Νέο (ενθουσιασμένο!) μέλος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Νέο (ενθουσιασμένο!) μέλος

Δημοσίευση από Paulos »

Καλώς ήρθες!
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Νέο (ενθουσιασμένο!) μέλος

Δημοσίευση από Stefasteri »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο (ενθουσιασμένο!) μέλος

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς ήρθες!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο (ενθουσιασμένο!) μέλος

Δημοσίευση από Sim62 »

Σε καλωσορίζω και γώ με τη σειρά μου στο bonsaiforum.
O Παναγιώτης νομίζω σε κατατόπισε αναλυτικά οπότε εγώ θα σου ευχηθώ καλό διάβασμα και ευχάριστες ώρες μαζί μας

Topic author
Hyper George
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Σεπ 2017, 13:54
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο (ενθουσιασμένο!) μέλος

Δημοσίευση από Hyper George »

Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα! Ελπίζω να σας γνωρίσω κι από κοντά στην επόμενη συνάντηση μελών. Να έχετε ένα όμορφο σαββατοκύριακο!

basili76
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2017, 22:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο (ενθουσιασμένο!) μέλος

Δημοσίευση από basili76 »

Καλωσόρισες και από εμένα.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Νέο (ενθουσιασμένο!) μέλος

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλωσόρισες Γιώργο
Και εγώ πολύ νέο μέλος είμαι.
Πρώτη φορά πήγα στη τελευταία συνάντηση που έγινε τον προηγούμενο μήνα και ήταν πολύ ωραία.
Ανυπομονώ για το σαφάρι τον άλλο μήνα.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2726
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Νέο (ενθουσιασμένο!) μέλος

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα ...Υπέρ Γεώργιε!! 
Καλοσώρισες στο bonsaiforum. 
Ώστε κόλλησες κι εσύ από την ...μικροβιακή χλωρίδα του μπονσάι;  :clap:
Το φόρουμ είναι αποκλειστικά ερασιτεχνικό, δεν υπάρχουν αυθεντίες ή μέλη με Msc ή PhD στα μπονσάι  και για αυτό θα βρείς εδώ, αρκετούς ομοιοπαθείς να μοιράζεσαι εμπειρίες και συμβουλές! Η συμμετοχή όλων των μελών είναι πάντα ευπρόσδεκτη και ζητούμενη.
Θα έχεις περιηγηθεί ήδη στο site του forum και θα έχεις ενημερωθεί για τις συναντήσεις που κάνουμε οπότε, θα περιμένουμε να σε δούμε στην επόμενη για να πάρεις μία γεύση από το όμορφο αυτό χόμπυ!
Αναφορικά με τις ακακίες σου, αν και όπως πολύ σωστά επεσήμανες ο καιρός δεν είναι ο κατάλληλος για σπορά εντούτοις, μια προστασία από τον επερχόμενο χειμωνιάτικο καιρό, κρίνεται απαραίτητη (π.χ. ένα αυτοσχέδιο ή μη θερμοκήπιο). Είναι δέντρα που ευδοκιμούν στον ελλαδικό χώρο και αναπτύσσονται ταχύτατα, οπότε δεν θα χρειαστεί να περιμένεις για πολύ για να αποκτήσεις ένα αξιοπρεπέστατο πρό-μπονσάι ακακίας!
Αν και διαθέτεις από ότι αντιλήφθηκα πολύ υπομονή ( το νεαρόν της ηλικίας φαίνεται), καλύτερα να ξεκινήσεις την εκπαίδευσή σου με κάποιο δέντρο από φυτώριο. Το bonsaiforum σκοπεύει να οργανώσει ένα ...safari σε φυτώρια της Αττικής τον επόμενο μήνα! Είναι μια καλή ευκαιρία να μας συνοδεύσεις για να μάθεις πώς επιλέγουμε ένα δέντρο που θα το μετατρέψουμε σε ένα μπονσάι!
Αυτά τα ολίγα από εμένα και πάλι καλοσώρισες και καλή αρχή!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Hyper George
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 23 Σεπ 2017, 13:54
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέο (ενθουσιασμένο!) μέλος

Δημοσίευση από Hyper George »

Χαίρετε κι από 'μένα! Ονομάζομαι Γιώργος και πρόσφατα άρχισα να αντλώ πληροφορίες για την τεχνική του bonsai. Πάντα μου άρεσε η ενασχόληση με την κηπουρική, έτσι απλά σαν χόμπι χωρίς εμβάθυνση σε λεπτομέρειες και πληροφορίες. Αποφάσισα λοιπόν να ασχοληθώ συστηματικά επιλέγοντας για αυτό το σκοπό την συγκεκριμένη τεχνική. 
Μόλις πριν 1 εβδομάδα φύτεψα σπόρους ακακίας (acacia tortilis και acacia farnesiana). Λίγο αργά για την εποχή της σποράς αλλά βοηθάει κάπως ο καλός καιρός. Περιμένω υπομονετικά να δω τους πρώτους βλαστούς. Σκοπός είναι να φτιάξω flat top (ή αλλιώς umbrella thorn) ακακία σαν αυτές που συναντάει κάποιος στην Ν. Αφρική. Φυσικά αυτό θα πάρει πολλά χρόνια! Όταν το επιτρέψει ο καιρός θα ήθελα να ξεκινήσω την τεχνική του bonsai και από ένα μικρό δεντράκι ή κλαδί
Οποιαδήποτε συμβουλή-παρατήρηση είναι καλοδεχούμενη και ελπίζω με την σειρά μου και μέσω της εμπειρίας να γίνω ένα χρήσιμο μέλος στο forum. 
Απάντηση