Ξυπνήσαμε;

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ξυπνήσαμε;

Δημοσίευση από DimosA »

Και εμένα οι φτελιες μου βγάλανε φύλλα... τώρα σκάνε...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Ξυπνήσαμε;

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Sim62 έγραψε:Και εμένα μου έχουν ξυπνήσει ένας κράταιγος, μια βατομουριά και οι φτελιές έχουν αρχίσει και φουσκώνουν οφθαλμούς . Βέβαια η κακοκαιρία των τελευταίων ημερών δεν τους κάνει καλό και χρεειάζεται κάποια προσοχή και προστασία αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι συνήθως ο Μάρτιος.
Μπάμπη οι φτελιές μου ξύπνησαν για τα καλά...έβγαλα και ρίζες και αυτές ακόμα έχουν πιάσει και ξυπνάνε....ξυπνησε η μια κουτσουπια, δύο μουριές, μια άλλη φουσκώνει τώρα, οι λαγκεστρεμιες (η μια μου έβγαλε 3 παραριζια πέρσυ οπότε κάνω παραγωγή), οι δρυς, οι συκιές, ακόμα και κάποιοι σπόροι που είχα μαζέψει από κρητικό σφένδαμο και τους είχα στο ψυγείο έβγαλαν ρίζες και του φύτεψα.....δε βλέπω την ώρα να μπει η άνοιξη πραγματικά!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ξυπνήσαμε;

Δημοσίευση από Sim62 »

Και εμένα μου έχουν ξυπνήσει ένας κράταιγος, μια βατομουριά και οι φτελιές έχουν αρχίσει και φουσκώνουν οφθαλμούς . Βέβαια η κακοκαιρία των τελευταίων ημερών δεν τους κάνει καλό και χρεειάζεται κάποια προσοχή και προστασία αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι συνήθως ο Μάρτιος.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ξυπνήσαμε;

Δημοσίευση από Harris »

ωραια τοτε.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Ξυπνήσαμε;

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Harris έγραψε:Το καθε δεντρο καταλαβαινει διαφορετικα τον καιρό... Ισως αυτο που κοιμαται ακομα να είναι πιο έξυπνο και καταλαβαίνει οτι δεν ειναι καιρος ακομα για ξυπνήματα!!! :)

Τι να πω... Πάντως αυτο που ξύπνησε να το προστατεύσεις γιατι ακόμα δεν ειναι ο ζεστος ανοιξιατικος καιρος.
Μου ξύπνησαν πολλά και έκανα αρκετές μεταφυτευσεις...ευτυχώς όμως δεν έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες εδώ και ζουν όλα προς το παρών

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ξυπνήσαμε;

Δημοσίευση από Harris »

Το καθε δεντρο καταλαβαινει διαφορετικα τον καιρό... Ισως αυτο που κοιμαται ακομα να είναι πιο έξυπνο και καταλαβαίνει οτι δεν ειναι καιρος ακομα για ξυπνήματα!!! :)

Τι να πω... Πάντως αυτο που ξύπνησε να το προστατεύσεις γιατι ακόμα δεν ειναι ο ζεστος ανοιξιατικος καιρος.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξυπνήσαμε;

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Έχω δύο κουτσουπιές και η μία έχει ξυπνήσει η άλλη όμως όχι. Έκανα δραστικό κλάδεμα και στις δύο γιατί είχαν ένα Α ύψος και έπρεπε να κοντηνουν.... Με προβληματίζει το γεγονός ότι τη μια την έχω ήδη μεταφυτευσει ενώ η άλλη ακόμα κοιμάται! Καμία συμβουλή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση