Bougainvillea

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών

Rango
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 19 Μάιος 2020, 18:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 25 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Rango »

Απίστευτα δέντρα! Συγχαρητήρια!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Hfestion »

Είναι πολύ ωραίες και οι 2! Μπράβο!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Και οι  2  βουκαμβίλιες προχωράνε καλά. Κάποια στιγμή αφαίρεσα όλα τά λουλούδια τους  για να έχουν περισσότερη δύναμη αν και τήν ζεστή περίοδο του καλοκαιριού πέσανε σε στάση. Τώρα πού έπεσε λίγο η θερμοκρασία αρχίσανε να πετάνε ξανά νέα βλασταράκια. Έκανα κάποια  ‘’ παιδικά ‘’  μικροκλαδέματα και μικροσυρματώματα κατεύθυνσης κυρίως και στην μεγάλη έβαλα και ένα σωλήνα αλουμινίου σαν μοχλό για να φέρω στην θέση της την κορυφή. Στην επόμενη μεταφύτευση θα της αλλάξω και θέση και θα είναι όπως στο βίρτουαλ. Την μικρή και αυτή την συρμάτωσα κάπως, προετοιμάζοντας την μελλοντική της εικόνα. Αλλά έχει καιρό μπροστά της. Μάλλον χρόνια. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Rango (11 Σεπ 2020, 21:09)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Hfestion »

Παρά πολύ ωραίο!!! Μπράβο!!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από thanos75 »

πολύ όμορφες!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Νεώτερες φωτογραφίες με άνθη.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Νικόλα στην δεκαετία του 90 είχα σκαλίσει λίγο τον κορμό στην διχάλα που έκανε γιατί όπως είχα δεί τότε ένα μέρος του είχε ξεραθεί οπότε και έκανα ένα είδος shari. Κοίταξε τήν πρώτη φωτογραφία αυτού του θέματος. Μετά από χρόνια και όταν η κορυφή αφαιρέθηκε εμφανίστηκε σαν την τρίτη φωτογραφία. Ο κορμός της δεν είναι σαν το ξύλο της ελιάς που και μετά από 30 χρόνια παραμένει σκληρός. Είναι μαλακός και όπως λέμε εμείς εδώ έχει  ‘’ψίχα ‘’ δηλαδή είναι πορώδες. Εάν κόψεις ένα κλαδί της και δείς την τομή θα καταλάβεις. Δεν θέλησα ποτέ να χρησιμοποιήσω υλικά συντήρησης. Θα μπορούσα να βάλω 2-3 σωληνάρια κόλλα στιγμής ή  κάποιο συντηρητικό αλλά δεν το ήθελα. Μού άρεσε η φυσιολογική φθορά. Άλλωστε και στην φύση αυτό θα συνέβαινε.


Είναι σαν να μου λές στην ηλικία που είμαι να βάψω μαύρα τα μαλλιά μου, να κάνω και ένα  ‘’σιδέρωμα ‘’ στο πρόσωπο για να φαίνομαι 40άρης και να με κυνηγάνε οι 30άρες.

Αφού και έτσι όπως είμαι με κυνηγάνε οι 35άρες !!!

Καλά-καλά. !!! Αυτό το έγραψα για να γελάσουμε λίγο.  

Η μικρή Maiko  και μεγάλη Geiko θα συνεχίσουν να υπόκεινται στις ενδεχόμενες συνέπειες του χρόνου.
 
 
 
 
 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ά, μάλιστα! Τώρα κατάλαβα... είναι αυτό που λέμε την έσκισες στα δύο! :dance:
 
Αν το καταλαβαίνω σωστά, ήταν μία επιλογή σχεδόν αναγκαστική λόγω της διάβρωσης του νεκρού ξύλου στη βάση του δέντρου, σωστά? Δηλαδή εάν δεν το έκανες εσύ, θα το έκανε η φύση μόνη της σε λίγο καιρό... Ή με ένα πολύ δυνατό αέρα, ή μ' ένα πάτημα γάτας θα υπήρχε κίνδυνος να αναποδογυρίσει η γλάστρα κι αντί να σπάσει ένα κλαδάκι να σπάσει ο κορμός του ψηλού μεγάλου δέντρου. Σωστά το αντιλαμβάνομαι?

Άρα, προβλέποντας την πορεία της διάβρωσης και τους πιθανούς κινδύνους, το χειρίστηκες έξυπνα, αφήνοντας δύο τρία επιπλέον κλαράκια στο χαμηλό τμήμα του δέντρου, έτσι ώστε να μπορούν να συντηρούν το ριζικό σύστημα που θα τους αναλογούσε μετά το "split" που λέμε στο χωριό μου. Ξέρεις, αυτά τα κλαδάκια ήταν προφανώς κρυμμένα στο πίσω μέρος των παλαιότερων φωτογραφιών του δέντρου και δεν τα είδα ποτέ. Φαινόταν σαν να έχει μόνο ένα κλαδί το χαμηλό αριστερό κομμάτι. Ξαφνικά, μετά το "διαζύγιο", βλέπω στο χαμηλό κομμάτι δύο κλαδάρες "Να...με το συμπάθιο", και εκεί ήταν που έχασα την μπάλα. Λέω "εντάξει είναι μάγος ο άνθρωπος, το ξέρω, αλλά σε τέτοιο βαθμό που να εμφανίζει πράγματα που δεν υπήρχαν πριν..?" 

Ξέρεις βέβαια ότι είμαι κι εγώ μαθητευόμενος "μάγος". Σαν τον Χάρυ Πότερ.. Ναι, ναι. Βέβαια εγώ μαθαίνω ακόμα το ξόρκι της εξαφάνισης. Μου δίνεις ένα φυτό με 35 κλαδιά, στο δίνω πίσω με 5...

Αλλά πίσω στο φυτό.  Για διαμόρφωση δεν χρειάζεται να πω τίποτα. Ήδη από τις φωτογραφίες διαφαίνεται η εξέλιξή τους. Ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα: 1ον/ Η διάβρωση και το νεκρό ξύλο γενικότερα στην βάση, ήταν εξαρχής στοιχεία του δέντρου, ή προέκυψαν στην πορεία? 2ον/ Ανεξάρτητα εάν η διάβρωση ήταν αποτέλεσμα εκούσιας ή ακούσιας επιλογής, υπήρχε τρόπος να την σταματήσεις σε πιο πρώϊμο στάδιο και να την παγώσεις?

Καλή συνέχεια Γιάννη, μ' ότι κι αν κάνεις!  
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Νικολας72 έγραψε:
06 Απρ 2020, 15:46
Γεια σου Γιάννη,

Τι έκανες ακριβώς? Έκοψες το προηγούμενο φυτό σε δύο μέρη? Αν ναι, είχες κάνει εναέρια καταβολάδα προηγουμένως στο σημείο της τομής? 

 
Νικόλα με μία σπάτουλα  την έκοψα κάθετα στο σημείο που είναι ο κόκκινος κύκλος. Η ηλικία της και  η υγρασία ήταν άσχημοι παράγοντες και σύμμαχοι της  φθοράς. Κάποιος μπορεί να δεί πώς ήταν ο κορμός στις αρχικές φωτογραφίες. Απλά το περίμενα το σάπισμα και είχα προνοήσει εδώ και χρόνια να αφήσω 2-3 βλαστάρια στην βάση του κορμού ώστε να γίνει κάποια στιγμή ο διαχωρισμός. Όλα αυτά τα χρόνια το ριζικό σύστημα ήταν καλό και αρκετό για μία τέτοια επέμβαση και για τις δύο. Ήταν σε γλάστρα 40άρα δηλαδή με χείλος 40 εκατοστά και στην ίδια ξαναφύτευσα την μεγάλη. Την μικρή, δηλαδή το τμήμα της βάσης,  μπήκε σε άλλη μικρότερη γλάστρα. Η μεγάλη σήμερα έχει ύψος 55 εκατοστά περίπου από το χώμα. Το τρίτο της κομμάτι (παλαιότερη επέμβαση) θα πρέπει να το έχει η Riad. Δεν μπορώ να θυμηθώ με ακρίβεια την ηλικία της αλλά κοντά μου είναι γύρω στα 30 χρόνια περίπου.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Γεια σου Γιάννη,

Τι έκανες ακριβώς? Έκοψες το προηγούμενο φυτό σε δύο μέρη? Αν ναι, είχες κάνει εναέρια καταβολάδα προηγουμένως στο σημείο της τομής? 
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Stavross
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 03 Απρ 2020, 13:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Stavross »

myrtilos έγραψε:
06 Απρ 2020, 07:30
ioannis.makris έγραψε:
05 Απρ 2020, 13:23
Πολύ θα ήθελα μια βουκαμβίλια αλλά εδώ στα βόρεια δεν.....


 
Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο απαγορευτικό όσον αφορά τις βουκαμβίλιες,μιλάμε πάντα για bonsai όπου το μέγεθος του δέντρου είναι περιορισμένο.
Η βουκαμβίλια για να αναδείξει την ομορφιά της θέλει χώρο και τις κατάλληλες συνθήκες(δύσκολα με τις παγωνιές τη Βορείου Ελλάδος),αλλά για τα μεγέθη των bonsai είναι εφικτό με μια σχετική προφύλαξη από τις παγωνιές.Έχω δύο δεντράκια και τα πάνε μια χαρά αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο,στο Βορρά έχουμε περιορισμένη δυνατότητα επιλογής υλικού αυτό είναι για 'μένα το πρόβλημα.

 
Ι. Χαιρετώ και από εδώ την παρέα.
2.Εξαιρετικό το θέμα του Jean-Zac
3.Για τις βουκαμβίλιες στους κήπους πράγματι εδώ πάνω έχουμε πρόβλημα . Η βουκαμβίλια στον κήπο μας τούς περισσότερους χειμώνες παγώνει και ξαναπετάει από τις ρίζες . Αργάει πολύ όμως , τα καινούργια βλαστάρια μπορεί να βγούν και μέσα καλοκαιριού.Για ένα bonsai όμως ειδικά σαν αυτό εδώ νομίζω οτι μπορείς να κάνεις πολλά. 
 

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από myrtilos »

ioannis.makris έγραψε:
05 Απρ 2020, 13:23
Πολύ θα ήθελα μια βουκαμβίλια αλλά εδώ στα βόρεια δεν.....

 
Δεν νομίζω ότι είναι και τόσο απαγορευτικό όσον αφορά τις βουκαμβίλιες,μιλάμε πάντα για bonsai όπου το μέγεθος του δέντρου είναι περιορισμένο.
Η βουκαμβίλια για να αναδείξει την ομορφιά της θέλει χώρο και τις κατάλληλες συνθήκες(δύσκολα με τις παγωνιές τη Βορείου Ελλάδος),αλλά για τα μεγέθη των bonsai είναι εφικτό με μια σχετική προφύλαξη από τις παγωνιές.Έχω δύο δεντράκια και τα πάνε μια χαρά αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο,στο Βορρά έχουμε περιορισμένη δυνατότητα επιλογής υλικού αυτό είναι για 'μένα το πρόβλημα.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπράβο Γιάννη!!!

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Πολύ θα ήθελα μια βουκαμβίλια αλλά εδώ στα βόρεια δεν.....
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Διαζύγιο. !!!!

Συναινετικό. !!
(Ας κάνανε και αλλιώς.)
Και όπως λέμε και εμείς εδώ στην επαρχία
..χώρσαν τα τσανάκια τσ …

.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Livstaras »

Της πάει πολύ η αλλαγή γωνίας. Ανθισμένη θα είναι όλα τα λεφτά.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Αντε καί ένα βίρτουαλ.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Hfestion »

Οοοοοοοο!!!!

👍 ❤️ :clap: :clap: ❤️
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Άντε να συμμαζέψω λίγο και την γριά !!!    :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

Μεταφύτευση σε νέα (παλιά) γλάστρα και αλλαγή γωνίας με μερική τακτοποίηση των κλαδιών. Η μία πλευρά ανασηκώθηκε λόγω της αλλαγής θέσεως αλλά  ‘’μπαλώθηκε’’ με τον σχηματισμό  ‘’λοφίσκου ‘’ από χώμα και βρύα ώστε οι ρίζες να μην είναι εκτεθειμένες.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Bougainvillea

Δημοσίευση από sinaf »

Είναι χάρμα οφθαλμών!
Ένα στολίδι στον κήπο σου!
Απάντηση