Αγορα δεντρου μπονσαι απο αρχαριο

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Απάντηση

nikdag
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Ιαν 2018, 12:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορα δεντρου μπονσαι απο αρχαριο

Δημοσίευση από nikdag »

Καλημερα.καποιο καλο φυτωριο Αθηνα με ποικιλια σε δεντρακιΑ για αγορα για pre bonsai

Topic author
Matzito
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Μάιος 2017, 14:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορα δεντρου μπονσαι απο αρχαριο

Δημοσίευση από Matzito »

Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας..φενεται η εμπειρια σας πανω στο ειδος αυτο..κραταω τις συμβουλες για ενημερωση μου κ εκμαθηση..απο ολερ αυτη που με αγγιξε ειναι οτι δε θα το αισθανθω ποτε δικο μου!οποτε θα πρεπει να το δουλεψω λιγο κ στο θεμα της υπομονης!σας ευχαριστω κ θα επανελθω με νεωτερα
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Αγορα δεντρου μπονσαι απο αρχαριο

Δημοσίευση από Lazorik »

Matzito έγραψε:Καλησπερα φιλοι μου..νεος στο φορουμ νεος κ στην ενασχοληση..μου αρεσει ολη η φιλοσοφια του μπονσαι..απλα δεν εχω τις γνωσεις κ αρκετο χρονο ωστε να ασχοληθω με καλλιεργεια..ειμαι κ λιγο ανυπομονος κ θελω να χω αποτελεσματα αμεσα..θα θελα να αγοραζα ενα ετοιμο κ να μαθαινα το συγκεκριμενο δεντρο οποιο θα ηταν αυτο..ειδα σε ενα φυτωριο ενα που μου αρεσε κ εχει 140 ευρω..εχει κ μικρα σε γλαστρακια απτο συγκεκριμενο με 30 ευρω..πιστευετε οτι θα αξιζε;και κατα δευτερον υπαρχει κινδυνος να το "καψω" το συγκεκριμενο δεντρο ή με τις καταλληλες οδηγιες κ διαβασμα θα μπορουσα να το συντηρω ετσι οπως ειναι ωραιο;(επισυναπτω φωτογραφια.αν μπορει καποιος ας μου πει κ δυο κογια για το συγκεκριμενο δεντρο)ευχαριστω!!
Όπως είπε και ο Sim62, αν το θες οπωσδήποτε μπορείς με λίγο ψάξιμο να βρεις κάτι παρόμοιο σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Από εκεί και πέρα, αν και ανθεκτικό γενικά φυτό, θέλει προστασία το καλοκαίρι από τον ήλιο και το χειμώνα από το κρύο, πράγμα που, λόγω των συνθηκών στο μπαλκόνι μου, θα με έκανε να το σκεφτώ δύο φορές πριν πάρω κάτι, ειδικά σε τέτοια τιμή.  

Pads_V
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 13:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορα δεντρου μπονσαι απο αρχαριο

Δημοσίευση από Pads_V »

Αν αγοράσεις κάτι έτοιμο, ακόμα και ένα πραγματικό bonsai εκατοντάδων ευρώ πιστεύω πως δύσκολα θα το νοιώσεις δικό σου. Θα είναι απλά ένα ακριβό διακοσμητικό εξωτερικού χώρου το οποίο ανά πάσα στιγμή κινδυνεύει λόγω κακών χειρισμών. Με την σύντομη ενασχόληση μου με το αντικείμενο θα έλεγα πως το συγκεκριμένο hobby/φιλοσοφία είναι για έναν αρχάριο μια συνεχή διαμάχη μεταξύ της ανυπομονησίας να δει αποτέλεσμα και της σωστής πρακτικής που θα οδηγήσει σε ένα υγιές και όμορφο δέντρο σε βάθος χρόνου. 
Προτείνω λοιπόν να διαβάσεις εδώ μέσα όσο περισσότερο μπορείς και ότι βρεις στο Internet για την επιλογή υλικού για μελλοντικό bonsai. Να το πάρεις σπίτι και αρχικά να μάθεις τις ανάγκες του φυτού και να το δεις να μεγαλώνει και να εξελίσσεται. Και την κατάλληλη στιγμή να ξεκινήσεις μια πρώτη επέμβαση με την βοήθεια των μελών του forum. Η ικανοποίηση που θα νιώσεις θα είναι πολύ μεγαλύτερη από οποιαδήποτε αγορά έτοιμου bonsai.

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: Αγορα δεντρου μπονσαι απο αρχαριο

Δημοσίευση από deus x machina »

και γω θα συμφωνησω με τους υπολοιπους.Τα χρηματα ειναι πολλα κ εγω προσωπικα δεν θα εδινα τοσα χρηματα για κανενα φυτο.Ετοιμο η μη.
Επενδυσε σε λιγοτερα χρηματα αλλα σε περισσοτερο χρονο κ θα βγεις κ κερδισμενος απο εμπειρια αλλα κ με περισσοτερα χρηματα στην τσεπη σου
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αγορα δεντρου μπονσαι απο αρχαριο

Δημοσίευση από Sim62 »

Αγαπητέ φίλε, καλωσήρθες στο φόρουμ.
Για ένα φίκο τέτοιου μεγέθους έχoυμε πάρει τιμή, παρών και ο Γιώργος (Lazorik) 45 ευρώ και αν τον θέλαμε στα αλήθεια σίγουρα θα τον παίρναμε στα 35 ευρώ. Η συμβουλή  μου μην τον ακουμπήσεις καν. Είτε τον θές για bonsai, είτε για διακοσμητικό φυτό. Θα είναι μια πολύ άσχημη αγορά.

"Καλησπερα φιλοι μου..νεος στο φορουμ νεος κ στην ενασχοληση..μου αρεσει ολη η φιλοσοφια του μπονσαι..απλα δεν εχω τις γνωσεις κ αρκετο χρονο ωστε να ασχοληθω με καλλιεργεια..ειμαι κ λιγο ανυπομονος κ θελω να χω αποτελεσματα αμεσα"

Η παραπάνω πρόταση που διατύπωσες δυστυχώς δεν μπορεί να σταθεί στην περίπτωση των bonsai. Για να ασχοληθεί κάποιος με αυτή την τέχνη είτε ώς καλλιεργητής, είτε ώς συλλέκτης θα πρέπει να έχει και γνώσεις και αρκετό χρόνο (ανάλογα με τον αριθμό των δέντρων). Αν δεν έχεις λόγω εργασίας ή για οποιαδήποτε άλλη αιτία αρκετό χρόνο ασχολήσου για αρχή μόνο με ένα ή δύο δεντράκια. Και κυρίως να μην είσαι ανυπόμονος, Και να μην περιμένεις άμεσα αποτελέσματα.
Εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις να διαβάζεις άρθρα και θέματα στο φόρουμ μας για να αρχίσεις να μπαίνεις στο νόημα αυτής της υπέροχης ενασχόλησης σιγά σιγά και με την βοήθεια μας όποτε χρειάζεται, ώστε να κάνεις ένα καλό ξεκίνημα. 
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Αγορα δεντρου μπονσαι απο αρχαριο

Δημοσίευση από filitsa »

Πανάκριβο για το τίποτα. Αγόρασε μια ελιά και φτιάξε την σιγά σγια
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Αγορα δεντρου μπονσαι απο αρχαριο

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Εάν εξαιρέσω το δοχείο (πότ) και τά βρύα (moss)  ο φίκος δεν νομίζω ότι αξίζει τόσα χρήματα (140). Διακρίνω ότι είναι και ΄΄πλεγμένος΄΄ κοτσίδα οπότε η αξία του (σαν μπονσάι) μειώνεται. Αυτά βέβαια για τους γνώστες. Θα έλεγα να παρατηρήσεις τα όποια πλεονεκτήματα και τά όποια μειονεκτήματα του φυτού και μετά από σκέψη, έρευνα και διάβασμα να αποφασίσεις. Το να λές ότι έχεις ένα μπονσάι σίγουρα θα σε κάνει να νοιώθεις όμορφα, αλλά θα είναι μπονσάι ??? Μήπως θα είναι ένα διακοσμητικό φυτό  για το σαλόνι ή την βεράντα όταν έχεις επισκέψεις, να το βλέπουνε και να λένε μπράβο για την αγορά. ?? 
Προτείνω να βάλεις 40 euro βενζίνη και να πάς σε αρκετά φυτώρια να ψάξεις για δενδράκια. Με τα υπόλοιπα 100 euro θα μπορέσεις να αγοράσεις  4-5 φυτά διαφορετικού είδους το καθένα, να κάνεις τα πειράματά  σου, να χάσεις  2-3 (δεν το εύχομαι) και στο τέλος με τά ίδια σου τα χέρια να καταφέρεις να φτιάξεις κάτι. Καλά τα λέει ο Myrtilos.
Στο φόρουν υπάρχουν άρθρα πώς να διαλέξουμε ένα φυτό (για μελλοντικό μπονσάι). Διάβασε, ψάξε, φωτογράφησε τα δενδράκια που βρίσκεις και παράθεσε τις φωτογραφίες ώστε να ακούσεις γνώμες. Υπάρχουν παιδιά που κάνανε λάθη νωρίτερα από εσένα. Και αυτοί σου είναι χρήσιμοι  ώστε να μην κάνεις τα δικά τους λάθη.
Ανυπομονησία και μπονσάι δεν συμβαδίζουν .Εάν όμως βιάζεσαι τότε προτείνω με 10-15 euro να αγοράσεις ένα μικρό οπωροφόρο δενδράκι (μηλιά, αχλαδιά, κυδωνιά), να το φυτέψεις στον κήπο και σε 2-3 χρόνια θα τρώς και φρούτα. Φρούτα θα μπορέσεις να φάς και από το μπονσάι αλλά θα πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον  7-8 χρόνια  θυσιάζοντας κάποιες ανθοφορίες  προκειμένου να αναπτύξει κατάλληλο ριζικό σύστημα, κορμό και κλαδιά.
(προσοχή !!! δεν σε ειρωνεύομαι αλλά είμαι ένας από αυτούς που κάνανε λάθη πρίν από εσένα !!)  

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Matzito
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Μάιος 2017, 14:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορα δεντρου μπονσαι απο αρχαριο

Δημοσίευση από Matzito »

Σε ευχαριστω για το χρονο σου..ισως καποια πληροφορια που μπορω να απευθυνθω για την αγορα τους;..ήακομα κ αν θελω κάποιο μεγαλυτερο δεντρο σαν αυτο τι να επερνα;καποια ιδεα;

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Αγορα δεντρου μπονσαι απο αρχαριο

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Περίμενε μην κάνεις καμία ενέργεια,κάποια στιγμή οι εμπειρότεροι του φόρουμ θα σε βοηθήσουν.
Γνώμη μου είναι ότι τα 140 ευρώ είναι πολλά για το συγκεκριμένο δέντρο,εγώ δεν θα έδινα ούτε 30 για τα μικρότερα του είδους.
Με τα χρήματα που διαθέτεις(π.χ 140) μπορείς να πάρεις αρκετά αξιόλογα δέντρα,δεν θα είναι μόνο ένα δέντρο κι ένα είδος αλλά διαφορετικά έτσι και θα έχεις τη δυνατότητα να ζήσεις την "περιπέτεια" από την αρχή μαζί τους.
Συνήθως για αρχή προτείνονται, γιουνίπεροι, ελιές, δέντρα ανθεκτικά και με ανέχεια στους χειρισμούς.
Αυτά από εμένα ας συμπληρώσουν (διορθώσουν) οι υπόλοιποι.

προστέθηκε πρίν 58 δευτερόλεπτα:
myrtilos έγραψε:Γεια.
Περίμενε μην κάνεις καμία ενέργεια,κάποια στιγμή οι εμπειρότεροι του φόρουμ θα σε βοηθήσουν.
Γνώμη μου είναι ότι τα 140 ευρώ είναι πολλά για το συγκεκριμένο δέντρο,εγώ δεν θα έδινα ούτε 30 για τα μικρότερα του είδους.
Με τα χρήματα που διαθέτεις(π.χ 140) μπορείς να πάρεις αρκετά αξιόλογα δέντρα,δεν θα είναι μόνο ένα δέντρο κι ένα είδος αλλά διαφορετικά έτσι θα έχεις τη δυνατότητα να ζήσεις την "περιπέτεια" από την αρχή μαζί τους.
Συνήθως για αρχή προτείνονται, γιουνίπεροι, ελιές, δέντρα ανθεκτικά και με ανέχεια στους χειρισμούς.
Αυτά από εμένα ας συμπληρώσουν (διορθώσουν) οι υπόλοιποι.

Topic author
Matzito
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Μάιος 2017, 14:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγορα δεντρου μπονσαι απο αρχαριο

Δημοσίευση από Matzito »

Καλησπερα φιλοι μου..νεος στο φορουμ νεος κ στην ενασχοληση..μου αρεσει ολη η φιλοσοφια του μπονσαι..απλα δεν εχω τις γνωσεις κ αρκετο χρονο ωστε να ασχοληθω με καλλιεργεια..ειμαι κ λιγο ανυπομονος κ θελω να χω αποτελεσματα αμεσα..θα θελα να αγοραζα ενα ετοιμο κ να μαθαινα το συγκεκριμενο δεντρο οποιο θα ηταν αυτο..ειδα σε ενα φυτωριο ενα που μου αρεσε κ εχει 140 ευρω..εχει κ μικρα σε γλαστρακια απτο συγκεκριμενο με 30 ευρω..πιστευετε οτι θα αξιζε;και κατα δευτερον υπαρχει κινδυνος να το "καψω" το συγκεκριμενο δεντρο ή με τις καταλληλες οδηγιες κ διαβασμα θα μπορουσα να το συντηρω ετσι οπως ειναι ωραιο;(επισυναπτω φωτογραφια.αν μπορει καποιος ας μου πει κ δυο κογια για το συγκεκριμενο δεντρο)ευχαριστω!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση