Νεο Μέλος !!

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νεο Μέλος !!

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς ήρθες! Το δεντράκι σου ειναι πολυ νεαρό. Διάβασε τα ανοικτα θεματα της βιβλιοθηκης θα σε βοηθησουν να αγοράσεις κάτι πιο "ετοιμο" για την δημιουργία μπονσαι δέντρου.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νεο Μέλος !!

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς τον!
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Νεο Μέλος !!

Δημοσίευση από mariaoz »

Καλώς ήρθες. Το χώμα του είναι καλό θα μπορούσες να το τοποθετήσεις σε ένα πιο μεγάλο γλάστρακι και να προσθέσεις έξτρα χώμα μαζί με ελαφρόπετρα.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεο Μέλος !!

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο φόρουμ.
Άβαταρ μέλους

Topic author
TreeLover
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Μάιος 2017, 17:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο Μέλος !!

Δημοσίευση από TreeLover »

Καλως σας βρήκα και ευχαριστώ για το θερμο-φιλικο κλίμα και καλωσόρισμα.
Το εχει ριξει στο διαβασμα εδω και 1 βδομαδα προσπαθώντας να βαλω σε ταξη ολες τις πληροφοριες που βομβαρδίζεται ο εγκεφαλος μου. Πραγματικα μια τεχνη διχως τελειωμό και ορια. Παντα θα υπαρχει κατι καινουργιο να μαθεις.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Νεο Μέλος !!

Δημοσίευση από karesansui »

Γειά σου Γιώργο και καλώς όρισες στο bonsaiforum!
Χαιρόμαστε να βλέπουμε νέα παιδιά να ασχολούνται με το χόμπυ/ τέχνη του μπονσάι! Δεν υπάρχει όριο ηλικίας σε καμία περίπτωση. Δεν είναι χόμπυ ή ενασχόληση ώριμων ηλικιακά γιατί τέχνη αυτή δεν θέτει εκ φύσεως όρια! Αν όντως αγαπάς τα δέντρα (tree lover) τότε θα γίνεις ένας άξιος εραστής της ζωντανής τέχνης του μπονσάι! Η διαδρομή ή το μονοπάτι που θέλεις να ακολουθήσεις θα σε φέρει έμπρακτα πιο κοντά σ αυτό που αγαπάς! Θα καλλιεργήσει την φαντασία σου, τις δεξιότητές σου, θα σε εκπαιδεύσει στην υπομονή- αρετή μεγάλη για τα μπονσάι- θα μάθεις από τα λάθη σου, θα μάθεις να ξεπερνάς τις απογοητεύσεις με δημιουργικότητα και εν τέλει, το συναισθημα της ανταμοιβής που θα εισπράττεις θα σε γεμίζει σαν προσωπικότητα και χωρίς να υπερβάλλω θα σε κάνει καλύτερο άνθρωπο!

προστέθηκε πρίν 39 λεπτά 5 δευτερόλεπτα:
Αναφορικά με το δεντράκι σου. Είναι όντως νεαρό ηλικιακά αλλά, δεν θα μπορούσα να φανταστώ πιο ταιριαστή επιλογή.
Πολύ καλά έκανες και κλαδεψες το περισσότερο φύλλωμα. Έτσι ξεκαθαρίζει το σχήμα και η κατεύθυνση των κλαδιών από τα οποία θα πεταχτούν νεοι οφθαλμοί. Θα έχεις λοιπόν στο άμεσο μέλλον δυνατότητα να επιλέξεις τί θα κρατήσεις και τί θα κόψεις. Αυτά στην πορεία.
Θα ήθελα να σε παροτρύνω να διαβάσεις τα άρθρα της βιβλιοθήκης του bonsaiforum- όσα είναι ανοικτά- Θα διαβάσεις πως επιλέγουμε δεντρα για μπονσάι αλλά και πολλές άλλες πληροφορίες για την τέχνη!
Ο,τι απορίες έχεις να ρωτάς στο φόρουμ.
Καλή διαμονή και καλή συνέχεια.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
TreeLover
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Μάιος 2017, 17:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο Μέλος !!

Δημοσίευση από TreeLover »

Με πειραζε που τα κλαδια χαμηλα στο δεντρο μπλεκοντουσαν αναμεταξυ τους και ετσι αποφασισα να το κλαδεψω
 
20170603_205109.jpg
20170603_205359.jpg
20170603_205421.jpg
20170603_205408.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Νεο Μέλος !!

Δημοσίευση από Kostas »

Καλώς τον! Το δέντρο σου είναι αρκετά νεαρό. Δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το διαμορφώσω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
TreeLover
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 26 Μάιος 2017, 17:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νεο Μέλος !!

Δημοσίευση από TreeLover »

Γεια σας το ονομα μου ειναι Γιώργος και ειμαι ηλικιακά μικρος (20 ετων) οποτε μπορει να θεωρηθει οτι ειμαι πολυ μικρος για ενα τέτοιο χόμπυ.
Ασχολουμαι γενικα με την κηπουρική στην αυλή βοηθώντας και την μητερα μου αλλα περνώντας και ευχάριστα την ωρα μου (τυχερος ζω σε επαρχια!!) 
Χθες αγόρασα αυτη την ελια και θα εκτιμουσα οποιαδήποτε βοηθεια σχετικα με το πως προχωραω ωστε να μπορεσω καποια στιγμή να το θεωρήσω bonsai (αυτη με τον πιο χοντρο κορμό επελεξα  :whistle:)
 
20170531_184415.jpg
20170531_184334.jpg
20170531_184328.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση