονής ,σιγά-σιγά ο χρόνος θα φαίνεται ότι τρέχει.[/JUSTIFY]
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από Vasilhs »

Μικροφυλλία : Τα φύλλα ενώ είναι κανονικά στις αναλογίες, είναι μικροτέρου μεγέθους από τα κανονικά
Άβαταρ μέλους

DimItRisC
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από DimItRisC »

zetaki έγραψε:Δεν το κατάλαβα το βιντεο [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... nfused.gif[/img]
πρέπει να καταλάβεις με τον όρο μικροφυλλία τι είναι.


Με 2 λογια ειναι ο τρόπος/τεχνική να μικρύνεις τα φύλλα του δέντρου.
Εικόνα

zetaki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μικροφυλλία σε ACER

Δημοσίευση από zetaki »

Δεν το κατάλαβα το βιντεο [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... nfused.gif[/img]
Απάντηση